W dniu 20 października  w ramach obchodów Dnia Krajobrazu pn. „Otwarte Krajobrazy” odbyła się  akcja promocyjno-informacyjna  w ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zorganizowano m. in. spotkanie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi połączone ze spacerem wokół jeziora Więcborskiego.  Zwiedzono również Zespół Pałacowo-Parkowy w Runowie Krajeńskim. Zwieńczeniem było wejście na wieżę widokową  nad jeziorem w Sępólnie Krajeńskim. Pogoda dopisała sprawiając, że spacer był wyjątkowo udany.

Dnia 15 października Krajeński Park Krajobrazowy z okazji obchodów Dnia Krajobrazu pn. „Otwarte Krajobrazy”  zorganizował  spacer we współpracy z wykładowcami z Instytutu Geografii UKW w Bydgoszczy.  W spacerze uczestniczyli studenci z UKW w Bydgoszczy, Kierunek Turystyka i Rekreacja oraz zagraniczni studenci z wymiany ERASMUS. Odwiedzili wieże widokową  nad jeziorem w Sępólnie Krajeńskim. W ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku odbyła się akcja promocyjno-informacyjna wraz z towarzyszącym spacerem wzdłuż jeziora Więcborskiego.  Pokazano również potencjał turystyczny miasta Więcbork.

            W tym dniu odbyło się również inne wydarzenie, spacer po lesie z wejściem na wieżę widokową w miejscowości Niechorz z dziećmi z Szkoły Podstawowej w Zbożu oraz prelekcje w ośrodku edukacji przyrodniczej KPK z Gminnym Przedszkolem „Niezapominajka” w Więcborku.

Pogoda dopisała, a dzień był bardzo intensywny.

Krajeński Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwo Runowo informuje o przedłużeniu terminu nadsyłania prac na konkurs fotograficzny pn. „Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie.”  do dnia 05.11.2021 r.

Tematem konkursu jest wykonanie fotografii środowiska przyrodniczego i krajobrazu kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Nadleśnictwa Runowo. Celem konkursu jest ukazanie w oryginalny sposób walorów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo w „obiektywie”, rozwijanie pasji i uzdolnień oraz popularyzacja fotografii (przyrodniczej) jako dziedziny sztuki.
Konkurs ma charakter otwarty i przeznaczony jest dla osób zajmujących się amatorsko fotografowaniem przyrody. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie fotografii wraz z niezbędną dokumentacją.

www.krajenskipark.pl/ zakładka konkursy ekologiczne.

ZAPRASZAMY!

W dniach  07-08  października 2021 odbyła się akcja sadzenia lasu pod hasłem „Wspólnie dla lasu-solidarni z klęską”. Organizatorem i koordynatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Runowo. Akcja polegała na wspólnym sadzeniu drzewek na powierzchni leśnej zniszczonej podczas nawałnicy z 2017 roku, znajdującej się na terenie Leśnictwa Dąbrowice. Do akcji włączyło się wielu ochotników. Wśród nich nie zabrakło pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, którzy z wielkim zapałem działali we wspólnym celu – odnowieniu jak największego fragmentu  zniszczonego przez huragan lasu. W akcji wzięła również udział Edyta Herbuś znana aktorka i tancerka.

W pierwszych dniach października pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Mirosław Łebek oraz Damian Gołąb rozwiesili budki lęgowe dla sikor na pomnikowych alejach dębowych przy trasie Wilcze Jary – Sypniewo oraz Borzyszkowo – Runowo Krajeńskie.

W ostatnich latach odnotowano na tych alejach gradację kuprówki rudnicy. Szkodnik ten wykazuje tendencję do masowych pojawów co kilka lat stanowiąc zagrożenie dla wielu gatunków drzew liściastych m.in. dębów. Gąsienice kuprówki rudnicy powodują  powstanie tzw. gołożerów czyli całkowitego pozbawienia drzew liści przez odżywiające się nimi larwy oraz gąsienice, co w konsekwencji prowadzi do usychania dorodnych drzew.

W dniach 18-19 września 2021 r. Krajeński Park Krajobrazowy był współorganizatorem zlotu członków Komitetu Ochrony Orłów z Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Był to czas wypełniony po brzegi prelekcjami, wycieczkami, luźnymi rozmowami, ale także zadaniami na rzecz czynnej ochrony przyrody. Zacznijmy jednak od początku.

Rano 18 września br., po krótkim wstępie i przedstawieniu wszystkich gości przez dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Pana Krzysztofa Wojtkowiaka o gospodarce leśnej po klęsce spowodowanej huraganem w 2017 r. na terenie Nadleśnictwa Runowo opowiedział nadleśniczy – Pan Kamil Walenciuk. Dla zobrazowania skali zniszczeń i ogromu wykonanej pracy przez leśników przedstawiono liczne slajdy i filmy.

Wsłuchując się w wykład Pana Nadleśniczego na łonie natury przy jeziorach leśnych, VIII zlot Komitetu Ochrony Orłów swoją obecnością zaszczyciła Pani Edyta Herbuś  przebywająca w Nadleśnictwie Runowo – znana aktorka i tancerka, która aktywnie włączyła się na rzecz odbudowy lasu i ochrony przyrody na terenie regionu Krajny, a zwłaszcza Nadleśnictwa Runowo. Pani Edyta wspólnie z uczestnikami zlotu w asyście pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Runowo wzięła udział w zawieszaniu budek lęgowych dla puszczyka. Budki lęgowe zostały zawieszone na terenie leśnictwa Runowo Młyn oraz leśnictwa Witosław. Chociaż pogoda nie rozpieszczała było to aktywne popołudnie na rzecz czynnej ochrony przyrody.

W dniu 15 września 2021 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowopowołanej Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na mocy uchwały Nr 22/890/21 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 9 czerwca 2021 r. na kadencję trwającą 5 lat w skład Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego powołano 16 osób m.in. przedstawicieli nauki, praktyki, samorządu gminnego, samorządu województwa, organizacji gospodarczej, organizacji ekologicznej.

Spośród kandydatów w tajnym głosowaniu do Prezydium Rady wybrano następujące osoby:

W sobotni poranek 31 lipca 2021 r. z Wituni (gm. Więcbork) ok. 60 osób wyruszyło na rowerach do Sępólna Krajeńskiego. Rajd rowerowy został zorganizowany przez Krajeński Park Krajobrazowy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wituni. Trasa prowadziła leśnymi duktami na "Eko-Bazę" w Sępólnie Krajeńskim. W programie rajdu przewidziano ognisko, gry i zabawy. Ponadto każdy chętny mógł wykąpać się w Jeziorze Sępoleńskim. Po dwugodzinnym przystanku cykliści z uśmiechami na twarzy pod przewodnictwem Mirosława Łebek z KPK wrócili do Wituni.

To była pracowita sobota dla mieszkańców Przymuszewa i Kęsowa,którzy przy wsparciu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego sadzili drzewa i tworzyli hoteliki dla owadów w Parku w Przymuszewie.Podczas wspólnych społecznych działań powstała EKO ścieżka, a park zyskał nową roślinność. Na zakończenie wspólnej pracy KGW w Przymuszewie przygotowało pyszny poczęstunek. Piknik ten zrealizowano dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami".

Wczoraj tj. 12 lipca br., laureaci – zdobywcy III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), reprezentujący, w tymże konkursie, województwo kujawsko-pomorskie i Krajeński Park Krajobrazowy, wraz z rodzicami i przygotowującymi ich do konkursu nauczycielkami Paniami Ewą Iwaszkiewicz i Aldoną Woźniak, spotkali się  z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim.

Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego. Już teraz zrób piękne zdjęcia naszego regionu i weź udział w konkursie. Śledź naszą stronę internetową www.krajenskipark.pl /zakładka konkursy ekologiczne i wygraj cenne nagrody.

W dniu 9 czerwca odbył się finał XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. To już 5 etap, do którego stanęły reprezentacje szkół znajdujących się na terenie parków krajobrazowych całej Polski. Po pokonaniu konkurentów w etapach szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim w szranki finałowych rozgrywek stanęło 14 reprezentacji z poszczególnych województw. Niestety ze względu na panujące wciąż obostrzenia epidemiczne, nie mógł się on odbyć w tradycyjnej formule. Finaliści z naszego województwa pod bacznym okiem koordynatorów wojewódzkich Pań Marty Roman i Małgorzaty Gutowskiej z Brodnickiego Parku Krajobrazowego spotkali się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zmierzyli się indywidualnie w 1 etapie z niełatwym testem z ogólnej wiedzy przyrodniczej i o parkach krajobrazowych Polski, następnie w 2 etapie, po mistrzowsku rozpoznali zarówno gatunki chronione flory i fauny polskiej jak również gatunki pospolite rodzimych roślin, a w ostatnim 3 etapie, już zespołowo, rozwiązali zadanie praktyczne z topografii.

Toruń świętuje Dzień Ochrony Środowiska

PIKNIK w PARKU na BYDGOSKIM PRZEDMIEŚCIU

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze, najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych, ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W tym dniu Prezydent Miasta Torunia wraz ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców na ekopiknik, który wystartuje o godzinie 11.00 przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. W spokojnej weekendowej atmosferze będzie można podyskutować nad palącymi problemami środowiska. Ponadto dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: grę terenową, przedstawienie Teatru Vaska oraz warsztaty ogrodnicze. Na przyrodniczo-historyczny spacer po osobliwościach Parku zaprosi Szczepan Burak, a na stoiskach informacyjnych partnerów dowiedzieć się będzie można min. jak uzyskać dofinansowanie do ekologicznych inwestycji, jak dbać o zasoby naturalne, jak postępować z odpadami, gdzie w okolicy czeka na nas nieskażona natura.

Rejestracja na poszczególne wydarzenia rozpoczyna się 20 maja 2021 r. o godzinie 9:00 i potrwa do momentu wyczerpania liczby dostępnych miejsc lub do 28 maja 2021 r. do godziny 21:00. Serdecznie zapraszamy.

https://eskapada-z-przewodnikiem.pl/events/view/616 

 

Plusz, gałganki, modelina, farbki i kredki, a może materiały z recyklingu? Liście odciśnięte na papierze? Wyklejanki i wycinanki? Wybierz technikę, przygotuj pracę na wybrany temat, przyślij ją do nas i wygraj fantastyczne nagrody – zestawy klocków LEGO oraz plecaki z gadżetami przydatnymi podczas podróży.

Więcej szczegółów pod linkiem: 

https://pomorska.pl/konkurs-plastyczny-dla-dzieci-do-wygrania-zestawy-klockow-lego-i-pakiety-wycieczkowicza/ar/c15-15572513

 

To już XX edycja ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe. Choć ten konkurs ewoluował na przestrzeni  lat bezustannie, to w tym roku przyszło, zarówno organizatorom jak i uczestnikom,  zmierzyć się z dodatkowymi trudnościami spowodowanymi obostrzeniami sanitarnymi na terenie naszego kraju. Na szczęście udało się je pokonać i przebrnąć przez 4 kolejne etapy: od szkolnego, aż po wojewódzki. Przed uczestnikami już tylko etap końcowy czyli ogólnopolski. Niestety nie może się on odbyć w dotychczasowej formule, gdyż, ze względu na wciąż funkcjonujące obostrzenia nie można przeprowadzić go w formie bezpośredniej rywalizacji reprezentacji wszystkich województw, a jedynie w wersji on-line, tak jak wszystkie poprzednie etapy.

Zapraszamy Państwa i osoby zainteresowane tematyką ograniczania
strumienia biomasy generowanej przez gospodarstwa domowe na
najbliższe webinarium "Sztuka kompostowania" zorganizowane w ramach
zadania "Od kompostownika do ogrodnika". Program współfinansuje UM
Góra Kalwaria.

Warsztat ma charakter otwarty i jest bezpłatny.

22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, zapraszamy uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych

i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu

oraz działań na rzecz ochrony klimatu.

To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu

i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cykl Lekcje z Klimatem to wsparcie

dla nauczycieli, w tym wychowawców, w realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu ochrony

środowiska oraz działań na rzecz klimatu.