Wydarzenia

 • Po raz 26. o przyrodzie wokół nas.

  17.05.2022

  13 maja br. odbyła się XXVI. edycja konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do I etapu w formie testu pisemnego przystąpiło 99 reprezentantów 33 klas ze szkół podstawowych z terenu województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu jest „Chronimy dzikie zapylacze” i jak co roku uczestnicy wykazują się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych, Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Poznają formy ochrony przyrody, pracę służb ochrony przyrody i leśnika. Do I etapu każda z klas przygotowała dodatkowo hotele dla owadów, które posłużą jako pomoc gniazdowa dla dzikich pszczół. W ten sposób przyczynią się do aktywnej ochrony dzikich pszczół – są to głównie samotnie żyjące w przyrodzie pszczoły, które wraz z trzmielami są lepszymi zapylaczami niż pszczoła miodna. To dzięki nim mamy co jeść bo dają nam owoce i warzywa.
  Nad wynikami konkursu czuwała komisja w składzie: Piotr Grzmiel, Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica.

  W kategorii klas: I – IV do finału zakwalifikowały się 4 zespoły:
  1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku kl. III c – 28 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Tucholi kl. IV b – 26 pkt.
  3. Zespół Szkół w Rytlu kl. IV a – 25 pkt.
  4. Zespół Szkół w Rytlu kl. IV b – 25 pkt.

  W kategorii klas: V-VIII do finału zakwalifikowały się 4 zespoły:
  1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi , koło ekologiczne VII c – 32 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. VIII – 31 pkt.
  3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi , kl. VII c – 30 pkt.
  4. Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. V a – 29 pkt.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Zespoły finałowe spotkają się w dniu 9 czerwca br. o godz. 10.00 w Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile, gdzie odbędzie się II etap.

   
 • ZAPRASZAMY NA HAPPENING

  11.05.2022

   
 • Posiedzenie Rady Tucholskiego Parku Krajobrazowego

  06.04.2022

  1 kwietnia 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Tucholskiego Parku Krajobrazowego na nową pięcioletnią kadencję. Akty powołania członkom Rady wręczyła  Pani Aneta Jędrzejewska Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rada wybrała swoje prezydium. Pan Mieczysław Kunz reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został wybrany Przewodniczącym Rady. Na jego zastępców wybrano Pana Przemysława Bieska-Talewskiego Burmistrza Czerska i Pana Stefana Konczala Nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda. Podczas spotkania przedstawione zostały informacje z działalności Tucholskiego Parku Krajobrazowego wraz ze sprawozdaniem Dyrektora Parku który poinformował również o planie działania na 2022 rok. Kolejne spotkanie zaplanowano w miesiącu lipcu.

   
 • Konkurs plastyczny - Architekci natury. Odtwarzamy domy zwierząt

  25.03.2022

  Zapraszamy do udziału w II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Architekci natury. Odtwarzamy domy zwierząt".

  Partnerem konkursu jest Tucholski Park Krajobrazowy.

  Attachments:
  Download this file (REGULAMIN.doc)REGULAMIN.doc309 kB
   
 • ZAKOŃCZONO XVI. ZIMOWE LICZENIE NIETOPERZY W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  11.03.2022