Wczoraj, 11 sierpnia 2022 r., do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego trafiło zgłoszenie o rannym ptaku drapieżnym znalezionym w Dużej Cerkwicy. Ptak nie mógł wzbić się w powietrze. Dzięki szybkiej interwencji naszego specjalisty ds. ochrony przyrody Pana Mirka Łebek, ptak został przetransportowany do oddalonego o niemal 200 km Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie, w pobliżu Wejherowa.

W Ośrodku krogulec został przebadany. Zostanie tam na czas rekonwalescencji.

Krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) należy do rodziny jastrzębiowatych. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Panu Mateuszowi Kluszczyńskiemu z Dużej Cerkwicy należą się podziękowania za szybką i skuteczną reakcję. W takich sytuacjach bardzo liczy się czas. Należy maksymalnie ograniczyć stres dzikiemu zwierzęciu.

Po raz kolejny dobra współpraca lokalnej społeczności z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym spowodowała, że dzikie zwierzę otrzyma szansę na odzyskanie zdrowia, a finalnie na powrót do naturalnego środowiska.

Przy okazji zachęcamy do wspierania Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Ośrodek w trakcie 10-letniego działania przyjął już ponad 14 000 zwierząt. Jak podaje: „Celem placówki jest niesienie pomocy dzikim ptakom i drobnym ssakom, które znalezione przez człowieka znajdują się w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności. W naszym szpitalu pomagamy zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, które wymagają tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji. Zwierzęta, które trafiają do „Ostoi”, otrzymują drugą szansę na życie w naturze”.

Darowiznę można przekazać pod linkiem: https://ostoja.gda.pl/przekaz-darowizne/ 

https://www.facebook.com/PORPostoja