W dniu 11 maja 2024 roku odbył się rajd rowerowy malowniczą trasą w Krajeńskim Parku Krajobrazowym organizowany, w ramach wojewódzkiej akcji Kujawsko-Pomorskie na rowery którego Partnerem był między innymi Krajeński Park Krajobrazowy. Akcja ta obywa się cyklicznie w różnych zakątkach naszego województwa. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Udział wzięło ok. 300 uczestników z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego, a także sąsiadujących regionów. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata natomiast najstarszy 75 lat. Uczestnicy  mieli do pokonania trasę liczącą 27 km. Podczas jazdy cykliści mogli podziwiać rozciągające się wokół malownicze krajobrazy wsłuchując się w śpiew ptaków np. skowronków. Przystankiem na trasie była plaża nad jeziorem Juchacz, gdzie na uczestników czekała przekąska, oraz przygotowane przez Krajeński Park Krajobrazowy konkursy ekologiczne.

W dniu 10 maja 2024 roku odbył się Rajd Rowerowy organizowany Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce wspólnie z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym dla seniorów z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sępólnie Krajeńskim. Seniorzy mieli do pokonania 16 km malowniczymi krajobrazami Krajny. Podczas podróży Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego opowiadał uczestnikom o otaczającym krajobrazie i formach ochrony przyrody, które uczestnicy mieli okazję zobaczyć. Jedna z takich form jest Zespół przyrodniczo- krajobrazowy „Torfowisko Messy” z którego swój bieg rozpoczyna rzeka Orla.

W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja „Eskapady- Poznaj Region z Przewodnikiem” organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w której corocznie gospodarzem jest między innymi Krajeński Park Krajobrazowy. W tym roku pod hasłem „Krajeńska Eskapada- poznaj historię regionu” Krajeński Park Krajobrazowy zaprowadził miłośników historii i turystyki w niezwykłe miejsce, owiane legendą i historią. Miejscem tym jest Pałac w Komierowie. Pałac ten ma niesamowitą historię przeplataną legendą sięgającą 1000 lat, która rozpoczyna się od czasów Mieszka I, natomiast historia ma bardziej wielowątkowy charakter.

W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbył się spływ kajakowy rzeką Orlą z Więcborka do Stanicy Harcerskiej w Rościminie. Wśród uczestników byli między innymi uczniowie i opiekunowie Technikum Leśnego w Tucholi. Na początku uczestnicy udali się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku, gdzie zostali powitani przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Dyrektor opowiedział uczniom o Krajeńskim Parku Krajobrazowym, jego walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

W dniu 19 kwietnia 2024 roku, Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego brali udział w spotkaniu eksperckim przygotowanych dla  studentów Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy  przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W dniu 13 kwietnia 2024 roku na zaproszenie Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi uczestniczyliśmy wraz z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym w II etapie okręgowym XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W którym wzięło udział 24 uczniów zakwalifikowanych spośród 1011 uczniów szkół ponadpodstawowych woj. kujawsko-pomorskim. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film o Parkach Krajobrazowych woj. kujawsko-pomorskiego oraz dowiedzieli się jak funkcjonują Parki Krajobrazowe i jaka jest ich rola.

W roku 2024 odbędzie się VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Bocianie spisy odbywają się raz na 10 lat i pozwalają gromadzić informacje, dzięki którym planuje się ochronę bociana. Zebrane dane pomogą lepiej chronić ten gatunek. Dane będą przekazywane do ogólnopolskiej bazy. Liczenie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje inwentaryzację samych gniazd w okresie bezlistnym tj. w marcu, natomiast drugi etap obejmujący samo liczenie będzie prowadzony przez pierwsze dwa tygodnie lipca, kiedy będą widoczne młode osobniki.

W tej międzynarodowej akcji biorą udział wszystkie parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego. Ze strony Krajeńskiego Parku Krajobrazowego koordynatorem spisu w pięciu gminach tj. Kamień Krajeński, Kęsowo, Mrocza, Sępólno Krajeńskie oraz Więcbork został Mirosław Łebek – kierownik ds. ochrony przyrody.

Do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego przyleciały już pierwsze bociany. Jeden z nich, który rozpoczął wiosenne porządki i naprawę gniazda, został zauważony przez pracowników Służby Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Pamiętowie, w gminie Kęsowo. W 2024 roku przypada VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. W tej międzynarodowej akcji biorą aktywny udział wszystkie parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego w ramach wojewódzkiej kampanii VIII Spis Bociana Białego w Parkach Krajobrazowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024.

W dniu 28 lutego 2024 roku odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”- edycja parkowa, pod tegorocznym hasłem „ssaki polski”.  Organizatorem konkursu corocznie jest Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. W edycji parkowej organizowanej przez Krajeński Park Krajobrazowy w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku, udział wzięło 7 szkół: jedna z gminy Sępólno Krajeńskie oraz sześć z gminy Więcbork. Każdy z uczestników otrzymał test do rozwiązania,
oraz kartę do rozpoznania gatunków zwierząt. Uczniowie wykazali się zaciętą rywalizacją. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac przyznała, iż rywalizacja była wyrównana. Wszystkie drużyny wykazały się znakomitą wiedzą i znajomością gatunków zwierząt.

Po blisko rocznej przerwie w grudniu 2023 r. zostały przywrócone do użytkowania trzy wieże widokowe zlokalizowane w miejscowościach: Sępólno Krajeńskie, Niechorz (gmina Sępólno Krajeńskie) oraz Wiele (gm. Mrocza). Przedmiotowe wieże widokowe stanowią ważną  atrakcję turystyczną promującą region Krajny oraz województwo kujawsko-pomorskie.

Obiekty te wykazywały oznaki  znacznych zniszczeń spowodowanych przez czynniki biologiczne i atmosferyczne. Wieże przeszły w ostatnim czasie gruntowną modernizację i konserwację. Modernizacja obejmowała szereg działań i polegała w głównej mierze na wymianie i wzmocnieniu uszkodzonych belek w konstrukcji wież oraz zarwanych podestów, a także naprawie poszyć dachowych. Koszt naprawy został w całości pokryty ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zarzad-nr 6 2023.pdf176 kB

W dniu 24 listopada 2023 roku, pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego brali udział w ostatniej już akcji pn. „Wspólnie dla lasu”, która zakończyła 6-letni program odbudowy obszarów leśnych zniszczonych po nawałnicy jaka przeszła w sierpniu 2017 roku. Wydarzenie było organizowane na terenie Nadleśnictwa Runowo w obszarze leśnictwa Dąbrowice.

W dniu 23 listopada 2023 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK przy ul. Strzeleckiej 5 w Więcborku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie".

Konkurs był skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem tegorocznej edycji było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo.
W konkursie wzięło udział 13 uczestników, którzy nadesłali ponad 50 fotografii.  Komisja powołana przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Anna Lemańczyk (Nadleśnictwo Runowo), Szymon Szwochert oraz Mirosław Łebek (KPK) oceniła prace, które wpłynęły na konkurs .

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
zarz 4-03.PDF247 kB

W dniu 26 października 2023 roku, Krajeński Park Krajobrazowy brał udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sępólnie Krajeńskim. W otwarciu udział wzięły również dzieci ze szkół i przedszkoli z gminy Sępólno Krajeńskie. Wydarzenie otworzył Burmistrz Sępólna Krajeńskiego- Pan Waldemar Stupałkowski. Następnie grupy uczniów z poszczególnych szkół podstawowych wzięły udział w zadaniach oraz konkursach. Jednym z punktów było koło fortuny przygotowane przez pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników rozwiązywał rozwiązał zagadkę, za którą otrzymał nagrodę.

W dniu 26 października 2023 roku, pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, zorganizowanego przez Wydział Nauk Geograficznych  Uniwersytetu  Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod hasłem „doceń lokalność”. Krajobraz  który nas otacza, stanowi przestrzeń naszej codzienności. Obchody Dnia Krajobrazu w 2023 roku poświęcone są rozważaniom dotyczącym kondycji środowiska, które otacza nas
na co dzień, byśmy mogli dostrzec oraz chronić to, co jest  unikatowe. Udział
w przedmiotowej uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkół średnich.

Dzień Krajobrazu to międzynarodowe święto ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzień ten jest obchodzony 20 października jako pamiątka podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegorocznym hasłem Dnia Krajobrazu jest „Doceń lokalność!”. Hasło to pozwala na zwrócenie uwagi na to co nas otacza. Często nie doceniamy miejsca, z którym jesteśmy związani, a to właśnie lokalność okazuje się być czymś niezwykłym i zachwycającym. Krajeński Park Krajobrazowy jak co roku przy współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizował spacer krajobrazowy, dla uczniów szkół średnich. Uczestnicy to uczniowie klas drugich i trzecich realizujący rozszerzone przedmioty przyrodnicze: geografię i biologię. 20 października przed południem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku pod opieką Pani Dyrektor Anny Skiba, Pani Aleksandry Kiedos, oraz Pani  Katarzyny Borowicz- Mieszczak odwiedzili wieś Adamkowo. – wieś zwaną Ptasią Wioską.

W dniu 12 października 2023 roku odbyło się po raz drugi Grzybobranie pod nazwą „Bądź rozsądny- zbieraj z głową”. Wydarzenie organizowane cyklicznie przez Krajeński Park Krajobrazowy przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sępólnie Krajeńskim oraz Nadleśnictwem Lutówko. Udział w Grzybobraniu wzięli zarówno dorośli jak i dzieci.

Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej- pani Gabrieli Krauze w siedzibie Nadleśnictwa Lutówko. Przedstawiono zasady bezpiecznego grzybobrania, a także  wskazane zostały cechy charakterystyczne, pozwalające odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących, które pozwolą zniwelować niebezpieczeństwo pomyłek. Odbiorcy zapoznali się z objawami zatrucia jakie mogą nastąpić po zjedzeniu grzybów trujących
oraz instrukcją co w takiej sytuacji należy zrobić.  Następnie uczestnicy grzybobrania udali się w teren leśny w poszukiwaniu grzybów.

W dniu 07 października 2023 roku w Kęsowie odbył się Rodzinny Eko- Festyn „Mogę Wszystko- Dbam o Środowisko!”.  Udział w festynie wziął również Krajeński Park Krajobrazowy, który przygotował dla dzieci między innymi konkursy i zagadki przyrodnicze, za które otrzymywały nagrody i upominki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny. Uczestnicy festynu mogli zaznajomić się z gatunkami roślin i zwierząt, które są objęte ochroną, a także sprawdzić swoją wiedzę przy rozróżnianiu tropów dzikich zwierząt.

W dniu 21.09.2023 roku odbyła się II Ogólnopolska  konferencja pn. „Zrównoważony Rozwój Pojezierza Krajeńskiego” połączona z obchodami Jubileuszu 25-lecia istnienia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, której organizatorem był Krajeński Park Krajobrazowy we współpracy z Uniwersytetem im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Patronatem honorowym Konferencję objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy– prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi – dr Krzysztof Kannenberg.