W dniu 24 listopada 2023 roku, pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego brali udział w ostatniej już akcji pn. „Wspólnie dla lasu”, która zakończyła 6-letni program odbudowy obszarów leśnych zniszczonych po nawałnicy jaka przeszła w sierpniu 2017 roku. Wydarzenie było organizowane na terenie Nadleśnictwa Runowo w obszarze leśnictwa Dąbrowice.

W dniu 23 listopada 2023 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK przy ul. Strzeleckiej 5 w Więcborku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie".

Konkurs był skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem tegorocznej edycji było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo.
W konkursie wzięło udział 13 uczestników, którzy nadesłali ponad 50 fotografii.  Komisja powołana przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Anna Lemańczyk (Nadleśnictwo Runowo), Szymon Szwochert oraz Mirosław Łebek (KPK) oceniła prace, które wpłynęły na konkurs .

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
zarz 4-03.PDF247 kB

W dniu 26 października 2023 roku, Krajeński Park Krajobrazowy brał udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sępólnie Krajeńskim. W otwarciu udział wzięły również dzieci ze szkół i przedszkoli z gminy Sępólno Krajeńskie. Wydarzenie otworzył Burmistrz Sępólna Krajeńskiego- Pan Waldemar Stupałkowski. Następnie grupy uczniów z poszczególnych szkół podstawowych wzięły udział w zadaniach oraz konkursach. Jednym z punktów było koło fortuny przygotowane przez pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników rozwiązywał rozwiązał zagadkę, za którą otrzymał nagrodę.

W dniu 26 października 2023 roku, pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, zorganizowanego przez Wydział Nauk Geograficznych  Uniwersytetu  Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod hasłem „doceń lokalność”. Krajobraz  który nas otacza, stanowi przestrzeń naszej codzienności. Obchody Dnia Krajobrazu w 2023 roku poświęcone są rozważaniom dotyczącym kondycji środowiska, które otacza nas
na co dzień, byśmy mogli dostrzec oraz chronić to, co jest  unikatowe. Udział
w przedmiotowej uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkół średnich.

Dzień Krajobrazu to międzynarodowe święto ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzień ten jest obchodzony 20 października jako pamiątka podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegorocznym hasłem Dnia Krajobrazu jest „Doceń lokalność!”. Hasło to pozwala na zwrócenie uwagi na to co nas otacza. Często nie doceniamy miejsca, z którym jesteśmy związani, a to właśnie lokalność okazuje się być czymś niezwykłym i zachwycającym. Krajeński Park Krajobrazowy jak co roku przy współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizował spacer krajobrazowy, dla uczniów szkół średnich. Uczestnicy to uczniowie klas drugich i trzecich realizujący rozszerzone przedmioty przyrodnicze: geografię i biologię. 20 października przed południem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku pod opieką Pani Dyrektor Anny Skiba, Pani Aleksandry Kiedos, oraz Pani  Katarzyny Borowicz- Mieszczak odwiedzili wieś Adamkowo. – wieś zwaną Ptasią Wioską.

W dniu 12 października 2023 roku odbyło się po raz drugi Grzybobranie pod nazwą „Bądź rozsądny- zbieraj z głową”. Wydarzenie organizowane cyklicznie przez Krajeński Park Krajobrazowy przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sępólnie Krajeńskim oraz Nadleśnictwem Lutówko. Udział w Grzybobraniu wzięli zarówno dorośli jak i dzieci.

Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej- pani Gabrieli Krauze w siedzibie Nadleśnictwa Lutówko. Przedstawiono zasady bezpiecznego grzybobrania, a także  wskazane zostały cechy charakterystyczne, pozwalające odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących, które pozwolą zniwelować niebezpieczeństwo pomyłek. Odbiorcy zapoznali się z objawami zatrucia jakie mogą nastąpić po zjedzeniu grzybów trujących
oraz instrukcją co w takiej sytuacji należy zrobić.  Następnie uczestnicy grzybobrania udali się w teren leśny w poszukiwaniu grzybów.

W dniu 07 października 2023 roku w Kęsowie odbył się Rodzinny Eko- Festyn „Mogę Wszystko- Dbam o Środowisko!”.  Udział w festynie wziął również Krajeński Park Krajobrazowy, który przygotował dla dzieci między innymi konkursy i zagadki przyrodnicze, za które otrzymywały nagrody i upominki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny. Uczestnicy festynu mogli zaznajomić się z gatunkami roślin i zwierząt, które są objęte ochroną, a także sprawdzić swoją wiedzę przy rozróżnianiu tropów dzikich zwierząt.

W dniu 21.09.2023 roku odbyła się II Ogólnopolska  konferencja pn. „Zrównoważony Rozwój Pojezierza Krajeńskiego” połączona z obchodami Jubileuszu 25-lecia istnienia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, której organizatorem był Krajeński Park Krajobrazowy we współpracy z Uniwersytetem im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Patronatem honorowym Konferencję objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy– prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi – dr Krzysztof Kannenberg.

W minioną środę tj. 13.09.2023 r. odbył się kolejny rajd rowerowy z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym, tym razem dla uczniów jednej z klas Szkoły Podstawowej Nr 1 w Więcborku.  Trasa biegła przez malownicze tereny Krajeńskiego Parku Krajobrazowego głównie duktami leśnymi. Rajd miał na celu nie tylko aspekt krajoznawczy, ale również edukacyjny.

W dniach 11.09-12.09.2023 roku odbyło się XXXVIII SEMINARIUM GEOGRAFII WSI pt. „Zielona Gospodarka w Rozwoju Obszarów Wiejskich”, którą Krajeński Park Krajobrazowy objął patronatem honorowym. Celem konferencji było wskazanie sposobów zarówno w zakresie teoretycznym jak i praktycznym wobec współczesnych
i niezwykle istotnych wyzwań związanych z zieloną gospodarką, jako modelu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

 Pierwsza część konferencji odbyła się w City Hotel w Bydgoszczy, gdzie prelegenci
z Polski jak i ze świata poruszyli bardzo ciekawe tematy dotyczące problemów
i kwestii związanych z polityką rolną i strategią rozwoju obszarów wiejskich, zieloną gospodarką rolną, transformacją energetyczną, społecznymi aspektami zielonej ekonomii oraz ochroną środowiska.

W piątek, 08 września 2023 roku na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Więcborku odbył się „dzień otwarty” w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane po raz drugi, z okazji obchodów II ogólnopolskiego dnia parków krajobrazowych, przy współpracy między innymi z Powiatową Państwową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną, Nadleśnictwem Lutówko, Nadleśnictwem Runowo, Szczepem Więcborskich Drużyn Harcerskich, Miejsko- Gminnego Ośrodkiem Kultury w Więcborku, Ochotniczą Strażą Pożarnej w Więcborku oraz Komendą Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. Dzień otwarty przyciągnął bardzo dużo osób, w szczególności rodzin z dziećmi, które mogły  spędzić aktywnie piątkowe popołudnie z KPK. W pierwszej połowie września wszystkie parki krajobrazowe w Polsce „otwierają się” na społeczność, poprzez różnego rodzaju wydarzenia, podczas których prezentują społeczeństwu swoją działalność. Krajeński Park Krajobrazowy zorganizował dla wszystkich zabawy i konkursy przyrodnicze, grę terenową, podczas której każdy mógł zdobyć cenną wiedzę przyrodniczą.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
dzień otwarty w krajeńśkim parku krajobrazowym.pdf1077 kB

W dniu wczorajszym wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Pamiętowa i Adamkowa oraz Gminą Kęsowo posadziliśmy wspólnie 10 klonów zwyczajnych w Alei pomnikowej im. Leona Wyczółkowskiego w Adamkowie. Warto nadmienić, że jest to stara i zabytkowa Aleja – prawem chroniona.

Krajeński Park Krajobrazowy świętuje swoje 25 urodziny z tej okazji wspierając ideę aktywnego trybu życia oraz promując ekologiczne środki transportu w dniu 26 sierpnia odbył się jubileuszowy rajd rowerowy. Rajd miał charakter wycieczki krajoznawczej, nie był to wyścig. Blisko 50 osób - dzieci, dorośli oraz seniorzy zebrali się przy Sępoleńskiej plaży, aby pokonać 36- kilometrową trasę, która przebiegała głównie leśnymi ścieżkami przez m.in. Diabli Kąt, Jezioro Juchacz oraz Lutówko.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
rajd rowerowy 2023 jub KPKpdf.pdf2117 kB

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
zarządzenie nr 3 2023.pdf562 kB

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie zorganizowało w dniach 15-16 czerwca 2023 r. dwudniowy spływ kajakowy w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Organizacja spływu miała na celu popularyzację dziedzictwa przyrodniczego, krajobrazowego, a także kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego z myślą o ich zachowaniu dla przyszłych pokoleń, a także uczczenie Roku Mikołaja Kopernika obchodzonego w województwie kujawsko-pomorskim.

Pierwszego dnia odbył się spływ kajakowy rzeką Orlą – jedną z jedenastu rzek Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Kajaki spłynęły malowniczym odcinkiem rzeki na trasie Runowo Kolonia – Rościmin. Po dopłynięciu na miejsce mety odbył się poczęstunek dla uczestników spływu w Harcerskiej Stanicy Wodnej w Rościminie. Kolejnym punktem programu był konkurs o walorach przyrodniczo-kulturowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz konkursy przyrodnicze dla dzieci.

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski to kilkuetapowy konkurs, który ma na celu pogłębianie wiedzy o parkach krajobrazowych, a także wiadomości z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody. Uczestnicy zmagają się z tymi dziedzinami począwszy od etapu szkolnego, poprzez gminny, parkowy i wojewódzki, kończąc na ogólnopolskim. Tegoroczna XXII edycja konkursu minęła pod hasłem „Ptaki parków krajobrazowych”. Tym razem finał odbył się w Janowie Lubelskim, gdyż koordynatorem ogólnopolskim konkursu był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. W programie finału znalazło się sporo atrakcji. W trakcie czterodniowego pobytu młodzież zwiedziła m.in. rezerwat przyrody Imielty Ług oraz wybrała się do parku rekreacji Zoom natury w Janowie Lubelskim.