Spis treści

Lubisz zagadki, quizy i inne łamigłówki przyrodnicze? Weź udział w VI edycji Internetowego Konkursu Przyrodniczego "Z biegiem Wdy" organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Propozycja jest skierowana do osób w każdym wieku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej.

Zachęcamy do udziału w naszym konkursie. Co dwa tygodnie będziemy prezentować dwa pytania, a Ci z Was, którzy poprawnie odpowiedzą na nie będą mieli szanse na otrzymanie atrakcyjnych nagród.

Na odpowiedzi czekamy od 10 października 2014 roku do 24 pażdziernika 2014 roku. Zwycięzców będziemy podawać na bieżąco.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowyTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy VI-1". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!


Przedstawiamy państwu pierwszy zestaw pytań VI edycji. Na odpowiedzi czekamy od 10.10.2014r. do 24.10.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy VI-1". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Co to są grzyby patogeniczne? Proszę o podanie prawidłowej nazwy grzybów poniżej.
A. B. C.

Pytanie drugie: Co jest przedstawione na fotografii? Proszę podać do czego służy. Na dwóch zdjęciach jest to samo.

     

* zdjęcia można powiększać po kliknięciu kursorem na wybrany obraz

Podsumowanie dwudziestego zestawu pytań VI edycji "Z biegiem Wdy" 10.10-24.10.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze: Co to są grzyby patogeniczne? Proszę o podanie prawidłowej nazwy grzybów poniżej.
Grzyby patogeniczne  to grzyby chorobotwórcze drzew , często powodowane przez huby drzewne. Także powolnym sposobem gwałtownych zjawisk jak gradacje szkodliwych owadów wiatrołomy i wiatrowały , pożary leśne.

A. Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill), B. Białoporek brzozowy (Piptoporus betulinus (Bull.) P. Karst.), C. Hubiak pospolity (Fomes fomentarius (L.) J. Kickx f.)

Odpowiedź na pytanie drugie: Na drugim zdjęciu jest przedstawiona lizawka. Znajduje się ona w okolicy paśnika. Jest to słupek z otworami, w którym umieszcza się sól, służy zwierzynie grubej do uzupełniania składników pokarmowych przede wszystkim w okresie zimy

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

  1. Kinga z Zielonej Góry
  2. Anna z Łęki Szlacheckie
  3. Jola ze Świecia
  4. Tomasz z  Bydgoszczy
  5. Joanna z Łobezy
  6. Irena z Torunia

Serdecznie gratulujemy !!!!