Już po raz 29. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wystawę grzybów, która odbyła się w dniach 5-6 października 2022 r. na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i Polskim Towarzystwem Mykologicznym.

Dzień przed wystawą odbyły się warsztaty terenowe, w których uczestniczyli uczniowie klas pierwszych Technikum Leśnego w Tucholi. Rozpoczęły się one prelekcją na temat różnorodności gatunkowej i ochrony grzybów. Zaraz po nich uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami Tucholskiego Parku Krajobrazowego udali się do lasu, gdzie po krótkiej odprawie ruszyli na poszukiwania świeżych owocników grzybów na wystawę. Uczestnicząca młodzież chętnie rywalizowała w konkurencjach na najbardziej okazały owocnik grzyba jadalnego, osobliwość grzybobrania oraz najpoprawniej przygotowany do wystawy kosz grzybów. Zbiór został zakończony przy kapliczce Świętego Huberta w Świcie. Wszyscy uczestnicy zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu. Następnie udaliśmy się na omówienie zebranych gatunków i wspólny posiłek do Terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile k/Gostycyna.
Wśród tegorocznych zbiorów oznaczono 100 taksonów, w tym 98 grzybów makroskopowych, 1 gatunek śluzowca i 1 rodzaj porostu. Celem wystawy było ukazanie różnorodności grzybów występujących w okolicznych lasach. Wśród prezentowanych gatunków znalazły się grzyby jadalne, trujące i niejadalne, należące do trzech grup troficznych: saprotrofów, symbiontów i pasożytów. Nie zabrakło gatunków rzadkich, zagrożonych, a także inwazyjnych, reprezentowanych przez złotoborowika wysmukłego. Gatunek ten rozprzestrzenia się coraz bardziej w naszych lasach, wypierając nasze rodzime gatunki, m.in. borowika szlachetnego i podgrzybka brunatnego. Na wystawie można było poznać także najbardziej trujący gatunek grzyba w Polsce, po spożyciu którego każdego roku umiera nawet kilkanaście osób – muchomora zielonawego (sromotnikowego) oraz jego jadalne sobowtóry – czubajkę kanię, gąskę zielonkę, gołąbka grynszpanowego i pieczarki. Podczas dwudniowej wystawy grupy przedszkolne i szkolne oraz indywidualni zwiedzający przysłuchiwali się wiadomościom o grzybach, o których mówił mykolog.
Eksponowane naturalne okazy grzybów przyciągnęły 922 osoby, w tym 791 w ramach grup zorganizowanych i 131 osób indywidualnych. Dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy wydawnictwo pt. „Grzyby Tucholskiego Parku Krajobrazowego”.

Tekst BG