Spotkanie autorskie w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia
- Szczegóły

Questy
- Szczegóły
Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza wszystkich pasjonatów wędrówek do zabawy w questing. Questing jest rodzajem gry terenowej z wątkiem edukacyjnym. Uczestnicy zabawy podążają szlakiem wytyczonym przez wskazówki oraz rozwiązują zagadki i zadania umieszczone na karcie questu.
Quest pełni funkcje edukacyjne, poznawcze, integracyjne, rekreacyjne i rozrywkowe. Jest ciekawą metodą promocji regionu i miejsc cennych pod względem przyrodniczym oraz historycznym.
Karty dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania (pdf).
Quest "Myszy Harcują" czas trwania ok. 30 minut.
Quest "Na tropie Goplan" czas trwania ok. 1 godziny.
Wypełnioną kartę questa należy dostarczyć do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia , a Ty za udział w zabawie otrzymasz „parkowy” upominek.
Noc Muzeów 2023
- Szczegóły
Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do udziału w Nocy Muzeów organizowanej we współpracy z PTTK Oddział Nadgoplański!
W sobotę 13 maja od godziny 18:00 do 22:00 odbędzie się Noc Muzeów, w trakcie której można bezpłatnie zwiedzić ekspozycję historyczną w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3, Mysią Wieżę oraz Kolegiatę!
Dodatkowo zachęcamy do udziału w mini zabawie!
- Pobierz i wydrukuj broszurkę (załącznik na dole lub link), link: Broszura do pobrania
- W każdym z miejsc, które odwiedzisz poproś o pieczątkę potwierdzającą zwiedzanie. Prosimy Kolegiatę oraz Mysią Wieżę zwiedzić najpóźniej do 21:30, aby zdążyć odebrać upominek w Parku.
- Po zebraniu trzech pieczątek w siedzibie Parku czeka do odbioru skromna nagroda.
Co to jest Noc Muzeów?
Noc Muzeów to wydarzenie, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a każdego roku ilość instytucji, które brały udział się zwiększała. W ubiegłym roku odbyło się ponad 150 wydarzeń.
Otwarcie ekspozycji historycznej w weekendy
- Szczegóły
Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do zwiedzania ekspozycji historycznej “U źródeł polskości”, która ponownie zostanie udostępniona dla zwiedzających w weekendy, w sezonie turystycznym (maj - sierpień).
Otwarcie nastąpi w pierwszy weekend majowy tj. 6-7 maja w godzinach 14:00-18:00 - wstęp
bezpłatny.
Ekspozycja historyczna “U źródeł polskości” mieści się w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy, a utworzona została dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020. W tym miejscu przybliżona jest historia Nadgopla oraz znajdują się liczne artefakty muzealne, pozyskane m.in. podczas wykopalisk archeologicznych. Zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania, z przystosowaniem, do każdej grupy wiekowej. W ekspozycji znajdują się również wirtualna przebieralnia oraz komiks o Popielu z myślą o najmłodszych.
NIE WYPALAJ TRAW!
- Szczegóły

Spotkanie z podróżnikiem 15.04.2023 r.
- Szczegóły
Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 15 kwietnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy.
Temat prelekcji to "Cuba perła Karaibów, misjonarze i Fidel Castro wiecznie żywy".
O Kubie opowie Pani Ilona Dybicz – pasjonatka podróży, która odwiedziła już 21 krajów. Zawodowo dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt w Kruszwicy oraz radna Rady Miejskiej w Kruszwicy, sekretarz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz prezes Stowarzyszenia KRUSZA.
Prośba do wszystkich, aby na spotkanie przynieść drobne przybory szkolne dla misji Pallotynów na Cuba np. kredki, pisaki, zeszyty, piórnik, farbki, wycinanki, bloki itp.
ZAMKNIĘCIE MOSTU
- Szczegóły
W związku z inwestycją pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 62 na odcinku Kobylniki-Kruszwica" informujemy, że zaplanowano zamknięcie mostu w Kruszwicy od 31.03.2023 r. na ok. 4 miesiące. Informacja dot. objazdów dostępna jest na stronie: https://www.gminakruszwica.pl/news/przebudowa-mostu-w-kruszwicy-planowane-utrudnienia-w-ruchu?fbclid=IwAR1FSmI0O1JYyX9aoj4T8M5Lg1GhGD4__RrwKxZa2w7MR_qTKlkiPbioP3Y
Tydzień dla Gopła
- Szczegóły
21 marca w ramach ogłoszonego “Tygodnia dla Gopła” - inicjatywy mającej na celu uświadomienie, że sprawa czystości brzegów jeziora Gopło jest wspólną sprawą mieszkańców, Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach, PTTK Oddział Nadgoplański oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej uporządkowali brzegi jeziora na Półwyspie Rzępowskim oraz terenach w okolicy parkingu przy Mysiej Wieży.
Podczas akcji zebrano 17 worków śmieci. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji o walorach Nadgopla i dlaczego warto je chronić, a na zakończenie w ramach podziękowania zorganizowane zostało ognisko.
fot. D. Sajbor
Rozmieszczenie budek lęgowych wykonanych w ramach konkursu "Każdy stworek chce swój domek"
- Szczegóły
17 marca Strażnicy Parku wraz ze Specjalistą ds. Edukacji rozmieścili na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały wykonane przez uczniów szkół podstawowych, którzy brali udział w konkursie “Każdy stworek chce swój domek”, który polegał na wykonaniu budki lęgowej dla ptaków zgodnie z wytycznymi, aby było możliwe wykorzystanie ich w przyrodzie. Budki lęgowe typu A1 oraz A dla tzw. “drobnicy” zostały umieszczone przy siedzibie Parku w Kruszwicy, z uwagi na dużą liczbę ptaków m.in. bogatek, modraszek, muchołówek oraz mazurków, a budki przeznaczone dla większych ptaków zostały rozmieszczone na Półwyspie Potrzymiech.
fot. Dorota Sajbor
Spotkanie z podróżnikiem 20.03.2023 r.
- Szczegóły

“Niezwykły świat owadów” - zajęcia edukacyjne dla Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy
- Szczegóły
Jednym z głównych zadań parku krajobrazowego jest prowadzenie edukacji przyrodniczej w szkołach i wśród miejscowego społeczeństwa, a także promowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych. Każdego roku kilka tysięcy osób bierze udział w edukacji ekologicznej w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, a tematyka zajęć obejmuje szereg tematów związanych z ochroną przyrody oraz florą i fauną.
Zbliżająca się wiosna jest doskonałym czasem na zgłębianie tajemnic świata owadów. Jest to najbardziej zróżnicowana gatunkowo gromada zwierząt na świcie, a co za tym idzie skrywa wiele ciekawostek, które niejednego pasjonata przyrody wprowadzają w zdumienie!
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy poznali uproszczony schemat budowy ciała owada oraz dowiedzieli się m.in., że:
- Największe budowle w świecie owadów budują terminy, mogą one mieć nawet 12 metrów wysokości.
- Niektóre gatunki mrówek porywają larwy innych gatunków mrówek, aby uczynić z nich niewolnice, a ich zadaniem jest m.in. budowanie schronienia.
- Istnieje 120 000 gatunków much.
- Mrówki śpią kilka minut dziennie.
Spotkanie z podróżnikiem 18.03.2023 r.
- Szczegóły
W najbliższą sobotę tj. 18.03.2023 r. o godz. 15:00 w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy odbędzie się kolejne „Spotkanie z podróżnikiem”. Tym razem gościć będziemy Panią Mirosławę Buczyńską oraz ks. prof. Piotra Roszaka.
Temat spotkania: "Camino de Santiago - tradycja, duchowość, a współczesny fenomen pielgrzymowania"
Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy!
Spotkanie z podróżnikiem
- Szczegóły

Światowy Dzień Mokradeł
- Szczegóły
Każdego roku 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, jest to ogólnoświatowa kampania, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Obchodzony jest od 1997 roku w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., którego sygnatariuszami są 172 państwa.
Tegoroczna akcja organizowana jest pod hasłem „Już czas na przywrócenie mokradeł”.
Co to są mokradła?
Mokradła to obszar, na którym poziom wody jest bliski poziomowi gruntu, co powoduje, że rośliny są częściowo przykryte wodą. Przeważnie znajdują się w obniżeniach terenu, w dolinach rzek oraz rynnach polodowcowych. Za mokradła uważa się obszary wodno-błotne, bagna, torfowiska, strefy przybrzeżne jezior, starorzecza, podmokłe wrzosowiska, lasy namorzynowe oraz siedliska lądowe okresowo zalewane.
Ogromne połacie mokradeł pokrywały kiedyś całą Europę, jednakże w wyniku naszej działalności i przekształcania środowiska na nasze potrzeby, mokradła zostały osuszone, a następnie przekształcone na pastwiska, łąki i pola uprawne. Obecnie na terenie Polski znajduje się ok. 43 tys. km2 mokradeł z czego 12 tys. km2 to torfowiska.
Po co chroni się mokradła?
Mokradła odpowiadają za retencję wody, czyli gromadzenia zasobów wody i przetrzymywania jej przez dłuższy czas w środowisku. Niby nic takiego, ale jak sobie uświadomimy, że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Europie (za nami znajduje się jedynie Malta i Belgia) to magazynowanie wody w przyrodzie staje się niezwykle ważne. W Polsce na jedną osobę przypada ok. 1580 m3 wody na rok, tyle co na jednego mieszkańca Egiptu, państwa uważanego za państwo pustynne.
Jak czytamy na stronie bagnasadobre.pl „(…) zdolności retencyjne naszych nielicznych, pozostałych mokradeł są tak wielkie, że gdybyśmy uwolnili zgromadzoną w nich wodę, na całym obszarze Polski powstałoby rozlewisko o głębokości 11 cm”. Ponadto mokradła, a w szczególności torfowiska magazynują 1/3 rocznych opadów, z czego 5% magazynowanej wody bierze udział w dalszym obiegu, a pozostałe 95% wiąże się z torfem.
Tak więc mokradła, to ogromny magazyn wody – zielona gąbka, która wchłania wodę, którą następnie stopniowo uwalnia do środowiska, w okresie suszy.
Należy pamiętać, że mokradła odpowiadają za oczyszczenie wody oraz zmniejszają efekt cieplarniany. Mokradła są swoistymi biofiltrami, które oczyszczają wodę z metali ciężkich oraz ograniczają dopływ pierwiastków biogennych do wód powierzchniowych (szczególnie azotu i fosforu), a tym samym ograniczają procesy eutrofizacji. Rośliny rosnące na mokradłach asymilują węgiel, który następnie jest unieruchomiony, składowany m.in. w złożach torfu.
Ponadto mokradła są środowiskiem życia ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt. To na mokradłach można spotkać rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Gatunków Zwierząt oraz w Polskiej Czerwonej Księdze Gatunków Roślin.
Więcej informacji dot. Światowego Dnia Mokradeł znajdziecie na:
https://www.gov.pl/web/gdos/swiatowy-dzien-mokradel-2022
Spotkanie z podróżnikiem
- Szczegóły

Konkurs plastyczny - "Przemocy wobec zwierząt? - Mówimy NIE!"
- Szczegóły

Pomóż Nam posprzątać Park - edycja II
- Szczegóły

Impreza promująca projekt RPO WK-P w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia
- Szczegóły
11 września 2021 roku u stóp Mysiej Wieży równocześnie z Europejskimi Dniami Dziedzictwa odbyła się impreza promująca projekt RPO WK-P na lata 2014-2020 pn. „Poprawa różnorodności biologicznej poprzez zarybienie jeziora Gopło oraz rozbudowa obiektu o część ekspozycji przyrodniczo – historycznej” realizowany przez Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy. Z tej okazji odbył się szereg atrakcji dla mieszkańców regionu. W nowo-powstałej siedzibie Parku odbyły się prelekcje o historii i przyrodzie Nadgopla, a teren wokół siedziby zdobiły zdjęcia przedstawiające nadgoplańską przyrodę oraz etapy modernizacji i rozbudowy siedziby. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych, na których to rysowali pióra oraz wysłuchali pogadanki o ptakach występujących na terenie Parku. Miłośnicy ptaków drapieżnych mieli możliwość odwiedzenia sokolnika, u którego można było podziwiać m.in. płomykówkę oraz sokoły. Chętne osoby mogły skorzystać z możliwości strzelania z łuku, podczas warsztatów łuczniczych, a dla fanów rękodzieła czekały warsztaty wikliniarskie oraz garncarskie. Całość uwiecznił występ zespołu muzyki dawnej z MDK z Inowrocławia.
Impreza promująca projekt RPO WK-P na lata 2014-2020
- Szczegóły
Nadgoplański Park Tysiąclecia serdecznie zaprasza na imprezę promująca projekt RPO-WK-P na lata 2014-2020 pn. "Poprawa różnorodności biologicznej poprzez zarybienie jeziora Gopło oraz rozbudowa obiektu o część ekspozycji przyrodniczo - historycznej".
Wydarzenie odbędzie się 11 września 2021 r. u stóp Mysiej Wieży, przy nowej siedzibie Parku, przy ul. Popiela 3. Podczas wydarzenia odbywać się będą m.in. warsztaty przyrodnicze, garncarskie oraz wikliniarskie. Przeprowadzone zostaną prelekcje nt. historii oraz przyrody Nadgopla. Całe wydarzenie dopełni koncert muzyki dawnej.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020.
Otwarcie siedziby
- Szczegóły
18 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy, przy ul. Popiela 3. Inwestycja nie byłaby możliwa bez dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020, dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków własnych województwa.
W nowopowstałym obiekcie znajduje się nowoczesna sala edukacyjna oraz ekspozycja przyrodniczo – historyczna „U źródeł polskości”. Pomoże to w doskonaleniu i podnoszeniu poziomu edukacji ekologicznej.
Siedziba powstała w starym „Pałacyku”, u stop Mysiej Wieży. Dawniej znajdowała się tutaj stacja terenowa PAN Ośrodek Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych w Poznaniu oraz wystawa historyczna. To właśnie z tej wystawy eksponaty zostały na nowo pokazane turystom oraz uczniom.
Cieszymy się, że możemy Was już powitać w nowym miejscu :)
fot. M. Maruszak