To była pracowita sobota dla mieszkańców Przymuszewa i Kęsowa,którzy przy wsparciu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego sadzili drzewa i tworzyli hoteliki dla owadów w Parku w Przymuszewie.Podczas wspólnych społecznych działań powstała EKO ścieżka, a park zyskał nową roślinność. Na zakończenie wspólnej pracy KGW w Przymuszewie przygotowało pyszny poczęstunek. Piknik ten zrealizowano dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami".

Wczoraj tj. 12 lipca br., laureaci – zdobywcy III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), reprezentujący, w tymże konkursie, województwo kujawsko-pomorskie i Krajeński Park Krajobrazowy, wraz z rodzicami i przygotowującymi ich do konkursu nauczycielkami Paniami Ewą Iwaszkiewicz i Aldoną Woźniak, spotkali się  z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim.

Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego. Już teraz zrób piękne zdjęcia naszego regionu i weź udział w konkursie. Śledź naszą stronę internetową www.krajenskipark.pl /zakładka konkursy ekologiczne i wygraj cenne nagrody.

W dniu 9 czerwca odbył się finał XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. To już 5 etap, do którego stanęły reprezentacje szkół znajdujących się na terenie parków krajobrazowych całej Polski. Po pokonaniu konkurentów w etapach szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim w szranki finałowych rozgrywek stanęło 14 reprezentacji z poszczególnych województw. Niestety ze względu na panujące wciąż obostrzenia epidemiczne, nie mógł się on odbyć w tradycyjnej formule. Finaliści z naszego województwa pod bacznym okiem koordynatorów wojewódzkich Pań Marty Roman i Małgorzaty Gutowskiej z Brodnickiego Parku Krajobrazowego spotkali się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zmierzyli się indywidualnie w 1 etapie z niełatwym testem z ogólnej wiedzy przyrodniczej i o parkach krajobrazowych Polski, następnie w 2 etapie, po mistrzowsku rozpoznali zarówno gatunki chronione flory i fauny polskiej jak również gatunki pospolite rodzimych roślin, a w ostatnim 3 etapie, już zespołowo, rozwiązali zadanie praktyczne z topografii.

Toruń świętuje Dzień Ochrony Środowiska

PIKNIK w PARKU na BYDGOSKIM PRZEDMIEŚCIU

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze, najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych, ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W tym dniu Prezydent Miasta Torunia wraz ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców na ekopiknik, który wystartuje o godzinie 11.00 przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. W spokojnej weekendowej atmosferze będzie można podyskutować nad palącymi problemami środowiska. Ponadto dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: grę terenową, przedstawienie Teatru Vaska oraz warsztaty ogrodnicze. Na przyrodniczo-historyczny spacer po osobliwościach Parku zaprosi Szczepan Burak, a na stoiskach informacyjnych partnerów dowiedzieć się będzie można min. jak uzyskać dofinansowanie do ekologicznych inwestycji, jak dbać o zasoby naturalne, jak postępować z odpadami, gdzie w okolicy czeka na nas nieskażona natura.

Rejestracja na poszczególne wydarzenia rozpoczyna się 20 maja 2021 r. o godzinie 9:00 i potrwa do momentu wyczerpania liczby dostępnych miejsc lub do 28 maja 2021 r. do godziny 21:00. Serdecznie zapraszamy.

https://eskapada-z-przewodnikiem.pl/events/view/616 

 

Plusz, gałganki, modelina, farbki i kredki, a może materiały z recyklingu? Liście odciśnięte na papierze? Wyklejanki i wycinanki? Wybierz technikę, przygotuj pracę na wybrany temat, przyślij ją do nas i wygraj fantastyczne nagrody – zestawy klocków LEGO oraz plecaki z gadżetami przydatnymi podczas podróży.

Więcej szczegółów pod linkiem: 

https://pomorska.pl/konkurs-plastyczny-dla-dzieci-do-wygrania-zestawy-klockow-lego-i-pakiety-wycieczkowicza/ar/c15-15572513

 

To już XX edycja ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe. Choć ten konkurs ewoluował na przestrzeni  lat bezustannie, to w tym roku przyszło, zarówno organizatorom jak i uczestnikom,  zmierzyć się z dodatkowymi trudnościami spowodowanymi obostrzeniami sanitarnymi na terenie naszego kraju. Na szczęście udało się je pokonać i przebrnąć przez 4 kolejne etapy: od szkolnego, aż po wojewódzki. Przed uczestnikami już tylko etap końcowy czyli ogólnopolski. Niestety nie może się on odbyć w dotychczasowej formule, gdyż, ze względu na wciąż funkcjonujące obostrzenia nie można przeprowadzić go w formie bezpośredniej rywalizacji reprezentacji wszystkich województw, a jedynie w wersji on-line, tak jak wszystkie poprzednie etapy.

Zapraszamy Państwa i osoby zainteresowane tematyką ograniczania
strumienia biomasy generowanej przez gospodarstwa domowe na
najbliższe webinarium "Sztuka kompostowania" zorganizowane w ramach
zadania "Od kompostownika do ogrodnika". Program współfinansuje UM
Góra Kalwaria.

Warsztat ma charakter otwarty i jest bezpłatny.

22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, zapraszamy uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych

i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu

oraz działań na rzecz ochrony klimatu.

To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu

i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cykl Lekcje z Klimatem to wsparcie

dla nauczycieli, w tym wychowawców, w realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu ochrony

środowiska oraz działań na rzecz klimatu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu realizuje projekt nr POIS.02.04.00-00-0193/16 pn. Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, dzięki któremu sporządzone zostaną plany zadań ochronnych (pzo) dla 22 obszarów Natura 2000 w województwie wielkopolskim. Cztery z nich położone są częściowo w województwach ościennych, w tym jeden w kujawsko-pomorskim (Dolina Łobżonki PLH300040) i dwa w pomorskim (Dolina Debrzynki PLH300047 i Dolina Łobżonki PLH300040).

Realizując postanowienia Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w załączeniu przesyłamy link do rozporządzenia nr 10/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 6 kwietnia 2021 r. w sprawie nakazania wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego, poz. 1880).

http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2021/1880/ 

Krajeński Park Krajobrazowy  po raz kolejny włączył się we współorganizację ogólnopolskiego konkursu " Poznajemy
Parki Krajobrazowe Polski". To już XX edycja, choć pierwsza w
zmienionej formule - każdego roku wybierany będzie temat przewodni
konkursu.  Na tegoroczny wybrano - siedliska leśne. Do konkursu
zgłosiło się 7 szkół z 4 gmin, po 1 z gmin Kamień Krajeński,
Mrocza i Sępólno Krajeńskie oraz 4 z gminy Więcbork -  dwie szkoły  podstawowe z Więcborka oraz szkoły z Runowa Krajeńskiego i Zakrzewka. W etapie
szkolnym wyłoniono 3 osobowe drużyny, które  w dalszych etapach
będą stanowiły reprezentację swojej placówki macierzystej.
W dniu 18 marca o godzinie 10:00 we wszystkich parkach biorących
udział w konkursie, odbył się  II etap konkursu – tzw. gminny, 
w którym zmierzyły się
reprezentacje 4 szkół z gminy Więcbork, konkurs został
przeprowadzony w reżimie sanitarnym, szkoły więcborskie rywalizowały
w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK, natomiast Runowo Kr. i Zakrzewek w swoich
szkołach pod okiem pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Szanowni Państwo,

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.

Prace fotograficzne (nie więcej niż 15 prac) można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 5 maja 2021 r. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.

Zwieńczeniem konkursu będzie przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, m.in. w albumie.

W dniach 5-7 marca Krajeński Park Krajobrazowy odwiedziła grupa turystów. Organizatorami wydarzenia był Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz  Komisja Piesza OM PTTK w Toruniu. Prelekcje o Krajeńskim Parku Krajobrazowym  odbyły się w terenie, na szczycie Czarnej Góry w tzw. Górach Obkaskich, jest to najwyższe wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim. 

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w czwartej edycji konkursu "Tradycyjny Sad". Jest to ogólnopolski konkurs grantowy, mającym na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych, które charakteryzuje wyjątkowy smak owoców i naturalna odporność na mróz, choroby oraz szkodniki. Zwieńczeniem udziału w projekcie jest założenie na przyszkolnych terenach mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzewek tradycyjnych odmian czereśni. 

O tym, że ptaki to nasi sprzymierzeńcy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. One pomagają nam w walce z owadami więc i my możemy im czasami choć trochę pomóc. Wspólnie z Nadleśnictwem Runowo zawiesiliśmy na terenie jednego z leśnictw 26 budek lęgowych dla ptaków i 13 schronów dla nietoperzy . Były to budki typy A, A1, B i D, a wkrótce zawiesimy również kilkadziesiąt budek typu E z myślą o znacznie większych ptakach, np. puszczykach .