Padalec zwyczajny (Anguis fragilis). Beznoga jaszczurka, przypominająca węża. W Polsce padalec zwyczajny jest spotykany na terenie całego kraju. Jest aktywny w nocy i o zmierzchu. Zimuje często gromadnie w zakamarkach. Zjada owady, ślimaki, dżdżownice.

Gody rozpoczynają się od połowy kwietnia i trwają aż do lipca. Ciąża trwa 3 miesiące. Padalec zwyczajny jest jajożyworodny. Młode mają długość do 10 cm i rodzą się w osłonkach jajowych. Osłonki rozrywane są w trakcie porodu lub tuż po nim. Młode są od razu zdolne do samodzielnego życia. Samica ♀️ w roku zwykle rodzi od 6 do 16 sztuk.

Padalec zwyczajny jest gatunkiem w Polsce objętym całkowitą ochroną prawną.

Zobacz film na Facebooku

Jest całkowicie bezbronny. Ze względu na swój wygląd mylony jest ze żmiją. Padalec zwyczajny nie jest jadowity.
Do tego gatunku zaliczamy też odmianę barwną: padalca turkusowego (Anguis colchica). Spotykany jest on między innymi na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym. U dorosłych osobników wzdłuż ciała występują okrągłe, turkusowe plamy.

Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona . Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon.

O podobieństwie padalca do żmii decyduje jego miedzianobrązowe i szare ubarwienie oraz pręga na grzbiecie. Jednak różnice między nimi są wyraźne:
Jedną z cech odróżniających padalca od węża jest to, że głowa padalca jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia, trudno jest rozpoznać, gdzie kończy się jego głowa a zaczyna, tułów.
Kolejną różnicą jest obecność otworów usznych, których u węży brak.

Padalec ma krępe, sztywne ciało, żmija – giętkie, sprężyste ciało;
Padalec – kruchy, łamliwy ogon, często w fazie regeneracji po odrzuceniu; żmija – zdrowy ogon;
Padalec ma pręgę grzbietową bladą i prostą, często więcej niż jedną; u żmii zygzakowatej pręga grzbietowa tworzy wyraźny zygzakowaty wzór.
O tym co padalec robi w naszym ogródku możecie poczytać tu: https://tiny.pl/rl7rs
Muzyka: https://www.bensound.com