Dzień Krajobrazu to międzynarodowe święto ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzień ten jest obchodzony 20 października jako pamiątka podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegorocznym hasłem Dnia Krajobrazu jest „Doceń lokalność!”. Hasło to pozwala na zwrócenie uwagi na to co nas otacza. Często nie doceniamy miejsca, z którym jesteśmy związani, a to właśnie lokalność okazuje się być czymś niezwykłym i zachwycającym. Krajeński Park Krajobrazowy jak co roku przy współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizował spacer krajobrazowy, dla uczniów szkół średnich. Uczestnicy to uczniowie klas drugich i trzecich realizujący rozszerzone przedmioty przyrodnicze: geografię i biologię. 20 października przed południem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku pod opieką Pani Dyrektor Anny Skiba, Pani Aleksandry Kiedos, oraz Pani  Katarzyny Borowicz- Mieszczak odwiedzili wieś Adamkowo. – wieś zwaną Ptasią Wioską.

Jest to najmniejsza wieś tematyczna w Polsce. Znajdują się w niej „mówiące kamienie” – punkty umożliwiające samodzielne zwiedzanie okolicy. Mieszkanka Adamkowa Pani Renata Borowiecka-Gutsze, oprowadziła zwiedzających po ptasiej wiosce opowiadając o jej historii oraz pokazując wyjątkowość tego miejsca. Pomimo nieprzyjaznych warunków atmosferycznych uczestnicy „docenili lokalność” wchodząc na Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.) – najwyższy punkt w widokowy w województwie Kujawsko- Pomorskim, odsłonięty-  w wyniku nawałnicy, która przeszła w sierpniu 2017 roku. Krajeński Park Krajobrazowy szczególnie zachęca do zobaczenia tego miejsca ze względu na niezwykłą panoramę widokową. U podnóża Wzgórza Wilhelma  genezę powstania aktualnego krajobrazu przedstawili nasi goście: dr Mirosław Rurek oraz dr Marcin Hojan z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zwieńczeniem wędrówki był słodki poczęstunek oraz ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo Zamrzenica. Pracownicy Nadleśnictwa Zamrzenica opowiedzieli o nawałnicy, która w 2017 roku trwale zmieniła okoliczny krajobraz,  a także o ciężkiej pracy leśników w uprzątnięciu skutków nawałnicy oraz utworzenie nowego lasu.

Krajeński Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w Dniu Krajobrazu oraz współorganizatorom Dnia Krajobrazu: adiunktom z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Gminie Więcbork i Nadleśnictwu Zamrzenica. Do zobaczenia za rok!