Wydarzenia

 • Noc Muzeów 2024!

  10.05.2024
  Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do udziału w Nocy Muzeów organizowanej we współpracy z PTTK Oddział Nadgoplański! 
  W sobotę 18 maja od godziny 18:00 do 22:00 odbędzie się Noc Muzeów, w trakcie której można bezpłatnie zwiedzić ekspozycję historyczną w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3, Mysią Wieżę oraz Kolegiatę!
  Dodatkowo zachęcamy do udziału w mini zabawie! 
  1) Pobierz i wydrukuj broszurkę, która znajduje się poniżej.
  2) W każdym z miejsc, które odwiedzisz poproś o pieczątkę potwierdzającą zwiedzanie. Prosimy Kolegiatę oraz Mysią Wieżę zwiedzić najpóźniej do 21:30, aby zdążyć odebrać upominek w Parku.
  3) Po zebraniu trzech pieczątek w siedzibie Parku czeka do odbioru skromna nagroda.
  Co to jest Noc Muzeów?
  Noc Muzeów to wydarzenie, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a w kolejnych edycjach ilość instytucji, które brały udział się zwiększała.
  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Broszura do pobrania25543 kB
   
 • I Noc Sów

  06.03.2024
  I NOC SÓW W NADGOPLAŃSKIM PARKU TYSIĄCLECIA! 
  Już 22 marca w siedzibie NPT odbędzie się Noc Sów, na którą zapraszamy miłośników tych pięknych ptaków (mile widziane rodziny z dziećmi!).
  W ramach wydarzenia odbędzie się:
  - prelekcja o sowach występujących w Polsce,
  - warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych,
  - nocne wyjście w teren w poszukiwaniu sów!
  Na wydarzenie obowiązują zapisy pod numerem 52 351 54 15 - ilość miejsc ograniczona!!
  Więcej informacji pod nr 52 351 54 15.
   
 • Przyczyny niskiej emisji

  15.02.2024

  Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości – 40 metrów, powstająca w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach. Do paliw tych należy zazwyczaj węgiel niskiej jakości, drewno lub nielegalnie spalane odpady. Przyczyną niskiej emisji są również zanieczyszczenia pochodzące z transportu, głównie samochodowego i innych pojazdów spalinowych. 

  Musimy sobie uświadomić, że w Polsce najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania naszych domów jest węgiel kamienny. Udział węgla kamiennego w produkcji ciepła w sektorze mieszkalnym to 48%, a w takich państwach jak Wielka Brytania to 11%, Czechy 8%, Francja 4%, a Niemcy 7%. 

  Tak duży udział węgla kamiennego sprawia, to że w sezonie grzewczym (trwającym przeważnie od października do marca), ogromna ilość zanieczyszczeń jest emitowana do powietrza. Niestety często w naszych domowych kotłach dochodzi do „złego spalania”, czyli procesu gdzie spalanie węgla przebiega w sposób niecałkowity i niezupełny, w wyniku zastosowania urządzenia grzewczego o nieodpowiedniej konstrukcji oraz paliwa o niższej jakości. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniane są m in.: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, rakotwórczy benzo(a)piren, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenek węgla, tlenek siarki oraz para wodna.   

  Negatywne efekty „złego spalania” są tym większe im gorsza jest jakość węgla. Węgiel gorszej jakości ma często niższą wartość opałową, czyli musimy spalić go więcej.  

  Niestety pomimo zakazów ciągle mamy odczynienia z rażącym, negatywnym procederem spalaniem odpadów komunalnych (śmieci) w domowych kotłach – piecach. 

  Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Grzywna może wynieść od 20,00 do 5000,00 zł, jednakże najczęściej policja wystawia mandat o wartości 500,00 zł. 

  NIE WOLNO spalać śmieci (butelek plastikowych, mebli, gazet, tektury, drewna nasączonego farbami i impregnatami, odzieży itp.). 

  Palenie śmieci w domowych kotłach – piecach, odbywa się w temperaturze 200-500OC, jest to stosunkowa niska temperatura, a podczas takiego spalania do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje takie jak: tlenek azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (np. kadm, nikiel, ołów, rtęć), związki chloru, fluoru. 

  Gryzący, cuchnący dym, który drapie w gardle i szczypie w oczy. Ten dym szczególnie można wyczuć wieczorami między osiedlami domów jednorodzinnych, małych wioskach i wszędzie tam, gdzie ludzie mają w domach piece i postanowili dorzucić, trochę śmieci, żeby zaoszczędzić węgiel lub drewno.

  Drewno, to kolejne paliwo, które wykorzystujemy w naszych kotłach – piecach. Jego spalanie jest wysokoemisyjne, ma ono porównywalną emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i pyłu zawieszonego. Dodatkowo, spalanie mokrego drewna zwiększa szkodliwą emisję.  

  Kolejną przyczyną niskiej emisji jest transport samochodowy. Samochód, jako środek transportu jest nieodzownym elementem naszego życia, niestety jazda samochodem powoduje emisję zanieczyszczeń zarówno, jako efekt spalania paliw oraz ścierania klocków hamulcowych. Badania wskazują, że średnio w samochodzie podróżuje 1,3 osoby, to oznacza, że większości samochodem podróżuje jedna osoba. Wiadomo, trudno odzwyczaić się od dobra jakim jest samochód, ale w momencie, kiedy mamy taką możliwość wybierajmy alternatywę, czyli podróż komunikacją miejską, jazdę rowerem, czy po prostu idźmy na pieszo do pracy, szkoły. 

  Warto wspomnieć, że jedną z przyczyn niskiej emisji, jest brak tzw. korytarzy regeneracji, czyli możliwości wymiany powietrza w przestrzeni miejskiej. 

  “Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest, szczególnie w większych miastach, jest odpowiednia ilość korytarzy tzw. regeneracji, czyli wymiany powietrza. Korytarze te są coraz powszechniej zabudowywane, co wpływa bezpośrednio na stan zanieczyszczenia powietrza. Galopujący trend  budowy mieszkań i budynków usługowych sprawia, że w wielu miastach wolne do tej pory tereny przyrodnicze, bogate w świeże powietrze (ciągi wzdłuż rzek, pola uprawne, lasy, parki, wolne przestrzenie) podlegają intensywnej zabudowie. Co za tym idzie ogranicza się w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się powietrza, czyli potocznie mówiąc “przewietrzania miasta”.”

  Źródło: 

  Poradnik czyste ciepło w moim domu z paliw stałych, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2017 r. 

  Małochleb, Niska emisja – przewodnik, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2017 r.

  www.fundacjapolskabezsmogu.pl

  Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

   
 • Oferta edukacyjna

  25.01.2024
  Niska emisja, według definicji to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.
  Te zanieczyszczenia następnie codziennie wdychamy, co powoduje wiele chorób układu oddechowego oraz zaburzeń centralnego układu nerwowego. Ponadto niska emisja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz nasze dobro materialne (budynki, zabytki itp.).
  Dlaczego o tym mówimy?
  Ponieważ ruszamy ponownie z kampanią edukacyjną „Nasza Misja – Niska Emisja”.
  Kampania jest wspólnym projektem parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego i dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  Kampania polegać ma na akcji uświadomienia dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie istoty i wagi problemu, promując w ten sposób niskoemisyjność, wskazując alternatywne rozwiązania i możliwości ograniczenia ww. problemu w ramach zajęć edukacyjnych i warsztatów.
  Głównym założeniem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat wagi problemu oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i środowisko naturalne.
  W ramach projektu wyposażyliśmy Naszą siedzibę w szereg pomocy dydaktycznych m.in. rower wytwarzający prąd oraz mierniki jakości powietrza.
  Zapraszamy wszystkie chętne szkoły do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych dot. tematyki niskiej emisji.
  Więcej informacji oraz zapisy na zajęcia pod numerem telefonu: 52 35 15 415 lub przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie internetowej NPT.
   
 • Konkurs na tradycyjną potrawę świąteczną

  06.12.2023

  Nadgoplański Park Tysiąclecia serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na tradycyjną potrawę świąteczną! 

  Konkurs trwa od 6 do 31 grudnia br. 

  Konkurs jest skierowany do osób dorosłych! 

  Więcej informacji w regulaminie oraz pod numerem tel. 52 351 54 15!

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Informacja RODO64 kB
  Karta zgłoszeniowa334 kB
  Regulamin404 kB
  Zgoda345 kB
   

Warto zobaczyć