1 czerwca 2022, przed południem, na kilka godzin, więcborską promenadą zawładnął dziecięcy gwar za przyczyną uczniów klas 1-3, którzy dotarli tu ze szkół podstawowych gminy Więcbork, by wziąć udział w grze miejskiej pod nieco zagadkowym tytułem  „EKO PRZYGRODA NA PROMENADZIE”.

W przygotowanie tej atrakcji z okazji Dnia Dziecka  zaangażowało się wiele osób, organizacji  i instytucji. Poza celem głównym – czyli wywołaniem uśmiechu na dziecięcych twarzach  w dniu ich święta, postanowiliśmy  zintegrować  podmioty usytuowane w najbliższej, ale i też nieco dalszej okolicy Promenady. Z inicjatywy głównych organizatorów tj. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku oraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, odbyło się spotkanie organizacyjne, które pozwoliło na wypracowanie ciekawego planu gry miejskiej.

Uczestnicy mieli za zadanie zebrać pieczątki w  4 punktach położonych wzdłuż Promenady, w których czekały na nich gry, zabawy, quizy i zagadki, a przede wszystkim dużo dobrej  zabawy i odrobina nie podręcznikowej wiedzy, której towarzyszyła prawdziwa pasja.   Swoje punkty przygotowali – PZW Szkółka Wędkarska „Złote Leszcze” Więcbork, Gmina Więcbork – Referat ds. Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Dróg, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Był jeszcze na trasie gry punkt piąty – niespodzianka – przygotowany przez niezawodnych Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Więcborku, który był dla dzieci  nagrodą za pokonanie całej trasy i zdobycie kompletu pieczątek. To co działo się na poszczególnych punktach niech, przynajmniej po części, zostanie tajemnicą , a to dlatego, iż  mamy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęta współpraca i ciekawa  forma jaką przybrała będzie miała w przyszłości  swoją kontynuację.

W przygotowanie kolejnej atrakcji, dla naszych najmłodszych, w postaci słodko – słonego poczęstunku  zaangażowała się Pani Anna Cybulska ze Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH”  oraz, w imieniu Pana Burmistrza,  Pani Katarzyna Włodarczak - Inspektor ds. promocji z Urzędu Miejskiego  w Więcborku.

Całość akcji wsparły swoją pomocą licealistki z Międzyszkolnego  Klubu Wolontariuszy Amicus działającego przy Liceum Ogólnokształcącym i CKZiU w Więcborku. Punkt przy Stanicy Wędkarskiej z Panem Jackiem Ihma na czele wsparli podopieczni Szkółki Wędkarskiej.

Dzięki sprawnej współpracy z Burmistrzem Więcborka i  BOOS udało się szczęśliwie dowieźć uczestników ze wszystkich szkół z terenu Gminy Więcbork, które wyraziły chęć udziału w obchodach Dnia Dziecka i  w naszej grze miejskiej, na miejsce wspólnej zabawy, a po niej bezpiecznie odwieźć do szkół.  

W imieniu organizatorów i uczestników akcji składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, bez wyjątku, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej akcji.

Tekst: KPK