Tucholski Park Krajobrazowy oraz Gmina Tuchola są organizatorami kampanii inicjującej obchody w naszym mieście Dnia Polskiej Niezapominajki, który przypada w kalendarzu 15 maja. Społeczność przedszkolna i szkolna w pierwszych tygodniach kwietnia otrzymała propozycję zadbania o zachowanie bioróżnorodności i posadzenie w pobliżu placówek szkolno-oświatowych niezapominajki leśnej. Zainteresowanym przekazaliśmy nasiona i rozsady w celu założenia symbolicznego poletka niezapominajek w pobliżu przedszkola lub szkoły pod okiem przedstawicieli Gminy Tuchola oraz Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

 

Jedna z akcji odbyła się 2 kwietnia przy siedzibie Przedszkola nr 2 w Tucholi.

Grupa dzieci czynnie uczestniczyła w przygotowaniu podłoża, sianiu i podlewaniu przedszkolnego poletka niezapominajek.

Ponadto na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego w dniu 15 maja w godz.10.00-16.00 odbędzie się happening z okazji Święta Przyrody, podczas którego będziemy prowadzić edukację przyrodniczą mając na celu promowanie zagrożeń bioróżnorodności w tym biologii niezapominajki leśnej. Podczas wydarzenia uczestniczącym grupom i mieszkańcom Tucholi przekazane będą kwitnące niezapominajki w doniczkach, które dosadzą do założonych poletek i ogrodów.

Lubiana i sentymentalna niezapominajka to także symbol miłości i dobrych życzeń, święto niesie też ze sobą przesłanie „Nie zapomnij o mnie”.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto Przyrody. Jego celem jest przypomnienie o ochronie środowiska i zachowanie różnorodności biologicznej, promowanie walorów przyrodniczych, uświadamianie roli natury w naszym życiu. Zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.