Wydarzenia

 • Konkurs na tradycyjną potrawę świąteczną

  06.12.2023

  Nadgoplański Park Tysiąclecia serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na tradycyjną potrawę świąteczną! 

  Konkurs trwa od 6 do 31 grudnia br. 

  Konkurs jest skierowany do osób dorosłych! 

  Więcej informacji w regulaminie oraz pod numerem tel. 52 351 54 15!

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Informacja RODO64 kB
  Karta zgłoszeniowa334 kB
  Regulamin404 kB
  Zgoda345 kB
   
 • Spotkanie z podróżnikiem - 09.12.23 r.

  01.12.2023

  Po krótkiej przerwie Nadgoplański Park Tysiąclecia ponownie zaprasza na spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 09 grudnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. 

  Temat prelekcji to "Szlakiem Żelaznej Kurtyny przez Estonię, Łotwę i Litwę".

  O jednej ze swoich wypraw opowie Pan Leszek Urbankiewicz – pasjonat przyrody, rowerowych podróży oraz fotografii. Na co dzień pracownik Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz członek WKKR Cyklista Włocławek. Podczas prelekcji będzie można również usłyszeć wiele wskazówek, które będą pomocne dla osób, które same pragną odbyć taką podróż. 

  Cykl „Spotkanie z podróżnikiem” organizowany jest przez Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z PTTK O/Kruszwica oraz Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszwicy.
  W okresie jesienno-zimowym zapraszani są pasjonaci podróżowania po kraju i świecie w różnych formach (tradycyjnie, rowerami itd.), którzy dzielą się wrażeniami wzbogacając swój przekaz zdjęciami i filmami.

  W ramach cyklu wystąpili już:

  Pani Jadwiga Jelinek - kulturoznawca, długoletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Żninie, twórca klubu podróżnika przy w/w bibliotece, która wraz z mężem Bogdanem zwiedziła 40 krajów, a na spotkaniu opowiedziała o Kolumbii.

  Członek Kruszwickiej Grupy Rowerowej p. Tadeusz Wiącek - pasjonat przyrody, który rowerem dotarł do Santiago de Compostela (Hiszpania).

  Pan Bartosz Boliński prowadzący blog na facebooku "Kajakami przez życie Barcin" oraz jego kolega od wypraw ekstremalnych Marek Nowakowski. Zaczynali od jeziora Wolickiego, by w ubiegłym roku przemierzyć już zimne fale Bałtyku, a następnie rekreacyjnie jezioro Como.
  Żeglarze stowarzyszeni w Mare Polonorum - towarzystwie działającym w Kruszwicy, nastawionym na niekomercyjny wymiar żeglarstwa i kameralne rejsy, którzy opowiedzieli o podróżach jachtem i swoich przygodach.

  Pan Bernard Milewski z Płocka, pasjonat wycieczek rowerowych. W 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze - 6150 km w 70 dni, na 41 letnim rowerze!


  Pani Ilona Dybicz, która w 2018 r. na zaproszenie polskich misjonarzy pallotynów odwiedziła Kubę. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się o trudnych warunkach życia w Hawanie, o historii stolicy Kuby, jej zabytkach i... samochodach.

   
 • 10 listopada 2023 r.

  08.11.2023

  Zarządzeniem Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia ustala się piątek 10 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Parku, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

   
 • Dzień Krajobrazu 2023 r.

  18.10.2023
  Już w najbliższy piątek 20 października odbędzie się Dzień Krajobrazu przy siedzibie Parku! Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przygotowaliśmy szereg atrakcji! 
  Odbędą się m.in.:
  - warsztaty plastyczne,
  - darmowe rejsy Rusałką,
  - zwiedzanie z przewodnikiem PTTK,
  - darmowe wejście na Mysią Wieżę,
  - spacer krajobrazowy,
  - konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci i młodzieży w wieku 14+!
  - maskotki Zielonej Drużyny - ponownie zagoszczą u Nas żabka, żółwik i sówka!
  - chętne osoby będą mogły otrzymać sadzonkę daglezji, 
  - warsztaty kulinarne przygotowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.
  Serdecznie zapraszamy!
  Zagadnienia, które obejmować będzie konkurs wiedzy o krajobrazie:
  - Szeroko rozumiane pojęcie krajobrazu, definicja według Kondrackiego, Richlinga oraz Armanda;
  - Cechy krajobrazu;
  - Typy krajobrazu;
  - Szeroko rozumiane zagadnienia dot. zagrożenia krajobrazu;
  - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem ochrony krajobrazu;
  - Nadgoplański Park Tysiąclecia i inne parki województwa kujawsko - pomorskiego.
  Wszystkie zagadnienia będą poruszone na spacerze krajobrazowym poprzedzającym konkurs!
  Regulamin konkursu oraz zgody do pobrania poniżej! 
   
 • Konkurs plastyczny "Pomagam bo kocham przyrodę"

  10.10.2023
  Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Pomagam bo kocham przyrodę", którego celem jest przedstawienie w jaki sposób możemy pomóc przyrodzie. Tematem może być pomoc zwierzętom, roślinom, ochrona powietrza itp.
  Konkurs trwa od 16.10. do 03.11.2023 r.
  Konkurs skierowany jest do dzieci z powiatów: inowrocławski, radziejowski, mogileński!
  Maksymalny format pracy A3!
  Regulamin konkursu do pobrania poniżej :)
  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Regulamin konkursu Pomagam bo kocham przyrodę118 kB
   

Warto zobaczyć

 • Spichlerz dworski

  05.12.2013

  Spichlerz wzniesiony został w 1709r. Jest to obiekt drewniany, posadowiony na kamiennej i ceglanej podmurówce, w konstrukcji zrębowej z bali wiązanych na jaskółczy ogon, z łątkami pośrodku ścian. Założony na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem o dwóch poziomach użytkowych, z dachem dwuspadowym z naczółkami. Na parterze strop belkowy z podciągiem wspartym na rzędzie 5 słupów, na poddaszu strop belkowy z dwoma podciągami.

   
 • Mysia Wieża - pozostałości Zamku Kazimierza Wielkiego

  11.09.2013

  Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. 

  Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Architektura zamku kruszwickiego Maciej Małachowicz9519 kB
   
 • Salka dydaktyczna

  06.12.2013

  Salka dydaktyczna w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. 

   
 • Półwysep Potrzymiech

  06.12.2013

  O atrakcyjności Gopła i okolic obok wartości historycznych decyduje bogaty świat przyrody. Półwysep Potrzymiech z bogactwem przyrodniczym i historią stanowi najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W przeszłości teren półwyspu stanowił grupę izolowanych wysp. Dopiero w czasach, gdy podjęto działania w celu odwadniania terenów podmokłych, wylesiania terenów pod uprawę roli, z wód jeziora Gopło wyłonił się półwysep. 

  Przyrodę półwyspu ukształtowało wiele czynników. To człowiek stworzył krajobraz dzisiejszego nadgopla z mozaiką pól uprawnych, łąk, pastwisk, gdzie w sprzyjających warunkach znajdują tutaj miejsca lęgowe i żerowiska ptaków.

  Na Półwyspie Potrzymiech znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Rysiówka”, gdzie odbywają się zajęcia terenowe (więcej info. w zakładce DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA).

  Potrzymiech to doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej, pieszych wycieczek oraz obcowania z naturą. To tu można obserwować bieliki, dudki, kormorany, srokosze, myszołowy, błotniaki, wąsatki i ogromne stada żurawi i gęgaw.

  Szczególnie polecamy odwiedzenie półwyspu wiosną, gdzie gęgawa wychowuje swoje młode. Należy wspomnieć, że populacja gęgawy nad Gopłem wynosi 5% w skali Europy, podczas gdy w Polsce występuje blisko 10% tej populacji. 

  Półwysep Potrzymiech to miejsce, które warto zobaczyć, poznać barwny świat przyrody i zrozumieć ją. Należy pamiętać przy tym o rozwadze, zdrowym rozsądku, ponieważ woda oraz bagna otaczające Potrzymiech, to żywioł, który potrafi być bezlitosny. 

  Wędrując po Potrzymiechu należy pamiętać, że zawsze należy trzymać się wyznaczonego szlaku i nie płoszyć zwierząt.