26 września br. Tucholski Park Krajobrazowy był organizatorem IV. Jesiennej akcji sprzątania rzeki Brdy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Tuchola, Gminy Gostycyn, Nadleśnictwa Woziwoda, Starostwa Powiatowego w Tucholi, Komendy Powiatowej PSP w Tucholi, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Grupy Prewencyjnej WOPR Woj. Kuj.-Pom. Bory Tucholskie, Nadleśnictwa Tuchola, oraz Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Łącznie 24 osoby. W tym roku wspólnie posprzątaliśmy rzekę w granicach rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy na odcinku Woziwoda-Piła.
O godzinie 8.30 na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego odprawę przeprowadził Dyrektor parku Remigiusz Popielarz oraz Kierownik Grupy Prewencyjnej WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego Bory Tucholskie Paweł Patoleta. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza sprzątała rzekę Brdę na odcinku Woziwoda – Plaskosz (13 km), druga Plaskosz – Piła (17 km).
Łącznie zebrano 27 worków śmieci, które w ramach współpracy zostały odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi.
Podsumowanie akcji odbyło się przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek regeneracyjny. Wszyscy w ramach podziękowania otrzymali okolicznościowe koszulki.
Przedsięwzięcie ma na celu przypominać jak ważna jest troska o środowisko naturalne w którym żyjemy a także zachęcać ludzi do wypracowania drobnych zmian w swoim życiu codziennym, mających niebagatelny wpływ nie tylko na estetykę naszego otoczenia ale także na jakość naszego życia.
Zadanie sfinansowano ze środków własnych województwa kujawsko-pomorskiego.
Poniżej fotorelacja z akcji sprzątania Brdy.

Tekst Rafał Borzyszkowski