Wczoraj w Centrum Aktywności Seniora w Więcborku odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Dawida Kilona, bydgoskiego ornitologa, rysownika, fotografa przyrody. Uczestnikami zajęć byli seniorzy z Klubu SENIOR+. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pn. „Klub Seniora w Więcborku" dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

W poszukiwaniu ptactwa grupa udała się na spacer nad Jeziorem Więcborskim. Fotograficzne „łowy" okazały się niezwykle udane. Spoglądając z daleka na stadka kaczek w jeziorze można było sądzić, że wśród nich znajdują się tylko popularne kaczki krzyżówki: samce z zielonymi błyszczącymi  głowami i skromniej upierzone samice, w większości brązowe. Jednak przy użyciu lunety okazało się, że wśród nich pojawił się samiec cyraneczki – z kasztanową głową z zielonkawymi plamami po bokach i zielonym lusterkiem na skrzydle.

Jeszcze dalej znalazły się gągoły. Uczestnicy mieli okazję obserwować ich zachowania godowe: usłyszeć charakterystyczne odgłosy wydawane przez samca i zobaczyć jak wyrzuca fontannę wody, gwałtownie przebierając nogami. Gdzie indziej wśród krzyżówek ukazał się płaskonos, który właśnie uciął sobie drzemkę i nie pokazał swojego charakterystycznego spłaszczonego dzioba.

Poza ptactwem wodnym udało się dostrzec także kwiczoła, sikory modraszkę i bogatkę, mazurka, srokę, kruka i wiele innych.  Kolejną niespodzianką było ujrzenie gołębia grzywacza, największego z gołębi w Polsce, który zwykle odlatuje na zimę. Podczas obserwacji grupie towarzyszyli pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Na koniec na zaproszenie dyrektora Parku grupa odwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej KPK, by zobaczyć rysunki autorstwa Dawida Kilona. Zdobią one ściany sali edukacyjnej. Można tu zobaczyć kanię rudą, żurawia, łabędzia, zimorodka i w końcu bielika – którego mimo wielkich chęci nie udało się zobaczyć w terenie.

 

Tekst: KPK