15 października br. odbył się po raz 25. I etap konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. W związku z panującą pandemią COVID -19, regulamin  konkursu został dostosowany do warunków i przeprowadzony one-line.

Do konkursu zgłosiło się 7 klas w kategorii: klasy I-IV i 18 w kategorii: klasy V-VIII.  Każdą klasę reprezentowała trójka uczniów, którzy w dniu 15 października br. otrzymali test przyrodniczy one-line.

Test rozwiązywało 75 uczniów, a łączna liczba uczniów z klas uczestniczących w konkursie to: 493 uczniów. Dodatkowo punktowana była nadesłana prezentacja multimedialna promująca gatunki rodzime, za którą można było uzyskać max. 5 pkt.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Poznaj gatunki rodzime”. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę poznając gatunki roślin i zwierząt, które się w Polsce zadomowiły, a także gatunki obce, często inwazyjne wypierające ze względu na ekspansywność nasze rodzime.  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara – biolog, Stanisław Śpica – Nadleśnictwo Tuchola, Dorota Borzyszkowska – Tucholski Park Krajobrazowy i Patryk Bośko – Nadleśnictwo Tuchola, oceniła testy, które reprezentanci klas rozwiązali one-line oraz przyznała punktację za przygotowane prezentacje multimedialne.  W każdej kategorii klas z najwyższą ilością punktów do finału przeszły po 4 klasy:

Kategoria: I - IV

1. Szkoła Podstawowa nr 3  w Tucholi – kl. IV b
2. Szkoła Podstawowa w Śliwicach – kl. III c
3. Szkoła Podstawowa w Żalnie – kl. IV
4. Szkoła Podstawowa w Śliwicach – kl. III a

Kategoria: V – VIII

1. Szkoła Podstawowa w Gostycynie – kl. VIII                    
2. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie – kl. VIII
3. Szkoła Podstawowa nr 3  w Tucholi – kl. VII c
4. Szkoła Podstawowa w Żalnie – kl. VI b             

Finał konkursu odbędzie się w dniu 27 października br. one-line, po którym poznamy zwycięzców.