W dniu 12 października 2023 roku odbyło się po raz drugi Grzybobranie pod nazwą „Bądź rozsądny- zbieraj z głową”. Wydarzenie organizowane cyklicznie przez Krajeński Park Krajobrazowy przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sępólnie Krajeńskim oraz Nadleśnictwem Lutówko. Udział w Grzybobraniu wzięli zarówno dorośli jak i dzieci.

Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej- pani Gabrieli Krauze w siedzibie Nadleśnictwa Lutówko. Przedstawiono zasady bezpiecznego grzybobrania, a także  wskazane zostały cechy charakterystyczne, pozwalające odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących, które pozwolą zniwelować niebezpieczeństwo pomyłek. Odbiorcy zapoznali się z objawami zatrucia jakie mogą nastąpić po zjedzeniu grzybów trujących
oraz instrukcją co w takiej sytuacji należy zrobić.  Następnie uczestnicy grzybobrania udali się w teren leśny w poszukiwaniu grzybów.

Podsumowaniem dnia było wybranie Króla Grzybobrania nad jeziorem Juchacz.
Na uczestników grzybobrania czekał ciepły posiłek. Następnie zważono zbiory uczestników oraz wyłoniono Króla Grzybobrania.

Tytuł Króla Grzybobrania - zdobył Pan Stanisław Gustyn- który uzbierał ponad 5 kilogramów grzybów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i pozostałym uczestnikom. Dziękujemy również za owocną współpracę Pracownikom Nadleśnictwa Lutówko oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sępólnie Krajeńskim. Wierzymy, że za rok znowu spotkamy się na wspólnym grzybobraniu.