Od 1993 r. w miesiącu maju Tucholski Park Krajobrazowy cyklicznie organizuje uroczyste obchody Dnia Ziemi w Tucholi przy współpracy z: Gminą Tuchola, Tucholskim Ośrodkiem Kultury, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi,  placówkami przedszkolnymi i szkolnymi oraz lokalnymi organizacjami i przedsiębiorcami.

Jest to impreza plenerowa przebiegająca w  formie festiwalu przyrodniczo-ekologicznego zachowana w ogólnopolskim temacie Dnia Ziemi.  W programie festiwalu odbywają się m. in.: występy artystyczne dzieci i młodzieży, konkursy przyrodnicze i ekologiczne, akcja zbiórki butelek „PET” i kartoników po napojach oraz zużytych baterii w zamian, za które można otrzymać drzewko do ogrodu. Dla zwolenników przedmiotów z surowców naturalnych, regionalnych wyrobów oraz rozwiązań proekologicznych w codziennym życiu przygotowujemy kiermasz ekologiczny i promujemy nawyki przyjazne dla środowiska.

Podczas uroczystości odbywa się edukacja przyrodnicza przy stoiskach: Lasów Państwowych, parków narodowych i krajobrazowych oraz promocja różnych form uprawiania turystyki. W ramach święta Ziemi zachęcamy do wzięcia udziału w Borowiackim Rajdzie Nordic Walking, którego trasa przebiega przez urokliwe miejsca TPK.

Podczas uroczystości odbywają się konkursy i zabawy, w których mogą uczestniczyć całe rodziny.