Wydarzenia

  • Najstarsza wystawa grzybów w Polsce!

    18.09.2023

     
  • Tucholski Park Krajobrazowy organizuje konkursy

    07.09.2023

    Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do wzięcia udziału w dwóch konkursach na temat 🦔 i 🍄. Regulaminy i szczegóły poniżej.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Formularz zgłoszeniowy grzyby.pdf111 kB
    Formularz zgłoszeniowy jeże.pdf124 kB
     
  • Dzień otwarty w Tucholskim Parku Krajobrazowym

    01.09.2023

    Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Dzień otwarty w Tucholskim Parku Krajobrazowym”, który odbędzie się w dniu 12 września 2023 r. (wtorek) w godz. 10.00-14.00 na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi w ramach Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych. Wspólnie odkryjemy tajemnice przyrodnicze i odpowiemy na zagadkowe pytania. Uczestnicy będą mogli zdobyć: przypinki z sylwetkami zwierząt, breloki, książeczki przyrodnicze, etui wodoszczelne na telefon, torby lniane a także wykonać i zabrać ze sobą naturalny środek przeciw kleszczom oraz trop wilka.

     
  • Finał XXVII. edycji konkursu „Przyroda wokół nas”.

    20.06.2023

    15 czerwca br. przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, spotkały się drużyny finałowe wyłonione miesiąc wcześniej w I. etapie. Do II etapu przystąpiły zespoły w dwóch kategoriach:
    klas I - IV
    Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
    Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
    Klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
    Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
    klas V - VIII
    Klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
    Klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
    Finałowe dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi: koło ekologiczne i
    klasa VIIIc nie uczestniczyły w rozgrywkach z powodu wycieczki klasowej.
    Zespoły w rozgrywkach wystartowały z punktacją uzyskaną w I. etapie za test wiedzy i przygotowany plakat pt. „Nie patrz wilkiem na wilka”. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Po sąsiedzku z wilkiem”, w związku z utartymi stereotypami i kontrowersjami, które budzi wśród mieszkańców. Konkurs miał na celu ochronę wilka, poprzez zdobycie rzeczywistej wiedzy o gatunku, świadomym życiu w jego sąsiedztwie oraz zdobywanie wiedzy o osobliwościach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Nad wiedzą finalistów czuwała komisja, w której zasiedli: Mirosław Koczwara, Piotr Grzmiel i Stanisław Śpica, reprezentanci różnych środowisk: oświaty, samorządu terytorialnego i Lasów Państwowych.
    Czwartkowe spotkanie z przyrodą odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji pomiędzy finalistami, ale także edukacji. Zespoły odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę m.in. o zachowaniach się wilka i człowieka w bliskim spotkaniu. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu na podstawie wydawnictwa Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Sabiny Nowak i Roberta, W. Mysłajek pt. „Po sąsiedzku z wilkami”. Sprawdzali się też w konkurencjach praktycznych. Finaliści rozpoznawali z jakich drzew pochodzą gałązki z liśćmi oraz ptaki przy użyciu lornetki, których sylwetki wcześniej umieściliśmy na konarach pobliskich drzew. Do kolejnej konkurencji znieśliśmy z terenu ślady i wykonaliśmy tropy różnych zwierząt, spośród których uczestnicy wyszukiwali ślad i trop wilka oraz innych zwierząt. Wysoko punktowana była ostatnia konkurencja, którą zespoły miały za zadanie przygotować na finał.
    Klasy młodszej kategorii przygotowały scenkę nowej wersji baśni „Czerwony Kapturek”, w której przedstawione zostało bliskie spotkanie dziewczynki z wilkiem, z wykorzystaniem zdobytej wiedzy o rzeczywistych reakcjach wilka na spotkanie z człowiekiem, a zespoły w starszej kategorii, scenkę nowej wersji powieści „Biały Kieł”, w której przedstawiono właściwe zachowanie się człowieka wobec dzikich zwierząt. Zaprezentowane przedstawienia zostały wyreżyserowane na wysokim poziomie z esencją wiedzy, wyjątkowymi zdolnościami aktorskimi i wyrazem, któremu dodały przygotowane stroje i rekwizyty. Uczestników finału oraz kibicującą młodzież zaprosiliśmy na 5 minutowy film pt. „Jak wilki zakładają rodzinę” z cyklu Dzikie Oblicze Polski oraz przedstawiliśmy film z fotopułapek pt. „Rok z życia wilków w TPK” z monitoringu wilka prowadzonego przez pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
    Finał zakończył się następującymi wynikami:
    W kategorii kl. I - IV:
    I miejsce - klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
    II miejsce - klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
    III miejsce - klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
    Wyróżnienie - klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
    W kategorii kl. V - VIII:
    I miejsce - klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
    II miejsce - klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
    Konkurs został sfinansowany z ramienia Tucholskiego Parku krajobrazowego ze środków województwa kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola. Laureaci I. miejsca w każdej kategorii otrzymali Puchar Przechodni, który zagości u nich w szkole przez rok. Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone zestawami gier edukacyjnych z zakresu przyrody i ekologii, a reprezentantom klas wręczyliśmy książkę pt. „Wilki – prawdziwe historie”, która została nagrodzona na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki w kategorii: książki dla dzieci i młodzieży.
    Przekaz w formie komiksu rzeczywistych historii wilków w Polsce z założonymi obrożami telemetrycznymi i bohaterami pod postacią, których kryją się autentyczni naukowcy zajmujący się ochroną wilka w Polce, polecam każdemu.

    Tekst: Dorota Borzyszkowska

     
  • Dzień Polskiej Niezapominajki i Światowy Dzień Pszczół w Tucholskim Parku Krajobrazowym

    01.06.2023

    W czwartek, 18 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się happening z okazji dwóch świąt przyrodniczych obchodzonych w maju – Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół.
    Niezapominajka – Myosotis L., zwana inaczej „mysie uszko” lub „niezabudka” – jest symbolem pamięci o ważnych chwilach w życiu, osobach, miejscach i sytuacjach. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja jako święto mające na celu zwrócenie uwagi na piękno naszej rodzimej przyrody, różnorodność biologiczną oraz przypominanie o problemie ochrony środowiska. Żyjąc w tak wspaniałym miejscu, jakim są Bory Tucholskie (ale również inne regiony naszego kraju), czasami zapominamy o wyjątkowości i uroku tego miejsca. Święto ma przypominać nam o szacunku i docenianiu przyrody wokół nas oraz o życzliwości dla drugiego człowieka. Możemy to wyrazić wręczając bukiet skromnych, lecz pięknych kwiatów niezapominajki. Redaktor Programu I Polskiego Radia, prowadzący EkoRadio – Andrzej Zalewski zaproponował to święto trochę na przekór obchodzonym w lutym Walentynkom, ponieważ w Polsce to właśnie maj jest miesiącem zakochanych. W ramach happeningu na jednym ze stoisk prowadzono edukację na temat biologii i ekologii tej rośliny. Najmłodsi za pomocą lupek mogli przyjrzeć się bliżej jej morfologii. Uczestnicy dowiedzieli się również o ciekawostkach dotyczących niezapominajki oraz historii ustanowienia tego dnia.
    Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który jest obchodzony 20 maja, na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowano stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach pt. „Dzikie z natury”. Samotnie żyjące pszczoły i trzmiele są znacznie lepszymi zapylaczami niż pszczoła miodna. W Polsce występuje ich ok. 470 gatunków – są to np. murarki, porobnice, lepiarki pszczolinki, makatki i wiele, wiele innych. To dzięki nim mamy warzywa i owoce. Nie żądlą i nie produkują miodu. Niestety, ich egzystencja jest zagrożona. Przyczyną wymierania jest zmniejszająca się coraz bardziej liczba siedlisk do życia. W środowisku naturalnym żyją pod kamieniami, w stertach drewna, chruście, w przedeptach, w skarpach. Człowiek coraz częściej betonuje swoje otoczenie, a nasze ogrody nie wyglądają już tak jak kiedyś. Zamiast wielu gatunków kwiatów, znajdziemy w nich perfekcyjnie wykoszone trawniki i drzewa iglaste. Zakładanie takich ogrodów prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności i bazy pokarmowej dla zapylaczy. Giną również z powodu oprysków pól uprawnych i niskiej przeżywalności potomstwa. Ten dzień ma przypominać o ich roli i wskazywać na problem wymierania dzikich pszczół. Na stoisku uczestnicy happeningu mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można pomóc tym pożytecznym owadom.
    Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowali stoisko pt. „Załóż ogród dla owadów zapylających”, przy którym można było dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przygotować glebę i wysiać rośliny. Rozdawane były nasiona roślin miododajnych, w tym niezapominajki oraz jabłka, które powstały dzięki owadom zapylającym.
    W budynku TPK wyświetlana była prezentacja multimedialna na temat ochrony przyrody i bioróżnorodności.
    W obchody świąt przyrody w Tucholskim Parku Krajobrazowym włączyły się placówki szkolne ze swoimi stoiskami tematycznymi. Na stoisku Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi można było obejrzeć wystawę „Niezapomniany ogród” i zrobić sobie zdjęcia ze ściankami przyrodniczymi. Były też gry i zabawy dla dzieci. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi przygotował pokaz plecenia wianków oraz carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Uczniowie pokazywali także sztukę origami i malowali dzieciom twarze. Happening uatrakcyjniły również uczennice przebrane za pszczoły i rozdające niezapominajkowe ciasteczka. Dzieci ze szkół i przedszkoli przybyły do Tucholskiego Parku Krajobrazowego przebrane za niezapominajki, z własnoręcznie wykonanymi kotylionami w kolorach tej rośliny.
    W czasie happeningu, o godz. 12.00 podsumowano konkurs dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z klas I-III oraz ich rodzin pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”. Konkurs, organizowany po raz drugi cieszył się dużym zainteresowaniem – dostarczono do nas aż 75 hoteli dla dzikich pszczół, które trafią do ogrodów Uczestników. Zwycięzcom i Wyróżnionym rozdano nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Laureatami konkursu zostali:
    • kategoria dzieci przedszkolnych:
    I miejsce – Bruno Luchciński z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”),
    II – Hubert Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (5 lat),
    III – Bartosz Redzimski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa „0”)
    wraz z rodzicami.
    Wyróżnienia dla dzieci ich rodzin: Mikołaj Ziaja z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”), Maja Grabińska z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Ksawery Kamrowski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Edward Moraczewski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Łucja Figiel z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Zofia Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (4 lata), Stanisław Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (6 lat).
    • kategoria uczniów klas I-III szkół podstawowych:
    I miejsce – Kinga Narloch ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie (klasa III),
    II – Dorota Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa II),
    III – Zofia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej w Stobnie (klasa III)
    wraz z Rodzicami.
    Wyróżnienia dla dzieci i ich rodzin: Nina Rewolińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa IIIb), Zofia Swoińska ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie (klasa III), Nikola Chylewska ze Szkoły Podstawowej w Żalnie (klasa II), Jakub Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Marcel Wicikowski ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Lena Chmara ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa III), Wojciech Rydygier ze Szkoły Podstawowej w Raciążu (klasa II).
    Tucholski Park Krajobrazowy organizował Dzień Polskiej Niezapominajki po raz trzeci. Na ogrodzeniu naszej siedziby zawisła flaga Ukrainy jako symbol solidarności. Do barw tego kraju nawiązują również kolory niezapominajki – niebieski i żółty. W wydarzeniu wzięło udział 641 osób, w tym 121 indywidualnych, 516 z placówek i 4 z instytucji.

     

Warto zobaczyć

  • OGRÓD EDUKACYJNY TPK

    06.03.2018

    Przy siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego powstał edukacyjny ogród przyjazny naturze, w którym miejsce do życia znalazło wiele rodzimych i tradycyjnych gatunków roślin. W ogrodzie zainstalowano także: budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy, hotele dla owadów oraz schrony dla płazów, gadów i innych drobnych ssaków.

     
  • DREWNIANE CHATY W KRĘGU

    01.08.2013

    Wieś Krąg, wyróżnia się regionalną zabudową drewnianą z przełomu XIX/XX wieku. To swoisty żywy skansen.

     
  • KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO W PILE K. GOSTYCYNA

    06.03.2018

    Kopalnia Montania jest jedyną zachowaną w Polsce północnej kopalnią węgla brunatnego wydobywanego metodami podziemnymi. W okresie od 1900 do 1910 z kopalni wydobywano średnio 10 tysięcy ton węgla rocznie, który trafiał głównie na rynek niemiecki do Berlina pod nazwą „Gostycyński Węgiel Brunatny”. Eksploatacja węgla odbywała się tradycyjnymi metodami górniczymi poprzez drążenie chodników wydobywczych obudowanych drewnem w pokładach węgla i wydobywaniu go na powierzchnię za pomocą wózków górniczych i siły parowej.

     
     
  • Gołębnik w Łyskowie

    12.02.2014

    Z zespołu dworskiego zachowały się m. in: w podwórzu folwarcznym, na planie regularnego ośmioboku trzykondygnacyjny, ceglany, tynkowany gołębnik – ptaszarnia z 1863 r. w kształcie rotundy (ośmiobocznej wieży złożonej z dwu korpusów z centralną klatką schodową), gruntownie remontowany w latach 80 - tych XX w. oraz pozostałości parku dworskiego (1,62 ha) z końca XIX w. (obecnie Gospodarstwo Rolne Sp. z o.o.).

     
  • Tuchola - układ urbanistyczny z XIV w.

    23.02.2014

    Tuchola - układ urbanistyczny z XIV w. oraz fragmenty murów miejskich z XIV i XV w.

     
  • Dwór w Małej Komorzy

    12.02.2014

    Pobudowany na niewielkim wzniesieniu pośrodku założenia parkowego w połowie XIX w. W czasie działań wojennych w 1945 r. spalony ponownie odbudowany w latach 1972-3 w stylu późnoklasycystycznym.