Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek to reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku, o których sukcesie słyszymy nie pierwszy raz!

W czwartek 7 kwietnia 2022 r. w Więcborku odbył się wojewódzki etap XXI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”. Konkurs organizowany jest od 2002 roku przez Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Koordynacją tegorocznej edycji zajmuje się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a w województwie kujawsko-pomorskim pieczę nad konkursem sprawuje Brodnicki Park Krajobrazowy.

Etap wojewódzki konkursu odbył się w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. W czwartkowy poranek trzyosobowe drużyny z parków krajobrazowych: Brodnickiego, Górznieńsko-Lidzbarskiego, Krajeńskiego, Wdeckiego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą przystąpiły do rywalizacji w konkursie, który odbył się w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku. W pierwszej części uczniowie indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań. W kolejnym etapie uczestnicy zespołowo rozpoznawali gatunki chronione roślin i zwierząt. III miejsce w konkursie zajął zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lnianie z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ze Szkoły Podstawowej w Niewieścinie. Zwycięzcami konkursu zostali reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Polskich Noblistów w Więcborku, tym samym powielając zeszłoroczny sukces. Reprezentacja w tym samym składzie brała udział w poprzedniej edycji konkursu, zajmując trzecie miejsce na szczeblu ogólnopolskim. Niewątpliwy wkład w powodzenie drużyny miały opiekunki – Pani Ewa Iwaszkiewicz (nauczycielka biologii) i Pani Aldona Woźniak (nauczycielka geografii).

Czwarte i piąte miejsce zajęły kolejno drużyna z  Brodnickiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie oraz drużyna z Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej w Brzoziu.

 

Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Nagrody wręczyli Dyrektorzy parków krajobrazowych w zaszczytnym towarzystwie przedstawicieli władz: Pana Leszka Wasielewskiego – Zastępcy Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Pana Waldemara Kuszewskiego – Burmistrza Więcborka. Pośród gości obecna była także Pani Ludmiła Piekałkiewicz–Geruzel -Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku, której należą się podziękowania za udostępnienie Sali w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku. Urozmaiceniem całego wydarzenia była wycieczka do Runowa Krajeńskiego, gdzie uczestnicy zwiedzali ruiny pałacu. O ich historii opowiadał lokalny przewodnik - Pan Leszek Skaza.

Rangę tegorocznej edycji podnosi fakt, iż  Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty objął wydarzenie Honorowym Patronatem, a co za tym idzie,  laureaci ogólnopolskiego etapu otrzymają 3 punkty uwzględniane w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023. Etap ogólnopolski odbędzie się w czerwcu w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Gminy Więcbork oraz środków własnych Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy im powodzenia w etapie ogólnopolskim!