Samorząd województwa organizuje 10 pięciodniowych wyjazdów na „zielone szkoły” w 2019 r. w naszych parkach krajobrazowych. To bezpłatna oferta dla 40-osobowych grup uczniów i ich opiekunów. Z aktywności tej mogą skorzystać placówki, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018.

- To kolejne, tym razem dłuższe wyjazdy do parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

Mamy przyjemność zaprosić placówki edukacyjne regionu, gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie, do udziału  w darmowych jednodniowych wycieczkach po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych. Wycieczki finansowane są w ramach realizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

Wycieczki odbywać się będą w miesiącach kwietniu i maju 2019 r.

Z aktywności tej mogą skorzystać placówki, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018.

  Dnia 24.09.2018 roku Wdecki Park Krajobrazowy odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego w Osiu. Były dwie grupy przedszkolaków:      starszaki i maluchy. Dzieci brały udział w prelekcji "Drzewa naszych lasów", czyli jakie drzewa możemy spotkać np. będąc na spacerze w    lesie, a następnie w Ogrodzie Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Osie dzieci brały udział w prelekcji terenowej z niespodziankami.      Na zakończenie wszystkie przedszkolaki otrzymali upominki sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i        Gospodarki Wodnej w Toruniu.

  W dniu 12.09.2018 roku do Wdeckiego Parku Krajobrazowego przyjechały przedszkolaki z przedszkola "Aniołowo" w Świeciu. Dzieci na      początku uczestniczyły w prelekcji na temat drzew jakie możemy spotkać w naszym lesie a następnie w Ogrodzie Edukacji Ekologicznej      przy Nadleśnictwie Osie brały udział w spacerze z niespodziankami. A na końcu otrzymali upominki od Parku sfinansowane ze środków        Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W dniu 25.10.2018 roku pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego wybrali się do niepublicznego przedszkola "Polanka" w Bydgoszczy, aby przeprowadzić z dziećmi pogadankę na temat "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy". Były przedstawione zwierzęta, które zapadają w sen zimowy a które nie oraz jak powinien wyglądać prawidłowo przygotowany karmnik dla ptaków.

  

Dnia 12.10.2018 roku do Wdeckiego Parku Krajobrazowego przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu. Zajęcia prowadziła Marlena Wojciechowska Zielony Edukator  -Urząd Marszałkowski.
 

Fotorelacja jest w linku u góry strony.

Dnia 30.11.2017 roku leśne skrzaty Benio i Bożenka wraz z pracownikami Wdeckiego Parku Krajobrazowego odwiedzili Szkołę Podstawową w Gródku i przeprowadzili pogadankę z dziećmi z kl. "0" i kl. I na temat "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy" oraz "Dokarmianie ptaków" Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach co nas bardzo ucieszyło.

 

W dniu 21.04.2015 roku do Wdeckiego Parku Krajobrazowego przyjechała I-III klasa Katolickiej Szkoły Podstawowej ze Świecia. Pracownicy wraz z uczniami poszli na ścieżkę dydaktyczną "Zatoki" aż do punktu widokowego. Następnie w siedzibie Parku został wyświetlony film na temat WPK i na sam koniec spacer po Ogrodzie Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Osie.

W dniu 3 lutego br. pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego odwiedzili Katolickie Przedszkole Aniołowo w Świeciu. Przedstawili prezentację „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy” oraz „Dokarmianie ptaków”. Dzieci słuchały jak oczarowane ciekawostek ze świata zwierząt a my w zamian zostaliśmy obdarowani przepięknym aniołem.

Do zobaczenia wiosną na ścieżce dydaktycznej  „Zatoki” oraz w siedzibie naszego Parku.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

W dniu 14 stycznia 2015 roku pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego na zaproszenie Pani Danuty Nowak wybrali się do Zespołu Szkół Nr 31 w Bydgoszczy z prezentacją nt. „Ślady i tropy ssaków”. Na koniec zajęć uczniowie wykonywali odciski tropów zwierząt leśnych. Zajęcia bardzo się podobały i dostaliśmy ponowne zaproszenie do szkoły z prelekcją na wiosnę. 

W dniu 29.10 2014 przedstawiciele WPK mieli zaszczyt brać udział w komisji konkursowej "Dary jesieni" w Szkole Podstawowej w Drzycimiu.

W dniu 24.10.2014 r. mieliśmy okazję gościć w Kujawsko - Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Prelekcja była na temat walorów przyrodniczo-historycznych WPK oraz ukazanie piękna naszego Parku w formie wystawy.

W ramach przyrodniczych spotkań w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu przeprowadzono prelekcje dla kl. I-III oraz IV-VI pt. "Zimorodki Wdeckiego Parku Krajobrazowego"
23.10.2014r.

W dniu 13.10.2014 mieliśmy przyjemność gościć dzieci z Przedszkola "Puchatek" ze Świecia na ścieżce edukacyjnej "Zatoki" oraz w ogrodzie Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Osie.

Dnia 4 września 2014 roku mieliśmy przyjemność przeprowadzić warsztaty terenowe Rezerwat biosfery "Bory Tucholskie z uczestnikami z Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka liczyła 25 osób. Płynęliśmy tramwajem wodnym oraz spacerowaliśmy ścieżką dydaktyczną "Zatoki" na punkt widokowy. Dziękujemy za przyjemnie spędzony czas oraz zapraszamy ponownie do zwiedzania "Borów Tucholskich".

Dnia 16 lipca 2014 roku odbyło się spotkanie z młodzieżą z Klub Centrum Szkolenie Logistyki w Grudziądzu WK PTTK OSeSek pod opieką pani Agnieszki Kotowicz.

W dniu 18 czerwca 2014 roku p.o. dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego Daniel Siewert przeprowadził prelekcję pt. „Kociewie – Nasza Mała Ojczyzna” dla laureatów konkursu „Leśne impresje” organizowanego przez Nadleśnictwo Szubin.

W dniu 18 czerwca 2014 roku pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego przeprowadził pogawędkę dla 20 uczniów kl. VI b pod opieka Pani K. Lejk Szkoły Podstawowej w Osiu w salce dydaktycznej Parku. Prelekcja poświęcona była walorom przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Na koniec zajęć udali się do Ogrodu Edukacji Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Osie. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali materiały promocyjne z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. 

Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie kl. V ze Szkoły Podstawowej w Drzycimiu. Zajęcia przyrodnicze odbyły się na ścieżce dydaktycznej "Zatoki", a w siedzibie Parku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną nt. "Wdecki Park Krajobrazowy - walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe". Na koniec zajęć udaliśmy się do Ogrodu Edukacji Przyrodniczej.

W ramach I Ogólnopolskich Dni Bezpiecznego Przedszkola, których celem jest wspólne, ogólnopolskie, ale równocześnie lokalne zaprezentowanie wartości, które przyświecają przedszkolom uczestniczącym w programie Bezpieczne Przedszkole pracownicy Wdeckiego Parku  Krajobrazowego w dniu 15 maja br. przyjechali z wizytą do przedszkolaków z prezentacją nt. „Bezpiecznie w lesie”.

W ramach prelekcji dzieci dowiedziały się m.in.:

- co warto zabrać na wycieczkę do lasu,

- jak prawidłowo poruszać się po lesie,

- dlaczego nie krzyczymy w lesie – z wyjątkiem, gdy ktoś się zgubi,

- jakie rośliny, krzewy i drzewa są trujące,

- jak postąpić w przypadku spożycia trujących grzybów,

- co należy zrobić w przypadku zauważonego pożaru,

- że poruszamy się po lesie samochodem tylko po przeznaczonych do ruchu samochodowego drogach (informacja dla rodziców),

- jak się zachować podczas spotkania z dzikimi zwierzętami (pod żadnym pozorem nie należy dotykać sarny, lisa, zająca, wiewiórki, jeża, ponieważ bywają zarażone wścieklizną).

Należy pamiętać, że zdrowe, leśne zwierzęta same unikają spotkania z ludźmi, a w lesie musimy unikać tylko tych, które nas się nie boją.

            „Biedronki”, „Pszczółki” i „Żabki” z ciekawością słuchały, odgadywały zagadki oraz aktywnie brały udział w zajęciach.

            Serdecznie dziękujemy P. Agnieszce Składanowskiej za zaproszenie do Przedszkola Nr 6 „Bajka” w Świeciu.