W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja „Eskapady- Poznaj Region z Przewodnikiem” organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w której corocznie gospodarzem jest między innymi Krajeński Park Krajobrazowy. W tym roku pod hasłem „Krajeńska Eskapada- poznaj historię regionu” Krajeński Park Krajobrazowy zaprowadził miłośników historii i turystyki w niezwykłe miejsce, owiane legendą i historią. Miejscem tym jest Pałac w Komierowie. Pałac ten ma niesamowitą historię przeplataną legendą sięgającą 1000 lat, która rozpoczyna się od czasów Mieszka I, natomiast historia ma bardziej wielowątkowy charakter.

Właściciel pałacu Pan Piotr Komierowski powitał uczestników wydarzenia opowiadając o niezwykłej historii tej posiadłości, sposobie jej dziedziczenia według minoratu, czyli dziedziczenia przez najmłodszego z rodu oraz podziale rodu na linię pomorską i mazowiecką. Następnie uczestnicy wydarzenia przenieśli się do murów pałacu, gdzie mogli podziwiać, pięknie zachowane stare mury przyziemia, które zachowały się od XVII wieku oraz reprezentacyjna klatkę schodową, która również została zachowana w pierwotnej wersji. Po bardzo ciekawym wykładzie przedstawionym przez Pana Piotra dotyczącym historii rodu i posiadłości, uczestnicy mogli zwiedzić pałac. Następnie udaliśmy się do Parku rozpościerającego się wokół Pałacu, w którym mogliśmy podziwiać wiele pięknych okazów drzew, wśród których znajdują się pomniki przyrody. Także pokaźnych rozmiarów gniazdo łabędzia niemego oraz żeremie bobra europejskiego wzbudzało zachwyt uczestników. Park w 2017 roku dotknięty nawałnicą podczas, której połamanych zostało wiele drzew. Właściciele posiadłości włożyli wiele trudu, aby odbudować park, poprzez nowe nasadzenia i z czasem powróci do swojej dawnej świetności. Po parku oprowadził nas lokalny historyk Pan Leszek Skaza opowiadając o wyjątkowej historii. Następnie Pan dr Mirosław Rurek przedstawił prelekcję dotyczącą niezwykłości tego miejsca pod względem geograficznym, bowiem Pałac Komierowo usytuowany jest na ozie, będącym doskonałym miejscem na zbudowanie niegdyś osady czy grodziska. Ta forma ukształtowania terenu powstała po zlodowaceniu bałtyckim.
Pan dr Mirosław Rurek z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawił uczestnikom w jaki sposób powstają i z czego są zbudowane ozy. Uczestnicy otrzymali torby oraz pocztówki z wydarzenia. Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego bardzo dziękują uczestnikom za udział oraz prelegentom zaangażowanie, poświęcony czas i wkład w zorganizowane  przedmiotowego wydarzenia w szczególności dla Pana Piotra Komierowskiego za udostępnienie Pałacu w ramach tego niecodziennego wydarzenia. Zapraszamy na Eskapadę z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia K. Łebek KPK