Wydarzenia

 • ZAMKNIĘCIE MOSTU

  27.03.2023

  W związku z inwestycją pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 62 na odcinku Kobylniki-Kruszwica" informujemy, że zaplanowano zamknięcie mostu w Kruszwicy od 31.03.2023 r. na ok. 4 miesiące. Informacja dot. objazdów dostępna jest na stronie: https://www.gminakruszwica.pl/news/przebudowa-mostu-w-kruszwicy-planowane-utrudnienia-w-ruchu?fbclid=IwAR1FSmI0O1JYyX9aoj4T8M5Lg1GhGD4__RrwKxZa2w7MR_qTKlkiPbioP3Y

   
 • Tydzień dla Gopła

  22.03.2023

  21 marca w ramach ogłoszonego “Tygodnia dla Gopła” - inicjatywy mającej na celu uświadomienie, że sprawa czystości brzegów jeziora Gopło jest wspólną sprawą mieszkańców, Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach, PTTK Oddział Nadgoplański oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej uporządkowali brzegi jeziora na Półwyspie Rzępowskim oraz terenach w okolicy parkingu przy Mysiej Wieży.

  Podczas akcji zebrano 17 worków śmieci. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji o walorach Nadgopla i dlaczego warto je chronić, a na zakończenie w ramach podziękowania zorganizowane zostało ognisko.  

  Link do galerii zdjęć

  fot. D. Sajbor

   
 • Rozmieszczenie budek lęgowych wykonanych w ramach konkursu "Każdy stworek chce swój domek"

  21.03.2023

  17 marca Strażnicy Parku wraz ze Specjalistą ds. Edukacji rozmieścili na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały wykonane przez uczniów szkół podstawowych, którzy brali udział w konkursie “Każdy stworek chce swój domek”, który polegał na wykonaniu budki lęgowej dla ptaków zgodnie z wytycznymi, aby było możliwe wykorzystanie ich w przyrodzie. Budki lęgowe typu A1 oraz A dla tzw. “drobnicy” zostały umieszczone przy siedzibie Parku w Kruszwicy, z uwagi na dużą liczbę ptaków m.in. bogatek, modraszek, muchołówek oraz mazurków, a budki przeznaczone dla większych ptaków zostały rozmieszczone na Półwyspie Potrzymiech

  fot. Dorota Sajbor

   
 • Spotkanie z podróżnikiem 20.03.2023 r.

  21.03.2023
  W dniu 18 marca 2023 r. w naszej siedzibie odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z Podróżnikiem”.
  Tym razem Kruszwicę odwiedzili ks. prof. Piotr Roszak i Mirosława Buczyńska, popularyzatorzy Camino de Santiago w Polsce. Goście wygłosili dwuczęściowy wykład pod tytułem „Camino de Santiago – tradycja, duchowość a współczesny fenomen pielgrzymowania”.
  Ks. prof. Piotr Roszak przybliżył słuchaczom historię i przebieg szlaku do Santiago de Compostela, którym nieprzerwanie od 1200 lat idą pielgrzymi z całej Europy i świata; przybliżył symbolikę muszli jakubowej, opowiedział historię grobu i sanktuarium św. Jakuba.
  Pani Mirosława Buczyńska opowiedziała o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, którą odbyła kilka lat temu tzw. Drogą Francuską. Przeszła pieszo około 800 km idąc 4 tygodnie. Podczas swojej prezentacji pokazała zebranym wiele ciekawych zdjęć opowiadając o szlaku, jego oznakowaniu, miejscach noclegowych; opisywała napotkanych pielgrzymów, ich wędrówkę i motywacje; wspominała najciekawsze wydarzenia z pielgrzymki.
  Po prelekcji goście z Torunia obejrzeli ekspozycję historyczną "U źródeł polskości".
  fot. J. Waszak
   
 • “Niezwykły świat owadów” - zajęcia edukacyjne dla Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy

  16.03.2023

  Jednym z głównych zadań parku krajobrazowego jest prowadzenie edukacji przyrodniczej w szkołach i wśród miejscowego społeczeństwa, a także promowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych. Każdego roku kilka tysięcy osób bierze udział w edukacji ekologicznej w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, a tematyka zajęć obejmuje szereg tematów związanych z ochroną przyrody oraz florą i fauną.  

  Zbliżająca się wiosna jest doskonałym czasem na zgłębianie tajemnic świata owadów. Jest to najbardziej zróżnicowana gatunkowo gromada zwierząt na świcie, a co za tym idzie skrywa wiele ciekawostek, które niejednego pasjonata przyrody wprowadzają w zdumienie!  

  Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy poznali uproszczony schemat budowy ciała owada oraz dowiedzieli się m.in., że:  

  • Największe budowle w świecie owadów budują terminy, mogą one mieć nawet 12 metrów wysokości.  
  • Niektóre gatunki mrówek porywają larwy innych gatunków mrówek, aby uczynić z nich niewolnice, a ich zadaniem jest m.in. budowanie schronienia.  
  • Istnieje 120 000 gatunków much.  
  • Mrówki śpią kilka minut dziennie.  

   

Warto zobaczyć

 • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

  17.03.2023

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)

  Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.