Po blisko rocznej przerwie w grudniu 2023 r. zostały przywrócone do użytkowania trzy wieże widokowe zlokalizowane w miejscowościach: Sępólno Krajeńskie, Niechorz (gmina Sępólno Krajeńskie) oraz Wiele (gm. Mrocza). Przedmiotowe wieże widokowe stanowią ważną  atrakcję turystyczną promującą region Krajny oraz województwo kujawsko-pomorskie.

Obiekty te wykazywały oznaki  znacznych zniszczeń spowodowanych przez czynniki biologiczne i atmosferyczne. Wieże przeszły w ostatnim czasie gruntowną modernizację i konserwację. Modernizacja obejmowała szereg działań i polegała w głównej mierze na wymianie i wzmocnieniu uszkodzonych belek w konstrukcji wież oraz zarwanych podestów, a także naprawie poszyć dachowych. Koszt naprawy został w całości pokryty ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Należy zaznaczyć, że wieże są ogólnodostępne i można z nich korzystać nieodpłatnie przez siedem dni w tygodniu. Dzięki obiektom w Sępólnie Krajeńskim i Niechorzu każdy chętny może podziwiać uroki panoramy urozmaiconego i niejednolitego krajobrazu regionu Krajny , z kolei wieża widokowa we Wielu poprzez zlokalizowanie przy rezerwacie „Jezioro Wieleckie” jest idealnym miejscem do podglądania ptactwa wodnego.

Zachęcamy do uzbrojenia się w lornetkę i skorzystania z odnowionych wież widokowych.