5 grudnia przy współpracy z Gminą Tuchola i wolontariuszem P. Emilem, Tucholski Park Krajobrazowy przekazał 3 jeże zachodnie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla Jeży” w Solcu Kujawskim. Dwa z nich zostały znalezione w Tucholi, a trzeci w Silnie. Wolontariusz nadał im imiona: Kościuszek 1, Kościuszek 2 i Śnieguś.
Zima to czas kiedy jeże powinny zapaść w sen zimowy. Niestety zaobserwowaliśmy, że jeże chodzą po śniegu. Pani Beata Woźniacka z ORZ informuje, że jeże chodzące po śniegu nie przeżyją i trzeba je przygotować do ponownej próby hibernacji, poza tym często trafiają chore, np. z zapaleniem płuc lub ze zbyt niską wagą poniżej 700 g, co nie rokuje na wiosnę ich powrotu do środowiska. Pewne jest to, że jest przyczyna z powodu, której zaburzony jest ich zegar biologiczny i nie pozwala hibernować. Tropiąc je po śladach na śniegu znamy już odpowiedź, dlaczego niektóre jeże na terenie miasta nie zasnęły. Przyczyną jest dostęp do pokarmu dla kotów.
Wszystkim opiekunom kotów zalecamy postawienie misek z karmą na wysokości ok. 50 cm, do których jeż będzie miał utrudnione wdrapanie się i może to rozwiąże w jakimś stopniu problem w następnych latach.
Na wiosnę jeże z ośrodka powrócą do środowiska naturalnego.

Tekst: Dorota Borzyszkowska