I Konkurs gminno-parkowy
"Nasza Gmina, Nasz Park
- Mieszkasz? Odpoczywasz? Znasz?"

ZAKOŃCZONY - obecnie trwa III edycja konkursu "Z biegiem Wdy"

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie w zorganizowanym przez nasz Park konkursie internetowym. Łączna ilość nadesłanych odpowiedzi, a przede wszystkim bardzo wysoki procent poprawnych zachęciły nas do organizacji kolejnego konkursu "Z biegiem Wdy", do udziału w którym serdecznie zapraszamy już od 1 września.

Co dwa tygodnie będziemy prezentować dwa pytania, a Ci z was którzy poprawnie odpowiedzą na nie bedą mieli szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.

NAGRODY ROZDANE!

Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie ósmego zestawu pytań (10.06.2010-24.06.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie siódmego zestawu pytań (26.06.2010-08.06.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie szóstego zestawu pytań (11.05.2010-23(26).05.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie piątego zestawu pytań (21.04.2010-5(10).05.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie czwartego zestawu pytań (07.04.2010-20.04.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie trzeciego zestawu pytań (25.03.2010-06.04.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie drugiego zestawu pytań (08.03.2010-24.03.2010)
Sprawdź kto wygrał -> Podsumowanie pierwszego zestawu pytań (22.02.2010-07.03.2010)


Podsumowanie siódmego pytań (10.06.2010-24.06.2010):
Pytanie pierwsze: Gmina Warlubie obfituje w szereg zasobów przyrodniczych, które z uwagi na znaczne walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały objęte ochroną. Podaj nazwę dwóch rezerwatów znajdujących się w granicach gminy i określ ich typ.
Odpowiedź: Rezerwat "Osiny" - typ: torfowiskowy, ścisły, Rezerwat "Kuźnica" - typ: leśny, częściowy

Pytanie drugie: W gminie Osie znajduje się jezioro zaporowe, którego wody zasilają Elektrownię Wodną "Żur". W którym roku elektrownia została oddana do eksploatacji? Odpowiedź:Uroczystego uruchomienia elektrowni dokonał 15 lutego 1930 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Ignacy Mościcki. Był to centralny element obchodów 10-lecia powrotu Pomorza do Polski.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Elżbieta Tomczyńska z miejscowości Kalisz (woj. wielkopolskie).
 2. Pani Kamila Tuszkowska z miejscowości Owidz (woj. pomorskie).
 3. Pani Elżbieta Pyrzak-Lewińska z miejscowości Kolno (woj. warmińsko-mazurskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już 1 września Druga edycja konkursu "Z biegiem Wdy".


Podsumowanie siódmego pytań (26.06.2010-08.06.2010):
Pytanie pierwsze: Symbolika herbu Gminy Warlubie akcentuje najważniejsze składniki tradycji gminnej. Prosimy o ich opisanie
Odpowiedź: Symbolika herbu akcentuje najważniejsze składniki tradycji gminnej:

 • w polu tarczy niebieskiej centralnie umieszczona złota waza symbolizuje bogate, prehistoryczne osadnictwo,
 • złote berło po prawej stronie heraldycznej – lokalny kult Najświętszej Maryi Panny,
 • złoty pastorał po lewej stronie heraldycznej – tradycję własnościowego związku z biskupami włocławskimi.

Pytanie drugie: Dla poznania kultury ludowej Kociewia szczególnie ważne są prace trzech osób:

Badania etnograficzne na Kociewiu jako pierwszy podjął, archeolog i etnograf, Władysław Łęga (1899-1960). Dotyczyły one przede wszystkim południowej części regionu. Efektem jego wieloletnich studiów była praca „Okolice Świecia", Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że Łęga opisał niektóre rzadkie już na Kociewiu zabytki etnograficzne, zobrazował ginące rękodzielnictwo (tkactwo, garncarstwo, bednarstwo,) obrzędy rodzinne, wierzenia, magię i lecznictwo, zawarł, również zebrane przez siebie pieśni, baśnie, podania, legendy i przysłowia.

Miejsce wyjątkowe wśród współczesnych etnografów pomorskich zajmuje wybitny leksykograf Bernard Sychta (1907-1982), który znaczną część życia spędził na Kociewiu. W latach 1933-35 był księdzem w Swieciu, w okresie wojny (przez 41ata) ukrywał się przed hitlerowcami w Osiu. Jest autorem dwóch słowników- „Słownika gwar kaszubskich..." i „Słownictwa kociewskiego...".

Twórcza działalność folklorystów została przerwana wybuchem wojny, choć i wtedy działał ks. Sychta. Powojenne publikacje zaczęły pojawiać się dopiero po roku 1956, kiedy powstało Stowarzyszenie Miłośników Swojszczyzny.

Folklor Kociewia w tradycyjnym rozumieniu należy już do reliktu przeszłości. Bywa źródłem inspiracji współczesnych twórców regionalnych, piszących w gwarze kociewskiej, czerpiących z motywów ludowych.

Nasze pytanie dotczy trzeciej osoby która żyła w latach 1817-1881, spędził na Kociewiu 30 lat - od 1852 roku do śmierci. Mieszkał i pracował jako lekarz w Bukowcu, niedaleko Świecia. Jego pasją było zbieranie różnych przejawów folkloru, W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX (dziewiętnastego) wieku opublikował cztery zbiorki tekstów pieśni ludowych, zawierających również utwory z Kociewia, nazywane frantówkami. Jak brzmi imię i nazwisko tej osoby?


Odpowiedź: W tym pytaniu chodziło o Floriana Caynowę

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Katarzyna Michałowicz z miejscowości Lgota (woj. małopolskie).
 2. Pani Aleksandra Bednarska z miejscowości Wrocław (woj. dolnośląskie).
 3. Pan Jerzy Pieczka z miejscowości Radzionków (woj. śląskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś ósmy zestaw pytań.


Podsumowanie szóstego pytań (11.05.2010-23(26).05.2010):
Pytanie pierwsze: W czasie II wojny światowej usytuowano na terenie gminy Cekcyn poligon rakietowy. Zlokalizowano go w lasach na wschód od węzła kolejowego Wierzchucin/Lindenbusch. Pierwsze niemieckie jednostki pojwiły się tam na przełomie lipca/sierpnia (może wczesniej) 1944. Ostatni pocisk A4/V2 odpalono 11 stycznia 1945 roku. Poligon pełnił rolę szkolno - doświadczalną. Jaką nazwę nosił ten poligon - uznajemy i nazwę w języku polskim i niemieckim.
Odpowiedź: Heidekraut - Wrzos - Tajny poligon doświadczalny w Wierzchucinie

Pytanie drugie: „Leśne szlaki rowerowe Gminy Cekcyn” to tytuł mapy prezentującej tę formę rekreacji. My prosimy o podanie nazw dwóch szlaków na terenie gminy.
Odpowiedź:

 • Szlak "Gołąbkowy" (czerwony), przebieg szlaku: Cekcyn (ul. Szkolna) - Nowy Sumin - "Jelenia Wyspa" - Gołąbek, - Woziwoda - Biała - Bielska Struga - Leśniczówka Okiersk - Łosiny - Zalesie - Cekcyn (ul. Szkolna), łączna długość 37,6 km.
 • Szlak "Borowej Ciotki" (czarny), przebieg szlaku: Cekcyn (ul. Szkolna) - Iwiec - Wysoka - Wierzchlas - Lisiny - Suchom - Leśnictwo Jelenia Góra - Zdroje - Trzebciny - Małe Gacno - Wlk. Budziska - Krzywogoniec - Cekcyn (ul. Szkolna), łączna długość 49,9 km.
 • "Do Piekiełka nad Brdą" (żółty), przebieg szlaku: Cekcyn - Kruszka - Leśnictwo Świt - uroczysko "Piekiełko" - rezerwat przyrody "Dolina Rzeki Brdy" - Knieja - Cekcynek - Cekcyn, łączna długość 25,0 km

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Czesława Wiśniewska z miejscowości Szczecin (woj. zachodniopomorskie).
 2. Pani Iwona Bocian z miejscowości Miedzno(woj. kujawsko-pomorskie).
 3. Pan Przemysłąw Głowacki z miejscowości Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś siódmy zestaw pytań.


Podsumowanie piątego pytań (21.04.2010-05(10).05.2010):
Pytanie pierwsze: Na terenie Gminy Cekcyn leży rezerwat w którym objęto ochroną gatunek drzewa, które za gatunek wymagający szczególnej ochrony uznał już w 1423 Władysław Jagiełło. Jak nazywa się to drzewo i jak brzmi pełna nazwa rezerwatu?
Odpowiedź: W tym pytaniu chodziło o Cis (Taxus baccata) i Rezerwat "Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego" w Wierzchlesie

Pytanie drugie: W miejscowości Cekcyn jest pewien "przyrodniczy" lokal gastronomiczy. Jak brzmi pełna nazwa tego baru?
Odpowiedź: W tym pytaniu chodziło nam o Bar "Chrobotek", ale uznawaliśmy również odpowiedź Restauracja "Cis"

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Janina Fiedler z miejscowości Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie).
 2. Pani Leokadia Bryja z miejscowości Wołczyn (woj. opolskie).
 3. Pan Arkadiusz Rogowski z miejscowości Grajewo (woj. podlaskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś szósty zestaw pytań.


Podsumowanie czwartego zestawu pytań (07.04.2010-20.04.2010):
Pytanie pierwsze: W tym roku obchodziliśmy dwudziestą edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, którego tematem sa otaczające nas walory przyrodnicze. Jak nazywa się konkurs plastyczny, którego finał rokrocznie odbywa się w GOK Osie.
Odpowiedź: W tym pytaniu chodziło oczywiście o KONKURSU "BORY TUCHOLSKIE W OCZACH DZIECKA"

Pytanie drugie: Na terenie Gminy Osie i Wdeckiego Parku Krajobrazowego organizowane są co cykliczne imprezy dla turystów i mieszkańców - proszę podać przynajmniej dwie z nich.
Odpowiedź: W tym pytaniu wybór był ogromny:

 • Festyn Lato we Wdeckim Parku
 • Festyn Dni Osia
 • Dzień Ryby organizowany w Tleniu
 • Biegi Oskie
 • Dożynki gminne
 • i wiele innych...

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pan Sylwester Grzeszczyk z miejscowości Ciepielów-Kolonia (woj. mazowieckie).
 2. Pani Beata Madekszo z miejscowości Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie).
 3. Pan Mateusz Matysek z miejscowości Sadkowice Pierwsze (woj. mazowieckie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś piąty zestaw pytań.


Podsumowanie trzeciego zestawu pytań (25.03.2010-06.04.2010):
Pytanie pierwsze:Wędrując po Gminie Osie możemu odszukać na drzewach tajemnicze znaki, takie jak ten poniżej. Pytanie brzmi:Wielbicieli jakiego sportu, jakiej formy wypoczynku, możemy spotkać na tak oznakowanych szlakach?

Odpowiedź: Na tak oznakowanych szlakach można spotkać miłośników Nordic Walking.

Pytanie drugie: Tleń, miejscowość bardzo atrakcyjna turystycznie jest dumnym posiadaczem czterech rzeźb. Jedna z nich przedstawia rybę - Klenia, pytanie brzmi: co prezentują pozostałe trzy rzeźby?.
Odpowiedź: Pozostałe rzeźby przedstawiają: grzybiarza, wędkarza i leśnika.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Natalia Siekierkowska z Leśnictwa Wydry (woj. kujawsko-pomorskie).
 2. Pan Grzegorz Kopczewski z miejscowości Warszawa (woj. mazowieckie).
 3. Pan Waldemar Kozakiewicz z miejscowości Głubczyce (woj. opolskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś czwarty zestaw pytań.


Podsumowanie drugiego zestawu pytań (08.03.2010-24.03.2010):
Pytanie pierwsze: Na skutek często powtarzających się powodzi na terenie Niziny Sartowicko-Nowskiej w XVI wieku sprowadzono osadników z Holandii. Jak nazywamy tą ludność, która dzięki swym umiejętnościom prowadziła tu skuteczną gospodarkę na trudnym, nadwiślańskim terenie.
Odpowiedź: Ludność tą nazywa się mennonitami lub olędrami.

Pytanie drugie: Płochocin jest jedną ze starszych miejscowości na terenie Gminy Warlubie. Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawia się w dokumencie z 1350 roku. Była własnością szlachecka przez znaczną część swojej historii. Znajduje się tu neogotycki kościół z roku 1891. Jak nazywał się artysta malarz, któremu przypisuje sie autorstwo obrazu przedstawiającego Matkę Boską znajdującego sie w tejże świątyni..
Odpowiedź: Autorem obrazu Matki Boskiej Łaskawej o dość wyraźnych cechach baroku, jest prawdopodobnie Bartłomiej Strobel(ok. 1591-1660) nadworny malarz Władysława IV.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pani Małgorzata Wenda z miejscowości Zamrzenica (woj. kujawsko-pomorskie).
 2. Pan Mateusz Szponarski z miejscowości Wiśniewka (woj. kujawsko-pomorskie).
 3. Pan Maciej Kuta z miejscowości Lniano (woj. kujawsko-pomorskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś trzeci zestaw pytań.


Podsumowanie pierwszego zestawu pytań (22.02.2010-07.03.2010):
Pytanie pierwsze: Jakie parki krajobrazowe województwa kujawsko - pomorskiego mają swój zasięg terytorialny na terenie gminy Warlubie?
Odpowiedź: Na terenie Gminy Warlubie mają swój zasięg Wdecki Park Krajobrazowy i Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego (tu uznawaliśmy również odpowiedź Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły, który jest częścią ww zespołu.

Pytanie drugie: Gmina Warlubie jest rajem nie tylko dla turystów, ale stwarza także korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Wymień co najmniej 3 jeziora położone na obszarze Gminy Warlubie..
Odpowiedź: W tym pytaniu odpowiadajacy mieli ogromne pole do popisu -można było wymienić takie jeziora jak.

Nazwa obiektu: Współrzędne geograficzne:
Bambroczno Szerokość geograficzna: 53°35`24" N
Długość geograficzna: 18°32`25" E
Błądziewno Szerokość geograficzna: 53°35`27" N
Długość geograficzna: 18°34`46" E
Jaszczerek Szerokość geograficzna: 53°41`33" N
Długość geograficzna: 18°30`49" E
Łyse, Jezioro Szerokość geograficzna: 53°40`49" N
Długość geograficzna: 18°26`10" E
Maćkówko Szerokość geograficzna: 53°35`10" N
Długość geograficzna: 18°35`37" E
Mątasek Szerokość geograficzna: 53°39`07" N
Długość geograficzna: 18°32`17" E
Piaseczno Szerokość geograficzna: 53°35`36" N
Długość geograficzna: 18°34`02" E
Płochocińskie, Jezioro Szerokość geograficzna: 53°35`29" N
Długość geograficzna: 18°35`14" E
Przypadek Szerokość geograficzna: 53°37`24" N
Długość geograficzna: 18°36`39" E
Radodzierz Szerokość geograficzna: 53°38`33" N
Długość geograficzna: 18°34`50" E
Rumacz Szerokość geograficzna: 53°39`11" N
Długość geograficzna: 18°33`35" E
Rybno Duże Szerokość geograficzna: 53°36`34" N
Długość geograficzna: 18°30`02" E
Rybno Małe Szerokość geograficzna: 53°36`11" N
Długość geograficzna: 18°29`25" E
Sitno Szerokość geograficzna: 53°35`01" N
Długość geograficzna: 18°32`17" E
Szczerbinek Szerokość geograficzna: 53°38`05" N
Długość geograficzna: 18°31`43" E
Trzebucze Duże Szerokość geograficzna: 53°38`30" N
Długość geograficzna: 18°25`11" E
Trzebucze Małe Szerokość geograficzna: 53°38`13" N
Długość geograficzna: 18°25`05" E

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy osoby:

 1. Pan Kamil Hoffmann z miejscowości Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie).
 2. Pan Stanisław Kozakiewicz z miejscowości Głubczyce (woj. opolskie).
 3. Pani Henryka Kuzimska z miejscowości Żur (woj. kujawsko-pomorskie).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą. Tych, którym się nie poszczęściło, zapraszamy do dalszej zabawy! Już dziś drugi zestaw pytań.