Ich tradycja narodziła się na początku XX wieku. Wtedy inicjowano pierwsze akcje sadzenia drzew przy drogach. W 1959 roku w Zarządzie Głównym Ligi Ochrony Przyrody powstał Komitet Dni Lasu, a potem Komisja Dni Lasu i Zadrzewień.

Obchodzone w pierwszym tygodniu czerwca święto to czas upowszechniania wiedzy o lesie, uświadamiania społeczeństwu znaczenia lasów i gospodarki leśnej oraz organizowania społecznej akcji sadzenia drzew, pielęgnacji parków, zakładania i porządkowania terenów zielonych. Organizowane są konkursy i wystawy, festyny, prace społeczne (sadzenie i pielęgnacja młodych drzewek).

Drzewa są najwyższymi roślinami na ziemi, tworzą szczególne ekosystemy, o które powinniśmy dbać wspólnymi siłami. Wykorzystajmy Dni Lasu i Zadrzewień, aby promować ideę sadzenia nowych drzew, które wyrosną i staną się zielonymi płucami Ziemi.

Drzewa pełnią bardzo ważną funkcję. Pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, którym oddychamy. Niestety, ludzie niszczą drzewa i inne rośliny nie sadząc nowych. Przez to na Ziemi zmniejsza się liczba roślin i tlenu.

Najbardziej zniszczonym obszarem na kuli ziemskiej są Zielone Płuca Ziemi. Na ich obszarze znajduje się większość gatunków zwierząt i roślin spotykanych na naszej planecie. Niestety niektóre z nich bezpowrotnie wyginęły. Populacja innych zmniejsza się tak szybko, że prawdopodobnie również wyginą. Równie okropny jest fakt, iż Zielone Płuca Ziemi produkują największą ilość tlenu na świecie. Jednak ich obszar zmniejsza się z dnia na dzień, przez co tlenu mamy coraz mniej.

Dlaczego wycinane są lasy tropikalne?

Zielone Płuca Ziemi niszczone są z wielu powodów. Oto niektóre z nich :

  • W lasach deszczowych można spotkać rzadkie odmiany drzew, m.in heban. Poszczególne okazy tego gatunku żyją jednak dosyć daleko od siebie, więc aby dostać się do jednego drzewa należy wyciąć o wiele większy obszar.
  • Niektóre znane koncerny niszczą lasy tropikalne, aby utworzyć np. pastwisko dla bydła lub ziemię pod uprawę zboża. Należy do nich np. bardzo popularny Mc Donalds.
  • Płuca Ziemi wycina się również po to, aby założyć plantacje. Przez to na obszarze kilku / kilkunastu hektarów znajduje się tylko jeden gatunek rośliny.

Jak chronić lasy?

  • Należy opowiadać innym o tym, jak szybko znikają Zielone Płuca Ziemi [ oraz ogólnie zalesienia ], uświadamiać ich. Nie wolno jednak nikomu wbijać czegoś na siłę do głowy lub kłamać.
  • Włączać się w akcje typu `Sadzenie drzew`. Naprawdę nie odpadną wam ręce, jeśli przez kilka godzin będziecie sadzić drzewka [ sama brałam udział w takiej akcji, więc wiem, że nie jest to ciężka praca. ]
  • Kupować produkty pochodzące z recyklingu ; namawiać do tego innych.
  • Kupować produkty firm, które nie szkodzą środowisku.
  • Włączać się do akcji ratujących środowisko, samemu to robić

Polecane strony:
http://wiadomosci.ekologia.pl/wydarzenia/Dni-Lasu-i-Zadrzewien,3213.html