Kalendarz ekologiczno-przyrodniczy

Od ponad 75 lat Liga Ochrony Przyrody działa na rzecz środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o jego ochronie, oraz kultury i etyki ekologicznej. Zabiega ona również o wprowadzenie w Polsce strategii zrównoważonego rozwoju.

Liga Ochrony Przyrody powstała w 1928 roku, a od 1933 roku wydaje czasopismo. Społeczne poparcie zyskały wnioski Ligi o: utworzenie w powojenne Polsce resortu ochrony środowiska; powołanie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska; wprowadzenie w szkołach oraz w uczelniach wyższych odrębnego przedmiotu "Ochrona środowiska"; opracowanie przez Rząd zasad ekopolityki państwa; obejmowanie ochroną prawną obszarów o wybitnych walorach przyrodniczych w formie parków narodowych, parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu; powołanie Banku Ochrony Środowiska.

Polecane strony: www.lop.org.pl

"Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać,
czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere".

Lew Tołstoj (1828-1920), rosyjski pisarz

Według badań GUS "nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne Polaków" przeprowadzonych w dniach 4 - 7 sierpnia 2000 roku 1% naszego społeczeństwa to wegetarianie. Biorąc pod uwagę, że to głównie młodzi ludzie stosują taką dietę, można stwierdzić, że wegetarian jest w Polsce więcej i liczba ta stale rośnie. O korzyściach wegetarianizmu, zarówno etycznych jak i zdrowotnych można dowiedzieć się więcej na licznych festynach i happeningach organizowanych przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w czasie corocznego Dnia Wegetarian.

Polecane strony:
http://www.ivu.org Międzynarodowa Unia Wegetariańska
http://www.wegetarianie.pl

Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” ogłasza 20 stycznia (trzecia sobota stycznia) Dniem Wierzby Głowiastej i zaprasza do przyłączenia się do akcji ogławiania wierzb. Organizując ten dzień chcemy przypomnieć pożyteczny zwyczaj ogławiania tych drzew.

Ogławianie znane było na polskich ziemiach już w średniowieczu, kiedy to ulistnione pędy wierzbowe ścinano na paszę dla zwierząt. W wielu regionach kraju wierzbowe gałęzie służą jako opał w wiejskich gospodarstwach.

Najczęściej sadzone i ogławiane są u nas wierzba krucha i wierzba biała. Są to gatunki szybko rosnące, o miękkim, łatwo próchniejącym drewnie. Już w wieku kilkunastu lat od posadzenia możemy uzyskać doskonałe siedlisko dla dzikich zwierząt. Żaden inny krajowy gatunek drzewa nie nadaje się do tego tak dobrze. W wyniku systematycznego ścinania pędów na stałej wysokości, tworzy się charakterystyczna „głowa wierzbowa” – zgrubienie z licznymi dziuplami i szczelinami – zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków. Są to nie tylko dziuplaki, takie jak pospolite sikory, wróble, szpaki, pliszki, ale także coraz rzadsze: dudki, pójdźki, puszczyki czy kraski.

Mokradła to ekosystemy zagrożone. W dwudziestym wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie. Główną przyczyną ich niszczenia jest eksploatacyjne podejście społeczeństw do gospodarowania zasobami przyrody, niezadowalający stopień przestrzegania przepisów ochrony środowiska, ale również niski stan świadomości ekologicznej społeczeństw, które często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki. 2 lutego 1971 roku, nad brzegiem Morza Kaspijskiego w irańskim mieście Ramsar, podpisano konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych (zwanych też mokradłami). Ratyfikacja Konwencji była reakcją na alarmujące tempo wymierania ptaków na naszej planecie.

Polecane strony:
www.ramsar.org

Święto obchodzone 2 lutego. Data upamiętnia podpisania konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Obchodzone jest od 1997 roku. Czasami dodatkowo organizowane są obchody Światowego Tygodnia Mokradeł.

Dzień organizowany jest w ponad 95 krajach przez przyrodnicze organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. W Polsce są to np. parki narodowe, regionalne zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelnie i różne organizacje (m.in. Centrum Ochrony Mokradeł, WWF Polska). W czasie Dnia (lub Tygodnia) Mokradeł organizowane są konferencje, wycieczki edukacyjne, konkursy, audycje w mediach, a czasem uruchamianie nowych programów ochronnych lub powoływanie nowych obszarów chronionych. Zasadniczym celem obchodów Dnia Mokradeł jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Zgodnie z konwencją ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom (np. łęgom, które poza powodziami nie są pokryte ani przesycone wodą).

W poszczególnych latach Dzień Mokradeł ma przypisane przez biuro konwencji ramsarskiej hasło, choć w poszczególnych krajach może być ono modyfikowane. Anglojęzyczne międzynarodowe slogany reklamujące ŚDM:

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Do podstawowych czynności w lasach należą obecnie: odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu (np. borówki czernicy, wrzosu), ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju, ścinanie drzew do spałowania (czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie, daniele). Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek.

Dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie. Sól – źródło ważnych pierwiastków – rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Pomysł uczczenia kotów specjalnym świętem pojawił się we Włoszech. Dlatego też w Rzymie odbywają się tegoroczne centralne obchody Światowego Dnia Kota. Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Według danych redakcji magazynu "Kot", goszczą one w 33% polskich gospodarstw domowych, wygrywając konkurencję z psami. Kot jest wyjątkowym stworzeniem. Żyjąc z nim przez wiele lat pod jednym dachem, trudno go poznać.

W Polsce Dzień Kota obchodzony jest po raz trzeci za sprawą magazynu "Kot" oraz łódzkiego "Cat Clubu".

Fakt, że koty goszczą w 33% gospodarstw domowych w Polsce, stawia nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby tych zwierząt w domach, zaraz po Australii i USA. W mniej więcej co czwartym domu we Francji i Belgii mieszkają koty. W Anglii żyje w domach ok. 10 mln kotów i 6,5 mln psów.

Wszystkim kotom i ich właścicielom życzymy wszystkiego najlepszego!

Źródło: http://artykuly.animalia.pl/artykuly.php?id=689

Polecane strony:
http://www.kociarstwo.pl

W trosce o czworonożnego przyjaciela

Odrzuć mity - poznaj fakty

Mit - każda suka czy kotka musi choć raz urodzić młode.
Fakt - młode wcale nie są jej potrzebne dla zdrowia i szczęścia.

Mit - kastracja jest niebezpieczna i powoduje choroby.
Fakt - kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami.

Mit - szczenięta czy kocięta łatwo znajdują domy.
Fakt - tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych, uśmiercanych.

Do 2000 roku na świecie zbudowano 45 000 wielkich zapór wodnych. O skutkach budowy wielkich tam, co roku 14 marca informują obywateli organizacje ekologiczne i społeczne. Budowanie zapór wodnych w celu pokrycia zapotrzebowania na wodę i energię to skomplikowane zagadnienie. Podczas planowania takiej inwestycji społeczeństwa staja przed koniecznością kompleksowych wyborów i koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony środowiska przyrodniczego. „Dzień Sprzeciwu Wobec Tam ” koordynowany jest przez International Rivers Network z USA, a w Polsce tą tematyką zajmuje się Klub Gaja.

Polecane strony::
http://www.klubgaja.pl
http://www.stopprzegradzaniurzek.info

Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca (ang: International Sun-Earth Day) to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.

Obchody Dnia Słońca odbywają się głównie w USA. Agencja NASA prowadzi cykle szkoleń, wykładów, pokazów mających przybliżyć wiedzę o naszej gwieździe. W 2011 główne obchody odbywają się 19 marca. Mimo że mają one miejsce w USA, dzięki internetowi, możemy w nich uczestniczyć także w Polsce. W tym celu NASA utworzyła specjalną stronę internetową: Sun-Earth Day (strona po angielsku)

Dzień ten obchodzi się przez sadzenie małych Wierzb. Dawniej Wierzby można było spotkać bardzo często, zwłaszcza na wsiach. Widać je było na miedzach, a nawet w środku pola. Ich szerokie konary dawały doskonałe schronienie ptakom. Dziś niestety jest to coraz rzadszy widok, a główną tego przyczyną jest mechanizacja rolnictwa.

„...o czym ta wierzba śni i roi,
czemu w głąb rzuca łzę za łzą?”

"Wierzba" - Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Światowy Dzień Wody to międzynarodowa inicjatywa, która została zapoczątkowana w 1992 roku przez Organizajcję Narodów Zjednoczonych na konferencji Środowisko i Rozwój (UNCED) w Rio de Janeiro. 22 grudnia 1992r. Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji "Szczyt Ziemi 1992" w Rio de Janeiro (Brazylia) rezolucją ustanowiło Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na dzień 22 marca. Od początku jednym z głównych organizatorów obchodów Dnia jest UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury), wspólnie z UNECE (United Nations Economic Commission for Europe, Europejska Komisja Gospodarcza - EKG) i FAO (Food and Agriculture Organization, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, głęboko wciśniętym w ląd. Dlatego też wody w Morzu Bałtyckim mają stosunkowo niskie zasolenie, którego poziom waha się od 30 ‰ w rejonie cieśnin duńskich do 3‰ w zatokach Botnickiej i Fińskiej.

Niskie zasolenie powoduje z kolei karłowatość organizmów wodnych. Średnia głębokość to 52,3 m, a całkowita powierzchnia morza wraz z cieśninami i Kattegatem szacowana jest na 415 266 km2. Polska jest stroną wielu umów międzynarodowych, których celem jest ochrona bądź rekultywacja Morza Bałtyckiego, w tym między innymi: konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach (tzw. Konwencji Gdańska) z 1973 roku; konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, (tzw. Konwencja Helsińska) z 1974 roku; porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS) z 1992 roku.

Polecane strony:
http://www.naszbaltyk.pl/ochrona_baltyku.html
http://www.helcom.fi/home/en_GB/welcome/
http://www.helcom.ru/baltic_sea_day

W coraz szybciej zmieniającym się świecie, rozwój przemysłu, wzrost populacji, globalizacja transport i ogromne zużycie energii doprowadziły do zmian klimatycznych.

Ponad 90 procent klęsk żywiołowych związanych jest z czynnikami klimatycznymi i meteorologicznymi, takimi jak: huragany, ulewne deszcze, katastrofalne opady śniegu, błotne lawiny i osuwiska, susze. Zjawiska te nasilają się i stają się coraz groźniejsze Wobec takich zagrożeń, szczególna rola przypada Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i narodowym służbom meteorologicznym w tworzeniu rozbudowanych systemów wczesnego ostrzegania, pozwalających zmniejszyć skutki klęsk żywiołowych. Polskie organizacje ekologiczne czynnie włączają się w międzynarodową dyskusję na temat stabilizowania klimatu na Ziemi.

Polecane strony:
http://www.wmo.int/worldmetday/
http://wagw1.imgw.pl
http://www.ine-isd.org.pl

Akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wildlife Fund odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.

Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.

  1. Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.
  2. W roku 2008 udział w akcji, która odbyła się 28 marca, wzięło już 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu.
  3. W 2009 roku udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów.
  4. W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii - podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków - Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney. W Polsce udział wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich; wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

O ochronie ptaków najszerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej (DP) z dnia 2 kwietnia 1979 r. Jest ona odpowiedzią na alarmujące informacje o zmniejszaniu się liczby gatunków ptaków zasiedlających różne tereny Europy oraz kurczeniu się populacji wielu europejskich gatunków oraz ich siedlisk.

W Europie cele i zadania Dyrektywy Ptasiej są realizowane poprzez program tworzenia spójnych obszarów chronionych Natura 2000. W Polsce ptakami zajmuje się wiele organizacji, których adresy stron umieszczamy poniżej.

Polecane strony:
http://www.bocian.org.pl/
http://www.otop.org.pl/
http://www.zto.most.org.pl/

PRZEDSTAWIAM PAŃSTWU SZCZURA

Czy nie sądzisz, że człowiek to nader wyjątkowe "zwierzę"? Opanował cały świat, opanował las, dzicz, opanował ogień i zwierzęta. Nie udały mu się tylko dwie rzeczy - nigdy nie zwyciężył żywiołu i plagi dzikich gryzoni. Szczury żyją na równi z człowiekiem, jest ich dużo więcej niż homo-sapiens. Co jest tajemnicą ich sukcesu? Odpowiedź jest prosta - ponadprzeciętna inteligencja.

Bardzo marzę o tym, aby powiedzieć „nie muszę nikomu tłumaczyć jaki jest szczur”, ale tak nie jest... Podczas spacerów ludzie mylą szczurki z chomikami albo innymi gryzoniami, ale przecież myszka od szczura różni się diametralnie... "Fancy rats" (ang. szczury hodowlane) są słodkie, czyste i bardzo przyjacielskie, więc oburzenie jakie wywołuje u napotkanych osób słowo "szczur" - magicznie, działa jak bluźnierstwo. W jednej z pierwszych książek o tych intrygujących zwierzętach Marcina Gorazdowskiego znajduje się przytoczona historia o tym, jak sam autor został wyrzucony z autobusu, bo okazało się, że przewozi pojazdem komunikacji miejskiej "tego brudnego gryzonia".

"Brudny gryzoń" mimo to zaskarbił sobie zaufanie wielu osób na świecie i stał się... Zwierzątkiem domowym...

Woda wodzie nierówna. Celem Tygodnia Czystości Wód jest uświadomienie ludziom jak cenna jest czyta, nieskażona woda.

To właśnie ilość czystej wody determinuje jakość naszego życia oraz określa granice rozwoju gospodarczego. Uchwalona w 1968 roku w Strasburgu Europejska Karta Ochrony Wód, ujmuje podstawowe zasady gospodarowania wodą, zwracając uwagę na konieczność racjonalnego spożywania i ochrony jej ograniczonych zasobów.

CZY WIESZ, ŻE?

  • Co 15 sekund, z powodu braku dostępu do czystej wody i środków higieny, na świecie 1 ginie dziecko.
  • Ponad 2,2mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.
  • 20% zasobów wodnych Ziemi jest zużywane przez przemysł i wielkie przedsiębiorstwa, a ponad połowa z niej zamienia się w ścieki.

Polecane strony:
http://www.naszaziemia.pl

Lasy w Polsce rosną na 9 mln ha, czyli pokrywają ponad 28 proc. powierzchni kraju. Można zatem stwierdzić, że leśnicy gospodarują na niemal jednej czwartej powierzchni naszego kraju.

Leśnicy dbają o to, by wartość polskich lasów rosła, by zachować je w stanie gwarantującym przyszłym pokoleniom korzyści co najmniej takie, jakie my mamy z lasów. Chcą zachować pełnię bogactwa przyrodniczego polskich lasów i zapewnić możliwość wypełniania przez nie licznych funkcji ekologicznych, społecznych i gospodarczych.

Polecane strony:
http://www.lp.gov.pl

7 kwietnia jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji, dużo zdrowia, pomyślności oraz satysfakcji z pełnienia tak ważnej misji, jaką jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego, wszystkim pracownikom opieki zdrowotnej życzą: Dyrekcja i Pracownicy Departamentu Polityki Zdrowotnej. W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem „Walcz z lekoopornością. Brak działań dziś – brak możliwości leczenia jutro". Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie antybiotyków dla zdrowia człowieka, jak również na zagrożenia płynące z ich stosowania. Nadużywanie i niewłaściwe używanie środków przeciwdrobnoustrojowych (np. przyjmowanie niepełnych dawek, przerywanie kuracji, przyjmowanie leków złej jakości – pochodzących z niepewnych źródeł) sprzyja rozwojowi drobnoustrojów lekoopornych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Szacuje się, że w państwach Unii Europejskiej co roku umiera 25.000 ludzi z powodu infekcji wywołanych bakteriami opornymi na antybiotyki.

W trakcie Światowego Dnia Zdrowia 2011, Światowa Organizacja Zdrowia będzie wzywać do działań na rzecz powstrzymania rozwoju oporności na leki.

Polecane strony:
http://www.who.int/world-health-day/2011/en/index.html
http://www.antybiotyki.edu.pl

O ochronie ptaków najszerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej (DP) z dnia 2 kwietnia 1979r. Jest ona odpowiedzią na alarmujące informacje o zmniejszaniu się liczby gatunków ptaków zasiedlających różne tereny Europy oraz kurczeniu się populacji wielu europejskich gatunków oraz ich siedlisk.

Dzień ten ustanowiony został w 1906r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa (Konwencja paryska z 19 marca 1902r). Już 104 lata obchodzimy ten ptasi dzień. Przypomina nam on o niebezpieczeństwach zagrażających ptakom na całym świecie i ma zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk. Ptaki występują we wszystkich ekosystemach. Z reguły zajmują najwyższe poziomy w lokalnych piramidach pokarmowych. Stan populacji ptaków dostarcza nam zatem informacji o stanie całej przyrody, której ptaki są integralną częścią.

W Europie cele i zadania Dyrektywy Ptasiej są realizowane poprzez program tworzenia spójnych obszarów chronionych Natura 2000. W Polsce ptakami zajmuje się wiele organizacji, których adresy stron umieszczamy poniżej.

Polecane strony:
http://www.bocian.org.pl/
http://www.otop.org.pl/
http://www.zto.most.org.pl/

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku, finał na Polu Mokotowskim gromadzi rokrocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bliska. Uczestnikami festynu są głównie rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, jednostki Lasów Państwowych, 23 parki narodowe, parki krajobrazowe i wiele organizacji pozarządowych. W programie Dnia Ziemi znajdują się elementy edukacji ekologicznej i prośrodowiskowej, edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, działań społecznych integrujących organizacje pozarządowe, instytuty, szkoły wyższe, administrację samorządową i rządową na rzecz wspólnej pracy dla mieszkańców Polski, Mazowsza, Warszawy. W festynie plenerowym bierze udział ok. 40 tys. osób. W 2012 roku świętować będziemy 29 kwietnia, w Warszawie na Polu Mokotowskim, wcześniej odbędą się konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy.

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku, finał na Polu Mokotowskim gromadzi rokrocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bliska. Uczestnikami festynu są głównie rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, jednostki Lasów Państwowych, 23 parki narodowe, parki krajobrazowe i wiele organizacji pozarządowych. W programie Dnia Ziemi znajdują się elementy edukacji ekologicznej i prośrodowiskowej, edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, działań społecznych integrujących organizacje pozarządowe, instytuty, szkoły wyższe, administrację samorządową i rządową na rzecz wspólnej pracy dla mieszkańców Polski, Mazowsza, Warszawy. W festynie plenerowym bierze udział ok. 40 tys. osób. W 2012 roku świętować będziemy 29 kwietnia, w Warszawie na Polu Mokotowskim, wcześniej odbędą się konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy.

Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji) obchodzony jest 24 kwietnia przez obrońców zwierząt na całym świecie. Uznany przez ONZ jako dzień światowego upamiętnienia zwierząt laboratoryjnych. Jest czasem do refleksji nad bólem i cierpieniem zadanym milionom istot, poświęconych na ołtarzu nauki, w imię wątpliwych dla człowieka korzyści.

Obecnie nawet naukowcy przyznają, że wiwisekcja była i jest pomyłką. Wyniki okrutnych badań na zwierzętach niosą informacje nieprzydatne dla człowieka, tym samym cały przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny stanowi akt znęcania się nad zwierzętami bez powodu. Wielu naukowców jest zdania, iż doświadczenia na zwierzętach były "krokiem w niewłaściwym kierunku, powodującym regres w badaniach nad człowiekiem rzędu 20-30 lat".

Polecane strony:
http://www.wdail.org/

To szczególne wydarzenie ustanowione zostało przez amerykańską Ligę Niedosłyszących (League for the Hard of Hearing).

Celem Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat zanieczyszczenia środowiska jakim jest hałas.

Może on wywoływać szereg zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu - zarówno psychologicznych jak i fizjologicznych. Narażenie na nadmierny hałas powoduje wzrost podatności na stres, spadek produktywności, rozkojarzenie, wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia choroby ciśnieniowej, wrzodowej czy nerwic. Nawet krótkotrwały hałas o bardzo dużym poziomie może doprowadzić do ubytków lub całkowitej utraty słuchu.

Przesłanie tegorocznego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem brzmi - Zatrzymać ten hałas!

Co możemy zrobić na rzecz walki z hałasem? - Zwrócić uwagę na zbędny hałas wokół.

Najlepiej zacząć od samych siebie - wyciszyć muzykę, nie nadużywać klaksonów i nie jeździć samochodem przy wysokich obrotach silnika, zastosować się do ciszy nocnej. Warto też zwracać uwagę i popierać działania mające na celu zmniejszenia uciążliwości hałasu tj. budowa ekranów akustycznych czy zastosowanie dobrej jakości izolujących okien.

12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Idea tych obchodów, narodziłasię w Stanach Zjednoczonych w 1993 z inicjatywy the Smithsonian Migratory Bird Center i the Cornell Laboratory of Ornithology.

Obchody MiędzynarodowegoDnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenówżycia - podróży ptaków. Nad Polską, krzyżują się szlaki wędrówek ptakówłączące trzy kontynenty: nasz kraj jest ważnym obszarem dla ptaków wędrującychprzez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.

Kwestie dotyczące ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt reguluje Konwencja Bońska. Jest toumowa międzynarodowa (ratyfikowana przez Polskę w 1996 roku), zwracającauwagę na konieczność połączenia wysiłku wszystkich państw, w których przebywajągatunki wędrowne. Konwencja zobowiązuje do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwaw czasie wędrówki (poruszając również problem przeszkód na trasach wiosennychwędrówek ptaków), ochrony ich siedlisk i miejsc zgrupowań

Polecane strony:
http://birdday.org/

Od 9 lat 15 maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Przyjęte w 2002 r. święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej i wielkiej Ojczyzny".. Jest doskonałą lekcją edukacją dla młodego pokolenia, skoro odbywa się na łonie natury a wykładowcami są leśnicy, pszczelarze, rolnicy ekologiczni czy miejscowi przewodnicy turystyczni. Do tradycji święta weszło, by w tym dniu, kalendarzowej i katolickiej św. Zofii, wykonać kartki pamięci, uczestniczyć w konkursach: wiedzy ekologicznej, literackim, krasomowczym, kulinarnym, układania polnych kwiatów w bukietach, piosenki wiosennej czy w warsztatach plastycznych. Warto zatem iść za Andrzejem Zalewskim redaktorem radiowej Jedynki prowadzącym EkoRadio, który zapoczątkował to święto, którego symbolem stała się niezapominajka polna (Myosotis L.) dosłownie "mysie uszko". Aby przybliżyć ideę tego święta, Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek podjęło się zorganizowania cyklu imprez rekreacyjnych i edukacyjnych na terenie Ziemi Jarosławskiej, zachęcając do wzięcia udziału dzieci i młodzież, która na łonie przyrody poznawali by nasz kraj. Niezapominajka jest kwiatem naszych łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, ale rośnie również w naszych ogrodach i obejściach.

Polecane strony:
http://niezapominajki.pl

22 maja obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Badania wykazują, że pomimo wysiłków podejmowanych na całym świecie, różnorodność biologiczna – bogactwo form życia na naszej planecie – ulega zmniejszeniu w zastraszającym tempie. Nowatorska kampania UE mająca na celu zwrócenie uwagi na tę problematykę zyskuje zainteresowanie tysięcy ludzi w całej Unii Europejskiej i poza nią. Stronę internetową tej akcji odwiedziło już ponad pół miliona gości, a ponad 56 000 osób poparło kampanię na Facebooku. Komisja pragnie podkreślić znaczenie Światowego Dnia Różnorodności, organizując szereg imprez w sześciu wybranych państwach: Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, w Polsce i we Włoszech.

Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: „Wspaniale jest obserwować, jak ta kampania porywa wyobraźnię ludzi. Musimy wykorzystać ten entuzjazm i przekuć to zainteresowanie w rzeczywiste działanie i konkretne inicjatywy polityczne, które pozwolą zachować różnorodność form życia na Ziemi."

Światowy Dzień Żółwia został ustanowiony przez amerykańską organizację non profit American Tartoise Rescue. Ma ona na celu uświadamianie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi

Według założycieli: Susan Tellem i Marshall Thompson, jeśli ludzie nie przestaną zabijać tych zwierząt, często w bardzo niehumanitarny sposób, grozi im zagłada w ciągu najbliższych 50 lat.

Tellem i Thompson zwracają m.in. uwagę na to, jak ogromną ilość żółwi morskich ginie w wyniku niekontrolowanego wycieku ropy naftowej u wybrzeży Luizjany.

Światowy Dzień Żółwia to nie tylko okazja do dyskusji na temat sposobu skutecznej ochrony żółwi, ale również edukowania ich właścicieli w zakresie prawidłowej opieki.

Polecane strony:
http://www.spis-hodowcow.pl/strona-turtleday
http://www.turtleday.terrarium.pl/

24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych – w rocznicę założenia pierwszego parku narodowego w Europie Parku Sarek w Szwecji. Obszar ten objęto ochroną w roku 1909, czyli 37 lat po założeniu Parku Yellowstone w USA. Od roku 1996 Park Sarek wraz z dwoma innymi przyległymi parkami narodowymi trafił na listę UNESCO jako Laponia.

Parki narodowe to obszary charakteryzujące się szczególnymi wartościami naukowymi, przyrodniczymi i kulturowymi, mające ponad 100ha powierzchni. Na ich terenie chroniona jest cała przyroda, należące do jednego lub więcej ekosystemów, najczęściej nie zmienionych przez działalność człowieka. Parki narodowe zakłada się, podobnie jak inne formy ochrony przyrody, w celu zachowania różnorodności biologicznej i danych procesów ekologicznych. Parki narodowe pełnią także funkcje dydaktyczne oraz naukowe.

W Europie jest ponad 250 parków narodowych – najwięcej, 26, znajduje się w Finlandii, ale największy udział w powierzchni kraju mają parki norweskie (7%). W Polsce mamy 23 parki narodowe. Najstarszym z nich jest Białowieski Park Narodowy, utworzony w roku 1932 jako Park Narodowy w Białowieży. Nowa nazwa funkcjonuje od roku 1947. Park ten nie bez powodu stał się pierwszym polskim parkiem narodowym – w roku 1977 UNESCO włączyło go w poczet światowych rezerwatów biosfery, a 1979 pierwszy i jeyny w naszym kraju Obiekt Dziedzictwa Kulturowego. Polskie parki narodowe zajmują powierzchnię 314 tysięcy ha, czyli 1% powierzchni Polski.

Polecane strony:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parki_narodowe_w_Polsce
http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/14/1412

Od 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) organizuje 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu. Polska od początku uczestniczy w realizacji zadań związanych z jego obchodami.

Światowy Dzień bez Tytoniu jest istotnym elementem planu Europy wolnej od dymu tytoniowego, przyjętego na Konferencji WHO w roku 1988 w Madrycie. Corocznie WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Od 1991 roku Centrum Onkologii-Instytut i Fundacja „Promocja Zdrowia” organizują każdego 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu w Polsce.

Polecane strony:
http://www.promocjazdrowia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=76/

Wigilia Dnia Dziecka ogłoszona została przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" Dniem Bociana. Na takie święto zasługują polskie bociany, których gnieździ się u nas najwięcej na całym świecie. Dzień Bociana stanowi okazję do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce jakie ptak ten zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, na jego zagrożenia i potrzebę ochrony.

Propozycja obchodów Dnia Bociana spotkała się z ciepłym przyjęciem współpracujących z naszym Towarzystwem szkół, organizacji oraz osób prywatnych. Z okazji obchodów Dnia Bociana odbywają się w całym kraju różnego rodzaju bocianie wydarzenia, m.in. spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia, rajdy rowerowe, wycieczki, plenery, wystawy.

Polecane strony:
http://www.bociany.pl

Ich tradycja narodziła się na początku XX wieku. Wtedy inicjowano pierwsze akcje sadzenia drzew przy drogach. W 1959 roku w Zarządzie Głównym Ligi Ochrony Przyrody powstał Komitet Dni Lasu, a potem Komisja Dni Lasu i Zadrzewień.

Obchodzone w pierwszym tygodniu czerwca święto to czas upowszechniania wiedzy o lesie, uświadamiania społeczeństwu znaczenia lasów i gospodarki leśnej oraz organizowania społecznej akcji sadzenia drzew, pielęgnacji parków, zakładania i porządkowania terenów zielonych. Organizowane są konkursy i wystawy, festyny, prace społeczne (sadzenie i pielęgnacja młodych drzewek).

Drzewa są najwyższymi roślinami na ziemi, tworzą szczególne ekosystemy, o które powinniśmy dbać wspólnymi siłami. Wykorzystajmy Dni Lasu i Zadrzewień, aby promować ideę sadzenia nowych drzew, które wyrosną i staną się zielonymi płucami Ziemi.

Drzewa pełnią bardzo ważną funkcję. Pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, którym oddychamy. Niestety, ludzie niszczą drzewa i inne rośliny nie sadząc nowych. Przez to na Ziemi zmniejsza się liczba roślin i tlenu.

Najbardziej zniszczonym obszarem na kuli ziemskiej są Zielone Płuca Ziemi. Na ich obszarze znajduje się większość gatunków zwierząt i roślin spotykanych na naszej planecie. Niestety niektóre z nich bezpowrotnie wyginęły. Populacja innych zmniejsza się tak szybko, że prawdopodobnie również wyginą. Równie okropny jest fakt, iż Zielone Płuca Ziemi produkują największą ilość tlenu na świecie. Jednak ich obszar zmniejsza się z dnia na dzień, przez co tlenu mamy coraz mniej.

Światowy Dzień Ochrony środowiska obchodzony jest od 1972. Organizacja Narodów Zjednoczonych, zwracając uwagę na bardzo wysoki stopień degradacji środowiska, uznała za niezbędne uprzytomnienie ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi. Każdego roku dzień 5. czerwca będzie przypominał o ważności przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan.

Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, 26. maja 1969 r. wydał raport. Zwrócił w nim uwagę na to, że człowiek nie jest świadomy tego, jak bardzo jego celowe i przypadkowe działania mają wpływ na pogarszanie się stanu przyrody. Dodatkowo nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ten sposób zagraża również sobie, jako integralnej części środowiska naturalnego.

Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony podczas Ogólnego Zgromadzenia ONZ w czasie pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska. Odbyła się ona 5 czerwca 1972 r. w Sztokholmie pod hasłem „Tylko jedna Ziemia". Głównym celem było zwrócenie uwagi świata na problem dalszej egzystencji gatunku ludzkiego i zapewnienie mu dogodnych warunków do przetrwania. Dodatkowo wskazano wówczas na istotę współpracy międzynarodowej ze względu na transgraniczny charakter niektórych zanieczyszczeń.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska świętuje ponad 100 krajów. Polska znajduje się wśród nich od 17 lat, a obchody co roku odbywają się w innym województwie. W tym roku gospodarzem było województwo podlaskie, gdzie w dniach 1-2 czerwca pod hasłem „Perły Podlasia" odbył się szereg uroczystości.

Polecane strony:
http://przyroda.polska.pl/aktualnosci/article,Swiatowy_Dzien_Ochrony_Srodowiska_Naturalnego,id,279500.htm

Wiatr, woda, słońce, biomasa, geotermia, zwyczajowo nazywane są „zieloną” energią, gaz ziemny „błękitną”, a węgiel kamienny „czarną”. Te kolory mają symbolizować oczywiście wpływ na środowisko. Jednak przyjęta nomenklatura nie jest ani zbyt szczęśliwa, ani trafna. Czarny węgiel kamienny jest mniej uciążliwy niż brunatny, spalanie gazu ziemnego powoduje efekt cieplarniany, nijak mając się do pozytywnie kojarzącego się błękitu, a jeśli chodzi o odnawialne źródła energii to sprawa też nie jest tak jednoznacznie „zielona”. Bliskie prawdy jest jedynie określenie „czysta” w stosunku do wiatru.

Ruch powietrza jest oczywiście niewidoczny, zaś skutki oddziaływania na środowisko niewielkie. A co najważniejsze – wiatrak po demontażu przywraca przyrodę, krajobraz, stosunki wodne do pierwotnego stanu. „Powrót” trwa jeszcze krócej niż sama budowa turbiny wiatrowej. Nie da się tego powiedzieć ani o energetyce konwencjonalnej (szkody górnicze, hałdy, trzęsienia ziemi wywołane tąpnięciami. Nawet uznawana za czystą energię „woda” nieodwracalnie zmienia ekosystem i naturalne stosunki wodne.

Polecane strony:
http://www.dzienwiatru.eu/
http://www.greenpeace.org/poland/pl/co-robimy/klimat-i-energia/mity/

Pustynnienie jest to poszerzanie się zasięgu występowania krajobrazu i procesów typowych dla pustyń, na obszarach gdzie w czasach minionych nie były obserwowane. Zmiany takie mają miejsce głównie w strefach suchych, sąsiadujących z pustyniami. Do powiększania obszarów pustynnych, a nawet powstawania nowych, często przyczynia się człowiek, prowadząc niewłaściwą gospodarkę.

Zgromadzenie Ogólne przyjęło Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Przeciwdziałania Pustynnieniu również 17 czerwca 1994 r. Zgromadzenie wezwało państwa, by wykorzystały obchody Dnia do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji.

Polecane strony:
http://www.unccd.int/publicinfo/menu.php

18 czerwca obchodzimy Dzień Europejskiego Protestu Przeciw GMO. GMO (z ang. genetically modified organisms) czyli genetycznie modyfikowane organizmy to rośliny, zwierzęta i drobnoustroje, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. Rekombinacja DNA i inne pokrewne techniki pozwalają utworzyć w laboratoriach organizmy o odmiennych właściwościach niż macierzysty gatunek. Pierwszy organizm GMO został stworzony w 1973 przez Stanley Cohena i Herberta Boyer’a.

W dniu 18 czerwca na całym świecie odbywają się liczne manifestacje, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania się organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz informowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z GMO. GMO stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, środowiska naturalnego, rolnictwa i lokalnej ekonomii.

Święto ryb i wszystkich ludzi z nimi związanych. Święto to zostało ustanowione przez Światową Konferencję ds. Rybołówstwa w 1984 roku, po to, aby uświadomić ludziom, że zasoby naszych wód są ograniczone i tylko dzięki zrównoważonemu ich wykorzystaniu będziemy mogli w przyszłości łowić ryby.

Aż 3/4 łowisk na świecie jest przełowionych. 120 z 200 najpopularniejszych gatunków ryb jest zagrożona wyginięciem. Europa również boryka się z ogromnymi problemami – na 2/3 łowisk, ze względu na zbyt dużą ilość statków, poławia się za dużo ryb. Jeśli dodać do tego nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy, które na niektórych łowiskach stanowią niemal 50% wszystkich połowów, sytuacja rybołówstwa prezentuje się w czarnych barwach. W oparciu o te dane naukowe, naukowcy oraz WWF biją na alarm – jeśli nie zmienimy naszego postępowa około 2050 roku możemy bezpowrotnie pożegnać się z najchętniej łowionymi gatunkami ryb.

Polecane strony:
http://www.nietypoweswieta.pl/news/117/Swiatowy-Dzien-Rybolowstwa---27-czerwca.php

"Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha ciebie niż siebie samego"
J. Billlings.

Dzień Psa ustanowili użytkownicy forum psy.pl.

Dzień Psa jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak psy są traktowane w naszym społeczeństwie, czy się po nich sprząta, jak są traktowane podczas sezonu urlopowego. Jeśli masz warunki i marzysz o czworonożnym przyjacielu, pomyśl o adopcji - więcej informacji m.in. na www.adopcje.org. Okres wakacji co roku jest czasem próby dla właścicieli psów. Szczególnie dla tych nowo upieczonych, którzy mają pieska od kilku miesięcy. Zastanawiają się, co zrobić z psem przed wyjazdem na urlop? Latem najwięcej psów trafia do schronisk w całej Polsce. Większość z nich, jeszcze kilka tygodni wcześniej miała kochające rodziny, mieszkała w domu, miała własną miskę, obrożę i smycz.

Co zrobić, kiedy będziemy świadkiem porzucenia psa? Jeśli zobaczymy, że ktoś wyrzuca psa z samochodu, najlepiej spisać numery rejestracyjne pojazdu i złożyć raport na komendzie policji lub w straży miejskiej. Można też zgłosić sprawę w terenowym oddziale Straży dla Zwierząt. Należy pamiętać, że nawet najspokojniejszy pies w tak ekstremalnej i stresującej dla niego sytuacji może być niebezpieczny, dlatego najlepiej zawiadomić najbliższe schronisko dla zwierząt o tym, że w danym miejscu znajduje się bezdomne zwierzę. Jeśli nie wiemy, do którego schroniska zadzwonić, lub nie mamy do niego kontaktu, wystarczy powiadomić o zaistniałej sytuacji gminę, na terenie której przebywa pies. Każda gmina powinna mieć podpisaną umowę ze schroniskiem i sprawą zajmą się osoby do tego upoważnione.

Polecane strony:
http://www.zielonalekcja.pl/index.php?mod=wydarzenie&id=4994

W 2001 roku liczba ludzi na świecie wyniosła 6,1 miliarda, w skutek dynamiki wzrostu na poziomie 77 milionów rocznie. Według szacunków ONZ, w 2050 roku nasz glob będzie zamieszkiwać od 7,9 do 10,9 miliardów ludzi, przy czym najtrafniejszą wydaje się być prognoza mówiąca o 9,3 miliardach.

Światowy Dzień Ludnościowy został ogłoszony w 1987 roku przez ONZ dla upamiętnienia narodzin pięciomiliardowego mieszkańca Ziemi (wg obliczeń statystycznych). Jego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na pilny charakter i wagę problemów ludnościowych, zwłaszcza w kontekście planów i programów rozwoju. Cele przyświecające proklamowaniu Światowego Dnia Ludnościowego zostały powtórzone w 1994 roku w czasie Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Ludności i Rozwoju (ICPD, International Conference on Population and Development). Dziesięć lat „nowej ery” zapoczątkowanej konferencją kairską zaowocowało poprawą jakości i dostępu do programów planowania rodziny, bezpiecznego macierzyństwa i szerzej zakrojonymi działaniami na rzecz zapobiegania HIV. Rządy poszczególnych państw przyjęły Program Działania ICPD jako istotny plan realizacji celów rozwoju, a jego postulaty jako kluczowe wytyczne. W postulatach tych znalazły się między innymi: zmniejszenie obszarów ubóstwa, zharmonizowania sytuacji narodów na świecie z dostępnymi zasobami, poprawa statusu kobiet i zapewnienie ogólnego dostępu do ochrony zdrowia reprodukcyjnego, włączając w to planowanie rodziny. Jako punkt wyjścia przyjęto założenie, że liczba ludności, jej wzrost i dystrybucja, są ściśle powiązane z możliwościami rozwoju, i że działania podjęte w jednym obszarze wspierają działania w innym.

CZY WIESZ ŻE:

  • Około 2,8 mld osób nadal musi przeżyć za mniej niż 2 dolary dziennie!
  • Polska ma około 38 milionów mieszkańców i zajmuje 26 miejsce pod względem ludności na świecie.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej został proklamowany przez ONZ w 1994 roku. Obchodzony jest w rocznicę podpisania Protokołu Montrealskiego (1987rok) dotyczącego ograniczenia emisji substancji niszczącej warstwę ozonową. Protokół stanowi międzynarodowe porozumienie wykonawcze do Konwencji o Ochronie Warstwy Ozonowej ustanowionej w Wiedniu w 1985roku. ONZ zaapelowało do państw członkowskich, aby obchody Dnia były poświęcone propagowaniu działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów.

CZY WIESZ ŻE?

Warstwa ozonowa to krucha powłokę gazową, która chroni Ziemię przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i w ten sposób pomaga zachować życie na naszej planecie.

Polecane strony:
http://www.fip.elbi.pl/pdf/ozon.pdf

Po co jeździć samochodem, skoro dużo zdrowiej i korzystniej jest przejść się piechotą? O rozwagę w tej kwestii apelują organizatorzy rozpoczynającego się dziś Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczna inicjatywa realizowana w krajach UE, a koordynowana w Polsce przez Ministerstwo Środowiska. W dniach 16-22 września tysiące europejskich miast wprowadza ulepszenia związane z funkcjonowaniem transportu miejskiego oraz udogodnienia dla rowerzystów i pieszych. Tegorocznym motywem przewodnim wszystkich europejskich kampanii jest hasło „Alternative Mobility”, na bazie którego stworzono polskie hasło kampanii „Wybierz wygodną alternatywę”.

Celem polskiej edycji kampanii realizowanej w tym roku przez agencje Adwertajzing oraz Initiative Media jest przekonanie odbiorców, że nie opłaca się jeździć samochodem na krótkich dystansach, nie warto zamykać się w samochodzie skoro są lepsze i wygodniejsze formy komunikacji.

O motoryzacyjnych ograniczeniach i na pierwszy rzut oka niewidocznych korzyściach związanych z alternatywnymi środkami komunikacji można przekonać się odwiedzając stronę http://www.nieprowadze.pl.

Kampania potrwa od 16 do 22 września, a na jej potrzeby przygotowano spoty radiowe, banery internetowe, a także plakaty i naklejki, które będzie można znaleźć w autobusach i na przystankach w całej Polsce. Kulminacją kampanii będzie 22 września - Europejski Dzień bez Samochodu w ramach którego zorganizowane zostaną liczne imprezy, festyny i pikniki rodzinne zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach.

Polecane strony:
http://www.nieprowadze.pl

Geologia jest nauką o Ziem, badającą jej historię, budowę oraz procesy przeobrażające pedosferę. Wyróżnia się między innymi: geologię dynamiczną badającą procesy zachodzące w skorupie i na powierzchnie Ziemi; geologię historyczną zajmującą się przeszłością Ziemi; geologię regionalną opisującą pedosferę w skali regionów oraz geologię stosowaną, która wykorzystuje wiadomość pozostałych działów w praktyce np. przy poszukiwaniu surowców mineralnych.

W Polsce geologia ma długowiekowe tradycje. Już w XVIII wieku tą dziedziną nauki zajmował się Gabriel Rzączyński – przyrodnik, który w swojej pracy „Historia naturalis curiosa Regni Poloniae..” jedną z rozpraw poświęcił właśnie geologii. Inni polscy wybitni geologowie to m.in.: Feliks Drzewiński (mineralog), Paweł Edmund Strzelecki ( mineralog, petrograf, hydrolog), Norbert Kumelski (twórca polskich pojęć geologicznych), Alojzy Alth (mineralog, badacz geologii Tatr i Podola), Eugeniusz Romer (geograf, geomorfolog), Jan Nowak (paleontolog), Jan Czarnocki (badacz geologii Gór Świętokrzyskich), Wacław Ryka (petrolog).

Polecane strony:
http://www.pgi.gov.pl/muzeum_geologiczne
http://www.geo.uw.edu.pl
http://www.spirifer.most.org.pl/otoczak/index.htm

W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwój turystyki został zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku. 18 września - Międzynarodowy Dzień Turystyki jest dziś świętowany głównie przez członków terenowych oddziałów PTTK.

Dwoma pierwszymi organizacjami promującymi turystykę były: Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze PTK. Pierwsza z nich powstała w 1873 roku a jej celem były m.in.: badania geologiczne polskich gór i ich popularyzacji, ochrona przyrody i wspieranie przemysłu góralskiego. Towarzystwo skupiało w swych szeregach wielu wybitnych specjalistów i naukowców. W 1874 roku z inicjatywy Towarzystwa zbudowano pierwsze schronisko górskie nad Morskim Okiem. W 1876 roku powstały schroniska w Roztoce i Pięciu Stawach, a w 1894 na Hali Gąsienicowej. Dzięki działaniom Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Tatry stały się głównym obszarem na ziemiach polskich, a Zakopane główną miejscowością turystyczno-uzdrowiskową.

1906 roku powstało w Warszawie Polskie Towarzystwo Krajoznawcze PTK. Organizacja postawiła sobie za cel zbieranie wiadomości krajoznawczych, gromadzenie zbiorów naukowych, organizowanie wycieczek po kraju, urządzanie wystaw krajoznawczych. Swoje działania skupiała się na terenach nizinnych.

W roku 1979 w Bernie w Szwajcarii została ustanowiona Konwencja o ochronie dzikiej flory i fauny europejskiej oraz siedlisk przyrodniczych (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats). Weszła ona w życie w połowie roku 1982, natomiast Polska ratyfikowała ją 1 stycznia 1999, zobowiązując się do jej przestrzegania na swoim terytorium.

Unia Europejska doceniła wartość naturalnych okazów dzikiej fauny, floty i siedlisk przyrodniczych, które chronione są w ramach powstającej i ciągle modyfikowanej Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Jest to sieć obszarów chronionych, której celem jest ochrona cennych, pod względem przyrodniczym i zagrożonych, składników różnorodności biologicznej.

W skład sieci Natura 2000 wchodzą:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) - (Special Protection Areas - SPA) wyznaczone na podstawie Dyrektywy Rady 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikich ptaków, tzw. "dyrektywy ptasiej"
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO) - (Special Areas of Conservation - SAC) wyznaczone na podstawie Dyrektywy Rady 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, tzw. "Dyrektywy siedliskowej", dla siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I oraz gatunków roślin i zwierząt wymienionych w załączniku II do Dyrektywy.

Polecane strony:
http://europa.eu.int/comm/environment/nature/
http://www.mos.gov.pl/1strony_tematyczne/natura2000/index.shtml
http://www.wigry.win.pl/natura2000/spis.htm

Kampania „Dzień bez Samochodu” to europejska akcja obywatelska promująca proekologiczne zachowania i korzystanie z publicznych środków transportu.

Pierwszy „Dzień bez Samochodu” odbył się w 1998 roku we Francji. Akcja jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Kampania zorganizowana jest na czterech szczeblach: europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. W 2004 roku w akcji wzięło udział ponad 110 miast. Jedna z najbardziej spektakularnych zeszłorocznych inicjatyw było zezwolenie kierowcom na przejazd 22 września komunikacją miejską na podstawie dowodu rejestracyjnego ich samochodu.

Polecane strony:
http://www.22september.org
http://www.22wrzesien.org
http://www.szmp.pl

Pozostałość słowiańskiego święta plonów poświęconego bogom Perunowi i Dadźbóg-Swarożycowi. W ten dzień dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Wróżono przyszłość, a po modlitwach organizowano rytualne biesiady. Pozostałością jest obrzęd dożynek.

Polecane strony:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Święta_starosłowiańskie

Międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata („Clean up the world”) po raz pierwszy odbyła się w 1993 roku. Celem akcji jest aktywacja lokalnych społeczności do dbania o stan otaczającego je środowiska.

W ramach akcji organizowane są wspólne sprzątania, festyny i pikniki w czasie których promowane są proekologiczne zachowania takie jak np. segregacja odpadów. W Polsce akcję koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Polecane strony:
http://www.naszaziemia.pl/v3/
http://www.cleanup.com.au

W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwój turystyki został zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku.

Dwoma pierwszymi organizacjami promującymi turystykę były: Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze PTK. Pierwsza z nich powstała w 1873 roku a jej celem było m.in.: badania geologiczne polskich gór i ich popularyzacji, ochrona przyrody i wspieranie przemysłu góralskiego. Towarzystwo skupiało w swych szeregach wielu wybitnych specjalistów i naukowców. W 1874 roku z inicjatywy Towarzystwa zbudowano pierwsze schronisko górskie nad Morskim Okiem. W 1876 roku schroniska w Roztoce i Pięciu Stawach, a w 1894 na Hali Gąsienicowej. Dzięki działaniom Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Tatry stały się głównym obszarem na ziemiach polskich, a Zakopane główną miejscowością turystyczno-uzdrowiskową.

Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, głęboko wciśniętym w ląd. Dlatego też wody w Morzu Bałtyckim mają stosunkowo niskie zasolenie, którego poziom waha się od 30 ‰ w rejonie cieśnin duńskich do 3‰ w zatokach Botnickiej i Fińskiej.

Niskie zasolenie powoduje z kolei karłowatość organizmów wodnych. Średnia głębokość to 52,3 m, a całkowita powierzchnia morza wraz z cieśninami i Kattegatem szacowana jest na 415 266 km2. Polska jest stroną wielu umów międzynarodowych, których celem jest ochrona bądź rekultywacja Morza Bałtyckiego, w tym między innymi: konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach (tzw. Konwencji Gdańska) z 1973 roku; konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, (tzw. Konwencja Helsińska) z 1974 roku; porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS) z 1992 roku.

Polecane strony:
http://www.naszbaltyk.pl/ochr.php
http://www.helcom.fi/home/en_GB/welcome/