W sobotę 24 maja 2014 r. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował po raz 12. uroczyste obchody Dnia Ziemi przy współpracy z Urzędem Miejskim w Tucholi, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Tucholskim Ośrodkiem Kultury. Tegoroczne spotkanie ekologów w Parku Zamkowym odbyło się pod hasłem: „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”. W promocję zachowań proekologicznych chętnie włączyły się: parki narodowe i krajobrazowe w województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Tucholskie”, koło wędkarskie, lokalne grupy ratownicze i porządkowe, twórcy ludowi i artyści,  przedsiębiorcy,  oraz placówki przedszkolne i szkolne.

W słoneczne przedpołudnie niczym upalne lato, jak zwykle ogromną popularnością cieszyła się akcja wymiany zużytych baterii i plastikowych butelek na drzewka lub inne rośliny ozdobne. W tejże akcji Przedsiębiorstwo Komunalne zebrało 4,5 tys. „pet-ów” i 714 kg baterii. Na scenie występowały dzieci z tucholskich szkół, borowiackie i kaszubskie zespoły folklorystyczne oraz zespół tańca towarzyskiego. W ramach utrwalania nawyków proekologicznych wśród mieszkańców TPK ogłosiliśmy przed festiwalem przyrody konkursy i akcje.

O imprezie informował pokonkursowy plakat, którego autorem został Mateusz Cysewski z SOSW w Tucholi. W tygodniu poprzedzającym obchody Dnia Ziemi najmłodsi z przedszkoli i szkół podstawowych zanosili do Przedsiębiorstwa Komunalnego elektroodpady. W tejże akcji udało zebrać się prawie 900 elektrośmieci. Tytuł „Przedszkola z klimatem” zdobyło Przedszkole nr 1 w Tucholi, a „Szkoły z klimatem” – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi. Czytelnicy „Tygodnika Tucholskiego” poznali propozycje zmiany własnych nawyków dzięki tucholance Arlecie Nowak, której artykuł pokonkursowy został opublikowany w lokalnej prasie.

Uczestnikom sobotniej imprezy proponowaliśmy zamianę jazdy samochodem na rower czy też własne nogi, które są najbardziej ekologicznym środkiem transportu. 24 uczestników III Borowiackiego Rajdu Nordic Walking z Tucholi i Chojnic powędrowało ścieżkami leśnymi przez m. Świt i chłonęło wiedzę przyrodniczą przekazywaną na trasie przez pracownika TPK.

Podczas festiwalu nie zabrakło stoisk z edukacją przyrodniczą i ekologiczną, promujących placówki szkolne za pośrednictwem zasobów przyrody, np. drzew rosnących w parku miejskim, wyrobów z naturalnych materiałów jak: drewna, gliny, wikliny i kamieni oraz smacznych potraw regionalnych. Największym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się Ekolandia – klimatyczna kraina, w której można było posiąść wiedzę przyrodniczą, nauczyć się segregacji odpadów, wyprodukować papier z makulatury, zaprojektować własną torbę z lnu czy też eksperymentować z farbami z mąki ziemniaczanej i masa solną. Uczniowie szkół tucholskich rywalizowali w konkursach. W ramach konkursu „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” gimnazjaliści uczyli jak postępować na co dzień, aby chronić klimat, np. proponowali korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Grand Prixotrzymało Gimnazjum nr 1 w Tucholi. Grand Prixkonkursu pt. „Cztery pory roku – osobliwość klimatu Polski – zachowajmy je” powędrowało do Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi za promowanie i ukazanie piękna lata. W atmosferze zabawy i wypoczynku wyróżniały się odpady, którym tego dnia nadano artystyczny wymiar. Uczestnicy konkursu pt. „Kapsuła czasu” prezentowali niejako arki Noego, które wykonano z surowców wtórnych. Wśród wykonanych form przestrzennych szczególnie wyróżniły się prace wykonane przez uczniów: Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi, Gimnazjum nr 1 w Tucholi i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi. Wręczenie nagród odbyło się w deszczu przy grzmotach burzy, co było namacalnym dowodem, że klimat się zmienia i  człowiek musi zmienić swoje nawyki dla dobra siebie i Ziemi.

Uczestnicy konkursów i występów artystycznych zostali nagrodzeni cennymi nagrodami w postaci sprzętu turystycznego, gadżetów okazjonalnych zachęcających do zmiany nawyków na proekologiczne, ufundowanych ze środków WFOŚ i GW w Toruniu, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miejskiego i Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi.