Spis treści

Po dłuższej przerwie spowodowanej modernizacją naszej  strony internetowej Dyrekcja Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu wznawia kolejną edycję konkursu "Z biegiem Wdy".

Lubisz zagadki, quizy i inne łamigłówki przyrodnicze? Weź udział w V edycji Internetowego Konkursu Przyrodniczego "Z biegiem Wdy" organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Propozycja jest skierowana do osób w każdym wieku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej.

Zachęcamy do udziału w naszym konkursie. Co tydzień będziemy prezentować dwa pytania, a Ci z Was, którzy poprawnie odpowiedzą na nie będą mieli szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.

 

Dziś trzeci zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 15 stycznia 2014 roku do 22 stycznia 2014 roku. Zwycięzców będziemy podawać na bieżąco.

  

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-3". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ!!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze:

Dzisiaj rozpoczynamy pierwszą serię z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, które możemy najczęściej zaobserwować w naszym krajobrazie. Każde zdjęcie będzie oznaczone kolejną literą alfabetu. Prosimy o podanie poprawnej nazwy pospolitej każdego z nich.

A.

B. 

C. 

D. 

Pytanie drugie:

Zaczął się okres przeziebień i gryp. Niektórzy stosują metody naturalne, które coraz częściej wracają do naszych łask. W medycynie ludowej owoce, liście, kora z tego krzewu były wykorzystywane do syropów, maści, olejków itp. Owoce tego krzewu są okrągłe, fioletowo - czarne, mięsiste, a kwiatostany tworzą białe baldachogrona. Gałązki, liście oraz kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Gatunek z rodziny piżmaczkowatych. Podaj poprawnie całą nazwę tego gatunku.

Podsumowanie trzeciego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 15-22.01.2014r.

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów:
A. Grab pospolity
(Carpinus betulus L.) B. Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) C. Brzoza brodawkowata (Betula pendula) D. Jałowiec pospolity (Juniperus communis L.)

Odpowiedź na pytanie drugie: 
Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra L.) – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych (Sambucaceae) i przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez pospolity, bzowina, bzina, buzina, hyczka, hyćka.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy cztery osoby, które zostały nagrodzone książkami:

Oto laureaci:

  1. Kinga z Gdańska
  2. Zbigniew z Wyrzysk
  3. Michał z Ełka
  4. Ewelina zJazowska

 

Gratulujemy zwycięzcom !!!!