Sławomir Rajnik


„Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym” to cykliczna, plenerowa impreza o charakterze przyrodniczo, ekologiczno, kulturowym. Ma on na celu promocję Borów Tucholskich, Kociewia i gminy Osie co w okresie wakacyjnym jest jednym z najważniejszych zadań Parku.

Sławomir Rajnik

Były długoletni pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego, począwszy od stanowiska strażnika do Głównego Specjalisty ds. Ochrony Przyrody. Absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Swoją pasję do przyrody rozwijał jako pracownik Lasów Państwowych, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, a obecnie specjalista w Wydziale Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Od kilku lat swoją wiedzą i refleksjami na temat szeroko pojętej przyrody, jej ochrony i gospodarki leśnej dzieli się z czytelnikami Magazynu Ogólnopolskiego ZAGRODA ukazującego się jako kwartalnik. Za naszą namową postanowił podzielić się dotychczasowymi artykułami z odwiedzającymi naszą stronę.

Jedenaste Lato w Parku cieszyło się w tym roku wyjątkowym powodzeniem. Złożyło się na to wiele czynników min. słoneczna pogoda, pierwszy dzień wakacji, odpowiednie rozpropagowanie imprezy jak i zwykłe zwoływanie się gości na telefon gdyż atrakcji nie brakowało. Wśród konkursów cieszących się największym powodzeniem było rozpoznawanie tropów zwierzęcych, „dźwięko-gra” czyli rozpoznawanie ptaków po śpiewie, „drewno-gra” tzn. rozpoznawanie gat. drzew na podstawie próbek, oraz rozpoznawanie roślin i zwierząt na podstawie zdjęć. Dodatkowo festynowi towarzyszyły konkursy zręcznościowo-sprawnościowe oraz wędkarskie i sportowe. W tego rodzaju festynach nie mogło zabraknąć twórców ludowych którzy oprócz tego że sprzedawali swoje wyroby to jeszcze nie kryli przed nikim tajników ich wyrabiania. Festyn zakończył się zabawą taneczną, a że noc krótka to oczywistym było że trwała do białego rana.

Lato w Parku 2010 Lato w Parku 2010Lato w Parku 2010 Lato w Parku 2010 Lato w Parku 2010Lato w Parku 2010 Lato w Parku 2010 Lato w Parku 2010