Stadem krążą już bociany Ponad wsią rodzinną, Bo im tutaj zimno. Słychać klekot ich żałosny: „Strach nam srogiej zimy! Do widzenia aż do wiosny, Wcześniej nie wrócimy!”
W. Broniewski 

MIGRACJE – WĘDRÓWKI – regularne, dalekie, związane z porami roku przemieszczanie się ptaków niektórych gatunków np. bocian, żuraw, jaskółka, itp.

Ptaki wędrowne zdradzają niezwykłą zdolność orientacji; bocian, który jesienią odleciał do Afryki jest w stanie wiosną trafić w to samo miejsce, z którego wyruszył. Najdalsze wędrówki pokonują ptaki europejskie zimujące we wnętrzu Afryki lub południowej Azji. Krótkodystansowe migracje odbywają ptaki zimujące na południu Europy. Informacje o trasie wędrówki mają zakodowane genetycznie, orientują się względem położenia słońca i gwiazd. Wędrówka jesienna należy do długich, bowiem ptaki przerywają ją często na odpoczynek i żerowanie. Wiosenna podróż natomiast jest krótsza, gdyż ptaki śpieszą się na lęgowiska.

Nadeszła zima Wiele gatunków ptaków postanowiło zimą pozostać na własnym terytorium. W lasach, ogrodach i parkach otaczających nasze domostwa nie raz pojawiają się wygłodniałe i zmarznięte ptaszęta. POMÓŻ NAM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Budując karmniki i wykładając w nich karmę uratujemy wiele ptasich istnień. Zimą, gdy nasze rodzime ptaki odleciały do ciepłych krajów, ich miejsce zajęły osobniki zza wschodniej i północnej granicy. Zimowi goście, którzy przybyli w poszukiwaniu pokarmu (jemiołuszki, gile), również oczekują naszej pomocy.