Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do wzięcia udziału w dwóch konkursach na temat 🦔 i 🍄. Regulaminy i szczegóły poniżej.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Formularz zgłoszeniowy grzyby.pdf111 kB
Formularz zgłoszeniowy jeże.pdf124 kB

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Dzień otwarty w Tucholskim Parku Krajobrazowym”, który odbędzie się w dniu 12 września 2023 r. (wtorek) w godz. 10.00-14.00 na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi w ramach Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych. Wspólnie odkryjemy tajemnice przyrodnicze i odpowiemy na zagadkowe pytania. Uczestnicy będą mogli zdobyć: przypinki z sylwetkami zwierząt, breloki, książeczki przyrodnicze, etui wodoszczelne na telefon, torby lniane a także wykonać i zabrać ze sobą naturalny środek przeciw kleszczom oraz trop wilka.

15 czerwca br. przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, spotkały się drużyny finałowe wyłonione miesiąc wcześniej w I. etapie. Do II etapu przystąpiły zespoły w dwóch kategoriach:
klas I - IV
Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
Klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
Klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
klas V - VIII
Klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
Klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
Finałowe dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi: koło ekologiczne i
klasa VIIIc nie uczestniczyły w rozgrywkach z powodu wycieczki klasowej.
Zespoły w rozgrywkach wystartowały z punktacją uzyskaną w I. etapie za test wiedzy i przygotowany plakat pt. „Nie patrz wilkiem na wilka”. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Po sąsiedzku z wilkiem”, w związku z utartymi stereotypami i kontrowersjami, które budzi wśród mieszkańców. Konkurs miał na celu ochronę wilka, poprzez zdobycie rzeczywistej wiedzy o gatunku, świadomym życiu w jego sąsiedztwie oraz zdobywanie wiedzy o osobliwościach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Nad wiedzą finalistów czuwała komisja, w której zasiedli: Mirosław Koczwara, Piotr Grzmiel i Stanisław Śpica, reprezentanci różnych środowisk: oświaty, samorządu terytorialnego i Lasów Państwowych.
Czwartkowe spotkanie z przyrodą odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji pomiędzy finalistami, ale także edukacji. Zespoły odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę m.in. o zachowaniach się wilka i człowieka w bliskim spotkaniu. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu na podstawie wydawnictwa Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Sabiny Nowak i Roberta, W. Mysłajek pt. „Po sąsiedzku z wilkami”. Sprawdzali się też w konkurencjach praktycznych. Finaliści rozpoznawali z jakich drzew pochodzą gałązki z liśćmi oraz ptaki przy użyciu lornetki, których sylwetki wcześniej umieściliśmy na konarach pobliskich drzew. Do kolejnej konkurencji znieśliśmy z terenu ślady i wykonaliśmy tropy różnych zwierząt, spośród których uczestnicy wyszukiwali ślad i trop wilka oraz innych zwierząt. Wysoko punktowana była ostatnia konkurencja, którą zespoły miały za zadanie przygotować na finał.
Klasy młodszej kategorii przygotowały scenkę nowej wersji baśni „Czerwony Kapturek”, w której przedstawione zostało bliskie spotkanie dziewczynki z wilkiem, z wykorzystaniem zdobytej wiedzy o rzeczywistych reakcjach wilka na spotkanie z człowiekiem, a zespoły w starszej kategorii, scenkę nowej wersji powieści „Biały Kieł”, w której przedstawiono właściwe zachowanie się człowieka wobec dzikich zwierząt. Zaprezentowane przedstawienia zostały wyreżyserowane na wysokim poziomie z esencją wiedzy, wyjątkowymi zdolnościami aktorskimi i wyrazem, któremu dodały przygotowane stroje i rekwizyty. Uczestników finału oraz kibicującą młodzież zaprosiliśmy na 5 minutowy film pt. „Jak wilki zakładają rodzinę” z cyklu Dzikie Oblicze Polski oraz przedstawiliśmy film z fotopułapek pt. „Rok z życia wilków w TPK” z monitoringu wilka prowadzonego przez pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
Finał zakończył się następującymi wynikami:
W kategorii kl. I - IV:
I miejsce - klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
II miejsce - klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
III miejsce - klasa IVb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku
Wyróżnienie - klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
W kategorii kl. V - VIII:
I miejsce - klasa VIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
II miejsce - klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
Konkurs został sfinansowany z ramienia Tucholskiego Parku krajobrazowego ze środków województwa kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola. Laureaci I. miejsca w każdej kategorii otrzymali Puchar Przechodni, który zagości u nich w szkole przez rok. Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone zestawami gier edukacyjnych z zakresu przyrody i ekologii, a reprezentantom klas wręczyliśmy książkę pt. „Wilki – prawdziwe historie”, która została nagrodzona na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki w kategorii: książki dla dzieci i młodzieży.
Przekaz w formie komiksu rzeczywistych historii wilków w Polsce z założonymi obrożami telemetrycznymi i bohaterami pod postacią, których kryją się autentyczni naukowcy zajmujący się ochroną wilka w Polce, polecam każdemu.

Tekst: Dorota Borzyszkowska

W czwartek, 18 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się happening z okazji dwóch świąt przyrodniczych obchodzonych w maju – Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół.
Niezapominajka – Myosotis L., zwana inaczej „mysie uszko” lub „niezabudka” – jest symbolem pamięci o ważnych chwilach w życiu, osobach, miejscach i sytuacjach. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja jako święto mające na celu zwrócenie uwagi na piękno naszej rodzimej przyrody, różnorodność biologiczną oraz przypominanie o problemie ochrony środowiska. Żyjąc w tak wspaniałym miejscu, jakim są Bory Tucholskie (ale również inne regiony naszego kraju), czasami zapominamy o wyjątkowości i uroku tego miejsca. Święto ma przypominać nam o szacunku i docenianiu przyrody wokół nas oraz o życzliwości dla drugiego człowieka. Możemy to wyrazić wręczając bukiet skromnych, lecz pięknych kwiatów niezapominajki. Redaktor Programu I Polskiego Radia, prowadzący EkoRadio – Andrzej Zalewski zaproponował to święto trochę na przekór obchodzonym w lutym Walentynkom, ponieważ w Polsce to właśnie maj jest miesiącem zakochanych. W ramach happeningu na jednym ze stoisk prowadzono edukację na temat biologii i ekologii tej rośliny. Najmłodsi za pomocą lupek mogli przyjrzeć się bliżej jej morfologii. Uczestnicy dowiedzieli się również o ciekawostkach dotyczących niezapominajki oraz historii ustanowienia tego dnia.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który jest obchodzony 20 maja, na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowano stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach pt. „Dzikie z natury”. Samotnie żyjące pszczoły i trzmiele są znacznie lepszymi zapylaczami niż pszczoła miodna. W Polsce występuje ich ok. 470 gatunków – są to np. murarki, porobnice, lepiarki pszczolinki, makatki i wiele, wiele innych. To dzięki nim mamy warzywa i owoce. Nie żądlą i nie produkują miodu. Niestety, ich egzystencja jest zagrożona. Przyczyną wymierania jest zmniejszająca się coraz bardziej liczba siedlisk do życia. W środowisku naturalnym żyją pod kamieniami, w stertach drewna, chruście, w przedeptach, w skarpach. Człowiek coraz częściej betonuje swoje otoczenie, a nasze ogrody nie wyglądają już tak jak kiedyś. Zamiast wielu gatunków kwiatów, znajdziemy w nich perfekcyjnie wykoszone trawniki i drzewa iglaste. Zakładanie takich ogrodów prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności i bazy pokarmowej dla zapylaczy. Giną również z powodu oprysków pól uprawnych i niskiej przeżywalności potomstwa. Ten dzień ma przypominać o ich roli i wskazywać na problem wymierania dzikich pszczół. Na stoisku uczestnicy happeningu mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można pomóc tym pożytecznym owadom.
Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowali stoisko pt. „Załóż ogród dla owadów zapylających”, przy którym można było dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przygotować glebę i wysiać rośliny. Rozdawane były nasiona roślin miododajnych, w tym niezapominajki oraz jabłka, które powstały dzięki owadom zapylającym.
W budynku TPK wyświetlana była prezentacja multimedialna na temat ochrony przyrody i bioróżnorodności.
W obchody świąt przyrody w Tucholskim Parku Krajobrazowym włączyły się placówki szkolne ze swoimi stoiskami tematycznymi. Na stoisku Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi można było obejrzeć wystawę „Niezapomniany ogród” i zrobić sobie zdjęcia ze ściankami przyrodniczymi. Były też gry i zabawy dla dzieci. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi przygotował pokaz plecenia wianków oraz carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Uczniowie pokazywali także sztukę origami i malowali dzieciom twarze. Happening uatrakcyjniły również uczennice przebrane za pszczoły i rozdające niezapominajkowe ciasteczka. Dzieci ze szkół i przedszkoli przybyły do Tucholskiego Parku Krajobrazowego przebrane za niezapominajki, z własnoręcznie wykonanymi kotylionami w kolorach tej rośliny.
W czasie happeningu, o godz. 12.00 podsumowano konkurs dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z klas I-III oraz ich rodzin pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”. Konkurs, organizowany po raz drugi cieszył się dużym zainteresowaniem – dostarczono do nas aż 75 hoteli dla dzikich pszczół, które trafią do ogrodów Uczestników. Zwycięzcom i Wyróżnionym rozdano nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Laureatami konkursu zostali:
• kategoria dzieci przedszkolnych:
I miejsce – Bruno Luchciński z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”),
II – Hubert Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (5 lat),
III – Bartosz Redzimski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa „0”)
wraz z rodzicami.
Wyróżnienia dla dzieci ich rodzin: Mikołaj Ziaja z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”), Maja Grabińska z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Ksawery Kamrowski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Edward Moraczewski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Łucja Figiel z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Zofia Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (4 lata), Stanisław Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (6 lat).
• kategoria uczniów klas I-III szkół podstawowych:
I miejsce – Kinga Narloch ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie (klasa III),
II – Dorota Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa II),
III – Zofia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej w Stobnie (klasa III)
wraz z Rodzicami.
Wyróżnienia dla dzieci i ich rodzin: Nina Rewolińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa IIIb), Zofia Swoińska ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie (klasa III), Nikola Chylewska ze Szkoły Podstawowej w Żalnie (klasa II), Jakub Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Marcel Wicikowski ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Lena Chmara ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa III), Wojciech Rydygier ze Szkoły Podstawowej w Raciążu (klasa II).
Tucholski Park Krajobrazowy organizował Dzień Polskiej Niezapominajki po raz trzeci. Na ogrodzeniu naszej siedziby zawisła flaga Ukrainy jako symbol solidarności. Do barw tego kraju nawiązują również kolory niezapominajki – niebieski i żółty. W wydarzeniu wzięło udział 641 osób, w tym 121 indywidualnych, 516 z placówek i 4 z instytucji.

W dniu 9 maja 2023 r. komisja w składzie:
1. Justyna Rymon-Lipińska – Zaborski Park Krajobrazowy
2. Stanisław Śpica – Nadleśnictwo Tuchola
3. Dorota Borzyszkowska – Tucholski Park Krajobrazowy
oceniała hotele dla dzikich zapylaczy biorąc pod uwagę następujące kryteria: poprawność merytoryczna, naturalność, estetyka hotelu i pomysłowość.
Tucholski Park Krajobrazowy pragnie poinformować o wynikach konkursu:
Zwycięzcami w kategorii dzieci przedszkolnych zostali:
1. Bruno Luchciński z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”)
2. Hubert Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (5 lat)
3. Bartosz Redzimski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa „0”)
wraz z Rodzinami
Zwycięzcami w kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych zostali:
1. Kinga Narloch ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie (klasa III)
2. Dorota Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa II)
3. Zofia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej w Stobnie (klasa III)
wraz z Rodzinami
Przyznano siedem wyróżnień w kategorii dzieci przedszkolnych:
1. Mikołaj Ziaja z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”)
2. Maja Grabińska z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat)
3. Ksawery Kamrowski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat)
4. Edward Moraczewski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat)
5. Łucja Figiel z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat)
6. Zofia Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu oddz. Lubiewo (4 lata)
7. Stanisław Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu oddz. Lubiewo (6 lat)
wraz z Rodzinami
Przyznano siedem wyróżnień w kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych:
1. Nina Rewolińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa IIIb)
2. Zofia Swoińska ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie (klasa III)
3. Nikola Chylewska ze Szkoły Podstawowej w Żalnie (klasa II)
4. Jakub Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I)
5. Marcel Wicikowski ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I)
6. Lena Chmara ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa III)
7. Wojciech Rydygier ze Szkoły Podstawowej w Raciążu (klasa II)
wraz z Rodzinami
Pragniemy podziękować wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie. Dotarło do nas aż 75 hoteli dla dzikich zapylaczy, a poziom prac był bardzo wysoki. Zwycięzcom konkursu i Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród 18 maja br. o godz. 12.00 na naszym Happeningu z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół, który odbędzie się na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi. Wszystkich Uczestników również serdecznie zapraszamy. Jednocześnie informujemy, że hotele należy odebrać do 19 maja.

18 maja w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki, który w kalendarzu przypada 15 maja i Światowego Dnia Pszczół, przypadający 20 maja. To dwa ważne w miesiącu maju Święta Przyrody.
Ich celem jest przypomnienie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej, promowanie walorów przyrodniczych, uświadomienie roli natury w naszym życiu. Niezapominajka to roślina z symbolicznym przesłaniem - zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Lubiana i sentymentalna niezapominajka to także symbol miłości i dobrych życzeń, święto niesie też ze sobą przesłanie „ Nie zapomnij o mnie”.
Dzień Pszczół to także święto samotnie żyjących pszczół w przyrodzie, umownie nazwanych dzikimi pszczołami, do których nie należy pszczoła miodna. W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół, tzw. samotnic. Trzmiele to też pszczoły. W Polsce żyje 29 gatunków trzmieli, wszystkie podlegają prawnej ochronie. Pszczoły samotne i trzmiele to lepsi zapylacze niż pszczoła miodna - dzięki, którym mamy owoce i warzywa.

W programie przygotowaliśmy:
• Poznaj biologię i ciekawostki o niezapominajce - stoisko edukacyjne
• Dzikie z natury - stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach
• Załóż ogród dla owadów zapylających
• Co to jest bioróżnorodność? - prezentacja multimedialna

Dla uczestników przygotowaliśmy nasiona roślin miododajnych w tym niezapominajki, jabłka - produkt, który powstał dzięki owadom zapylającym oraz quizy z upominkami.

Do organizacji włączyły się placówki szkolne, które przygotują stoiska tematyczne:
• Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi
- Niezapomniany ogród - wystawa
- Zrób sobie zdjęcie niezapominajkowe - akcja
- Gry i zabawy dla dzieci
• Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi
- Plecenie wianków
- Carving - sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach
- Origami i malowanie twarzy
- Niezapominajkowy poczęstunek

O godz. 12.00 odbędzie się posumowanie i wręczenie nagród w konkursie pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”, do którego przystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, i przygotowały 83 hotele konkursowe dla owadów. W niebiesko-żółtych przebraniach wybierają się do nas dzieci przedszkolne i uczniowie szkół.

1. Organizatorzy:
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi
Tucholski Park Krajobrazowy - partner konkursu
2. Patronat honorowy:
Rektor Politechniki Bydgoskiej
3. Cel konkursu:
- Tworzenie nowych siedlisk i miejsc lęgowych dla: ptaków, owadów i nietoperzy.
- Poznanie wybranego zwierzęcia skrzydlatego, jego biologii i fizjologii, mieszkańca Borów Tucholskich.
- Uświadomienie pozytywnej roli zwierząt w życiu człowieka.
- Ochrona środowiska poprzez ponowne wykorzystanie odpadów.
- Poznanie kreatywnej techniki plastycznej – upcyklingu (jest formą odzysku, polegającą na przywróceniu odpadom walorów użytkowych, a nawet więcej – na uczynieniu odpadów bardziej wartościowymi niż surowce, z których się składają).
4. Zasady uczestnictwa:
Adresaci:
konkurs skierowany jest do dzieci szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego.
Uczestnicy będą podzieleni na 3 kategorie wiekowe:
I kategoria - klasa I-III
II kategoria - klasa IV-V
III kategoria - klasa VI-VIII
Prace należy wykonać indywidualnie. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie prace autorskie, nigdzie nie publikowane. Ocenie będą podlegać tylko prace nadesłane do dnia 12 maja 2023 r.
5. Przedmiot konkursu:
Wykonanie domku (schronu, budki lęgowej, hoteliku, itp.) dla skrzydlatych zwierząt z odpadów. Domek powinien być dostosowany do potrzeb i wymagań wybranego zwierzęcia (wielkość, rodzaj materiału, udogodnienia). Forma bez użycia materiałów sypkich i plasteliny.
Przy ocenie prac będą brane pod uwagę:
• Konstrukcja dostosowana do potrzeb i wymagań wybranego zwierzęcia.
• Wartość użytkowa.
• Kreatywność, pomysłowość, oryginalność.

Do pracy należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia /drukowanymi literami/ - jest to warunek przyjęcia prac do konkursu. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przykleić na odwrocie oraz osobno zgodę na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych dziecka zgodnie z RODO.
Pracę prosimy przesyłać w sztywnych opakowaniach lub składać bezpośrednio u organizatorów: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi, ul. Pocztowa 10, 89-500 Tuchola z dopiskiem „konkurs plastyczny”. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia lub zaginięcie prac w trakcie przesyłki.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do:
a) nie informowania autorów prac, które nie zostały nagrodzone o wynikach konkursu, wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej: sp3.tuchola.pl oraz fb szkoły, laureaci o wynikach konkursu zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie;
b) bezpłatnej reprodukcji i publikacji prac oraz wykorzystania podstawowych danych autorów w środkach masowego przekazu.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania i drukowania nadesłanych prac. Nadesłanych prac nie zwracamy.
6. Ocena prac:
Oceny prac dokona powołana przez organizatorów Komisja Konkursowa. Werdykt jest ostateczny i nie podlega odwołaniu.
7. Nagrody: Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe. Wszyscy Laureaci wraz z opiekunami wezmą udział w uroczystości wręczenia nagród połączonej z otwarciem wystawy pokonkursowej. O terminie wręczenia nagród zostaną powiadomieni odrębnym pismem. Wręczenie nagród może odbyć się indywidualnie lub w postaci przesyłki.
8. Nadesłanie prac jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Koordynatorzy konkursu:
Iwona Biesek - SP nr 3 tel. 52 334 21 76
Marta Jeżewska-Duraj SP Cekcyn
9. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych:
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie. Uczestnictwo w konkursie wiąże się z podaniem nam Waszych danych osobowych. Dlatego, mając na uwadze Wasze dobro oraz prawo wynikające z art. 13 ust. 1 i ust. 2 „RODO”1 , do informacji z tym związanych, pragniemy przedstawić wszystkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.
1. Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika z siedzibą w Tucholi przy ul. Pocztowej 10, tel. 52 3342176 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi powołała inspektora ochrony danych, z którym możecie się Państwo kontaktować w sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych, pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 500438300
2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu organizacji i promocji konkursu. Jeżeli będziemy chcieli wykorzystać Państwa dane w innym celu poprosimy o zgodę
3. Odbiorcą danych osobowych mogą być inni uczestnicy konkursu a także uczniowie i goście naszej szkoły. Informacje o konkursie mogące zawierać Państwa dane osobowe przekazywane będą również do mediów lokalnych oraz zamieszczone na stronie internetowej szkoły, Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Tucholi oraz Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
4. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu zakończenia konkursu i jego promocji oraz wskazanego w przepisach wewnętrznych szkoły i parku krajobrazowego czasu archiwizacji.
5. Mają Państwo prawo do:
1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L Nr 119, s.1)
2) Art. 6 ust. 1 lit. e RODO, przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi
3) Art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych w jednym lub większej liczbie celów dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia skargi do PUODO, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
4) Mają również Państwo prawo do wniesienia sprzeciwu.
5) Podanie danych osobowych jest dobrowolne; jednak konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości realizacji celu wskazanego w pkt. 3).
6) Danych nie będziemy przetwarzać w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
7) Przetwarzanie wizerunku
Zwracamy się z prośbą o dołączenie wypełnionego i podpisanego przez rodziców/opiekunów prawnych, załącznika nr 2. Jest to zgoda na przetwarzanie wizerunku. Chcielibyśmy, jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli wręczyć nagrody laureatom osobiście a powstałą przy tym dokumentację fotograficzną zamieścić na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
KARTA ZGŁOSZENIA PRACY.pdf122 kB

Organizator:
Tucholski Park Krajobrazowy
ul. Podgórna 1, 89 – 500 Tuchola
tel. (052) 334 37 12

Cele konkursu:
• Kształtowanie pozytywnych postaw mieszkańców z terenu Tucholskiego Parku Krajobrazowego w stosunku do dzikich zapylaczy.
• Upowszechnianie wiedzy o bioróżnorodności owadów zapylających i ich roli w środowisku.
• Zwrócenie uwagi na problem ochrony dzikich pszczół (pszczół samotnic i trzmieli).
• Zwiększenie bazy siedlisk dla owadów zapylających.

Uczestnicy:
• Konkurs adresowany jest do dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III szkół podstawowych i ich rodzin z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Terminarz:
• Termin zgłoszeń na załączonym formularzu: do 28 kwietnia 2023 r.
• Termin dostarczenia prac konkursowych do siedziby TPK przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi: do 8 maja 2023 r.
• Podsumowanie konkursu na Happeningu z okazji Światowego Dnia Pszczół i Dnia Polskiej Niezapominajki: 18 maja 2023 r. o godz. 12.00 na dziedzińcu przed siedzibą TPK przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi.
• Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na Happeningu.

Przedmiot konkursu:
• Przedmiotem konkursu będą własnoręcznie wykonane hotele dla owadów zapylających z przeznaczeniem do zawieszenia we własnym ogrodzie lub w otoczeniu placówki.

Ocena konkursu:
• Oceny dokona niezależne jury powołane przez organizatorów.
• Oceniana będzie poprawność merytoryczna, naturalność użytych materiałów, estetyka wykonania i pomysłowość.
• O wynikach konkursu uczestnicy zostaną powiadomieni przez organizatora.
• Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu (dzieci wraz z rodzicami/opiekunami) na Happening 18 maja 2023 r. o godz. 12.00 na uroczyste podsumowanie i zaprezentowanie hoteli.

Nagrody:
• Zostaną wyłonieni i nagrodzeni 3 laureaci w każdej kategorii: przedszkole i szkoła podstawowa oraz przewiduje się wyróżnienia.

Nagrody zostaną sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Toruniu.

Inne informacje:
• Po rozstrzygnięciu konkursu hotele należy odebrać do dnia 19 maja 2023 r.
• Przystępując do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zdjęć z konkursu przez organizatora na stronie internetowej i w mediach.

Pojęciem dzikie pszczoły określamy wszystkie gatunki pszczół z nadrodziny Apoidea z wyjątkiem pszczoły miodnej. Termin ten nie ma znaczenia w systematyce biologicznej, stosowany jest potocznie.
W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół, zaliczamy do nich także trzmiele. Pszczoły samotne i trzmiele to lepsi zapylacze niż pszczoła miodna. Dzikie pszczoły chętnie zamieszkają w zbudowanym przez Ciebie hotelu, jeśli zapewnisz im bazę pokarmową w postaci roślin miododajnych. Nie musisz się ich obawiać – nie zrobią krzywdy najmłodszym, ponieważ nie żądlą.
Pomocne strony internetowe i literatura:
https://dzicyzapylacze.pl/domek-dla-owadow/
https://docplayer.pl/5838716-Czym-jest-hotel-dla-owadow.html
https://docplayer.pl/2944615-Hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam.html
https://biologia.uwb.edu.pl/media/uploads/2021/03/15/broszura_hotele-dla-owadow.pdf
https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2388/2345
Orlow M. Hotele dla owadów. 30 projektów do samodzielnego wykonania. Multico Oficyna Wydawnicza 2013, Warszawa.

Klauzula informacyjna dotycząca ochrony
danych osobowych
Informujemy, że:
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Tucholski Park Krajobrazowy, ul. Podgórna 1, 89-500 Tuchola, tel.: 523343712, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
2. Nadzór nad prawidłowym przetwarzaniem danych osobowych sprawuje Inspektor Ochrony Danych, tel. 602773867, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu organizacji konkursu „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”
4. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
5. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do celów związanych z realizacją celów określonych w pkt. 3.
6. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą tylko instytucje upoważnione z mocy prawa oraz podmioty przetwarzające, którym zlecimy to zadanie, jeśli będzie to konieczne aby prowadzić naszą działalność.
7. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.
8. Administrator danych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
9. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych w pkt. 3 celów, a po tym czasie przez okres wymagany przepisami prawa.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Formularz zgłoszeniowy.pdf128 kB

1. CELE KONKURSU:
• Poznanie wilka szarego jako gatunku w Polsce objętego ochroną prawną oraz Dyrektywą Siedliskową,
• Ochrona populacji wilka szarego w Borach Tucholskich,
• Poznanie biologii i zachowań społecznych gatunku,
• Weryfikacja nieprawdziwych informacji o wilkach,
• Wskazanie bezpiecznego zachowania człowieka w bliskim spotkaniu z wilkiem ,
• Pobudzenie do refleksji nad związkiem przyrody z człowiekiem i jego odpowiedzialności za stan i zachowanie bioróżnorodności,
• Poznanie pracy leśnika i służb ochrony przyrody na rzecz środowiska oraz zasobów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych najbliższego środowiska,
• Pobudzenie sąsiadujących ze sobą szkół do rywalizacji zespołowej.

2. PRZEDMIOT KONKURSU:
• Populacja wilka szarego w regionie,
• Poznanie śladów i tropów wilka w naturze,
• Utrwalanie nawyków i zachowań człowieka w bliskim spotkaniu z dzikimi zwierzętami,
• Walory przyrodnicze i turystyczne Nadleśnictwa Tuchola i Tucholskiego Parku Krajobrazowego,
• Formy ochrony przyrody,
• Wiedza ogólnoprzyrodnicza.

3. ZASADY UCZESTNICTWA:
• W konkursie mogą wziąć udział klasy i kluby ekologiczne ze szkół podstawowych mieszczących się na terenie Nadleśnictwa Tuchola i Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

4. PRZEBIEG KONKURSU:
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach.
Klasy przystępujące do konkursu zgłoszą chęć uczestnictwa na
załączonym formularzu do dnia 14 kwietnia 2023 r., na adres: Tucholski
Park Krajobrazowy, ul. Podgórna 1, 89 – 500 Tuchola, fax. 52
3342918

I ETAP:
• Klasa wytypuje trójkę przedstawicieli, która w dniu 16 maja 2023 r. w stołówce Technikum Leśnego w Tucholi (ul. Nowodworskiego 9-13), przystąpi do rozwiązania testu przyrodniczego:
- o godz. 9 30 klasy I-IV
- o godz. 10 30 klasy V-VIII
• Dodatkowo klasa może wykonać plakat społeczny pt. ”Nie patrz wilkiem na wilka”, który należy dostarczyć do dnia 16 maja 2023 r. do godz. 10.00 do siedziby Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Tucholi. Plakat należy wykonać w formacie A3. Ocenie będą podlegać: jasność i czytelność plakatu, wydźwięk społeczny, technika plastyczna, oryginalność. Pracę należy podpisać na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora(ów) oraz wskazaniem reprezentowanej klasy i szkoły.
Z chwilą zgłoszenia prac na konkurs, wszelkie autorskie prawa majątkowe do pracy nieodpłatnie przechodzą na organizatora.
• Za rozwiązanie testu przyrodniczego grupa może zdobyć max. 30 punktów.
• Dodatkowej ocenie będzie podlegał plakat, za który grupa może zdobyć max. 10 punktów.

II ETAP:
• Odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w „Terenowym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie” w Pile.
Dojazd uczestników we własnym zakresie
Udział w II etapie wezmą trzyosobowe reprezentacje wyłonione w I etapie.

5. OCENA KONKURSU:
• Oceny dokona niezależne jury powołane przez organizatorów.
• Ocena będzie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i klasy V-VIII.

6. NAGRODY:
Nagrody dla finalistów – I, II, III miejsca oraz wyróżnienia dla reprezentantów klas w dwóch kategoriach wiekowych, zostaną sfinansowane ze środków Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Klasa zwycięska otrzymuje Puchar Przechodni.

7. ORGANIZATORZY:
• Nadleśnictwo Tuchola 
Gołąbek 4 
89 – 511 CEKCYN 
tel. 52 334 80 05, 334 80 73

• Tucholski Park Krajobrazowy
ul. Podgórna 1
89 – 500 TUCHOLA
tel. 52 334 37 12

Wszystkich finalistów po zakończeniu II etapu zapraszamy na ognisko.


• Polecamy wydawnictwo: Sabina Nowak, Robert, W. Mysłajek „Po sąsiedzku z wilkami”, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, Twardorzeczka, 2022. /dostępne w wersji PDF, na stronie stowarzyszenia w zakładce publikacje/file:///C:/Users/Edukacja/Desktop/Po_sasiedzku_z_wilkami_2022-2%20(1).pdf

Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie prac konkursowych i zdjęć z konkursu przez organizatora na stronie internetowej, w mediach i publikacjach.


Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych
Informujemy, że:
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Tucholski Park Krajobrazowy, ul. Podgórna 1, 89-500 Tuchola, tel.: 523343712, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
2. Nadzór nad prawidłowym przetwarzaniem danych osobowych sprawuje Inspektor Ochrony Danych, tel. 602773867, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu organizacji konkursu „Przyroda wokół nas”
4. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
5. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do celów związanych z realizacją celów określonych w pkt. 3.
6. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą tylko instytucje upoważnione z mocy prawa oraz podmioty przetwarzające, którym zlecimy to zadanie, jeśli będzie to konieczne aby prowadzić naszą działalność.
7. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.
8. Administrator danych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
9. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych w pkt. 3 celów, a po tym czasie przez okres wymagany przepisami prawa.