Wydarzenia
-
Spotkanie z podróżnikiem - 09.12.23 r.
01.12.2023
Po krótkiej przerwie Nadgoplański Park Tysiąclecia ponownie zaprasza na spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 09 grudnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy.
Temat prelekcji to "Szlakiem Żelaznej Kurtyny przez Estonię, Łotwę i Litwę".
O jednej ze swoich wypraw opowie Pan Leszek Urbankiewicz – pasjonat przyrody, rowerowych podróży oraz fotografii. Na co dzień pracownik Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz członek WKKR Cyklista Włocławek. Podczas prelekcji będzie można również usłyszeć wiele wskazówek, które będą pomocne dla osób, które same pragną odbyć taką podróż.
Cykl „Spotkanie z podróżnikiem” organizowany jest przez Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z PTTK O/Kruszwica oraz Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszwicy.
W okresie jesienno-zimowym zapraszani są pasjonaci podróżowania po kraju i świecie w różnych formach (tradycyjnie, rowerami itd.), którzy dzielą się wrażeniami wzbogacając swój przekaz zdjęciami i filmami.W ramach cyklu wystąpili już:
Pani Jadwiga Jelinek - kulturoznawca, długoletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Żninie, twórca klubu podróżnika przy w/w bibliotece, która wraz z mężem Bogdanem zwiedziła 40 krajów, a na spotkaniu opowiedziała o Kolumbii.
Członek Kruszwickiej Grupy Rowerowej p. Tadeusz Wiącek - pasjonat przyrody, który rowerem dotarł do Santiago de Compostela (Hiszpania).
Pan Bartosz Boliński prowadzący blog na facebooku "Kajakami przez życie Barcin" oraz jego kolega od wypraw ekstremalnych Marek Nowakowski. Zaczynali od jeziora Wolickiego, by w ubiegłym roku przemierzyć już zimne fale Bałtyku, a następnie rekreacyjnie jezioro Como.
Żeglarze stowarzyszeni w Mare Polonorum - towarzystwie działającym w Kruszwicy, nastawionym na niekomercyjny wymiar żeglarstwa i kameralne rejsy, którzy opowiedzieli o podróżach jachtem i swoich przygodach.Pan Bernard Milewski z Płocka, pasjonat wycieczek rowerowych. W 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze - 6150 km w 70 dni, na 41 letnim rowerze!
Pani Ilona Dybicz, która w 2018 r. na zaproszenie polskich misjonarzy pallotynów odwiedziła Kubę. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się o trudnych warunkach życia w Hawanie, o historii stolicy Kuby, jej zabytkach i... samochodach. -
10 listopada 2023 r.
08.11.2023
Zarządzeniem Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia ustala się piątek 10 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Parku, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.
-
Dzień Krajobrazu 2023 r.
18.10.2023
Już w najbliższy piątek 20 października odbędzie się Dzień Krajobrazu przy siedzibie Parku! Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przygotowaliśmy szereg atrakcji!Odbędą się m.in.:- warsztaty plastyczne,- darmowe rejsy Rusałką,- zwiedzanie z przewodnikiem PTTK,- spacer krajobrazowy,- konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci i młodzieży w wieku 14+!- maskotki Zielonej Drużyny - ponownie zagoszczą u Nas żabka, żółwik i sówka!- chętne osoby będą mogły otrzymać sadzonkę daglezji,- warsztaty kulinarne przygotowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.Serdecznie zapraszamy!Zagadnienia, które obejmować będzie konkurs wiedzy o krajobrazie:- Szeroko rozumiane pojęcie krajobrazu, definicja według Kondrackiego, Richlinga oraz Armanda;- Cechy krajobrazu;- Typy krajobrazu;- Szeroko rozumiane zagadnienia dot. zagrożenia krajobrazu;- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem ochrony krajobrazu;- Nadgoplański Park Tysiąclecia i inne parki województwa kujawsko - pomorskiego.Wszystkie zagadnienia będą poruszone na spacerze krajobrazowym poprzedzającym konkurs!Regulamin konkursu oraz zgody do pobrania poniżej! -
Konkurs plastyczny "Pomagam bo kocham przyrodę"
10.10.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Pomagam bo kocham przyrodę", którego celem jest przedstawienie w jaki sposób możemy pomóc przyrodzie. Tematem może być pomoc zwierzętom, roślinom, ochrona powietrza itp.Konkurs trwa od 16.10. do 03.11.2023 r.Konkurs skierowany jest do dzieci z powiatów: inowrocławski, radziejowski, mogileński!Maksymalny format pracy A3!Regulamin konkursu do pobrania poniżej :) -
Wyniki konkursu "Woda w Krajobrazie"
10.10.2023
Nadgoplański Park Tysiąclecia organizował konkurs plastyczny "Woda w krajobrazie", w którym wzięło udział 235 osób!! Wybór osób nagrodzonych nie był prosty, dlatego, w każdej kategorii przyznano po jednym dodatkowym wyróżnieniu!Nagrodzone osoby to:Kategoria 6-9 lat:II miejsce: Lilianna RapaczIII miejsce: Lena KoszałkaWyróżnienie: Nina HarendaWyróżnienie dodatkowe: Katarzyna DutkowskaKategoria 10-14 lat:I miejsce: Maja WarakomskaII miejsce: Nadia SobieskaIII miejsce: Lena WawrowskaWyróżnienie: Iga FlorczakWyróżnienie dodatkowe: Patrycja BonderSerdecznie gratulujemy!Nagrody zostały zakupione w ramach dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.Nagrody za wyróżnienia dodatkowe zostały ufundowane przez NPT.
Warto zobaczyć
-
Ekspozycja przyrodniczo - historyczna "U źródeł polskości"
03.08.2021
Ekspozycja przyrodniczo - historyczna "U źródeł polskości" mieści się w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. W tym miejscu przybliżona jest historia Nadgopla oraz znajdują się liczne artefakty muzealne, pozyskane m.in. podczas wykopalisk archeologicznych. Zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania, z przystosowaniem, do każdej grupy wiekowej. W ekspozycji znajdują się również wirtualna przebieralnia oraz komiks o Popielu z myślą o najmłodszych.
Zwiedzanie ekspozycji jest zarówno dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o kontakt w celu umówienia zwiedzania pod nr 52 351 54 15.
Zwiedzanie dla osób indywidualnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.
Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.
Ekspozycja została wykonana w ramach projektu RPO WK-P na lata 2014-2020 nr projektu: RPKP.04.05.00-04-0010/17
-
Mysia Wieża - pozostałości Zamku Kazimierza Wielkiego
11.09.2013
Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku.
Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.
-
DREWNIANY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANNY W KOŚCIESZKACH
27.03.2023
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1271. Była niegdyś siedzibą rodu Kościeszów, zwanych od herbu Lisami. W XV wieku zmienili oni nazwisko na Kościescy. Parafię erygowano w I połowie XIII wieku.
Kościół zbudowany został z drewna w 1766 z fundacji Franciszka Wysockiego, wojskiego radziejowskiego, staraniem proboszcza Floriana Ostromęckiego. Obecny cmentarz pochodzi z 1900.
Parafii znajdują się księgi metrykalne: ochrzczonych (od 1945), małżeństw (od 1945) i zmarłych (od 1945).
-
Spichlerz dworski
05.12.2013
Spichlerz wzniesiony został w 1709r. Jest to obiekt drewniany, posadowiony na kamiennej i ceglanej podmurówce, w konstrukcji zrębowej z bali wiązanych na jaskółczy ogon, z łątkami pośrodku ścian. Założony na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem o dwóch poziomach użytkowych, z dachem dwuspadowym z naczółkami. Na parterze strop belkowy z podciągiem wspartym na rzędzie 5 słupów, na poddaszu strop belkowy z dwoma podciągami.