Wydarzenia

 • Otwarcie siedziby

  22.06.2021

  18 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy, przy ul. Popiela 3. Inwestycja nie byłaby możliwa bez dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020, dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków własnych województwa.

  W nowopowstałym obiekcie znajduje się nowoczesna sala edukacyjna oraz ekspozycja przyrodniczo – historyczna „U źródeł polskości”. Pomoże to w doskonaleniu i podnoszeniu poziomu edukacji ekologicznej.

  Siedziba powstała w starym „Pałacyku”, u stop Mysiej Wieży. Dawniej znajdowała się tutaj stacja terenowa PAN Ośrodek Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych w Poznaniu oraz wystawa historyczna. To właśnie z tej wystawy eksponaty zostały na nowo pokazane turystom oraz uczniom.

  Cieszymy się, że możemy Was już powitać w nowym miejscu :)

  fot. M. Maruszak

   

   
 • Eskapada - Poznaj swój region z przewodnikiem!

  31.05.2021

  Za nami tegoroczna edycja Eskapady - Poznaj swój region z przewodnikiem! 

  Podczas wydarzenia organizowanego przez Nadgoplański Park Tysiąclecia zorganizowany został spacer po Kruszwicy wraz ze zwiedzaniem zabytków tj. Mysiej Wieży oraz Kolegiaty, odwiedzona została ekspozycja przyrodniczo - historyczna w nowej siedzibie Parku, a całość zakończyła się ogniskiem! 

  Dziękujemy za ogromne zainteresowanie i liczne przybycie! 

  Do zobaczenia za rok :) 

  fot. A. Sieradzki 

   
 • Zmień trawnik w bogaty ekosystem

  12.05.2021
  Od kilku lat obserwujemy zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony przyrody. Wiele osób w miarę swoich możliwości stara się "pomóc przyrodzie". Coraz więcej miast ogranicza koszenie traw i sieje łąki kwietne.
  OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przygotowało poradnik: „Zamień trawnik w bogaty ekosystem”. Znajdziemy w nim zalecenia m.in. zmniejszenie częstotliwości koszenia trawników, zaniechanie stosowania pestycydów i wspieranie rodzimych gatunków roślin. Warte przeczytania i stosowania w miarę możliwości 🙂
  Nie byłoby przyjemniej spacerując po okolicy obserwować kolorowe "trawniki" z licznymi zapylaczami? 🐝🦋🐞
   
   
   
 • Problem szkód wyrządzonych przez gatunki ptaków wolnożyjących

  05.05.2021

  Od wielu lat właściciele gospodarstw rolnych oraz rybackich zmagają się z problemem szkód wyrządzonych przez ptaki wolnożyjące m.in. gęsi, żurawie, łabędzie. Niestety do tej pory nie było możliwości otrzymania rekompensaty ze Skarbu Państwa. Sytuacja ta może ulec zmianie. Grupa posłów wniosła projekt ustawy o zmianie Ustawy o ochronie przyrody. Zmiana ma polegać na dodaniu do art. 126 ust. 1 pięciu kolejnych gatunków ptaków chronionych, za które przysługiwać będzie rekompensata za wyrządzone przez nie szkody. Na liście mają się znaleźć: 

  - Kormorany,

  - Żurawie,

  - Dzikie gęsi, 

  - Łabędzie,

  - Krukowate. 

  Poniżej stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie szkód wyrządzanych przez ptaki oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. 

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody: 

  http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-420-2021/$file/9-020-420-2021.pdf

  Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy: 

  https://drive.google.com/file/d/1oEmphLPUQ1M-q1sl3vqyN5U1nDjCUUHk/view?usp=sharing

   

   

   
 • Akcja - Pomóż Nam posprzątać Park

  24.03.2021
  Pomóż Nam posprzątać Park 
   
  Zbliżają się święta, każdy robi porządki, więc i my postanowiliśmy zorganizować wiosenne sprzątanie!
  Zapraszamy Was do akcji - Pomóż Nam posprzątać Park 
  Na czym ona polega?
  ✅Posprzątaj teren Parku, może to być symboliczne zebranie śmieci na spacerze lub większa akcja.
  ✅Przy większej ilości odpadów zadzwoń do Nas (52 351 54 15 lub 601 680 900), a my odstawimy je za ciebie.
  ✅Zrób zdjęcie, tak aby można było stwierdzić, że jest to miejsce w Parku.
  ✅Prześlij zdjęcie w wiadomości prywatnej, mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w komentarzu.
  ✅Zdjęcia umieszczone będą w poście na fb oraz na naszej stronie internetowej (wysłanie zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację).
  ✅Każdy uczestnik, który prześle zdjęcia dostanie upominek 
   
   
  ____________________________________________________________________________________________________________________________

  Regulamin akcji – „Pomóż Nam posprzątać Park”

   

  §1

   

  1. Organizatorem akcji jest Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedziba przy ul. Wodnej 9 w Kruszwicy.

  2. Akcja odbywać się będzie od 20 marca do 21 czerwca 2021 r.

   

  §2

   

  1. Celem akcji jest:

  - budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców zamieszkujących park krajobrazowy oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne;

  - kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej uczestników, odpowiedzialności za stan środowiska, przeniesienie postaw na praktykę codzienną,

  - promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych

  1. Akcja polega na sprzątaniu terenu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

  2. Akcja przeprowadzona jest wśród społeczeństwa i ma charakter dobrowolny.

  3. W przypadku dużej ilości zebranych odpadów, uczestnik proszony jest o kontakt z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia w celu odbioru i przekazaniu odpadów.

  4. Uczestnik zobowiązany jest do udokumentowania działań poprzez zrobienie zdjęcia w celu stwierdzenia czy miejsce znajduje się na terenie Parku.

  5. Zdjęcia należy przesłać w wiadomości prywatnej na profilu facebook'owym Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, pod postem z informacją o akcji lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  6. Zdjęcia zostaną opublikowane na Facebooku Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz stronie internetowej. Wysłanie4 zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację.

  7. Każdy uczestnik, który weźmie udział w akcji oraz prześle zdjęcia do Parku, zostanie obdarowany gadżetami parkowymi.

  §3

  1. Osoba do kontaktu: Lucyna Graczyk – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 52 351 54 15.

   
   

Warto zobaczyć

 • Spichlerz dworski

  05.12.2013

  Spichlerz wzniesiony został w 1709r. Jest to obiekt drewniany, posadowiony na kamiennej i ceglanej podmurówce, w konstrukcji zrębowej z bali wiązanych na jaskółczy ogon, z łątkami pośrodku ścian. Założony na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem o dwóch poziomach użytkowych, z dachem dwuspadowym z naczółkami. Na parterze strop belkowy z podciągiem wspartym na rzędzie 5 słupów, na poddaszu strop belkowy z dwoma podciągami.

   
 • Romańska kolegiata św. Piotra i Pawła

  11.09.2013

  XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła

  Bezcennym kruszwickim zabytkiem jest XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła. 

  Budowla ta stanowi bazylikę trójnawową z transeptem i jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Wcześniej bazylika miał dwie wieże, które w XV w zostały zastąpione jedną do połowy ceglaną . Z wyposażenia świątyni na uwagę zasługują: kamienna chrzcielnica z XII w, dużej wartości rzeźby późnogotyckie z początków XV w oraz monstrancja z końca XV w. 

   
 • Salka dydaktyczna

  06.12.2013

  Salka dydaktyczna w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. 

   
 • Mysia Wieża

  11.09.2013

  Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. 

  Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.

   
 • Półwysep Potrzymiech

  06.12.2013

   O atrakcyjności Gopła i okolic obok wartości historycznych decyduje bogaty świat przyrody. Półwysep Potrzymiech z bogactwem przyrodniczym i historią stanowi najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W przeszłości teren półwyspu stanowił grupę izolowanych wysp. Dopiero w czasach gdy podjęto działania w celu odwadniania terenów podmokłych, wylesiania terenów pod uprawę roli, z wód jeziora Gopło wyłonił się półwysep.