Wydarzenia

  • FERIE ZIMOWE Z TUCHOLSKIM PARKIEM KRAJOBRAZOWYM

    12.01.2023

    Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza grupy zorganizowane do skorzystania podczas ferii z zajęć przyrodniczych. Zajęcia odbędą się w siedzibie parku w Tucholi.

    Oferta:
    Nietoperze - w czasie spotkania uczestnicy zapoznają się z charakterystyką rzędu nietoperzy, aspektami biologii i ekologii, możliwościami ochrony, badaniami, działaniami edukacyjnymi oraz co zrobić przy bliskim spotkaniu z nietoperzem
    Grzyby w naszych ogrodach – sprzymierzeńcy czy wrogowie? - w ramach zajęć uczestnicy dowiedzą się jaką rolę pełnią grzyby w ogrodach, w parkach, terenach zieleni, a także jakie gatunki grzybów możemy tam spotkać i czy należy z nimi walczyć czy je polubić.
    Jak dokarmiać ptaki zimą, aby im nie szkodzić? - podczas zajęć uczestnicy poznają wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce. Dowiedzą się o ich przystosowaniach do pór roku oraz wpływie zmian klimatu na zachowania ptaków. Wskazujemy właściwe zasady dokarmiania ptaków miejskich i wodnych oraz obalamy utarte złe nawyki.

    W celu zgłoszenia chętnych grup zorganizowanych, ustalenia szczegółów dotyczących zajęć (forma, czas trwania, wiek i ilość uczestników) prosimy o kontakt telefoniczny: 52 33 43712

    Zajęcia są bezpłatne.

     
  • CZYM SĄ ZMIANY KLIMATU? BEZPŁATNE WEBINARIUM

    11.01.2023

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    zaproszenie na webinarium pn. Czym są zmiany klimatu.pdf335 kB
     
  • MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH INSPIROWANYCH NATURĄ, TORUŃ 2022 - OKO W OKO ZE SZTUKĄ NATURY

    02.12.2022

    Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022.
    Zatrzymane na fotografii, utrwalone w kadrach filmu magiczne spektakle przyrody, spotkania z artystami, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z Naturą w makro i mikroskali to atrakcje przygotowane przez organizatorów Festiwalu.
    Podczas imprezy zobaczyć będzie można sześć wystaw fotograficznych, odbędą się liczne pokazy multimedialne i prelekcje uznanych fotografików i filmowców. Gośćmi tegorocznej edycji będą min.: Sandra Bartocha niemiecka fotografka przyrody specjalizująca się w wysmakowanej i pełnej emocji fotografii krajobrazowej i abstrakcyjnej, Marek Arcimowicz ambasador Sony Imagin, docierający z aparatem w najbardziej niedostępne rejony świata oraz Michał Ogrodowczyk autor filmów przyrodniczych powstających w Leśnym Studiu Filmowym Lasów Państwowych, który odbierze nagrodę za szczególne osiągnięcia dla polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Rozstrzygniemy dwa konkursy: fotograficzny i pokazów multimedialnych. Dla uczestników mamy przygotowane kultowe kalendarze „Sztuka Natury 2023”.
    Rozpoczęcie Festiwalu w piątek 2 grudnia, o godz. 18.00 w CK Dwór Artusa. Wystawy obejrzeć będzie można w Muzeum Podróżników, Galerii Ogrodu Zoobotanicznego, Galerii Katedry Grafiki UMK oraz Klubie OdNowa, do którego festiwal przeniesie się w sobotę i niedzielę, 3-4 grudnia.

    www.sztukanatury.eu, www.artofnature.eu

    Organizatorzy: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Sztuk Pięknych.

    Współorganizatorzy: Centrum Kultury Dwór Artusa, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, ACKiS Od Nowa, Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, Katedra Grafiki UMK, Galeria Katedry Grafiki UMK, Polski Klub Ekologiczny, sztukapapieru.pl, Browar B Centrum Kultury we Włocławku, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Młyny Rothera, Gospoda Pod Modrym Fartuchem, MZK w Toruniu.

    Honorowy patronat: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

    Patronat medialny: TV Toruń, Radio Sfera UMK, Magazyn Przyrodniczy Salamandra.

    Mecenas: Sony.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    plakat.jpg2503 kB
    program.pdf5533 kB
     
  • Po raz 17. z „Przyrodą wokół nas” w szkołach specjalnych.

    22.11.2022

    17 listopada 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 17. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 23. uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobycie umiejętności obserwacji i poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska, a w szczególności osobliwości Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”. Konkurs odbył się w 3 kategoriach: zespół edukacyjno-terapeutyczny, szkoła podstawowa klasy I-IV i V-VIII. Uczniowie zmagali się z wiedzą przyrodniczą oraz o owadach zapylających zawartą w testach. Przystąpili do konkurencji polegających na rozpoznaniu owadów zapylających, które przedstawiliśmy w formie modeli, przyporządkowywali ich gniazda, rozpoznawali modele grzybów jadalnych i trujących oraz nazywali drzewa, które rozpoznawali po liściach i owocach. Podczas zmagań konkursowych częstowali się sokiem owocowym i jabłkami, które zawdzięczamy owadom zapylającym. Uczestnicy konkursu przygotowali także hotele dla owadów, które z powrotem powędrowały do ich szkół, a na wiosnę zostaną wywieszone przy placówkach, aby chronić owady zapylające. Oceny konkursu dokonali: Piotr Grzmiel (Gmina Tuchola), Stanisław Śpica (Nadleśnictwo Tuchola) i Barbara Grzesiak (Tucholski Park Krajobrazowy).Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostały: Wojciech Połom z Tucholi, Marek Sawicki z Czerska i Marta Pałubicka z Chojnic. Główni zwycięzcy otrzymali w nagrodę lornetki i atlasy do rozpoznawania ptaków, a pozostali wyróżnieni uczestnicy artykuły plastyczne i turystyczne. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem z produktów, które mamy dzięki zapylaczom.

     
  • To był magiczny dzień

    25.10.2022

    22 października zorganizowaliśmy w naszym parku spacer krajobrazowy pod hasłem: Tucholski Park Krajobrazowy - doświadczam w pełni. Wyruszyliśmy z borowiackiej miejscowości Krąg przez osady Kameron i Konewki do rezerwatu przyrody Ustronie. Spowity mgłą rezerwat był magicznym doświadczeniem, chociaż obchodziliśmy go wzdłuż granicy ze względu na zakaz wstępu na jego teren.
    Wracając przez miejscowości Kurcze, Bagna i Rzepiczna rozmawialiśmy o drewnianej zabudowie, sowach, grzybach, brekinii i wilkach. Uczestnicy spaceru tak bardzo doświadczali krajobraz, że nawet przewodnik dał się wyprowadzić na manowce i z planowanych 13 kilometrów zrobiło się 21. Nie tylko zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, powąchaliśmy, posmakowaliśmy i dotknęliśmy krajobraz, ale także poczuliśmy pokonując ostatnie kilometry. Kulinarną niespodzianką była borowiacka zupa grzybowa oraz wiejski chleb ze smalcem. Można stwierdzić, że krajobraz smakował nam najbardziej.
    Święto obchodzone jest na pamiątkę sporządzenia we Florencji w dniu 20 października 2000 r. Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

     

Warto zobaczyć

  • KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO W PILE K. GOSTYCYNA

    06.03.2018

    Kopalnia Montania jest jedyną zachowaną w Polsce północnej kopalnią węgla brunatnego wydobywanego metodami podziemnymi. W okresie od 1900 do 1910 z kopalni wydobywano średnio 10 tysięcy ton węgla rocznie, który trafiał głównie na rynek niemiecki do Berlina pod nazwą „Gostycyński Węgiel Brunatny”. Eksploatacja węgla odbywała się tradycyjnymi metodami górniczymi poprzez drążenie chodników wydobywczych obudowanych drewnem w pokładach węgla i wydobywaniu go na powierzchnię za pomocą wózków górniczych i siły parowej.

     
     
  • Grodzisko w Raciążu

    12.02.2014

    Gród Raciąż był usytuowany na istniejącej niegdyś wyspie, otoczonej wodami jeziora Śpierewnik, kilka kilometrów od wsi Raciąż. W ciągu kilku ostatnich wieków wody jeziora obniżyły się i dawna wyspa stała się półwyspem. Podczas systematycznych badań archeologicznych wydobyto wiele pozostałości kultury materialnej tutejszej ludności, głównie z okresu średniowiecza.

     
  • BIAŁA

    08.03.2018

    Kapliczka murowana XIX w.

     
  • Akwedukt w Fojutowie

    01.08.2013

    Na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce - akwedukt w Fojutowie. Jest to budowla umożliwiająca skrzyżowanie dwóch dróg wodnych: Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi.

     
  • Muzeum Borów Tucholskich

    11.09.2013

    Aby poznać codzienne życie Borowiaków, faunę i florę Borów Tucholskich warto skierować się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi.

     
  • Gołębnik w Łyskowie

    12.02.2014

    Z zespołu dworskiego zachowały się m. in: w podwórzu folwarcznym, na planie regularnego ośmioboku trzykondygnacyjny, ceglany, tynkowany gołębnik – ptaszarnia z 1863 r. w kształcie rotundy (ośmiobocznej wieży złożonej z dwu korpusów z centralną klatką schodową), gruntownie remontowany w latach 80 - tych XX w. oraz pozostałości parku dworskiego (1,62 ha) z końca XIX w. (obecnie Gospodarstwo Rolne Sp. z o.o.).

     
  • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

    17.03.2023

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)

    Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.