Wydarzenia

 • RUSZA II EDYCJA KONKURSU „GOZPODARZ 2022”

  24.06.2022

  https://pracodawcyrp.pl/aktualnosci/rusza-ii-edycja-konkursu-gozpodarz-2022

   
 • Finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”

  14.06.2022

  9 czerwca 2022 r. na terenie Terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile k./Gostycyna odbył się finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: I-IV i V-VIII, reprezentowanych łącznie przez osiem zespołów (trzyosobowych). Organizatorem wydarzenia był Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych zmagali się w sześciu konkurencjach i czterech turach pytań. Punktacją wyjściową była liczba punktów uzyskanych w I etapie.
  W konkurencjach sprawdzano praktyczną wiedzę uczestników na temat znajomości gatunków drzew, ich partnerów mykoryzowych, siedlisk dzikich zapylaczy oraz rozpoznawania kwiatów i owoców, które mamy dzięki dzikim pszczołom. Uczestnicy mieli za zadanie dopisać również żartobliwy tekst do grafiki dotyczącej dzikich zapylaczy. Ostatnia, szósta konkurencja sprawdzała umiejętność obserwacji w terenie. Uczniowie mieli wyszukać na terenie ośrodka elementy przyrody ożywionej i nieożywionej i umieścić je w wytłaczankach zgodnie z instrukcją. Okazało się, że największe trudności sprawiła konkurencja na temat dzikich pszczół i ich siedlisk, jednak konkurs był okazją do poszerzenia swojej wiedzy. Pytania sprawdzały również wiedzę na temat różnorodności biologicznej oraz przyrody Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola.
  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara (biolog), Stanisław Śpica (Nadleśnictwo Tuchola) i Aleksandra Spychalska-Jastak (Urząd Miejski w Tucholi) oceniała odpowiedzi na wylosowane pytania oraz konkurencje.
  Wyniki tegorocznej edycji w kategorii klas I-IV:
  Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku kl. III c – I miejsce
  Zespół kl. IV b Szkół w Rytlu – II miejsce
  Szkoła Podstawowa nr 2 w Tucholi kl. IV b – III miejsce
  Zespół Szkół w Rytlu kl. IV a – wyróżnienie
  Wyniki tegorocznej edycji w kategorii klas V-VIII:
  Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi kl. VII c – I miejsce
  Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, koło ekologiczne VII c – II miejsce
  Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. VIII – III miejsce
  Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. V a – wyróżnienie
  Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody w postaci sprzętu RTV i sportowego ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚiGW w Toruniu oraz Nadleśnictwo Tuchola. U zdobywców I miejsca na rok zagości puchar przechodni z wizerunkiem symbolu konkursu – puchacza. Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym posiłku i ognisku.

   
 • SPOTKANIA Z EKOLOGIĄ - o zimorodkach w Tucholskim Parku Krajobrazowym

  02.06.2022

  Zapraszamy na film.

  https://bydgoszcz.tvp.pl/1867330/spotkania-z-ekologia

   
 • 9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat!

  30.05.2022

  Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości.

   
 • Ratownicze zabiegi agrolotnicze w drzewostanach sosnowych

  27.05.2022

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 25 maja do II dekady czerwca 2022 roku planowane są ratownicze zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których wystąpiła gradacyjnie brudnica mniszka.

   

Warto zobaczyć

 • Muzeum Borów Tucholskich

  11.09.2013

  Aby poznać codzienne życie Borowiaków, faunę i florę Borów Tucholskich warto skierować się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi.

   
 • Park dendrologiczny „Nad Stążką”

  12.02.2014

  To wyjątkowe i urokliwe miejsce położone jest w sąsiedztwie zabudowań Nadleśnictwa Tuchola mieszczących się w Gołąbku, nad rzeką Stążką, przy trasie Tuchola - Tleń (ok. 8 km od Tucholi). Na powierzchni ponad 2,5 ha, można spotkać około 150 zinwentaryzowanych gatunków drzew.

   
 • Dzielnica łąkowa „Zielona Łąka”

  07.03.2018

  Rozległy obszar łąk utworzonych na piaskach sandrowych. W połowie XIX w. pobudowany został tutaj system wodny Wielkiego Kanału Brdy. Łąki pierwotnie zajmowały powierzchnię około 200 ha i usytuowano je w sąsiedztwie końcowego odcinka Małego Kanału Brdy. Powstały przez wylesienie gruntu leśnego. Stosowano na nich charakterystyczny, stokowo - zalewowy system nawadniania. Po nawodnieniu woda odprowadzana była do Brdy.

   
 • BIAŁA

  08.03.2018

  Kapliczka murowana XIX w.

   
 • Mała Komorza

  06.03.2018

  Kolumna z figurą św.Jana Nepomucena na grobie poległych w bitwie ze Szwedami pod Woziwodą w 1659 r.

   
 • UROCZYSKO PIEKŁO

  08.02.2014

  Uroczysko „Piekło” w rezerwacie przyrody „Dolina Rzeki Brdy” to przełomowy odcinek Brdy o charakterze górskim płynącej w wąwozie w paśmie wzgórz moreny czołowej. Ściany wąwozu posiadają tu nachylenie dochodzące nierzadko do 50 stopni.