Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim zajęli I miejsce w wojewódzkim etapie XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. W tym roku konkurs przebiega pod hasłem "Ptaki parków krajobrazowych". Pierwszego dnia najlepsi reprezentanci sześciu parków krajobrazowych w województwie, wyłonieni w poprzednich etapach, sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą ornitologii oraz parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy z uczestników zmierzył się z testem wiedzy. Jednym z zadań było rozpoznawanie gatunków ptaków. Najwięcej punktów zdobyli reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Pani Pauliny Włoch w składzie: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. To właśnie Oni będą reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie na ogólnopolskich rozgrywkach konkursu, których koordynatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Drugie i trzecie miejsce w konkursie zdobyły kolejno drużyny z Wdeckiego Parku Krajobrazowego i Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Poza zmaganiami konkursowymi uczestnicy zwiedzali Tleń i wzięli udział w questingu na temat tej miejscowości. Wieczorną atrakcją było ognisko. Kolejny dzień upłynął na poznawaniu Wdeckiego Parku Krajobrazowego w formie zajęć terenowych.

Warto dodać, że drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego będzie reprezentować województwo na ogólnopolskim etapie już po raz czwarty i trzeci z rzędu! Ponadto w poprzednich dwóch latach krajeńskiej drużynie udało się zdobyć 3. miejsce w finale krajowym!

Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego składa serdeczne gratulacje laureatom i życzy sukcesu w etapie ogólnopolskim!

 

Tekst: Agnieszka Szliep KPK