Za nami 15. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Powiatem Tucholskim, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi, Starostwem Powiatowym w Tucholi  i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.

Tegoroczne spotkanie  z naturą odbyło się 20 maja pod hasłem „W kierunku natury”, a więc tematyka tego dnia związana była z różnorodnością gatunków żyjących na świecie, zróżnicowaniem ekosystemów oraz działaniami wpływającymi na ich zachowanie i ochronę.

O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Adama Gaca z SOSW w Tucholi, który w nagrodę otrzymał miniwieżę.

W temacie tegorocznego hasła zaproponowaliśmy  przedszkolom, szkołom podstawowym, gimnazjom i placówkom ponadgimnazjalnych udział w konkursach.  W ramach konkursu przedszkola i szkoły podstawowe miały możliwość oddawania elektroodpadów. Zwycięzcami zostali: Przedszkole nr 1 w Tucholi i Szkoła nr 3 w Tucholi. W ramach tej akcji przekazaliśmy do Przedsiębiorstwa Komunalnego do utylizacji 933 szt. elektroodpady.

Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w konkursie pt. „ Ptaki cudaki w swoim siedlisku” wcielając się w rolę ptaka cudaka. Zadaniem szkół było przygotowanie fantazyjnym ptakom siedliska do życia. Wyróżniły się 3 ptaki: I miejsce zajęła Agata Iwicka z SOSW w Tucholi, II miejsce: Julia Wiśniewska ze SzP nr 1 w Tucholi i III miejsce: Olga Kurzec ze SzP w Sobnie. Grand Prix za siedlisko otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi oraztalon pieniężny na kontynuację edukacji ekologicznej. Gimnazjaliści w konkursie pt. „W kierunku natury” stali się reporterami z pędzlem i malowali sceny z obchodów tego dnia. I miejsce przydzielono Lenie Sowa z Gimnazjum nr 1 w Tucholi, II miejsce: Aleksandrze Jaroch z Gimnazjum nr 1 w Tucholi i III miejsce: Oliwii Lepak z Gimnazjum nr 2 w Stobnie.

Szkoły średnie konkurowały o Puchar Grand Prix w konkursie zespołowym wykonując instalację plastyczną pt. „Martwe czy żywe? Makrokosmos próchniejącego drewna”. Zwycięzcą został zespół z ZSLiA w Tucholi reprezentowany przez: Paulinę Krupa, Oliwię Runke i Martę Belt.

Konkursy oceniła komisja w składzie: Katarzyna Piotrowska, Iwona Wasiak i Janusz Sala. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę sprzęt sportowy, z którym wybiorą się w kierunku natury, a postali uczestnicy gadżety okazjonalne edukujące o różnorodności gatunkowej.

Jak co roku przy stoisku Przedsiębiorstwa Komunalnego w zamian za butelki plastikowe „pet” i zużyte baterie można było otrzymać drzewka i krzewy zakupione przez Gminę Tuchola, Tucholski Park Krajobrazowy i Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi. Za 800 liściastych drzewek zebrano ok. 5 tys. sztuk „pet-ów” i 398,5 kg zużytych baterii.

Przy stoiskach edukacyjnych parków narodowych: Słowińskiego i „Bory Tucholskie”  oraz parków krajobrazowych: Wdeckiego, Krajeńskiego, Nadgoplańskiego Tysiąclecia i Tucholskiego odbywała się nauka o różnorodności gatunków: roślin, zwierząt i grzybów, a także Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” reprezentowanego przez nadleśnictwa: Tuchola, Trzebciny i Woziwoda.

Gościliśmy koła naukowe z UMK z Torunia i UKW z Bydgoszczy oraz WSZŚ w Tucholi. Studenci uczyli o glebach, mikroorganizmach, ekosystemach, a także o elementach nieożywionych w przyrodzie prezentując bogatą kolekcję minerałów i skamieniałości. Nie zabrakło też prezentacji walorów turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego: kajakarstwa i oferty turystycznej. Mieszkańcy mogli zakupić wyroby regionalne i wykonane z materiałów naturalnych: wikliny, drewna, gliny.

Poprzez „zielone technologie” możemy ograniczać zanieczyszczenia środowiska i w ten sposób przyczyniać się także do ochrony bioróżnorodności. Podczas  imprezy prezentowane były prosto z fabryki samochody z silnikiem hybrydowym.

Najmłodsi wraz z rodzicami chętnie  w „Ekolandii” korzystali z warsztatów lepienia z gliny, projektowali swoje lniane torby na zakupy, produkowali papier czerpany oraz malowali owocami i warzywami.

A wszystko działo się z nieco agresywnymi utworami w tle zespołu folk rockowego „Rzepczyno”.