W dniach od 20 marca do 15 maja br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono inwentaryzację sów leśnych metodą stymulacji głosowej i nasłuchów zgodnie z metodyką badań Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T. 2015. Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ.

Metodyka monitoringu sów mocno różni się od tech­nik stosowanych w przypadku innych grup ptaków, ze względu na cechującą je aktywność nocną i skryty tryb życia. Podstawową oznaką ich obecności jest głos, wydawany głównie przez terytorialne samce w okresie lęgowym. Tego rodzaju aktywność jest najintensyw­niejsza w krótkim okresie godowym oraz w sprzyjają­cych warunkach pogodowych. Nawet jeśli przeprowa­dzamy kontrole w czasie i warunkach, zdawałoby się, idealnych, nierzadko trafiają się ciche noce. Dlatego w przypadku wielu gatunków sów zaleca się dodat­kowo stosowanie stymulacji głosowej, która zwiększa wykrywalność.

 

Pracownicy parku zinwentaryzowali 19 stanowisk na terenie województwa pomorskiego oraz 32 stanowiska na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W trakcie sześciu nocych wyjazdów terenowych, zlokalizowano cztery stanowiska z puszczykiem zwyczajnym (5 samców i 1 samica) w tym 1 para.

Ponadto 13 kwietnia br. Tucholski Park Krajobrazowy oraz Gmina Tuchola byli organizatorami warsztatów  ornitologicznych dla rodzin z dziećmi pn. Nocne spotkanie z sową w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Pierwszą inwentaryzację sów leśnych w Tucholskim Parku Krajobrazowym przeprowadzono w kwietniu 2015 r. W trakcie nocnych nasłuchów zlokalizowano jedno stanowisko z włochatką (samiec) oraz 16 stanowisk z puszczykiem (14 samców i 9 samic) w tym 7 par.