Wydarzenia

Warto zobaczyć

  • Jaskinia Bajka w Gądeczu

    18.09.2013

    Jedyna w województwie kujawsko-pomorskim jaskinia. Jaskinia utworzyła się w plejstoceńskich, droboziarnistych piaskowcach, o spoiwie węglanowym. Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini.

     
  • Barokowy kościół w Topolnie

    01.08.2013

     

    Z bogatego wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje Cudowny Obraz Matki Boskiej z XV-XVI wieku, wykonany na świerkowym drewnie przez nieznanego autora w stylu jasnogórskim. Jak głosi podanie ludowe przypłynął on rzeką Wisłą w 1583 roku w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

     
  • Rezerwat Ostnicowe Parowy Gruczna

    18.09.2013

    Zachowały się tutaj dobrze wykształcone zespoły muraw kserotermicznych. Na uwagę zasługuje płat ostnicy Jana - stepowego gatunku trawy rzadko spotykanej w Polsce. Jest to jedno z bardziej zwartych i bogatych stanowisk nad Wisłą.

     
  • Parów Cieleszyński

    18.09.2013

    Podziwiać tu można ogromne pakiety skalne piaskowców, które tworzą rzadko spotykane na Niżu Polski formy jaskiniowe m. in. jamy, schroniska i okapy. Formy te zasługują na uwagę z powodu rzadkiego występowania, niezwykłego charakteru oraz zagadkowej ich genezy.

     
  • Ostromecko

    18.09.2013

    W centrum wsi znajduje się pałac tzw „nowy”, który został zbudowany w 1849 r. a w 1891 r. przekształcony i powiększony o salę balową, pałacyk myśliwski i kaplicę. Przy pałacu rozciąga się park z XVIII w., w głębi którego znajduje się ruina neoromańskiego mauzoleum grobowego z 1878 r. dawnych właścicieli. W parku rośnie szereg pomnikowych drzew.

     
  • Gruczno

    18.09.2013

    To malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, której nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występujące nigdzie więcej na terenie Polski. Nazwa ta jest pochodną od wyrazu „gród”, który górował nad wsią już w VII wieku.

     
  • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

    17.03.2023

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)

    Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.