16 maja 2019 r. na terenie Technikum Leśnego odbył się I etap XXIV. edycji konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola.

W kategorii klas I-IV wystartowało 10 zespołów, a w kategorii klas V-VIII i gimnazjum - 24 zespoły. Reprezentanci klas pisali test z ogólnej i regionalnej wiedzy przyrodniczej oraz znajomości gatunków zagrożonych w Borach Tucholskich, na ten temat wykonali też plakat.

 

 

Do finału z najwyższą ilością punktów zakwalifikowały się zespoły w dwóch kategoriach:

1. Szkoła Podstawowa w Gostycynie kl. IV b – 21 pkt.

2. Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. IV a – 19 pkt.

3. Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. IV b – 19 pkt.

4. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie kl. IV - 19 pkt.

 

1. Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. VII – 31 pkt.

2. Gimnazjum Powiatowe w Tucholi kl. III a – 29 pkt.

3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi kl. VII a – 28 pkt.

4. Zespół Szkół w Rytlu kl. VIII a – 26 pkt.

 

6 czerwca odbył się finał na łonie natury przy Terenowym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile.

Komisja w składzie: Stanisław Śpica, Piotr Grzmiel i Aleksander Redlarski (Mirosław Koczwara w I etapie) skrupulatnie oceniała odpowiedzi na wylosowane pytania oraz konkurencje polegające na znajomości gatunków drzew rodzimych i obcych, gatunków zagrożonych: roślin, zwierząt i grzybów w Borach Tucholskich. Uczestnicy rozpoznawali tropy zwierząt, przeznaczenie skrzynek lęgowych i schronów dla zwierząt rozwieszonych w lesie. Historyczny ślad gospodarczego wykorzystywania lasu w postaci spały żywiczarskiej okazał się dla młodych uczestników jedną z najtrudniejszych zagadek.

 

Wyniki tegorocznej edycji:

w kategorii klas I-IV:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. IV b

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Gostycynie kl. IV b

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Żalnie kl. IV a

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Kiełpinie kl. IV

 

w kategorii klas V-VI SP i gimnazja:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. VII

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi kl. VII a

III miejsce: Zespół Szkół w Rytlu kl. VIII a

Wyróżnienie: Gimnazjum Powiatowe w Tucholi kl. III a

 

Zwycięskie klasy w poszczególnych kategoriach otrzymały w nagrodę sprzęt RTV i sportowy, lornetki, a reprezentanci klas atlasy przyrodnicze ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚiGW w Toruniu i Nadleśnictwo Tuchola. U zdobywców I miejsca na rok zagości puchar przechodni z wizerunkiem symbolu konkursu – puchacza. Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku.