Wydarzenia
-
Konkurs "Chrońmy wody i jej zasoby"
13.09.2023
Do udziału w inicjatywie profilaktycznej dzieci i młodzieży powiatu inowrocławskiego zaprasza Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu i Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy. Masz do wyboru dwie formy pracy konkursowej. Zdecyduj sam!
Przedsięwzięcie konkursowe ma na celu dostrzeżenie problemów związanych z celowym zanieczyszczaniem akwenów przez człowieka i skutków, co wiąże się z łamaniem przepisów prawa. Ponadto ważne jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za czystość planety i kształtowanie postaw młodych ludzi o dbałość o czystość akwenów. Istotna jest również kwestia działania na rzecz zmiany negatywnego stosunku ludzi do stanu wód i podnoszenie świadomości dotyczącej ich ochrony.
Jeśli masz od 6 do 14 lat, weź udział w tym konkursie. Na Wasze prace czekamy do 11.10.2023r. Rozstrzygnięcie konkursu już w październiku. Fundatorem nagród i upominków jest Powiat Inowrocławski oraz organizatorzy.
Szczegóły w regulaminie!
-
Piknik pod Mysią Wieżą!
26.07.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza 05 sierpnia (sobota) na Piknik pod Mysią Wieżą!
Startujemy od godziny 10:00!Jakie atrakcje zapewniamy?- Składanie budek lęgowych.- Warsztaty plastyczne, zielarskie oraz z tworzenia eko-magnesów.- Odbywać się będą pokazy wikliniarstwa oraz garncarstwa! Będzie możliwość zakupu wyrobów.Serdecznie zapraszamy! -
Spotkanie autorskie w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia
15.05.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na spotkanie autorskie z red. Krystyną Lewicką-Ritter dziennikarką, regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Spotkanie odbędzie się 18 maja o godz. 13:30 w siedzibie Parku. Spotkanie objęte jest patronatem Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Wszystkich serdecznie zapraszamy! -
Questy
09.05.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza wszystkich pasjonatów wędrówek do zabawy w questing. Questing jest rodzajem gry terenowej z wątkiem edukacyjnym. Uczestnicy zabawy podążają szlakiem wytyczonym przez wskazówki oraz rozwiązują zagadki i zadania umieszczone na karcie questu.
Quest pełni funkcje edukacyjne, poznawcze, integracyjne, rekreacyjne i rozrywkowe. Jest ciekawą metodą promocji regionu i miejsc cennych pod względem przyrodniczym oraz historycznym.
Karty dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania (pdf).
Quest "Myszy Harcują" czas trwania ok. 30 minut.
Quest "Na tropie Goplan" czas trwania ok. 1 godziny.
Wypełnioną kartę questa należy dostarczyć do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia , a Ty za udział w zabawie otrzymasz „parkowy” upominek.
-
Noc Muzeów 2023
05.05.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do udziału w Nocy Muzeów organizowanej we współpracy z PTTK Oddział Nadgoplański!
W sobotę 13 maja od godziny 18:00 do 22:00 odbędzie się Noc Muzeów, w trakcie której można bezpłatnie zwiedzić ekspozycję historyczną w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3, Mysią Wieżę oraz Kolegiatę!
Dodatkowo zachęcamy do udziału w mini zabawie!
- Pobierz i wydrukuj broszurkę (załącznik na dole lub link), link: Broszura do pobrania
- W każdym z miejsc, które odwiedzisz poproś o pieczątkę potwierdzającą zwiedzanie. Prosimy Kolegiatę oraz Mysią Wieżę zwiedzić najpóźniej do 21:30, aby zdążyć odebrać upominek w Parku.
- Po zebraniu trzech pieczątek w siedzibie Parku czeka do odbioru skromna nagroda.
Co to jest Noc Muzeów?
Noc Muzeów to wydarzenie, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a każdego roku ilość instytucji, które brały udział się zwiększała. W ubiegłym roku odbyło się ponad 150 wydarzeń.
Warto zobaczyć
-
Mysia Wieża - pozostałości Zamku Kazimierza Wielkiego
11.09.2013
Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku.
Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.
-
Półwysep Potrzymiech
06.12.2013
O atrakcyjności Gopła i okolic obok wartości historycznych decyduje bogaty świat przyrody. Półwysep Potrzymiech z bogactwem przyrodniczym i historią stanowi najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W przeszłości teren półwyspu stanowił grupę izolowanych wysp. Dopiero w czasach, gdy podjęto działania w celu odwadniania terenów podmokłych, wylesiania terenów pod uprawę roli, z wód jeziora Gopło wyłonił się półwysep.
Przyrodę półwyspu ukształtowało wiele czynników. To człowiek stworzył krajobraz dzisiejszego nadgopla z mozaiką pól uprawnych, łąk, pastwisk, gdzie w sprzyjających warunkach znajdują tutaj miejsca lęgowe i żerowiska ptaków.
Na Półwyspie Potrzymiech znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Rysiówka”, gdzie odbywają się zajęcia terenowe (więcej info. w zakładce DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA).
Potrzymiech to doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej, pieszych wycieczek oraz obcowania z naturą. To tu można obserwować bieliki, dudki, kormorany, srokosze, myszołowy, błotniaki, wąsatki i ogromne stada żurawi i gęgaw.
Szczególnie polecamy odwiedzenie półwyspu wiosną, gdzie gęgawa wychowuje swoje młode. Należy wspomnieć, że populacja gęgawy nad Gopłem wynosi 5% w skali Europy, podczas gdy w Polsce występuje blisko 10% tej populacji.
Półwysep Potrzymiech to miejsce, które warto zobaczyć, poznać barwny świat przyrody i zrozumieć ją. Należy pamiętać przy tym o rozwadze, zdrowym rozsądku, ponieważ woda oraz bagna otaczające Potrzymiech, to żywioł, który potrafi być bezlitosny.
Wędrując po Potrzymiechu należy pamiętać, że zawsze należy trzymać się wyznaczonego szlaku i nie płoszyć zwierząt.
-
Salka dydaktyczna
06.12.2013
Salka dydaktyczna w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.
-
DREWNIANY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANNY W KOŚCIESZKACH
27.03.2023
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1271. Była niegdyś siedzibą rodu Kościeszów, zwanych od herbu Lisami. W XV wieku zmienili oni nazwisko na Kościescy. Parafię erygowano w I połowie XIII wieku.
Kościół zbudowany został z drewna w 1766 z fundacji Franciszka Wysockiego, wojskiego radziejowskiego, staraniem proboszcza Floriana Ostromęckiego. Obecny cmentarz pochodzi z 1900.
Parafii znajdują się księgi metrykalne: ochrzczonych (od 1945), małżeństw (od 1945) i zmarłych (od 1945).