Wydarzenia
-
RUSZA II EDYCJA KONKURSU „GOZPODARZ 2022”
24.06.2022
https://pracodawcyrp.pl/aktualnosci/rusza-ii-edycja-konkursu-gozpodarz-2022
-
Finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”
14.06.2022
9 czerwca 2022 r. na terenie Terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile k./Gostycyna odbył się finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: I-IV i V-VIII, reprezentowanych łącznie przez osiem zespołów (trzyosobowych). Organizatorem wydarzenia był Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych zmagali się w sześciu konkurencjach i czterech turach pytań. Punktacją wyjściową była liczba punktów uzyskanych w I etapie.
W konkurencjach sprawdzano praktyczną wiedzę uczestników na temat znajomości gatunków drzew, ich partnerów mykoryzowych, siedlisk dzikich zapylaczy oraz rozpoznawania kwiatów i owoców, które mamy dzięki dzikim pszczołom. Uczestnicy mieli za zadanie dopisać również żartobliwy tekst do grafiki dotyczącej dzikich zapylaczy. Ostatnia, szósta konkurencja sprawdzała umiejętność obserwacji w terenie. Uczniowie mieli wyszukać na terenie ośrodka elementy przyrody ożywionej i nieożywionej i umieścić je w wytłaczankach zgodnie z instrukcją. Okazało się, że największe trudności sprawiła konkurencja na temat dzikich pszczół i ich siedlisk, jednak konkurs był okazją do poszerzenia swojej wiedzy. Pytania sprawdzały również wiedzę na temat różnorodności biologicznej oraz przyrody Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola.
Komisja w składzie: Mirosław Koczwara (biolog), Stanisław Śpica (Nadleśnictwo Tuchola) i Aleksandra Spychalska-Jastak (Urząd Miejski w Tucholi) oceniała odpowiedzi na wylosowane pytania oraz konkurencje.
Wyniki tegorocznej edycji w kategorii klas I-IV:
Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku kl. III c – I miejsce
Zespół kl. IV b Szkół w Rytlu – II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 2 w Tucholi kl. IV b – III miejsce
Zespół Szkół w Rytlu kl. IV a – wyróżnienie
Wyniki tegorocznej edycji w kategorii klas V-VIII:
Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi kl. VII c – I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, koło ekologiczne VII c – II miejsce
Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. VIII – III miejsce
Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. V a – wyróżnienie
Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody w postaci sprzętu RTV i sportowego ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚiGW w Toruniu oraz Nadleśnictwo Tuchola. U zdobywców I miejsca na rok zagości puchar przechodni z wizerunkiem symbolu konkursu – puchacza. Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym posiłku i ognisku. -
SPOTKANIA Z EKOLOGIĄ - o zimorodkach w Tucholskim Parku Krajobrazowym
02.06.2022
Zapraszamy na film.
https://bydgoszcz.tvp.pl/1867330/spotkania-z-ekologia
-
9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat!
30.05.2022
Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości.
-
Ratownicze zabiegi agrolotnicze w drzewostanach sosnowych
27.05.2022
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 25 maja do II dekady czerwca 2022 roku planowane są ratownicze zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których wystąpiła gradacyjnie brudnica mniszka.
Warto zobaczyć
-
Bunkier oddziału AK „Jedliny”
12.02.2014
W okresie II wojny światowej działały na terenie Borów Tucholskich grupy konspiracyjne, które potem zasilały oddziały partyzanckie. W 1944 r. nasilił swoją działalność oddział „Jedliny - 102” AK pod dowództwem por. Jana Sznajdera „Dęba”.
-
KOŚCIÓŁ W DĄBRÓWCE
08.02.2014
Kościół pw. Św. Jana Nepomucena i mauzoleum rodziny Janta-Połczyńskich. Drewniany kościółek z 1768 r. zbudowany staraniem Macieja Janty-Połczyńskiego. W 1928 r. dobudowano wieżę oraz kościół otynkowano. Rokokowy wystrój wnętrza.
-
OGRÓD EDUKACYJNY TPK
06.03.2018
Przy siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego powstał edukacyjny ogród przyjazny naturze, w którym miejsce do życia znalazło wiele rodzimych i tradycyjnych gatunków roślin. W ogrodzie zainstalowano także: budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy, hotele dla owadów oraz schrony dla płazów, gadów i innych drobnych ssaków.
-
MAŁA RETENCJA WODNA W PISZCZKU
12.02.2014
Mała retencja wodna to zatrzymanie, przy zastosowaniu rozmaitych zabiegów, jak największej ilości wody w jej powierzchniowym i przypowierzchniowym obiegu, czyli powstrzymanie jej bezproduktywnego odpływu do morza.
-
DREWNIANE CHATY W KRĘGU
01.08.2013
Wieś Krąg, wyróżnia się regionalną zabudową drewnianą z przełomu XIX/XX wieku. To swoisty żywy skansen.
-
Młyn w Nadolniku
12.02.2014
Ruiny młyna wodnego zbudowanego w drugiej połowie XIX w. Drewniany, konstrukcji szkieletowej, z wypełnieniami ceglanymi, na wysokiej ceglanej podmurówce. Piętrowy, prostokątny z dachem dwuspadowym.