„Śmieci – wielki problem dla lasów”

23 maja odbył się po raz 18. konkurs „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do I etapu w formie testu pisemnego przystąpiło 156 reprezentantów 52 klas ze szkół podstawowych i gimnazjów. Startujące zespoły wykonały dodatkowo punktowane ulotki pt. „Śmieci - wielki problem dla lasów”. Spośród uczestników konkursu do finału zakwalifikowało się 8 klas, o czym zadecydowała ilość zdobytych punktów. 12 czerwca reprezentanci klas finałowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie odbyły się dalsze zmagania z wiedzą przyrodniczą i regionalną oraz postępowaniem z odpadami. 

Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica, Piotr Grzmiel skrupulatnie punktowała odpowiedzi uczniów, którzy odpowiadali na wylosowane pytania, identyfikowali rośliny i zwierzęta pod ochroną oraz drzewa i krzewy. Rozpoznawali narzędzia używane do pracy w lesie dzisiaj i dawniej, a także wcielali się w rolę aktorów w scenkach według własnego scenariusza nt. problemu śmieci w lesie. 

Kibicujący koledzy i koleżanki mogli również sprawdzić się w wiedzy przyrodniczej i zdobyć gadżety organizatorów.

Rozgrywki przeplatane były sygnałami myśliwskich w wykonaniu ucznia Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi. Poza słoneczną pogodą panowała też wśród uczestników pogoda ducha.

W kategorii klas I –IV

I miejsce zdobyła klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi

II miejsce zdobyła klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie

III miejsce zdobyła klasa I a Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi

Wyróżnienie uzyskało Koło Przyrodnicze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi     

W kategorii klas V-VI i gimnazjum

I miejsce zdobyła klasa II a z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi

II miejsce zdobyła klasa V ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie

III miejsce zdobyła klasa III b z Gimnazjum ZS w Bysławiu 

Wyróżnienie zdobyła klasa III c z Gimnazjum nr 1 w Tucholi

Zwycięskie zespoły otrzymały sprzęt RTV, lornetki i piłki, a reprezentanci klas atlasy przyrodnicze ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu. Dwa puchary przechodnie – puchacze będące symbolem konkursu powędrowały na rok do szkół, które zajęły I miejsce.

Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku.