Po raz 27. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował Wystawę Grzybów, która odbyła się w dniach 1 – 2 października 2020 r. na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Polskim Towarzystwem Mykologicznym i Nadleśnictwem Tuchola. Wiedzę o grzybach przekazywała dr Barbara Grzesiak. Dzień przed wystawą odbyły się warsztaty terenowe, podczas których uczniowie pierwszych klas Technikum Leśnego w Tucholi poszukiwali naturalnych okazów na wystawę oraz poznali zebrane gatunki. W zbiorach znalazły się 94 gatunki grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych. Uczestnicząca młodzież chętnie rywalizowała w konkurencjach o najbardziej okazały grzyb, osobliwość grzybobrania oraz najbardziej różnorodny kosz grzybów.

Podczas dwudniowej wystawy grupy przedszkolne i szkolne oraz grzybiarze zwiedzający przysłuchiwali się ciekawym wiadomościom o grzybach, o których mówił specjalista - mykolog. Ekspozycję odwiedziły 392 osoby, dla których przygotowaliśmy wydawnictwo pt. „Grzyby Tucholskiego Parku Krajobrazowego”. Nie mile widzianym gościem na wystawie był złotak wyniosły (borowik wysmukły), który jest tzw. gatunkiem inwazyjnym, ponieważ przywędrował do nas z Ameryki Północnej i rozprzestrzenia się na razie na północy Polski. Gatunek ten stanowi zagrożenie dla naszych podgrzybków brunatnych i borowika szlachetnego. Znaleziony został w okolicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Zadanie zostało sfinansowane ze środków projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być…na zielonym!”, Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola.