Konkurs fotograficzny "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" - 2023
- Szczegóły
Krajeński Park Krajobrazowy wraz z Nadleśnictwem Runowo zapraszają do udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie"! Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii środowiska przyrodniczego i krajobrazu kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Nadleśnictwa Runowo.
„Krajeńska Eskapada”
- Szczegóły
Kolejny raz Krajeński Park Krajobrazowy włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem. Jest to wielkie weekendowe święto wycieczek, umożliwiające zwiedzanie z przewodnikiem ciekawych miejsc w regionie za darmo lub za symboliczną opłatą. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tegorocznej 9. akcji wybraliśmy się 22 kwietnia na wycieczkę szlakiem miejsc o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu – rezerwatów przyrody. Naszym przewodnikiem był Łukasz Gwiździel – znany fotograf, a jednocześnie pracownik Nadleśnictwa Lutówko. Tematem Jego fotografii jest w dużej mierze bogactwo przyrodnicze Krajny. O swojej pasji opowiedział nam w okolicznościach budzącej się do życia wiosennej przyrody, którą wielokrotnie uwiecznia na swoich zdjęciach. Odwiedziliśmy trzy rezerwaty, poznaliśmy najciekawsze informacje o nich oraz o bogactwie fauny i flory… a także o tajnikach fotografii przyrodniczej. Wybór tych miejsc na tegoroczną eskapadę nie był przypadkowy, bowiem hasło bieżącej akcji związane jest z Mikołajem Kopernikiem. W tym roku przypada 550. rocznica urodzin tego wybitnego astronoma. Znaczna część jego pracy opierała się na obserwacji nieba. Rezerwaty przyrody są położone daleko od siedzib ludzkich. Wycieczka w ich okolice pozwoliła poznać miejsca, w których w nocy można obserwować niebo najmniej zanieczyszczone światłem. Zwieńczeniem wycieczki był ciepły posiłek zapewniony przez Nadleśnictwo Lutówko.
Krajeńska drużyna najlepsza w województwie! Pojedzie na Lubelszczyznę!
- Szczegóły
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim zajęli I miejsce w wojewódzkim etapie XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. W tym roku konkurs przebiega pod hasłem "Ptaki parków krajobrazowych". Pierwszego dnia najlepsi reprezentanci sześciu parków krajobrazowych w województwie, wyłonieni w poprzednich etapach, sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą ornitologii oraz parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy z uczestników zmierzył się z testem wiedzy. Jednym z zadań było rozpoznawanie gatunków ptaków. Najwięcej punktów zdobyli reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Pani Pauliny Włoch w składzie: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. To właśnie Oni będą reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie na ogólnopolskich rozgrywkach konkursu, których koordynatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Wielkie brawa dla naszej drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim!
- Szczegóły
Uczniowie sępoleńskiej Trójki zajęli I miejsce w wojewódzkim etapie XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. W tym roku konkurs przebiega pod hasłem "Ptaki parków krajobrazowych"
Województwo Kujawsko-Pomorskie na ogólnopolskich rozgrywkach będzie reprezentować drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. Uczniów do konkursu przygotowuje Pani Paulina Włoch.
Warto dodać, że drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego będzie reprezentować województwo na ogólnopolskim etapie już po raz trzeci!!!
Życzenia Wielkanocne
- Szczegóły
WITAMY WIOSNĘ W KRAJEŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
- Szczegóły
W ofercie edukacyjnej Parku znajdziemy zajęcia o różnorodnej tematyce oraz dla różnych grup wiekowych. W czwartek 23 marca 2023 r. gośćmi Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego byli uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Runowie Kraj. Zajęcia pn. "Witamy wiosnę!" przebiegły w miłej atmosferze, dzieci dowiedziały się jak przyroda budzi się do życia, jakie rośliny i zwierzęta zwiastują pierwsze oznaki wiosny.
LOKALNE PARTNERSTWO WODNE POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO
- Szczegóły
Dnia 13 marca 2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie Członków Lokalnego Partnerstwa Wodnego Powiatu Sępoleńskiego. Zebranie poświęcone było tematyce gospodarki wodnej i retencji. Cele i zadania na kolejne lata działania LPW przedstawił Przewodniczący LPW Pan Andrzej Basiński. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak, który jest członkiem Rady LPW powiatu sępoleńskiego, a także członkiem LPW powiatu nakielskiego i tucholskiego. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. lokalni samorządowcy, przedstawiciele spółek wodnych, Wód Polskich i Lasów Państwowych.
Czyszczenie budek
- Szczegóły
W ostatnich latach pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z Nadleśnictwem Runowo rozwiesili w okolicznych leśnictwach budki lęgowe dla ptaków. W ramach czynnej ochrony pomnikowych dębów, pracownicy Parku zawiesili budki także na alejach dębowych na trasie Runowo Krajeńskie - Borzyszkowo oraz na trasie Wilcze Jary – Sypniewo, aby zapobiec gradacji szkodnika tych drzew - kuprówki rudnicy.
POSIEDZENIE RADY PARKU
- Szczegóły
W czwartek 16 lutego 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Pan dr Krzysztof Kannenberg – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Po przedstawieniu porządku obrad Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak oraz Kierownik zespołu ds. ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Mirosław Łebek przedstawili sprawozdanie z działalności i funkcjonowania Krajeńskiego Parku Krajobrazowego za rok 2022 oraz plan na 2023 rok. Jednym z tematów, który wywołał żywą dyskusję były tegoroczne obchody 25-lecia Parku.
Obserwacja ptactwa z Dawidem Kilonem
- Szczegóły
Wczoraj w Centrum Aktywności Seniora w Więcborku odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Dawida Kilona, bydgoskiego ornitologa, rysownika, fotografa przyrody. Uczestnikami zajęć byli seniorzy z Klubu SENIOR+. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pn. „Klub Seniora w Więcborku" dofinansowanego z Funduszy Europejskich.
W poszukiwaniu ptactwa grupa udała się na spacer nad Jeziorem Więcborskim. Fotograficzne „łowy" okazały się niezwykle udane. Spoglądając z daleka na stadka kaczek w jeziorze można było sądzić, że wśród nich znajdują się tylko popularne kaczki krzyżówki: samce z zielonymi błyszczącymi głowami i skromniej upierzone samice, w większości brązowe. Jednak przy użyciu lunety okazało się, że wśród nich pojawił się samiec cyraneczki – z kasztanową głową z zielonkawymi plamami po bokach i zielonym lusterkiem na skrzydle.
„ Ślady i tropy zwierząt leśnych"
- Szczegóły
Dnia 7 lutego 2023 r. odwiedziły nas dzieci z półkolonii organizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyły się zajęcia pn. „ Ślady i tropy zwierząt leśnych". Dzieci podczas zajęć dowiedziały się czym się różni trop od śladu pozostawionego przez zwierzynę. Na koniec zajęć odbijały tropy w masie solnej oraz stworzyły swój własny album z tropami w formie pieczątek.
O ZWYCZAJACH PTAKÓW W OŚRODKU EDUKACJI
- Szczegóły
Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sępólnie Krajeńskim Oddział Zamiejscowy w Więcborku wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami już po raz kolejny odwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem rozmawialiśmy o ptakach, o ich zwyczajach, o rozpoznawaniu niektórych popularnych gatunków nie tylko po wyglądzie, ale również na podstawie odgłosów – i tutaj ujawnił się niebywały talent, jeden z chłopców fantastycznie naśladował głosy różnych ptaków, sikorka w jego wykonaniu była nie do odróżnienia od prawdziwej. Postanowiliśmy, że jeśli znajdzie się jeszcze kilka tak utalentowanych osób to zorganizujemy dla nich specjalny konkurs.
Ludzkość potrzebuje mokradeł
- Szczegóły
Magazynują węgiel, filtrują wodę, stanowią siedliska rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Mokradła to jedne z najcenniejszych i zarazem najbardziej zagrożonych w skali świata ekosystemów. Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by kolejny raz przypomnieć o pilnej potrzebie ratowania tych obszarów.
Kolejne budki lęgowe wywieszone!
- Szczegóły
W ramach działań profilaktycznych przed gradacją kuprówki rudnicy zawieszono kolejne budki dla ptaków. Dziewięć nowych ptasich domków zawisło na pomnikowej alei dębowej na trasie Runowo Krajeńskie – Borzyszkowo. Aleję dębową na trasie Wilcze Jary – Sypniewo uzupełniono o trzy budki. Jedna z wiszących już budek była uszkodzona, dlatego wymieniono ją na nową. Pracownicy Służby Parku zawiesili także 3 budki w Lasku Miejskim w Więcborku w pobliżu powierzchniowego pomnika przyrody – bluszczu pospolitego.
Niecodzienne odkrycie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym
- Szczegóły
W maju 2022 r. na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dokonano niecodziennych odkryć. W miejscowości Górowatki w pobliżu jeziora Stryjewo przeprowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki wzbogaciły stan wiedzy o wczesnośredniowiecznym osadnictwie w tej części Krajny. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Odkryć dokonał zespół badawczy z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w składzie: Ryszard Kaźmierczak, Piotr Błędowski, Jacek Bojarski, Wojciech Chudziak, Mateusz Sosnowski, Jacek Niegowski i Marcin Weinkauf. W organizacji przedsięwzięcia udział miała także Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe 2022
- Szczegóły
XXII EDYCJA OGÓLOPOLSKIEGO KONKURSU "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI"
- Szczegóły
Na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego uczniowie starszych klas szkół podstawowych stanęli do rywalizacji w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tym razem do konkursu zgłosiło się 8 szkół, wszystkie 7 szkół z gminy Więcbork oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. W pierwszym etapie udział wzięło ponad 100 uczniów z klas 6-8 , którzy rozwiązywali indywidualnie test przygotowany przez lokalnych koordynatorów konkursu. Spośród osób, które zdobyły na tym etapie najwyższe wyniki, każda szkoła wyłoniła swoją 3-osobową drużynę, która będzie ją reprezentować w dalszych potyczkach. W dniu 14 grudnia br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku odbył się 2 etap – gminny, w którym zmierzyły się reprezentacje 7 szkół podstawowych z terenu gminy Więcbork.
Krajeński Park Krajobrazowy uzyskał jubileuszowe logo!
- Szczegóły
Oficjalnie zakończyliśmy konkurs pn. „25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego” na projekt logo parku. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej KPK wypełnił się w środowe popołudnie 20 listopada 2022 r. Uczestnikami konkursu oraz Ich rodzinami. Tego dnia Dyrektor Parku Krzysztof Wojtkowiak wręczył nagrody laureatom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022- Oko w oko ze Sztuką Natury
- Szczegóły
Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022.
Zatrzymane na fotografii, utrwalone w kadrach filmu magiczne spektakle przyrody, spotkania z artystami, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z Naturą w makro i mikroskali to atrakcje przygotowane przez organizatorów Festiwalu.
KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY !
- Szczegóły
Dnia 16.11.2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie". Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo. W konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy nadesłali ponad 100 fotografii. Prace oceniała Komisja powołana przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Anna Lemańczyk (Nadleśnictwo Runowo), Łukasz Gwiździel (Nadleśnictwo Lutówko) oraz Mirosław Łebek (KPK). Jury po długich i burzliwych dyskusjach postanowiło nagrodzić najlepsze zdjęcie, którego autorem jest Marcin Jarski. Drugie miejsce zajęła Oliwia Frąckowiak, a trzecie Paweł Węgrzyn. Ponadto komisja przyznała 9 wyróżnień, które otrzymały następujące osoby: Katarzyna Bobkowska, Andrzej Fryżewski, Kamila Jabłońska, Bartosz Jabłoński, Monika Mika-Woźnicka, Marcin Misiak, Kornel Mizdalski, Grzegorz Mrozik oraz Adrian Szylka. Laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymały cenne nagrody. Ponadto wszystkich fotografów nagrodzono upominkami.