Wydarzenia
-
Dni Otwarte Sadów w Chrystkowie - 23-24.09.2023 r.
11.09.2023
Już za 2 tygodnie zapraszamy Państwa do Chrystkowa, gdzie odbędą się Dni Otwarte Sadów w organizowane w ramach Dnia Parków Krajobrazowych. Oprócz wykładów będzie można wziąć udział w zajęciach praktycznych z zakładania i pielęgnacji sadów, degustacji owoców oraz owocobraniu. Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko :-)
-
Popołudnie z mennonitami w Chrystkowie (2.09.2023)
28.08.2023
Zapraszamy do zabytkowej zagrody olęderskiej w Chrystkowie w sobotę 2 września na godz. 16.00! Spotkacie współczesnych mennonitów z USA i Kanady, których przodkowie mieszkali niegdyś w okolicach Świecia. Czekają na Was ciekawe opowieści i prezentacje o mennonitach z Przechówka, Chrystkowa i Kosowa, ich tożsamości, języku i dalekich migracjach. Nie zabraknie również relacji z pierwszego etapu działań inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku. Oczywiście znajdzie się także czas na poczęstunek mennonickimi i olęderskimi specjałami oraz zwiedzanie chrystkowskiej chaty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.Szczegółowy program "Popołudnia z mennonitami":• Spotkanie z Rodneyem Ratzlaffem (USA) i Davidem Richertem (Kanada), mennonitami wywodzącymi się z okolic Świecia• Opowieść o mennonitach z Przechówka i ich migracjach (Rodney Ratzlaff)• Opowieść o mennonitach z Chrystkowa i Kosowa (dr Michał Targowski , UMK)• Opowieść o plattdeutsch – języku nadwiślańskich mennonitów (prof. Tomasz Wicherkiewicz, UAM)• Relacja z pierwszego etapu prac inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku (Michał P. Wiśniewski, Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw)• Degustacja mennonickich i olęderskich specjałów• Oprowadzanie po zagrodzie olęderskiej w ChrystkowieOrganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. Współorganizatorzy: Gmina Świecie, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.
Pokaż mniej -
Dni Otwarte Sadów (22-25.09.2022 r.)
14.09.2022
Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte Sadów w ramach Dnia Parków Krajobrazowych, podczas których zgłębicie wiedzę o starych odmianach drzew owocowych oraz historycznych sposobach przetwarzania i przechowywania owoców.
Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko.
-
Europejski Dzień bez Samochodu (17.09.2022 r.)
14.09.2022
-
Ratownicze zabiegi agrolotnicze w drzewostanach sosnowych
31.08.2022
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 2 września 2022 r. do końca tego miesiąca planowane są zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których występują gradacyjne boreczniki sosnowe. Zabiegami zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica.
Warto zobaczyć
-
Gruczno
18.09.2013
To malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, której nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występujące nigdzie więcej na terenie Polski. Nazwa ta jest pochodną od wyrazu „gród”, który górował nad wsią już w VII wieku.
-
Barokowy kościół w Topolnie
01.08.2013
Z bogatego wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje Cudowny Obraz Matki Boskiej z XV-XVI wieku, wykonany na świerkowym drewnie przez nieznanego autora w stylu jasnogórskim. Jak głosi podanie ludowe przypłynął on rzeką Wisłą w 1583 roku w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
-
Pieta w Borównie
18.09.2013
Rzeźba Bolesnej Matki z ciałem Chrystusa na kolanach, jest odlana z betonu, pokryta warstwą wyrównującą i obrobiona dłutem. Wykonano ją w Pelplinie w 1923 roku, przywieziono i ustawiono przy wjeździe do gospodarstwa pana Franciszka Geppusa.
-
Rezerwat „Góra św. Wawrzyńca”
18.09.2013
W małym rezerwacie ścisłą ochroną objęto wał dawnego grodziska i niewielki fragment zbocza doliny Wisły. Odkryto tu wczesnośredniowieczny zespół osadniczy (dawną lokalizację Chełmna), który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
-
Rezerwat Ostnicowe Parowy Gruczna
18.09.2013
Zachowały się tutaj dobrze wykształcone zespoły muraw kserotermicznych. Na uwagę zasługuje płat ostnicy Jana - stepowego gatunku trawy rzadko spotykanej w Polsce. Jest to jedno z bardziej zwartych i bogatych stanowisk nad Wisłą.
-
Chełmno
18.09.2013
Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku.