button

Za nami 11. obchody „Dnia Ziemi" w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym parku Zamkowym. Chętnie włączyły się również: parki narodowe i krajobrazowe z terenu województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie", szkoły, służby ratownicze, porządkowe, lokalne organizacje, twórcy i przedsiębiorcy.

Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Elektroodpady – proste zasady", a więc w roli głównej występował zużyty lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny. O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Bartosza Falkowskiego z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi. W tygodniu poprzedzającym uroczyste obchody odbył się na facebooku konkurs na najciekawszego śmieciostwora dla uczniów ze szkół wiejskich z terenu Gminy Tuchola, w którym zwyciężyły: Agata Dampc i Patrycja Krawczyk z Gimnazjum nr 2 w Stobnie. Najmłodsi z przeszkoli i szkół podstawowych oddawali elektroodpady w ramach akcji „Elektroodpady w dobre ręce" do Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi i w ten sposób zdobywali punkty dla placówki. W tej akcji oddano do ponownego wykorzystania ponad 700 elektroodpadów i tytuł „Elektrorecyklera" zdobyły: Przedszkole nr 1 w Tucholi i Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi.

Uczestnicy sobotniej imprezy mogli nauczyć się zasad właściwego postępowania z ZSEE, który pozostawiony w niewłaściwym miejscu może zanieczyszczać środowisko. W ramach konkursu uczniowie przygotowali postaci „ElektroWoman", które symbolizowały ilość i różnorodność elektrosprzętu używanego współcześnie przez każdego z nas. Szczególne wyróżnienie uzyskały prace wykonane przez uczniów Gimnazjum przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi i Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi.

Jak co roku przy stoisku Przedsiębiorstwa Komunalnego w zamian za butelki plastikowe „pet" i zużyte baterie można było otrzymać drzewka i krzewy. Za 700 drzewek zebrano 4,8 tys. sztuk „pet-ów" i 386,5 kg zużytych baterii.

Wśród stoisk edukacji leśnej, przyrodniczej, turystycznej znalazły się także promujące regionalizm Borów Tucholskich oraz materiały naturalne. Ciekawostką byli kolekcjonerzy ze szkół tucholskich, którzy prezentowali zbiory elektroodpadów, np. radia, aparaty fotograficzne, żelazka i telefony, uświadamiając zwiedzającym poprzez historię jednego przedmiotu postęp cywilizacji. Wyróżniającymi się kolekcjonerami byli: Dawid Sala (Gimnazjum nr 1 w Tucholi), Wiktoria Augustyńska (ZSLiA w Tucholi) i Patrycja Wojkiewicz (ZSO w Tucholi). W dawne czasy mogliśmy przenieść się oglądając przygotowane przez uczniów scenki pt. „Zanim nastał prąd...". W tej konkurencji I miejsce zajął Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi , II miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tucholi i III miejsce: Zespół Szkół Leśnych w Tucholi.

Największą atrakcją dla najmłodszych okazała się „Ekolandia", do której można było przejść przez magiczne wrota wykonane z starej zamrażarki przez uczniów z Gimnazjum w Stobnie. Tu poprzez zabawę odkrywano tajemnice przyrody i powstawały prace plastyczne z materiałów przyjaznych dla środowiska. Nie brakowało też pięknie i swojsko brzmiących na scenie występów artystycznych. Oryginalnym występem konkursowym były „Szarpidruty" czyli uczniowie, którzy zagrali na instrumentach skonstruowanych z odpadów. W tej konkurencji I miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi, który zagrał na opakowaniach szklanych wypełnionych wodą, II miejsce: uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych i III lokatę otrzymali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Tucholi. Miłą niespodziankę uczestnikom festiwalu sprawił nieoczekiwany gość Agata Młynarska, która profesjonalnie na krótką chwilę zawładnęła sceną .

W ramach obchodów „Dnia Ziemi" zorganizowaliśmy wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Tucholi II Borowiacki Rajd Nordic Walking, który poprowadził 35 uczestników 5 kilometrową leśną trasą. Uczestnicy rajdu włączyli się w akcję zbiórki elektroodpadów przynosząc na starcie wpisowe w postaci elektroodpadu. W rozgrywkach sportowych pierwszy do mety dotarł Kamil Wicikowski, druga: Justyna Zawiszewska i trzecia: Anna Wenda. Uczestnikom rajdu nie zabrakło wytrwałości i dobrego humoru. Rajd ten zaliczany jest do Grand Prix Borów Tucholskich w Nordic Walking.

Dziękujemy serdecznie mieszkańcom Tucholi i okolic, którzy licznie przybyli na uroczystość i włączyli się w akcje na rzecz ochrony naszego najbliższego środowiska.