13 kwietnia br. w piątek Tucholski Park Krajobrazowy oraz Gmina Tuchola byli organizatorami warsztatów  ornitologicznych dla rodzin z dziećmi pn. Nocne spotkanie z sową w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.00 w sali edukacyjnej parku w Tucholi prezentacją filmu pt. Sowy Polski. Film przybliżył  uczestnikom warsztatów wiedzę na temat tych tajemniczych ptaków. Sowy ze względu na swój skryty i w zasadzie nocny tryb życia, są słabo poznane, a nasza wiedza na ich temat jest najczęściej bardzo powierzchowna. Po filmie pracownik  parku przeprowadził odprawę przed nocnym wyjazdem w teren. Uczestnicy poznali metodykę inwentaryzacji sów oraz zapoznali się na mapie z lokalizacją stanowisk, na których przeprowadzone zostały nasłuchy i stymulacja głosowa. Młodzi przyrodnicy wraz z opiekunami otrzymali karty inwentaryzacji sów i podzieleni zostali na pięć grup terenowych. Każda grupa odpowiedzialna była za jedno stanowisko.

Naszym celem była lokalizacja występowania jednego gatunku - puszczyka zwyczajnego, który jest najliczniejszą i najczęściej spotykaną sową Europy. Żyje zwykle w lasach, ale dobrze się  czuje także wśród drzew w parkach i ogrodach. Puszczyk to przepiękna sowa i mimo, że wciąż jeszcze negatywnie odbierana jest przez wielu ludzi, warto je polubić i pomóc im założyć gniazdo wywieszając budki albo zostawiając otwarty otwór prowadzący na strych. A wieczorami cieszyć się ich głosami.

Wyjazd w teren rozpoczął się o godzinie 20.00. Miejsca nocnych nasłuchów to: Rezerwat przyrody Cisy nad Czerską Strugą, punkt widokowy Gołąbek w Rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy, m. Świt i m. Piła (dwa stanowiska).

Niestety przelotny deszcz i miejscami silny wiatr, które miały miejsce  tej nocy to warunki niesprzyjające nocnej aktywności sów. Pomimo tego, że nie udało się ich usłyszeć i zaobserwować, zdobyte doświadczenie, wiedza i przede wszystkim wrażenia z nocnej wyprawy były ogromne i niezapomniane.

Ciekawym doświadczeniem dla młodych przyrodników była możliwość poznania zasady działania lornetki noktowizyjnej i wykorzystania jej w terenie.

Po części terenowej grupa udała się do terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile koło Gostycyna. Tam odbyła się nocna biesiada przy ognisku.

Warsztaty zakończyły się 14 kwietnia o godz. 00.30.