Spis treści

Po dłuższej przerwie spowodowanej modernizacją naszej  strony internetowej Dyrekcja Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu wznawia kolejną edycję konkursu "Z biegiem Wdy".

Lubisz zagadki, quizy i inne łamigłówki przyrodnicze? Weź udział w V edycji Internetowego Konkursu Przyrodniczego "Z biegiem Wdy" organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Propozycja jest skierowana do osób w każdym wieku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej.

Zachęcamy do udziału w naszym konkursie. Co tydzień będziemy prezentować dwa pytania, a Ci z Was, którzy poprawnie odpowiedzą na nie będą mieli szanse na wylosowanie atrakcyjnych nagród.

 

Dziś trzeci zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 15 stycznia 2014 roku do 22 stycznia 2014 roku. Zwycięzców będziemy podawać na bieżąco.

  

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-3". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ!!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze:

Dzisiaj rozpoczynamy pierwszą serię z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, które możemy najczęściej zaobserwować w naszym krajobrazie. Każde zdjęcie będzie oznaczone kolejną literą alfabetu. Prosimy o podanie poprawnej nazwy pospolitej każdego z nich.

A.

B. 

C. 

D. 

Pytanie drugie:

Zaczął się okres przeziebień i gryp. Niektórzy stosują metody naturalne, które coraz częściej wracają do naszych łask. W medycynie ludowej owoce, liście, kora z tego krzewu były wykorzystywane do syropów, maści, olejków itp. Owoce tego krzewu są okrągłe, fioletowo - czarne, mięsiste, a kwiatostany tworzą białe baldachogrona. Gałązki, liście oraz kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Gatunek z rodziny piżmaczkowatych. Podaj poprawnie całą nazwę tego gatunku.

Podsumowanie trzeciego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 15-22.01.2014r.

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów:
A. Grab pospolity
(Carpinus betulus L.) B. Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) C. Brzoza brodawkowata (Betula pendula) D. Jałowiec pospolity (Juniperus communis L.)

Odpowiedź na pytanie drugie: 
Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra L.) – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych (Sambucaceae) i przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez pospolity, bzowina, bzina, buzina, hyczka, hyćka.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy cztery osoby, które zostały nagrodzone książkami:

Oto laureaci:

 1. Kinga z Gdańska
 2. Zbigniew z Wyrzysk
 3. Michał z Ełka
 4. Ewelina zJazowska

 

Gratulujemy zwycięzcom !!!!

 


Przedstawiamy państwu czwarty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 23.01.2014r. do 30.01.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-4". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych

 

Pytanie pierwsze: Dalszy ciąg naszej serii z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Przy udzielaniu odpowiedzi prosimy zachować kolejność.


A.   B. 

C.  D. 

 

Pytanie drugie: W województwie kujawsko-pomorskim znajduję się 8 parków krajobrazowych. Prosimy podać nazwę najstarszego parku krajobrazowego. Mile widziana w odpowiedziach będzie data powstania tego parku.

Podsumowanie czwartego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 23-30.01.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Cis pospolity (Taxus baccata L.),B. Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.), C. Olsza czarna (Alnus glutinosa Gaertn.), D. Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris L.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Najstarszym parkiem w województwie kujawsko - pomorskim jest park Gostynińsko - Włocławski Park Krajobrazowy utworzony 05.04.1979r. Wiele odpowiedzi trafiło się mylnie z nazwą innego parku, a chodzi o Nadgoplański Park Tysiąclecia, który został uwtorzony w 1967 roku i pierwotnie był rezerwatem. W 1992 roku został powołany park krajobrazowy.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 
Oto laureaci:

 1. Paweł z Zebrzydowic
 2. Małgorzata z Cieszyna
 3. Grzegorz z Katowic
 4. Andrzej z Katowic
 5. Małgorzata z Lniana

 

Gratulujemy zwycięzcom !!!


Przedstawiamy państwu piąty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 31.01.2014r. do 07.02.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-5". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A.   B.  

C. D.

 

Pytanie drugie: Jak nazywamy w gwarze myśliwskiej świeży śnieg, na którym bardzo dobrze widać wszelkie nowe tropy zwierząt. Ułatwia on orientację, gdzie przebywała zwierzyna, a także często w trakcie jej trwania przeprowadzane są inwentaryzacje zwierząt łownych.

Podsumowanie piątego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 31.01-07.02.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Jodła pospolita (Abies alba Mill.), B. Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.), C. Klon zwyczajny (Acer platanoides L.), D. Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea)


Odpowiedź na pytanie drugie: Świeży śnieg na, którym dobrze widać nowe ślady zwierząt w gwarze myśliwskiej to ponowa.

 Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

 

Oto laureaci:

 1. Andżelika ze Świecia
 2. Izabela z Bydgoszczy
 3. Jarosław ze Śliwic
 4. Anna z Niedrzwicy Dużej
 5. Agnieszka z Warszawy

 

Zwycięzcom gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu szósty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 11.02.2014r. do 18.02.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl z tematem "Z biegiem Wdy V-6". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B.

 C. D.

Pytanie drugie: Jak nazywają się substancje, które posiadają zdolność oczyszczania powietrza z bakterii oraz je jonizują. Wokół krzewów jałowców, drzew sosen lub brzóz utrzymuje się strefa wolna od bakterii. Są również określane jako roślinne antybiotyki.

Podsumowanie szóstego zestawu pytań V edycji konkursu "Z biegiem Wdy" 11.02.2014r. - 18.02.2014r.

 Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Jarząb brekinia (Sorbus torminalis L.), B. Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.), C. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna J.), D. Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii C.)

Odpowiedź na pytanie drugie: Roślinnymi antybiotykami nazywamy fitoncydy.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Bartłomiej z Zamościa
 2. Agata z Łódzi
 3. Michał z Drzycimia
 4. Katarzyna z Bydgoszczy
 5. Katarzyna z Łódzi

 

 

Gratulujemy zwycięzcom !!!


Przedstawiamy państwu siódmy zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 20.02.2014r. do 27.02.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-7". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B.

C.D.

Pytanie drugie: To pytanie będzie nawiązywało do portalu takiego jak Facebook. Wdecki Park Krajobrazowy również prowadzi taką stronę. Od dłuższego czasu prowadzimy monitoring zwierząt za pomocą fotopułapek ,dzięki którym mamy nie tylko zdjęcia ale również filmy. Pytanie dotyczy właśnie filmów jakie są zamieszczone na naszym Facebook-u, a chodzi dokładnie jakie zwierzęta zarejestrowała nasza fotopułapka. Prosimy o podanie nazw pospolitych tych zwierząt. Proszę się nie obawiać jeśli ktoś nie posiada konta na w/w stronie, ponieważ strona jak i  filmy są ogólnodostępne. Tak więc zapraszamy do odwiedzania jak i oglądania. Poniżej jest podany adres strony na której można znaleźć odpowiedź do naszego pytania.

https://www.facebook.com/WdeckiParkKrajobrazowy

Podsumowanie siódmego zestawu pytań V edycji konkursu "Z biegiem Wdy" 20.02.2014r. - 27.02.2014r.

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Świerk pospolity  (Picea abies (L.) B. Bez lilak (Syringa vulgaris), C. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.), D. Wiąz polny (Ulmus minor Mill.)

Odpowiedź na pytanie drugie: Na naszym profilu internetowym Faceboook jest 12 filmów na których można dostrzec sześć zwierzaków, a mianowicie: Bielki, Daniele, Jelenie, Dziki, Sarny oraz Łosia.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Przemysław z Warszawy
 2. Elżbieta z Kalisza
 3. Jarosław z Gdyni
 4. Joanna z Drzycimia
 5. Dawid z Osia

 

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 


Przedstawiamy państwu ósmy zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 03.03.2014r. do 10.03.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-8". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A.  B.

 C.D.

 

Pytanie drugie: Pytanie będzie dotyczyć wędkarstwa, a chodzi dokładnie o wymienienie dozwolonych metod połowu ryb, a jest ich pięć. Co to za metody? 

 

Podsumowanie ósmego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 03.03-10.03.2014r.  

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Mahonia Pospolita (Mahonia Aquifolium), B. Klon Jawor (Acer Pseudoplatanus L.), C. Dąb Czerwony (Quercus Rubra L.), D.  Robinia Akacjowa (Grochodrzew Biały / Robinia Pseudoacacia L.)

Odpowiedź na pytanie drugie: Dozwolone metody połowu ryb:

- Metoda gruntowo - spławikowa

- Metoda spinningowa

- Metoda trolingowa

- Metoda muchowa

- Metoda podlodowa

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Joanna z Gdańska
 2. Wojciech z Pruszcza
 3. Izabela z Lachowic
 4. Anna ze Złotowa
 5. Konrad z Legnicy

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 


Przedstawiamy państwu dziewiąty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 11.03.2014r. do 18.03.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-9". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B. 

C. D.

 

Pytanie drugie: Proszę wymienić chociaż cztery zakazy jakie można wprowadzić na tereny parków krajobrazowych według Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16.04. 2004r.

 

Podsumowanie dziewiątego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 11.03.-18.03.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Topola biała (Populus alba L.) B. Dereń świdwa  (Cornus sanguinea L.), C. Leszczyna pospolita (Corylus avellana L.), D.  Sosna wejmutka  (Pinus strobus L.)


Odpowiedź na pytanie drugie:  W parku krajobrazowym mogą być wprowadzone następujące zakazy:

1)  realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm. 33) );
2)  umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności w ramach racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej, rybackiej i łowieckiej;
3)  likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;
4)  pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;
5)  wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym, przeciwpowodziowym lub przeciwosuwiskowym lub budową, odbudową, utrzymaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
6)  dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody lub racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
7)  budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej;

8)  lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 200 m od krawędzi brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego;

9)  likwidowania, zasypywania i przekształcania zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;

10) wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia własnych gruntów rolnych;

11) prowadzenia chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową;

12) utrzymywania otwartych rowów ściekowych i zbiorników ściekowych;

13) organizowania rajdów motorowych i samochodowych;

14) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych.

 

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Agnieszka z Gdańska
 2. Joanna z Krakowa
 3. Anna z Włocławka
 4. Michał z Kozienic
 5. Marcin z Krakowa

Serdecznie gratulujemy !!!

 


Przedstawiamy państwu dziesiąty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 20.03.2014r. do 27.03.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-10". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

 

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków drzew i krzewów, które są przedstawione poniżej. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B.

C. D.

 

Pytanie drugie: Często za nazwą łacińską taksonu możemy się spotkać ze skrótem „L.”, np. Dereń świdwa (Cornus sanguinea L.). Nasze pytanie brzmi kim była ta osoba od której powstał w/w skrót?

 

Podsumowanie dziesiątego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 20.03-27.03.2014r. 

 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków drzew i krzewów: A. Śliwa tarnina (Prunus spinosa L.) B. Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.), C. Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus L.), D. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)

 

Odpowiedź na pytanie drugie:  Skrót L. pochodzi od szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza, Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali). Jest autorem dzieła Systema Naturae, w którym opisał podstawy stworzonego przez siebie systemu klasyfikacji organizmów oraz upowszechnił zasadę binominalnego (dwuimiennego) nazewnictwa biologicznego (zaproponowaną wcześniej przez braci Gasparda i Jeana Bauhinów), a także klasyfikacji minerałów. Opisał około 7700 gatunków roślin i 4162 gatunki zwierząt (obecnie oznacza się je skrótem „L.” za nazwą łacińską taksonu).

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

 

Oto laureaci:

 

 1. Agnieszka z Lublina
 2. Elżbieta z Ostrówkaa
 3. Mariusz z Ełka
 4. Beata z Rybnika
 5. Anna z Warszawy
 6. Roman z Małego  Gacna

 

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu jedenasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 01.04.2014r. do 08.04.2014r. 

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-11". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

 

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które są zwiastunami wiosny. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B. 
C.  D. 

 

Pytanie drugie: Jak brzmi pełna nazwa obiektu, który znajduje się poniżej oraz jak nazywa się miejscowość, w której on się znajduje? 

 

 

Podsumowanie jedenastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 01.04-08.04.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości gatunków roślin, które są zwiastunami wiosny: A. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) B.  Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.), C.  Złoć żółta (Gagea lutea), D. Sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis)


Odpowiedź na pytanie drugie: Figura na cokole, cementowa. W 1938r prof. Alfons Hoffmann zbudował figurę Matki Bożej Gwiazdy Morza (Stella Maris) w miejscowości Gródek. W 1939r. zniszczyli ją niemieccy faszyści. Przez następnych 60 lat, głowa Maryi przechowywana była na strychu jednego z domów. Po odnalezieniu głowy rozpoczęto odbudowę figury. Sama postać wykonała firma „ Bulderberg” z Torunia i stwierdzono, że jest to cenne dzieło przedwojennego artysty Zelka. Kolumnę i podstawę wykonała Elektrownia Gródek i Koronowo; całość poświęcił w 2008 roku Ks. Biskup Szlaga. Figura upamiętnia pobyt Karola Wojtyły w 1956r. i jest często odwiedzana.

 

 Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Włodzimierz z Grudziądza
 2. Jolanta z Częstochowy
 3. Ewa z Świekatowa
 4. Małgorzata z Błądzimia
 5. Uczniowie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu dwunasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy 
od 10.04.2014r. do 17.04.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-12". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię
i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które możemy spotkać wiosną Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.
A. B.
C. D.

Pytanie drugie: Kociewie jest to region o ciekawych kulturach i obyczajach. Wdecki Park Krajobrazowy ze względu na swoje położenie również zalicza się do Kociewia dlatego nasze pytanie będzie dotyczyć gwary, a mianowicie na poniższych zdjęciach jest przedstawiony przedmiot, który był kiedyś używany w gospodarstwach domowych do noszenia wody. Jak brzmi jego nazwa kociewska?

  

 

Podsumowanie dwunastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy"
10.04-17.04.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin, które można spotkać wiosną: A. Szczawik zajęczy  (Oxalis acetosella L.)  B.  Czermień błotna (Calla palustris L.), C.  Fiołek leśny (Viola reichenbachiana) , D. Miłek wiosenny  (Adonis vernalis L.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Przedmiot, który był w pytaniu II do noszenia kiedyś wody to szońdy lub szundy. Obie nazwy są prawidłowe.

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Wiktoria z  Szarłaty
 2. Jakub z Kalisza
 3. Leokadia z Wołczyna
 4. Maria z Radzionkowa
 5. Szymon z Szarłaty

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu trzynasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 25.04.2014r. do 05.05.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-13". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które możemy spotkać wiosną Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B. 

C. D.

Pytanie drugie: Poniżej jest przedstawiona drewniana, podłużna misa, w której kiedyś wyrabiano ciasto chlebowe lub jakieś inne ciasto. Jak brzmi jej nazwa?

  

 

Podsumowanie trzynastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 25.04-05.05.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin, które można spotkać wiosną: A. Konwalia majowa (Convallaria majalis L.), B. Konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium), C. Ziarnopłon wiosenny (Ranunculus ficaria), D. Miodunka ćma  (Pulmonaria obscura L.)


Odpowiedź na pytanie drugie:
Podłużna drewniana misa (niecka), którą kiedyś używano do wyrabiania ciasta lub ciasta chlebowego to kopónka, niecka lub dzieża. Wszystkie te nazwy uwzględnialiśmy.

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Jędrzej z Mogilna
 2. Wiktoria z Osia
 3. Anna z Niedrzwicy Dużej 

Serdecznie gratulujemy !!!!


Przedstawiamy państwu czternasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 06.05.2014r. do 13.05.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-14". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które możemy spotkać wiosną Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.
 
A. B.
C. D.

Pytanie drugie: Kwiaty tej rośliny rozwijają się dopiero nocą. Dorasta do 100 cm wysokości, rośnie na piaszczystych glebach. Niekiedy nazywany „Nocną świecą”. Proszę podać nazwę pospolitą tej rośliny. 

 

 

 

Podsumowanie czternastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 06.05-13.05.2014r. 

 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin, które można spotkać wiosną: A. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale F. H. Wigg.), B. Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.), C. Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.), D. Bagno zwyczajne (Rhododendron tomentosum Harmaja, syn. Ledum palustre L.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Kwiaty tej rośliny rozwijają się dopiero nocą. Dorasta do 100 cm wysokości, rośnie na piaszczystych glebach. Niekiedy nazywany „Nocną świecą. Jest to wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)

 

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Kamil z Torunia
 2. Alina z Płocka
 3. Ewelina z Jazowska
 4. Anna z Mogilna

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu piętnasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 16.05.2014r. do 30.05.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-15". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które możemy spotkać wiosną Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.

A. B.

C. D.

* zdjęcia można powiększać po kliknięciu kursorem na wybrany obraz

 

Pytanie drugie: Jak nazywamy przedmiot do ubijania masła? Nie chodzi o nazwę „maselnica” tylko o nazwę bardziej związaną z gwarą kociewską.


 

Podsumowanie piętnastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 16.05-30.05.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin, które można spotkać wiosną: A. Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum), B. Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.), C. Knieć błotna (Caltha palustris L.), D. Grzybień biały (Nymphaea alba L.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Przedmiot do ubijania masła w gwarze kociewskiej to kierzanka.


Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Hanna z Torunia
 2. Adrian z Sycowa
 3. Aneta z Masłowa
 4. Dominika z Krotoszyna
 5. Dorota z Kluczborka  


Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu szesnasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 05.06.2014r. do 18.06.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-16". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą gatunków roślin, które możemy spotkać w naszym otoczeniu. Prosimy zachować kolejność odpowiedzi.
A. B.
C. D.

* zdjęcia można powiększać po kliknięciu kursorem na wybrany obrazPytanie drugie: Pytanie będzie dalej nawiązywało do gwary kociewskiej tak jak to było w poprzednich zestawach, a mianowicie proszę napisać co to jest zupa z brzadu?

 

Podsumowanie szesnastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 05.06-18.06.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin, które można spotkać wiosną: A. Kosaciec żółty  (Iris pseudacorus L.), B. Borówka brusznica  (Vaccinium vitis-idaea L.), C. Przetacznik ożankowy  (Veronica chamaedrys L.), D. Siódmaczek leśny  (Trientalis europaea L.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Na Kociewiu zupa z brzadu to zupa z suszonych owoców.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Ewa z Brzeska
 2. Elżbieta z Kalisza
 3. Maria z Radzionkowa
 4. Julita z Czerska

Specjalne wyróżnienie od dyrekcji Wdeckiego Parku Krajobrazowego otrzymuje Pani Ewa Kosiewicz, która w swojej prawidłowej odpowiedzi dołączyła przepis na zupę z brzadu. Dla chętnych wypróbowania takiej zupy przekazujemy sposób jej przyrządzenia:

ZUPA Z BRZADU

Składniki:

 • 30 dkg suszonych owoców – śliwek, jabłek i gruszek (najlepiej starych odmian z Doliny Dolnej Wisły),
 • 2 litry wody,
 • 0,5 kg ziemniaków,
 • ¼  litra śmietany,
 • 4 łyżki mąki,
 • cukier i sól do smaku.

Przygotowanie:

Najpierw w wodzie należy do miękkości ugotować owoce. Równocześnie na tarce trzeba utrzeć ziemniaki i po odsączeniu z wody wymieszać z dodaną mąką i łyżką śmietany. Po zagotowaniu owoców w wodzie, małą łyżeczką strącać z ciasta do wrzątku drobne kluseczki. Po ich ugotowaniu zupę zabielić resztą śmietany. Zupę podaje się w talerzach.

Serdecznie gratulujemy !!!

 


Przedstawiamy państwu siedemnasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 17.07.2014r. do 31.07.2014r. 

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-17". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę pospolitą rośliny, która znajduję się na zdjęciu poniżej. Dla ułatwienia rozpoznania dołączony jest opis.

 

 

* zdjęcia można powiększać po kliknięciu kursorem na wybrany obraz

Pytanie drugie: Ta część konkursu będzie zachęcać do kreatywnego działania, otóż prosimy o przesłanie najciekawszego przepisu na jakąkolwiek potrawę kociewską. Najlepsze przepisy nagrodzimy książkami. 

 

Podsumowanie siedemnastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 17.07-31.07.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości roślin: A. Gnieźnik leśny, gniazdosz leśny (Neottia nidus-avis)

Odpowiedź na pytanie drugie: Przedstawiamy państwu dwa przepisy, które przykuły naszą największą uwagę. Będzie to przepis Pana Dawida Zakrzewskiego oraz Pani Aliny Wierzbowskiej. Oczywiście zwycięzców mamy więcej, którym również dziękujemy za przepisy.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Alina z Płocka
 2. Dawid z Osia 
 3. Marta z Pruszcza Gdańskiego
 4. Kamila z CzerskaZupa z korbala (przepis Pani Aliny Wierzbowskiej)

Pokrajać 1 funt żółtego korbala w kawałki, zerżnąć skórę i wyjąć miękkie

wnętrze i ugotować na miękko we wodzie. Wodę odcedzić, korbal utrzeć, aby

kawałków nie było, wlać na powrót wodę, dodać ½ litra mleka i zasypać

kruszonkę, ugniecioną z ½ szklanki pszennej mąki i wody. Można też wrzucić

5 sparzonych i drobno pokrajanych migdałów, a zupa nabędzie bardzo dobrego smaku.

Pierogi z kapustą i grzybami (przepis Pana Dawida Zakrzewskiego)

składniki:
½ kg mąki pszennej
2 jaja
½ szklanki oleju
1 ½ szklanki gorącej wody
szczypta soli

farsz:
1 kg kiszonej kapusty
3 dag suszonych grzybów
2 cebule
3 łyżki smalcu
sól, pieprz
20 dag wędzonego boczku do polania pierogów i 1 cebula
Kapustę i grzyby gotować w małej ilości wody, tak aby pod koniec gotowania była prawie sucha. Ugotowaną kapustę ostudzić i posiekać, a następnie połączyć z usmażoną na smalcu cebulą. Doprawić do smaku.

do polania pierogów:
20 dah wędzonego boczki i cebula

sposób przyrządzenia pierogów:
Mąkę wysypać na stół, dodać sól i uformować wianuszek, wbić jaja i olej oraz ciągle mieszając stopniowo wlewać gorącą wodę. Gdy mąka wchłonie wodę, dobrze zagnieść, aby ciasto było miękkie, ciągliwe i elastyczne. Wyrobione ciasto przykryć aby nie wyschło i pozostawić do wypoczęcia na koło 15 min. Odcinać porcje ciasta i cienko wałkować. Szklanką wycinać krążki i na każdy nakładać farsz, starannie zlepiać brzegi pierogów i partiami wkładać do wrzącej osolonej wody.
Pierogi powinny swobodnie gotować się do wypłynięcia.
Ugotowane pierogi wyjmować łyżką cedzakową, ułożyć na półmisku  i polać stopionym boczkiem z cebulką.

Serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do spróbowania w/w potraw !!!


Przedstawiamy państwu siedemnasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 19.08.2014r. do 02.09.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-18". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę grzybów jadalnych, które znajduję się na zdjęciu poniżej, i które możemy znaleźć w lesie.

A. B.
C. D.

Pytanie drugie: Hymenofor jest to część grzyba, proszę wskazać gdzie znajduje się ta część oraz jaka jest jego rola?

Podsumowanie osiemnastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 19.08-02.09.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości grzybów jadalnych, które można spotkać w lesie: A. Podgrzybek jadalny  (Boletus badius), B. Maślak zwyczajny (Suillus luteus (L.) Roussel), C. Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius Fr.), D. Borowik szlachetny (Boletus edulis Bull.)

Odpowiedź na pytanie drugie: Hymenofor to część owocnika u grzybów z klasy podstawczaków, na której tworzy się warstwa rodzajna (hymenium), produkująca zarodniki. Hymenofor może mieć postać blaszek (np. u gołąbków, pieczarek), rurek (np. u borowików), kolczastych wyrostków (np. u kolczaka), listewek lub zmarszczek, może też być gładki.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Julia z Mogilna
 2. Anna z Lniana  
 3. Krzysztof z Grudziądza
 4. Mariusz z Gdańska
 5. Wiktoria z Szarłaty
 6. Elżbieta z Kolna

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu dziewiętnasty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 03.09.2014r. do 10.09.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-19". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę grzybów, które znajduję się na zdjęciu poniżej, i które możemy znaleźć w lesie.

A. B. 
C. D. E. F.

Podsumowanie dziewiętnastego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 03.09-10.09.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości grzybów, które można spotkać w lesie: A. Siedzuń sosnowy (szmaciak gałęzisty) (Sparassis crispa (Wulf.), B. Czubajka kania (Macrolepiota procera (Scop.) Singer) , C. Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus L.) , D. Wieloporek gwiaździsty (Myriostoma coliforme (Dicks.) Corda), E. Koźlarz pomarańczowożółty (Leccinum versipelle (Fr. & Hök) Snell), F. Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.)

Przy zdjęciu oznaczonym litera „D” często padały odpowiedzi typu Gwiazdosz frędzelkowaty. Uznawaliśmy tą odpowiedź, ponieważ jest bardzo podobny do grzyba którego umieściliśmy w konkursie – Wieloporek gwiaździsty.

Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Jakub z Kalisza
 2. Ewelina z Jazowska  
 3. Olga z Mogilna
 4. Monika z Osia
 5. Karolina z Warszawy

 

Serdecznie gratulujemy !!!


Przedstawiamy państwu dwudziesty zestaw pytań. Na odpowiedzi czekamy od 18.09.2014r. do 25.09.2014r.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tematem "Z biegiem Wdy V-20". Prosimy także, żeby mail zawierał kolejność odpowiedzi na pytania,  imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

NAGRODY CZEKAJĄ !!!

Nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pytanie pierwsze: Proszę podać poprawną nazwę grzybów, które znajduję się na zdjęciu poniżej, i które możemy znaleźć w lesie.

A. B. 
C. D.

* zdjęcia można powiększać po kliknięciu kursorem na wybrany obraz

Pytanie drugie: Jak nazywa się paniczny lęk przed pająkami?

Podsumowanie dwudziestego zestawu pytań V edycji "Z biegiem Wdy" 18.09-25.09.2014r. 

Odpowiedzi na pytanie pierwsze dotyczące znajomości grzybów, które można spotkać w lesie: A. Smardz jadalny (Morchella esculenta (L.) Pers.), B. Purchawka chropowata  (Lycoperdon perlatum Pers.), C. Gąska zielona (Tricholoma equestre (L.) P. Kumm.) , D. Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm.)


Odpowiedź na pytanie drugie: Arachnofobia -paniczny lęk przed pająkami


Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kilka osób, które zostały nagrodzone książkami: 

Oto laureaci:

 1. Dawid z Żura
 2. Wojciech z Pruszcza
 3. Kinga z Gdańska
 4. Piotr z Poznania
 5. Honorata z Mogilna
 6. Julia z Mirska

 

Serdecznie gratulujemy !!!