18 maja w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki, który w kalendarzu przypada 15 maja i Światowego Dnia Pszczół, przypadający 20 maja. To dwa ważne w miesiącu maju Święta Przyrody.
Ich celem jest przypomnienie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej, promowanie walorów przyrodniczych, uświadomienie roli natury w naszym życiu. Niezapominajka to roślina z symbolicznym przesłaniem - zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Lubiana i sentymentalna niezapominajka to także symbol miłości i dobrych życzeń, święto niesie też ze sobą przesłanie „ Nie zapomnij o mnie”.
Dzień Pszczół to także święto samotnie żyjących pszczół w przyrodzie, umownie nazwanych dzikimi pszczołami, do których nie należy pszczoła miodna. W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół, tzw. samotnic. Trzmiele to też pszczoły. W Polsce żyje 29 gatunków trzmieli, wszystkie podlegają prawnej ochronie. Pszczoły samotne i trzmiele to lepsi zapylacze niż pszczoła miodna - dzięki, którym mamy owoce i warzywa.

W programie przygotowaliśmy:
• Poznaj biologię i ciekawostki o niezapominajce - stoisko edukacyjne
• Dzikie z natury - stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach
• Załóż ogród dla owadów zapylających
• Co to jest bioróżnorodność? - prezentacja multimedialna

Dla uczestników przygotowaliśmy nasiona roślin miododajnych w tym niezapominajki, jabłka - produkt, który powstał dzięki owadom zapylającym oraz quizy z upominkami.

Do organizacji włączyły się placówki szkolne, które przygotują stoiska tematyczne:
• Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi
- Niezapomniany ogród - wystawa
- Zrób sobie zdjęcie niezapominajkowe - akcja
- Gry i zabawy dla dzieci
• Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi
- Plecenie wianków
- Carving - sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach
- Origami i malowanie twarzy
- Niezapominajkowy poczęstunek

O godz. 12.00 odbędzie się posumowanie i wręczenie nagród w konkursie pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”, do którego przystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, i przygotowały 83 hotele konkursowe dla owadów. W niebiesko-żółtych przebraniach wybierają się do nas dzieci przedszkolne i uczniowie szkół.