W ramach akcji „Poznaj region z przewodnikiem” dnia 29 lutego 2020 Krajeński Park Krajobrazowy zorganizował zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Akcja „Poznaj region z przewodnikiem” odbyła się już po raz szósty. Zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Wydarzenie spotkało się z licznym zainteresowaniem odbiorców. Wśród zwiedzających byli słuchacze z Uniwersytetu III Wieku przy Stowarzyszeniu „Duże Różowe Słońce” w Sępólnie Krajeńskim oraz uczestnicy indywidualni.

Zwiedzanie Sanktuarium odbyło się pod przewodnictwem Brata Bartłomieja z Zakonu Karmelitów Bosych, który opowiedział o historii klasztoru i barokowym wystroju wnętrza kościelnego. Sam klasztor budowano w latach 1752-1759, jednak według niektórych zapisków kult Matki Boskiej panował tam  już od początku XV wieku, kiedy to po bitwie grunwaldzkiej ufundowano kaplicę dla cudownej figury Matki Boskiej.

Drewniana rzeźba owiana została ciekawą legendą. Kilkukrotnie ginęła, mimo to za każdym razem cudownie się odnajdywała. Dziś kościół zachwyca swoim bogato zdobionym wystrojem. Największą uwagę zwraca ołtarz, a na nim obraz wykonany na wzór Matki Bożej Częstochowskiej. Przed ołtarzem leży płyta nagrobna z herbem Götzendorf/Grabowskich. Na szczególną uwagę zasługują ławki bogato zdobione drewnianymi intarsjami przedstawiającymi rośliny i zwierzęta. Uczestnicy mieli także okazję zobaczyć podziemną kryptę, w której spoczywa zabalsamowane ciało fundatora klasztoru – Jana Michała Grabowskiego. Na zakończenie uczestnikom rozdano torby i broszury ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz materiały promocyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Serdecznie dziękujemy Braciom Karmelitom za oprowadzenie po sanktuarium oraz wszystkim uczestnikom. W przyszłym roku zapraszamy na odkrywanie kolejnych ciekawych miejsc na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego!