Wydarzenia
-
ZAMKNIĘCIE MOSTU
27.03.2023
W związku z inwestycją pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 62 na odcinku Kobylniki-Kruszwica" informujemy, że zaplanowano zamknięcie mostu w Kruszwicy od 31.03.2023 r. na ok. 4 miesiące. Informacja dot. objazdów dostępna jest na stronie: https://www.gminakruszwica.pl/news/przebudowa-mostu-w-kruszwicy-planowane-utrudnienia-w-ruchu?fbclid=IwAR1FSmI0O1JYyX9aoj4T8M5Lg1GhGD4__RrwKxZa2w7MR_qTKlkiPbioP3Y
-
Tydzień dla Gopła
22.03.2023
21 marca w ramach ogłoszonego “Tygodnia dla Gopła” - inicjatywy mającej na celu uświadomienie, że sprawa czystości brzegów jeziora Gopło jest wspólną sprawą mieszkańców, Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach, PTTK Oddział Nadgoplański oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej uporządkowali brzegi jeziora na Półwyspie Rzępowskim oraz terenach w okolicy parkingu przy Mysiej Wieży.
Podczas akcji zebrano 17 worków śmieci. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji o walorach Nadgopla i dlaczego warto je chronić, a na zakończenie w ramach podziękowania zorganizowane zostało ognisko.
fot. D. Sajbor
-
Rozmieszczenie budek lęgowych wykonanych w ramach konkursu "Każdy stworek chce swój domek"
21.03.2023
17 marca Strażnicy Parku wraz ze Specjalistą ds. Edukacji rozmieścili na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały wykonane przez uczniów szkół podstawowych, którzy brali udział w konkursie “Każdy stworek chce swój domek”, który polegał na wykonaniu budki lęgowej dla ptaków zgodnie z wytycznymi, aby było możliwe wykorzystanie ich w przyrodzie. Budki lęgowe typu A1 oraz A dla tzw. “drobnicy” zostały umieszczone przy siedzibie Parku w Kruszwicy, z uwagi na dużą liczbę ptaków m.in. bogatek, modraszek, muchołówek oraz mazurków, a budki przeznaczone dla większych ptaków zostały rozmieszczone na Półwyspie Potrzymiech.
fot. Dorota Sajbor
-
Spotkanie z podróżnikiem 20.03.2023 r.
21.03.2023
W dniu 18 marca 2023 r. w naszej siedzibie odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z Podróżnikiem”.Tym razem Kruszwicę odwiedzili ks. prof. Piotr Roszak i Mirosława Buczyńska, popularyzatorzy Camino de Santiago w Polsce. Goście wygłosili dwuczęściowy wykład pod tytułem „Camino de Santiago – tradycja, duchowość a współczesny fenomen pielgrzymowania”.Ks. prof. Piotr Roszak przybliżył słuchaczom historię i przebieg szlaku do Santiago de Compostela, którym nieprzerwanie od 1200 lat idą pielgrzymi z całej Europy i świata; przybliżył symbolikę muszli jakubowej, opowiedział historię grobu i sanktuarium św. Jakuba.Pani Mirosława Buczyńska opowiedziała o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, którą odbyła kilka lat temu tzw. Drogą Francuską. Przeszła pieszo około 800 km idąc 4 tygodnie. Podczas swojej prezentacji pokazała zebranym wiele ciekawych zdjęć opowiadając o szlaku, jego oznakowaniu, miejscach noclegowych; opisywała napotkanych pielgrzymów, ich wędrówkę i motywacje; wspominała najciekawsze wydarzenia z pielgrzymki.Po prelekcji goście z Torunia obejrzeli ekspozycję historyczną "U źródeł polskości".fot. J. Waszak -
“Niezwykły świat owadów” - zajęcia edukacyjne dla Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy
16.03.2023
Jednym z głównych zadań parku krajobrazowego jest prowadzenie edukacji przyrodniczej w szkołach i wśród miejscowego społeczeństwa, a także promowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych. Każdego roku kilka tysięcy osób bierze udział w edukacji ekologicznej w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, a tematyka zajęć obejmuje szereg tematów związanych z ochroną przyrody oraz florą i fauną.
Zbliżająca się wiosna jest doskonałym czasem na zgłębianie tajemnic świata owadów. Jest to najbardziej zróżnicowana gatunkowo gromada zwierząt na świcie, a co za tym idzie skrywa wiele ciekawostek, które niejednego pasjonata przyrody wprowadzają w zdumienie!
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy poznali uproszczony schemat budowy ciała owada oraz dowiedzieli się m.in., że:
- Największe budowle w świecie owadów budują terminy, mogą one mieć nawet 12 metrów wysokości.
- Niektóre gatunki mrówek porywają larwy innych gatunków mrówek, aby uczynić z nich niewolnice, a ich zadaniem jest m.in. budowanie schronienia.
- Istnieje 120 000 gatunków much.
- Mrówki śpią kilka minut dziennie.
Warto zobaczyć
-
Rezerwat Jezioro Rakutowskie
17.03.2023
Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)
Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.
-
Romańska kolegiata św. Piotra i Pawła
11.09.2013
Bezcennym kruszwickim zabytkiem jest XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła.
Budowla ta stanowi bazylikę trójnawową z transeptem i jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Wcześniej bazylika miał dwie wieże, które w XV w zostały zastąpione jedną do połowy ceglaną . Z wyposażenia świątyni na uwagę zasługują: kamienna chrzcielnica z XII w, dużej wartości rzeźby późnogotyckie z początków XV w oraz monstrancja z końca XV w.
-
Mysia Wieża - pozostałości Zamku Kazimierza Wielkiego
11.09.2013
Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku.
Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.
-
DREWNIANY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANNY W KOŚCIESZKACH
27.03.2023
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1271. Była niegdyś siedzibą rodu Kościeszów, zwanych od herbu Lisami. W XV wieku zmienili oni nazwisko na Kościescy. Parafię erygowano w I połowie XIII wieku.
Kościół zbudowany został z drewna w 1766 z fundacji Franciszka Wysockiego, wojskiego radziejowskiego, staraniem proboszcza Floriana Ostromęckiego. Obecny cmentarz pochodzi z 1900.
Parafii znajdują się księgi metrykalne: ochrzczonych (od 1945), małżeństw (od 1945) i zmarłych (od 1945).
-
Salka dydaktyczna
06.12.2013
Salka dydaktyczna w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.