Magazynują węgiel, filtrują wodę, stanowią siedliska rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Mokradła to jedne z najcenniejszych i zarazem najbardziej zagrożonych w skali świata ekosystemów. Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by kolejny raz przypomnieć o pilnej potrzebie ratowania tych obszarów.

Attachments:
Download this file (dzienmokradel2023.pdf)dzienmokradel2023.pdf13246 kB

W ramach działań profilaktycznych przed gradacją kuprówki rudnicy zawieszono kolejne budki dla ptaków. Dziewięć nowych ptasich domków zawisło na pomnikowej alei dębowej na trasie Runowo Krajeńskie – Borzyszkowo. Aleję dębową na trasie Wilcze Jary – Sypniewo uzupełniono o trzy budki. Jedna z wiszących już budek była uszkodzona, dlatego wymieniono ją na nową. Pracownicy Służby Parku zawiesili także 3 budki w Lasku Miejskim w Więcborku w pobliżu powierzchniowego pomnika przyrody – bluszczu pospolitego.

W maju 2022 r. na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dokonano niecodziennych odkryć. W miejscowości Górowatki w pobliżu jeziora Stryjewo przeprowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki wzbogaciły stan wiedzy o wczesnośredniowiecznym osadnictwie w tej części Krajny. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Odkryć dokonał zespół badawczy z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w składzie: Ryszard Kaźmierczak, Piotr Błędowski, Jacek Bojarski, Wojciech Chudziak, Mateusz Sosnowski, Jacek Niegowski i Marcin Weinkauf. W organizacji przedsięwzięcia udział miała także Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Attachments:
Download this file (Życzenia KPKgif.gif)Życzenia KPKgif.gif1013 kB

Na terenie Krajeńskiego  Parku Krajobrazowego  uczniowie starszych klas szkół podstawowych stanęli do rywalizacji w  XXII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tym razem do konkursu zgłosiło się 8  szkół, wszystkie 7  szkół z gminy Więcbork oraz  Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. W pierwszym etapie udział wzięło ponad  100 uczniów z klas 6-8 , którzy rozwiązywali indywidualnie test przygotowany przez lokalnych  koordynatorów konkursu. Spośród osób, które zdobyły na tym etapie najwyższe wyniki,  każda szkoła wyłoniła swoją 3-osobową drużynę, która będzie ją  reprezentować w dalszych potyczkach. W dniu 14 grudnia br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku odbył się  2 etap – gminny, w którym zmierzyły się reprezentacje 7 szkół podstawowych z terenu  gminy Więcbork.

Oficjalnie zakończyliśmy konkurs pn. „25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego” na projekt logo parku. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej KPK wypełnił się w środowe popołudnie 20 listopada 2022 r. Uczestnikami konkursu oraz Ich rodzinami. Tego dnia Dyrektor Parku Krzysztof Wojtkowiak wręczył nagrody laureatom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom.

Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022.

Zatrzymane na fotografii, utrwalone w kadrach filmu magiczne spektakle przyrody, spotkania z artystami, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z Naturą w makro i mikroskali to atrakcje przygotowane przez organizatorów Festiwalu.

Dnia 16.11.2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie". Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo. W konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy   nadesłali ponad 100 fotografii. Prace oceniała  Komisja powołana przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Anna Lemańczyk (Nadleśnictwo Runowo), Łukasz Gwiździel (Nadleśnictwo Lutówko) oraz Mirosław Łebek (KPK). Jury po długich i  burzliwych dyskusjach postanowiło nagrodzić najlepsze zdjęcie, którego autorem jest Marcin Jarski. Drugie miejsce zajęła Oliwia Frąckowiak, a trzecie Paweł Węgrzyn. Ponadto komisja przyznała 9 wyróżnień, które otrzymały następujące osoby: Katarzyna Bobkowska, Andrzej Fryżewski, Kamila Jabłońska, Bartosz Jabłoński, Monika Mika-Woźnicka, Marcin Misiak, Kornel Mizdalski, Grzegorz Mrozik oraz Adrian Szylka. Laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymały cenne nagrody. Ponadto wszystkich fotografów  nagrodzono upominkami.

Attachments:
Download this file (mowisz masz.pdf)mowisz masz.pdf120 kB

Uwaga! Zmiana terminu dostarczania prac na konkurs na logo!

 

Konkurs na projekt graficzny logo "25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego" zostaje przedłużony!

Termin dostarczania prac mija 14 listopada 2022r.!

Przyjmujemy zarówno prace w formie elektronicznej jak i rysunki!

Szczegóły konkursu, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.krajenskipark.pl  w zakładce KONKURSY EKOLOGICZNE.

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzi się go 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Krajobraz – doświadczam w pełni”, by zwrócić uwagę na wielozmysłową interpretację krajobrazu.  Krajeński Park Krajobrazowy w ramach akcji zorganizował dwa spacery krajobrazowe. Grupy uczestników nie były przypadkowe – to uczniowie realizujący w swoich szkołach rozszerzone przedmioty przyrodnicze: geografię i biologię. 20 października przed południem uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Pani Iwony Przybylskiej i Pani Lucyny Kujat zwiedzili wieś Adamkowo – Ptasią Wioskę. Jest to najmniejsza wieś tematyczna w Polsce. Znajdują się w niej „mówiące kamienie” – punkty oznaczone kodami QR, dzięki którym można samodzielnie zwiedzać okolicę. Uczestnicy „w pełni doświadczyli krajobraz” wchodząc na Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.) – perełkę okolicy, która w wyniku nawałnicy z 2017 roku została odsłonięta i na nowo odkryta.

W piątkowe słoneczne przedpołudnie, 14 października 2022 r., odbyło się Grzybobranie – akcja zorganizowana wspólnie przez Nadleśnictwo Lutówko, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sępólnie Kraj. i Krajeński Park Krajobrazowy. W akcji wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci. Obecni byli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Data zobowiązuje – 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Nie mogło więc w programie grzybobrania zabraknąć części edukacyjnej w postaci krótkiej prelekcji grzyboznawcy, która odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Lutówko. O zasadach bezpiecznego grzybobrania i niebezpieczeństwie pomyłek opowiedziała Pani Gabriela Krause – grzyboznawca z PSSE w Sępólnie Krajeńskim. Następnie uczestnicy wybrali się do lasu na grzyby.

W słoneczne dni, 10 i 11 października, Krajeński Park Krajobrazowy odwiedzili uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim. Zarówno poniedziałkowe jak i wtorkowe zajęcia wpisały się tematycznie w obchodzony 10 października Dzień Drzewa. Dzieci podczas leśnego spaceru poznały budowę drzewa oraz poszczególne warstwy lasu. Zbierały jesienne dary lasu w postaci kolorowych liści, szyszek i żołędzi, jednocześnie zapoznając się z gatunkami drzew. Uczniowie dowiedzieli się co to jest żywicowanie i spały żywiczarskie.

Konkurs fotograficzny "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" zostaje przedłużony!

Termin dostarczania zdjęć mija 31 października!

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

Szczegóły konkursu, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie:  https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/kpk/edukacja-i-nauka/konkursy-ekologiczne

W minioną sobotę, 10 września 2022 r., w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego odbył się Dzień Otwarty. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, będącego nową inicjatywą Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski – gremia zrzeszającego parki krajobrazowe. Święto obchodzone było w tym roku po raz pierwszy. W tym dniu parki krajobrazowe w Polsce organizowały różnego rodzaju wydarzenia, w trakcie których prezentowały lokalnej społeczności i turystom swoją działalność.

Wczoraj, 11 sierpnia 2022 r., do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego trafiło zgłoszenie o rannym ptaku drapieżnym znalezionym w Dużej Cerkwicy. Ptak nie mógł wzbić się w powietrze. Dzięki szybkiej interwencji naszego specjalisty ds. ochrony przyrody Pana Mirka Łebek, ptak został przetransportowany do oddalonego o niemal 200 km Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie, w pobliżu Wejherowa.

W Ośrodku krogulec został przebadany. Zostanie tam na czas rekonwalescencji.

Krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) należy do rodziny jastrzębiowatych. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Panu Mateuszowi Kluszczyńskiemu z Dużej Cerkwicy należą się podziękowania za szybką i skuteczną reakcję. W takich sytuacjach bardzo liczy się czas. Należy maksymalnie ograniczyć stres dzikiemu zwierzęciu.

Po raz kolejny dobra współpraca lokalnej społeczności z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym spowodowała, że dzikie zwierzę otrzyma szansę na odzyskanie zdrowia, a finalnie na powrót do naturalnego środowiska.

W sobotę, 11 czerwca  2022 r., w Parku Tysiąclecia w Chojnicach odbył się festyn ekologiczno – przyrodniczy „Chojnice dla Ziemi”. Prawie dwustu wystawców zaprezentowało swoje stoiska, z czego wiele dotyczyło przyrody i ekologii. Wśród nich były również Parki Krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego: Krajeński Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy. Obecność parków naszego województwa na imprezie w Pomorskiem wynikła z powodu faktu, iż Tucholski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje fragment województwa pomorskiego. Ponadto „przyrodniczym łącznikiem” obu województw jest Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

 Zagrożenia ekologiczne, z którymi zmaga się współczesny świat, spowodowane są skutkami działalności człowieka. Dzięki rosnącej świadomości na temat ochrony środowiska możemy ten proces ograniczyć, dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat uwrażliwiać na piękno otaczającej nas przyrody. Na stoiskach parków krajobrazowych  można było wziąć udział w mini-konkursach, grach i zabawach. Prezentowano eksponaty przyrodnicze i materiały edukacyjne oraz rozdawano liczne gadżety edukacyjno-promocyjne w postaci map, ulotek, folderów czy zakładek do książek. Przy stoisku Wdeckiego Parku Krajobrazowego można było dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących występującego na terenie parku klejnotu Borów Tucholskich jakim jest zimorodek.