Wydarzenia i informacje

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Perły Polskiej Przyrody 2023”.
Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski poprzez przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju. Fotografia staje się nie tylko relacją z obserwacji natury i fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury.
Zachęcamy Państwa do włączenia się w tą niecodzienną inicjatywę jaką jest promocja różnorodności polskiej przyrody. Gorąco liczymy na Państwa zaangażowanie, wierząc, że będzie to także okazja do promocji własnej twórczości artystycznej.
Czas trwania konkursu: 08.09.2023 - 15.10.2023r.
Link do regulaminu konkursu: Regulamin
Link do karty zgłoszeniowej: Karta zgłoszeniowa

    

Drodzy Goście!

Od pewnego czasu borykamy się z awarią linii telefonicznej. Osoba dzwoniąca słyszy standardowy sygnał oczekującego połączenia, a u nas cisza, telefony nie wydają żadnego dźwięku. Próbujemy naprawić linię jak najszybciej, ale awaria się przeciąga. W związku z tym uruchomiliśmy drugą linię telefoniczną, pod numerem: 609 919 881  i na ten numer prosimy kontaktować się z nami. Kontakt możliwy jest również mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu kontaktu bezpośrednio z konkretnym pracownikiem prosimy szukać namiaru w dziale KONTAKT

W dniu 30 października nastąpiło rozstrzygnięcie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2022. Tegoroczna edycja zgromadziła 196 fotografów dzikiej przyrody, którzy w 6 kategoriach konkursowych nadesłali łącznie 1623 prac.

Zwycięskie prace z tegorocznej edycji, jak również z poprzednich można zobaczyć na profilu społecznościowym Facebook poświęconemu konkursowi fotograficznemu www.facebook.com/PerlyPolskiejPrzyrody oraz na Instagramie www.instagram.com/perly_polskiej_przyrody

Z listą laureatów można zapoznać się poniżej:

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Perły Polskiej Przyrody 2022 - rozstrzygnięcie.pdf71 kB

UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!! Zmiana terminu nadsyłania praca na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Perły Polskiej Przyrody 2022". Termin upływa z dniem 21 października 2022r., decyduje data stempla pocztowego.

Szanowni Państwo informujemy o zamknięciu listy zgłoszeniowej na wydarzenie "Co  w lesie huczy? Noc Sów"

 

 Wdecki Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na warsztaty stacjonarno-terenowe pt. Co w lesie huczy? Noc Sów 2022, które odbędą się 25 marca br. w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu.

Szczegółowe informacje poniżej:

Noc Sów 2022 - plakat

Noc Sów 2022 - regulamin wydarzenia

Noc Sów 2022 - formularz zgłoszeniowy

Osie, dn. 11.01.2022 r.

 WPK.1100.1.2022.DS

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACY

Wdecki Park Krajobrazowy z siedzibą w Osiu ogłasza nabór na stanowisko pracy:

 1. Nazwa i adres jednostki:
  Wdecki Park Krajobrazowy, ul. Rynek 11a, 86-150 Osie
 2. Stanowisko: strażnik
 3. Wymiar etatu: 1
 4. Ilość stanowisk: 1

Ogłoszenie w BIP: Skan ogłoszenia

Osie, dn. 11.01.2022 r.

 WPK.1100.2.2022.DS

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACY

Wdecki Park Krajobrazowy z siedzibą w Osiu ogłasza nabór na stanowisko pracy:

 1. Nazwa i adres jednostki:
  Wdecki Park Krajobrazowy, ul. Rynek 11a, 86-150 Osie
 2. Stanowisko: specjalista ds. edukacji
 3. Wymiar etatu: 1/2
 4. Ilość stanowisk: 1

Ogłoszenie w BIP: Skan ogłoszenia

 

Osie, dn. 11.01.2022 r.

 WPK.1100.3.2022.DS

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACY

Wdecki Park Krajobrazowy z siedzibą w Osiu ogłasza nabór na stanowisko pracy:

 1. Nazwa i adres jednostki:
  Wdecki Park Krajobrazowy, ul. Rynek 11a, 86-150 Osie
 2. Stanowisko: referent ds. administracyjno-księgowych
 3. Wymiar etatu: 1/2
 4. Ilość stanowisk: 1

Ogłoszenie w BIP: Skan ogłoszenia

 

Osie, dn. 11.01.2022 r.

 WPK.1100.4.2022.DS

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACY

Wdecki Park Krajobrazowy z siedzibą w Osiu ogłasza nabór na stanowisko pracy:

 1. Nazwa i adres jednostki:
  Wdecki Park Krajobrazowy, ul. Rynek 11a, 86-150 Osie
 2. Stanowisko: specjalista ds. turystyki i rekreacji
 3. Wymiar etatu: 1/2
 4. Ilość stanowisk: 1

Ogłoszenie w BIP: Skan ogłoszenia

 

Zarządzenie nr 5/2021 Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

z dnia 2 grudnia 2021 roku  

w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego

 

Na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz.1320 oraz z 2021r r. poz.1162) i Zarządzenia                      Nr 65/2021 Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia  23 września 2021 r. zarządza się, co następuje:

§ 1.

Ustala się dzień 24 grudnia 2021 r. (piątek) dniem wolnym od pracy dla pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu w zamian za święto 25 grudnia 2021 r. przypadające w sobotę.

§ 2

W dniu 24 grudnia 2021 roku  biuro Wdeckiego  Parku Krajobrazowego będzie nieczynne dla interesantów.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

„Gdyby te listy czytał świat
To pewnie by się zmienił
A mędrcy mądrzy że aż strach
Milczeli zawstydzeni”

Andrzej Sikorowski

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Wielkimi krokami zbliża się DZIEŃ DZIECKA. To dzień w którym dorośli szczególnie wsłuchują się w potrzeby, troski i marzenia dzieci. Dlatego chcielibyśmy zachęcić DZIECI do udziału w konkursie i do napisania listu w którym  opiszą swoje troski i oczekiwania dotyczące przyszłości Ziemi i stanu środowiska. To dorośli podejmują decyzje dotyczące naszego otoczenia, niestety nie zawsze właściwe, o czym świadczy obecny stan naszej planety. Czasem to Wy drogie Dzieci wiecie i potraficie więcej zdziałać w zakresie ochrony przyrody. Napiszcie więc co chciałybyście przekazać światu, udzielcie dorosłym wskazówek jak powinni postępować, uzasadnijcie dlaczego ważny jest dla Was los planety na której mieszkamy. Wierzę, że Wasze listy poruszą przynajmniej niektóre sumienia dorosłych i wskażą kierunek właściwego postepowania względem środowiska. Pamiętajcie aby Wasze listy były czytelne. Najpiękniejsze listy będziemy publikować stąd prośba o ich podpisywanie tylko Waszym imieniem. Do listu dołączcie zgodę rodzica/opiekuna.

Zapraszamy do udziału w zabawie questingowej w czasie której uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić i odkryć tajemnice historii Osia. Wydarzenie realizowane jest w ramach akcji ESKAPADA - Poznaj swój region z przewodnikiem. Na wydarzenie obowiązują zapisy na stronie: 

KLIKNIJ ABY SIĘ ZAPISAĆ

Zapisz się na godzinę 10:00

Zapisz się na godzinę 10:15

Zapisz się na godzinę 10:30

Zapisz się na godzinę 10:45

Zapisz się na godzinę 11:00

Zapisz się na godzinę 11:15

Zapisz się na godzinę 11:30

Obowiązuje limit miejsc - łącznie w zabawie może wziąć udział max 30 osób w max 5 ( może być mniejszy zespół) osobowych zespołach.

Operacja Czysta Rzeka 2021
Projekt Operacja Czysta Rzeka polega na zbiórce odpadów przez Wolontariuszy z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych gmin i miast. Projekt w całości jest realizowany przez Wolontariuszy, którzy zawiązują sztaby i wspólnie prowadzą akcje sprzątania.
Projekt „Operacja Czysta Rzeka” zwraca uwagę na wszechstronny problem zaśmiecania terenów szczególnie o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.
Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy, ale także i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.
Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich na wszechobecny problem zaśmiecania rzek odpadami. Takie rozwiązania pozbycia się śmieci są chwilowe. Skutkiem jest zamierające życie rzek. Chcemy oczyścić rzeki i przywrócić ich koryta do stanu zbliżonego do naturalnego.
Link do rejestracji na spływ kajakowy rzeką Wdą:
https://system.operacjarzeka.pl/akcja/czysta-wda-splyw-kajakowy,48
Liczba miejsc na spływ kajakowy rzeką Wdą ograniczona - 20 osób
 
Link do rejestracji na spacer brzegiem rzeki Wdy:
Liczba miejsc na spacer brzegiem rzeki Wdy ograniczona - 20 osób
Uwaga: Na koniec imprezy przewidziane jest ognisko, prowiant we własnym zakresie. Ubiór stosowny do panujących warunków pogodowych.

Zarządzenie nr  2/2020
Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu z dnia 3 czerwca 2020 roku
w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników 
Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

Bajka o leśnych skrzatach.

 

Kawałek od nas, nie za daleko, tam gdzie drzewa rosną gęsto, ptaki śpiewają najpiękniejsze pieśni a mrówki pracują najpilniej żyły sobie dwa leśne skrzaty. To znaczy było ich znacznie więcej, bo który las nie ma swoich małych pomocników? Ale ta bajka dotyczy dwóch, konkretnych – Bożenki i Benia. Są przyjaciółmi od zawsze, odkąd wyszli ze skorupki orzeszka który zgubił szpak. Ich mamy bujały w nich maluchy do snu, razem z trelami ptaków usypiały pięknymi piosenkami. Benio z Bożenką byli nierozłączni. Razem gonili się z jaszczurkami, razem zbierali leśne maliny, a nawet wspinali się na drzewa. Robili szałasy z igieł sosny, w liściach przenosili krople wody. Czasami nawet, z racji że są od mrówek więksi, pomagali im w budowie mrowiska.

Czy wiesz, że …
Rezerwat „Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”:
 • jest to rezerwat częściowy (leśny) utworzony w 1975 roku o powierzchni 102,21 ha. (położenie: na czerwonym szlaku turystycznym „Stu z nieba” – ok. 8 km od miejscowości Osie w kierunku na Skórcz tzw. Brukiem);
 • w tym wyjątkowym uroczysku chronione jest jedno z najbogatszych stanowisk jarzębu brekinii na Niżu Środkowoeuropejskim;
 • najstarsze „brzęki” liczą ponad 300 lat;

We Wdeckim Parku Krajobrazowym, w Borach Tucholskich, w piaszczystych skarpach nad Wdą znalazły idealne miejsce do życia, o kim mowa o zimorodkach. Właśnie rozpoczęła się akcja obrączkowania zimorodków we Wdeckim Parku Krajobrazowym, nad Wdą żyje najwięcej zimorodków w Polsce. Dzięki czystej wodzie mają tu zapasy ryb, które są ich podstawowym pożywieniem. Możesz je tu zobaczyć, na przykład w czasie spływu kajakowego...

 

Czy wiesz, że …
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans):
  • to gatunek byliny z ulistnionymi rozłogami, zakorzeniającymi się
  • zasiedla lasy mieszane i liściaste
  • rośnie na glebach świeżych, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne
  • kwitnie od kwietnia do lipca

Cześć!
Chcemy Wam dziś przedstawić nasze Parkowe Skrzaty: Bożenkę i Benia. Nasi mali przyjaciele są znawcami przyrody.
W obecnym czasie dzieci nie odwiedzają parku i naszych skrzatów, przez co Bożenka i Benio są smutni.
Aby temu zapobiec ogłaszamy konkurs na wiersz, opowiadanie lub bajkę w których pojawią się nasi mali przyjaciele
Prace wysyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do poniedziałku (18 maja) do godziny 12.00
Bożenka i Benio wybiorą z przesłanych prac najciekawsze i nagrodzą drobnymi upominkami
Pracę należy podpisać: imię, nazwisko, wiek i adres zamieszkania.
Przesłanie pracy jest równoznaczne ze zgodą na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania; publikację i wykorzystanie pracy przez Wdecki Park Krajobrazowy do celów edukacyjnych i promocyjnych.