Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”!

W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek.

Na wasze rejestracje czekamy do 17 maja br., do 1 czerwca macie czas na złożenie waszych wniosków!

Więcej informacji pod linkiem: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

28 kwietnia na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego odbyła się Operacja Czysta Rzeka. W akcji wzięło udział blisko 20 Wolontariuszy z klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, którzy posprzątali fragment rzeki Sępolenki.

Projekt „Operacja Czysta Rzeka" ma na celu zwrócenie uwagi na wszechstronny problem zaśmiecania środowiska, a szczególnie obszarów o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.

Jest on skierowany do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy, ale także i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.

W słoneczną niedzielę w Sypniewie odbyły się VI Powiatowe Targi Rolniczo-Ogrodnicze. Mieszkańcy regionu mogli skorzystać z oferty wielu wystawców ogrodniczych, rolniczych i kulinarnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko edukacyjno-promocyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zarówno dzieci jak i dorośli byli żywo zainteresowani mini-konkursami przyrodniczymi i materiałami promocyjnymi KPK. 

Kolejny raz Krajeński Park Krajobrazowy włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. To wielkie weekendowe święto wycieczek miało na celu umożliwienie zwiedzania z przewodnikiem ciekawych miejsc w regionie za darmo lub za symboliczną opłatą. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tegorocznej edycji poszerzono zakres atrakcji o warsztaty. W ramach akcji Krajeński Park Krajobrazowy zorganizował w sobotę 23 kwietnia zwiedzanie Sypniewa – Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Z kolei w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK w Więcborku jednocześnie odbywały się warsztaty dla rodzin z dziećmi, na których można było wykonać własnoręcznie papier czerpany, ozdoby z puszek aluminiowych i woskowijkę – eko-alternatywę dla folii spożywczej i jednorazowych opakowań. Celem warsztatów było pokazanie ciekawych sposobów na nadanie drugiego życia odpadom.

W piątek 22 kwietnia Krajeński Park Krajobrazowy uczestniczył w Dniu Geografa organizowanym przez Instytut Geografii UKW w Bydgoszczy. Pracownicy Parku: mgr Grażyna Witczak i mgr inż. Mirosław Łebek przedstawili wykłady o edukacji i walorach przyrodniczych i kulturowych KPK. Dzień 22 kwietnia to także obchody Światowego Dnia Ziemi. W kolejnych wykładach przedstawianych przez pracowników Instytutu Geografii poruszano kwestie zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Młodzież poznała też pozytywne i negatywne skutki "budownictwa" bobrów  oraz miała możliwość uczestnictwa w licznych warsztatach.

W czwartek 14 kwietnia 2022 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Pan dr Krzysztof Kannenberg – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Po przedstawieniu porządku obrad Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak oraz kierownik zespołu ds. ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Mirosław Łebek przedstawili sprawozdanie z działalności i funkcjonowania Krajeńskiego Parku Krajobrazowego za rok 2021 oraz plan działania na 2022 rok wraz z zadaniami już wykonanymi w roku bieżącym. Tematem, który wywołał żywą dyskusję był problem chowu i hodowli trzody chlewnej metodą bezściółkową na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, który według ustawy o ochronie przyrody jest w parku zabroniony.

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek to reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku, o których sukcesie słyszymy nie pierwszy raz!

W czwartek 7 kwietnia 2022 r. w Więcborku odbył się wojewódzki etap XXI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”. Konkurs organizowany jest od 2002 roku przez Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Koordynacją tegorocznej edycji zajmuje się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a w województwie kujawsko-pomorskim pieczę nad konkursem sprawuje Brodnicki Park Krajobrazowy.

Co przygotował w ramach akcji Krajeński Park Krajobrazowy?

1. Wybierz się z nami do malowniczej wsi Sypniewo!

Poznaj historię dwóch pereł architektury sakralnej i świeckiej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – XIX-wieczny pałac i kościół z XVIII w. Odwiedź z nami gmach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego!


Zwiedzanie odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. (sobota) w godz. 10:00 – 12:00.

Szczegółowe informacje znajdziecie na naszym profilu fb w Wydarzeniach: 

https://www.facebook.com/KrajenskiPK/events/?ref=page_internal.

Udział w akcji wymaga wcześniejszej rejestracji (patrz: poniżej).


2. Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych odkrywców świata przyrody! Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami!

"Wróżka Recykluszka zaprasza"!

W słoneczną wiosenną środę 23 marca pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego zawiesili 14 budek lęgowych dla ptaków.

Budki zawisły na drzewach pomnikowej alei dębowej na trasie Runowo Krajeńskie – Borzyszkowo. Zawieszono je w ramach działań profilaktycznych przed gradacją kuprówki rudnicy. Larwy i gąsienice tego szkodnika powodują tak zwane gołożery, czyli pozbawienie drzew liści, co skutkuje zwykle ich całkowitym usychaniem. 

W ofercie edukacyjnej Parku znajdziemy zajęcia dla różnych grup wiekowych, nie tylko dla dzieci. We wtorek 22 marca gośćmi Ośrodka Edukacji Przyrodniczej KPK byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Krajeńskim. Uniwersytet działa przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Zajęcia "Ochrona przyrody i edukacja przyrodnicza na przykładzie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego" przebiegły w miłej atmosferze, a przeprowadził je Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii, którzy ukończyli 16 rok życia, do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.

Do konkursu można zgłosić nie więcej niż 15 prac fotograficznych wykonanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 najciekawszych prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno i różnorodność przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.

W ubiegły słoneczny piątek 11 marca 2022 r. wspólnie z Nadleśnictwo Runowo, Lasy Państwowe wieszaliśmy budki dla ptaków i schrony dla nietoperzy. Tym razem budki zawisły na drzewach Leśnictwa Świdwie.

Zachęcamy do samodzielnego wykonania budek. Odpowiednim materiałem będzie deska z litego drewna o grubości ok. 2-3 cm. Otwór wlotowy powinien być grubszy, aby uniemożliwić drapieżnikom sięgniecie w głąb budki. Można w tym celu użyć jeszcze jednej lub dwóch deseczek. Wykonanie budki może się okazać świetną zabawą, a obserwacja ptaszków, które postanowią się wprowadzić do nowego mieszkanka daje dużo radości i satysfakcji. Tym samym można połączyć przyjemne z pożytecznym!

W dniu 8 marca w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Wiśniewie odbyły się zajęcia pt. "W marcu jak w garncu". Dzieci dowiedziały się co znaczy stare przysłowie dotyczące pogody, która bywa bardzo zmienna. Nauczyły się nazwy zjawisk atmosferycznych oraz co to jest pogoda. Dzieci gotowały marcową pogodę oraz chętnie uczestniczyły w marcowych zabawach. Na koniec każdy uczestnik narysował swoją marcową pogodę w garnku.

We wtorkowy poranek 22.02.2022 r. w ramach współpracy z Nadleśnictwem Runowo pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego rozwiesili kolejną porcję budek lęgowych dla sikor, puszczyków i nietoperzy na terenie leśnictwa Komierowo.

Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w 2022 roku zagnieździły się ptaki, budki te należy zainstalować jak najwcześniej. Najlepiej już teraz w styczniu lub lutym. Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom! Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Wysokość powieszenia takiej budki zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko, ok. 3-4 metrów od ziemi. Natomiast najlepszym materiałem budowlanym dla tego typu konstrukcji są deski drzew iglastych.

„O wodzie w przyrodzie” – tak brzmi przewodnie hasło XXI edycji ogólnopolskiego konkursu ”Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do konkursu zgłosiło się 7 szkół: 5 z gminy Więcbork oraz po 1 z gmin Sępólno Krajeńskie i Kamień Krajeński. Szkoły z gminy Więcbork rywalizowały ze sobą 15 grudnia 2021 r. na etapie gminnym. Spośród nich  wyłoniono drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku do reprezentowania całej gminy w III etapie – parkowym. Tym razem odbył się on w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku. Dnia 1 lutego 2022 r. trzyosobowe drużyny rozwiązywały test składający się z 25 pytań: 15 ogólnych dotyczących roli wody w przyrodzie i 10 dotyczących Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Więcborku w składzie: Wiktoria Obara, Karolina Buława i Emil Angutek. Zwycięzców przygotowały do konkursu Panie Ewa Iwaszkiewicz i Aldona Woźniak. Należy wspomnieć, że reprezentacja w tym samym składzie brała udział w poprzedniej edycji konkursu, zajmując trzecie miejsce na szczeblu ogólnopolskim.

Wzorowo zachował się Pan Krzysztof Dams z Suchorączka, który zauważył w pobliżu swojej posesji osłabionego bielika niepotrafiącego wzbić się w powietrze. Dodatkowo ptak został zaatakowany przez kruki, które prawdopodobnie wydziobały ptakowi pióra z ogona. Pan Krzysztof zaopiekował się potężnym ptakiem podejmując jednocześnie współpracę z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym.

Dzięki pomocy dyrekcji Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Pana Krzysztofa Wojtkowiaka oraz Mirosława Łebek ptak został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Pomieczynie w pobliżu Wejherowa.

Niestety ośrodki rehabilitacji zwierząt w pobliżu naszego regionu żądają za przyjęcie zwierząt pod swoją opiekę dużych pieniędzy, na które częstokroć nie stać gmin, pomimo tego, że do zadań własnych gmin należy m.in. pomoc dzikim zwierzętom, zwłaszcza objętym ochroną.

Pracownicy KPK niejednokrotnie wyręczają samorządy terytorialne w tym zakresie, bo jak podkreślają bezpośredni kontakt człowieka z ptakiem, ale także innym dziko żyjącym zwierzęciem jest stresem, dlatego ważne jest, aby pomoc opierała się na wiedzy, a działania były szybkie zdecydowane i skuteczne.

 

Na podstawie art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1230 oraz z 2021 r. poz. 1162), zarządza się co następuje:

 § 1

Ustala się dzień 24 grudnia 2021 r. (piątek) dniem wolnym od pracy dla pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku w zamian za Święto Bożego Narodzenia

25 grudnia 2021 r. przypadające w sobotę.

 § 2

Ustala się dzień 07 stycznia 2022 r. (piątek) dniem wolnym od pracy dla pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku w zamian za dzień Nowego Roku

01 stycznia 2022 r. przypadający w sobotę.

 § 3

W dniach 24 grudnia 2021 r. oraz 07 stycznia 2022 r. Krajeński Park Krajobrazowy będzie nieczynny dla interesantów.

 § 4

Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.

Niemal nieprzerwanie od 2009 roku, a po raz trzeci, we współpracy z Nadleśnictwem Runowo, Krajeński Park Krajobrazowy organizuje  konkurs fotograficzny skierowany do amatorów fotografii przyrodniczej. Głównym celem konkursu, jest promocja rodzimej przyrody oraz walorów historycznych i kulturowych tej części Krajny.

W tym roku na konkurs zostało zgłoszonych blisko 90 fotografii, większość prac prezentuje bardzo wyrównany poziom. Komisji udało się wybrać 7 najlepszych prac.

Bezkonkurencyjny, już kolejny raz, okazał się  Łukasz Gwiździel.  Spośród jego znakomitych kadrów komisja wybrała „Portret bielika” przyznając mu, tym samym, pierwsze miejsce. Dalsze wybory  i decyzje komisji  już nie były takie oczywiste i dlatego postanowiono pozostałe miejsca na podium podzielić na dwa. Drugie miejsce ex aequo zdobyły „Maki” Marcina Misiaka i „Wróble” Andrzeja Fryżewskiego, zaś 3 miejsce również  ex aequo  dwa leśne krajobrazy - jeden autorstwa Marcina Jarskiego, a drugi Grzegorza Mrozika. Ponadto Komisja postanowiła przyznać dwa równorzędne wyróżnienia tj. za fotografię krajobrazu Robertowi Borguli i za zdjęcie  sowy Oliwii Frąckowiak, która w ten sposób obroniła honor Pań, w tym zdominowanym przez mężczyzn hobby.