Wydarzenia

 • Dni Otwarte Sadów w Chrystkowie - 23-24.09.2023 r.

  11.09.2023

  Już za 2 tygodnie zapraszamy Państwa do Chrystkowa, gdzie odbędą się Dni Otwarte Sadów w organizowane w ramach Dnia Parków Krajobrazowych. Oprócz wykładów będzie można wziąć udział w zajęciach praktycznych z zakładania i pielęgnacji sadów, degustacji owoców oraz owocobraniu. Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko :-)

   
 • Popołudnie z mennonitami w Chrystkowie (2.09.2023)

  28.08.2023

   

  Zapraszamy do zabytkowej zagrody olęderskiej w Chrystkowie w sobotę 2 września na godz. 16.00! Spotkacie współczesnych mennonitów z USA i Kanady, których przodkowie mieszkali niegdyś w okolicach Świecia. Czekają na Was ciekawe opowieści i prezentacje o mennonitach z Przechówka, Chrystkowa i Kosowa, ich tożsamości, języku i dalekich migracjach. Nie zabraknie również relacji z pierwszego etapu działań inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku. Oczywiście znajdzie się także czas na poczęstunek mennonickimi i olęderskimi specjałami oraz zwiedzanie chrystkowskiej chaty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
  Szczegółowy program "Popołudnia z mennonitami":
  • Spotkanie z Rodneyem Ratzlaffem (USA) i Davidem Richertem (Kanada), mennonitami wywodzącymi się z okolic Świecia
  • Opowieść o mennonitach z Przechówka i ich migracjach (Rodney Ratzlaff)
  • Opowieść o mennonitach z Chrystkowa i Kosowa (dr Michał Targowski , UMK)
  • Opowieść o plattdeutsch – języku nadwiślańskich mennonitów (prof. Tomasz Wicherkiewicz, UAM)
  • Relacja z pierwszego etapu prac inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku (Michał P. Wiśniewski, Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw)
  • Degustacja mennonickich i olęderskich specjałów
  • Oprowadzanie po zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie
  Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. Współorganizatorzy: Gmina Świecie, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.
  Pokaż mniej
   
 • Dni Otwarte Sadów (22-25.09.2022 r.)

  14.09.2022

  Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte Sadów w ramach Dnia Parków Krajobrazowych, podczas których zgłębicie wiedzę o starych odmianach drzew owocowych oraz historycznych sposobach przetwarzania i przechowywania owoców.

  Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko.

   
 • Europejski Dzień bez Samochodu (17.09.2022 r.)

  14.09.2022

   
 • Ratownicze zabiegi agrolotnicze w drzewostanach sosnowych

  31.08.2022

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 2 września 2022 r. do końca tego miesiąca planowane są zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których występują gradacyjne boreczniki sosnowe. Zabiegami zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica.

   

Warto zobaczyć

 • Gruczno

  18.09.2013

  To malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, której nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występujące nigdzie więcej na terenie Polski. Nazwa ta jest pochodną od wyrazu „gród”, który górował nad wsią już w VII wieku.

   
 • Barokowy kościół w Topolnie

  01.08.2013

   

  Z bogatego wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje Cudowny Obraz Matki Boskiej z XV-XVI wieku, wykonany na świerkowym drewnie przez nieznanego autora w stylu jasnogórskim. Jak głosi podanie ludowe przypłynął on rzeką Wisłą w 1583 roku w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

   
 • Pieta w Borównie

  18.09.2013

  Rzeźba Bolesnej Matki z ciałem Chrystusa na kolanach, jest odlana z betonu, pokryta warstwą wyrównującą i obrobiona dłutem. Wykonano ją w Pelplinie w 1923 roku, przywieziono i ustawiono przy wjeździe do gospodarstwa pana Franciszka Geppusa.

   
 • Rezerwat „Góra św. Wawrzyńca”

  18.09.2013

  W małym rezerwacie ścisłą ochroną objęto wał dawnego grodziska i niewielki fragment zbocza doliny Wisły. Odkryto tu wczesnośredniowieczny zespół osadniczy (dawną lokalizację Chełmna), który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

   
 • Rezerwat Ostnicowe Parowy Gruczna

  18.09.2013

  Zachowały się tutaj dobrze wykształcone zespoły muraw kserotermicznych. Na uwagę zasługuje płat ostnicy Jana - stepowego gatunku trawy rzadko spotykanej w Polsce. Jest to jedno z bardziej zwartych i bogatych stanowisk nad Wisłą.

   
 • Chełmno

  18.09.2013

  Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku.