Samczyk w pełnej krasie.

Samczyk w pełnej krasie

Wynikiem prowadzonego od 2005 roku monitoringu awifauny Zalewu Żurskiego było między innymi odkrycie licznych stanowisk zimorodków. Te jedne z najpiękniej ubarwionych ptaków zasiedlają wydrążone przez siebie norki w skarpach nad wodami zasobnymi w drobne ryby, które są ich głównym pokarmem. Ptak ten będący pod ochroną ( widnieje także na liście gatunków zagrożonych – Natura 2000) znalazł na naszych terenach nadspodziewanie korzystne warunki do zakładania lęgów.

Zakładanie sieci ornitologicznej przed norką
Zakładanie sieci ornitologicznej przed norką

W Polsce przeciętnie zajęte przez zimorodki norki znajduje się w odległości ok. 1 km max. 300m jedno od drugiego. Zalew Żurski jest w tym przypadku ewenementem, ponieważ zagęszczenie wynosi 40 – 70 m. Jest to też prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Europie, gdzie stanowiska zimorodków są tak blisko siebie.

Zakładanie obrączki
Zakładanie obrączki

Cykl obrączkowań rozpoczętych w 2007 roku ma na celu wyjaśnienie tajemnicy migracji zimorodków populacji Żurskiej oraz zbadanie ich biologii na tym terenie. Wszystkie odłowione zimorodki były „gołe” to znaczy, że nigdzie na terenie Europy nie były obrączkowane.

Młode zimorodki
Młode zimorodki

W tegorocznym sezonie zaobrączkowano ponad 150 osobników dorosłych i piskląt. Pozostaje nam teraz czekać na meldunki z Europy, gdzie te nasze „ptaszki” migrują i ile z nich wraca na swoje tereny.

Typowa zimorodkowa skarpa
 
Rozwinięta sieć
 
Sznur obrączek dla zimorodków
 
Ważenie - jeden z pomiarów 
Samiczka w sieci.
 
Strzyżyk, częsty sąsiad zimorodka