Wydarzenia

 • Recital Organowy - Muzyka Mennonitów - Chełmno 7.06.2024 r.

  03.06.2024

  W najbliższy piątek w ramach Soboty z Mennonitami zapraszamy do Chełmna na Recital Organowy - Muzyka Mennonitów w wykonaniu dr Donny Ratzlaff Hetrick z USA. 🎼🎹

   
 • Sobota z Mennonitami - Chrystkowo 8.06.2024 r.

  03.06.2024

  Zapraszamy do zagrody olęderskiej w Chrystkowie na kolejne spotkanie z mennonitami! W sobotę 8 czerwca odwiedzą nas goście z Niderlandów i USA. Tym razem najwięcej uwagi poświęcimy mennonickim tradycjom kulinarnym i produktom żywnościowym. W programie wydarzenia przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

  - prezentacja Rodneya Ratzlaffa pt. „Kuchnia Ratzlaffów – mennonickiej rodziny z okolic Świecia”

  - rozmowa z Antoinette Hazevoet, Florą Visser i Betty Lavooij-Jantzen z Niderlandów o tradycjach kulinarnych i produktach żywnościowych holenderskich mennonitów

  - opowieść Marka Opitza (Gospoda Mały Holender w Żelichowie) o kuchni żuławskiej i jej mennonickich odcieniach

  - prelekcja „Mennonici a alkohol” dr. Michała Targowskiego

  - degustacje mennonickich i olęderskich specjałów

  - prezentacja uprawy mennonickiej pszenicy Turkey Red oraz poświęconej jej wystawy

  - zwiedzanie chrystkowskiej chaty i jej otoczenia

  Wydarzenie odbywa się w godzinach 11.00-15.00 w sobotę 8 czerwca 2024 roku w zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie.

  Wstęp wolny!

  Zapraszają: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Stowarzyszenie „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw” realizujące projekt Pamięć Przechówka.

   

   
 • Zajęcia terenowe w Kozielcu

  27.05.2024

  Występujący na zboczach doliny Wisły w miejscowości Kozielec Len austriacki (Linum austriacum L.), zaciekawił i zachęcił nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrczu do zorganizowania terenowych zajęć edukacyjnych. Dzięki inicjatywie Dyrekcji szkoły i kadry nauczycielskiej przy współpracy pracowników ZPKnDW i merytorycznym udziale przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Botanicznego (Oddział Bydgoski), 22 maja 2024r. uczniowie mogli zobaczyć rzadką roślinę chronioną rosnącą w środowisku naturalnym.

   
 • Przygody z porożem jeleniowatych

  06.03.2024

  Okres przedwiośnia i wczesnej wiosny to czas gdy samce jeleniowatych (czyli między innymi sarny, daniele i jelenie) zrzucają poroże. Silne osobniki mogą pozbywać się go już w połowie lutego ale na świeże zrzuty można trafić do połowy kwietnia. Na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą również znajdowane są, niejednokrotnie okazałe, tego typu „trofea”. W naszych okolicach na szczególnie ciekawe i imponujące zrzuty natrafić można w lasach koło Zalewu Koronowskiego i wschodniej części Borów Tucholskich, jak również w pobliżu Dąbrowy Chełmińskiej i Gruczna. Silne byki jelenia zdarzają się również na północ od Nowego i Grudziądza.

  Piękne zrzuty jelenia znad dolnej Wisły Król polskich kniei - jeleń szlachetny (fot. Piotr Szumigaj)

  Poniżej zamieszczamy także tekst nt. zrzucania poroża przez jeleniowate:

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Zrzucanie poroża przez jeleniowate.pdf144 kB
   
 • Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego „Kuchnia czasów Ludwika Rydygiera”.

  01.03.2024

  W dniu 21 marca 2024 r. o godz. 9.30 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu odbędzie się Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego „Kuchnia czasów Ludwika Rydygiera”.

  To pierogi są tematem wiodącym tegorocznego Konkursu Kulinarnego na dania przygotowane na podstawie dawnych grudziądzkich książek kucharskich, ze szczególnym uwzględnieniem "Nauki gotowania do użytku ludu polskiego". Książka ta złożona została z przepisów nadesłanych przez gospodynie z ziemi chełmińskiej i Pomorza na ogłoszony przez "Gazetę Grudziądzką" na początku ubiegłego wieku konkurs kulinarny.

  Celem konkursu jest pokazanie dawnej kuchni regionu, przypomnienie dawnych smaków, produktów i bogatych tradycji kulinarnych Pomorza i Kujaw, a także zachowanie tradycji kulinarnych, które dotyczą nie tylko gotowania, ale odzwierciedlają też historię i zwyczaje naszego regionu.

  Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Głównymi organizatorami są: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Współorganizatorzy oraz sponsorzy konkursu: Wytwórnia Octu i Majonezu Ocetix Sp. z o.o., Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska, Slow Food Polska Convivium Gruczno, Młyny Szczepanki oraz Zakład Produkcji Cukierniczej „Wisła”. 

  Uczestnikami mogą być zespoły uczniów szkół gastronomicznych, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz kół gospodyń wiejskich z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

  Życzymy powodzenia rywalizującym zespołom!

   

Warto zobaczyć

 • Góra zamkowa w Starogrodzie

  18.09.2013

  Miejscowość ze wspaniałym punktem widokowym na dolinę Wisły, położona na krawędzi wysoczyzny chełmińskiej, widoczna jest ze znacznej odległości. W latach 1244-1454 zbudowano tu zamek, będący siedzibą komturów krzyżackich.

   
 • Rezerwat stepowy „Zbocza Płutowskie”

  18.09.2013

  Głównym celem rezerwatu jest zachowanie unikatowych roślin sucholubnych. Od 2003 r. w rezerwacie, w ramach czynnej ochrony konserwatorskiej wprowadzono wypas starej, polskiej rasy owiec - wrzosówek.

   
 • Cmentarz menonicki w Kosowie

  10.08.2013

  Nieczynny cmentarz ewangelicki został założony około 1800 roku. Położony jest na niewielkim specjalnie usypanym wzniesieniu zabezpieczającym przed wylewami Wisły.

   
 • Chełmno

  18.09.2013

  Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku.

   
 • Jaskinia Bajka w Gądeczu

  18.09.2013

  Jedyna w województwie kujawsko-pomorskim jaskinia. Jaskinia utworzyła się w plejstoceńskich, droboziarnistych piaskowcach, o spoiwie węglanowym. Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini.

   
 • Gruczno

  18.09.2013

  To malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, której nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występujące nigdzie więcej na terenie Polski. Nazwa ta jest pochodną od wyrazu „gród”, który górował nad wsią już w VII wieku.