Opis szlaku

Most drogowy powyżej jeziora Świdno lub w pobliżu rezerwatu „Cisy nad Czerską Strugą” – Łosiny – Fojutowo (pod akweduktem) – Lutomski Nowy Młyn (przeniesienie kajaków przez młyn) – wpływamy na Brdę (13 km)

Jest to niewielka, ale dość uciążliwa rzeczka. Trasa od mostu na drodze wojewódzkiej nr 237 do mostu w Lutomskim Nowym Młynie to ok. 7 godzin (19 km). Dalej jeszcze ok. 1 godziny Brdą do Woziwody. Cała trasa ma 21,4 km.

Jadąc drogą z Tucholi do Czerska mijamy po prawej stronie jezioro Świdno. Zaraz potem jest most, za którym skręcamy w lewo w polną drogę. Tuż przy moście znajduje się miejsce umożliwiające spławienie kajaków. Po kilkunastu minutach płynięcia dopływamy do granicy rezerwatu „Cisy nad Czerską Strugą” i mostu przy dawnym nadleśnictwie Twarożnica. Za mostem czeka nas przeprawa przez trzy bobrowe tamy i liczne kłody przegradzające nurt. Dno jest muliste, co dodatkowo utrudnia przenoszenie kajaków. Po drodze są też małe kładki, przez które trzeba się przeprawiać Tak docieramy do mostu koło wsi Łosiny. Od tego punktu koryto zostało oczyszczone z zarastającej roślinności. Płynie się przyjemnie pośród łąk i pól uprawnych. W ten sposób docieramy do Fojutowa. Tuż przed akweduktem, po lewej stronie mijamy ośrodek agroturystyczny (hotel, restauracja, grill). Przepływamy pod akweduktem i zanurzamy się w wąwóz otoczony gęstym lasem, gdzie kolejne pnie przewróconych, nadbrzeżnych drzew przegradzają nurt. Na szczęście często oparte o wysokie burty nadbrzeżnych skarp umożliwiają przepłyniecie pod sobą. Docierając do drewnianego mostku koło wsi Gardki zostawiamy krajobraz z filmów National Geografic. Dalej most na szosie Woziwoda-Gu-towiec i zostajemy otoczeni lasem olszowym. Za nim bagna i łąki, a potem już rozlewisko przed Lutomskim Nowym Młynem. Na końcu rozlewiska po prawej stronie drewniany pomost. Tu musimy przenieść kajaki przez drogę. Zaraz za budynkiem starego młyna wodnego, po prawej stronie dogodne miejsce do powrotu na rzekę. Dalej już tylko ok. 300 m i jesteśmy w nurtach Brdy. W ciągu godziny docieramy do Woziwody.

Współrzędne geograficzne