Wydarzenia

Warto zobaczyć

  • Cmentarz menonicki w Kosowie

    10.08.2013

    Nieczynny cmentarz ewangelicki został założony około 1800 roku. Położony jest na niewielkim specjalnie usypanym wzniesieniu zabezpieczającym przed wylewami Wisły.

     
  • Parów Cieleszyński

    18.09.2013

    Podziwiać tu można ogromne pakiety skalne piaskowców, które tworzą rzadko spotykane na Niżu Polski formy jaskiniowe m. in. jamy, schroniska i okapy. Formy te zasługują na uwagę z powodu rzadkiego występowania, niezwykłego charakteru oraz zagadkowej ich genezy.

     
  • Jaskinia Bajka w Gądeczu

    18.09.2013

    Jedyna w województwie kujawsko-pomorskim jaskinia. Jaskinia utworzyła się w plejstoceńskich, droboziarnistych piaskowcach, o spoiwie węglanowym. Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini.

     
  • Rezerwat „Góra św. Wawrzyńca”

    18.09.2013

    W małym rezerwacie ścisłą ochroną objęto wał dawnego grodziska i niewielki fragment zbocza doliny Wisły. Odkryto tu wczesnośredniowieczny zespół osadniczy (dawną lokalizację Chełmna), który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

     
  • Rezerwat stepowy „Zbocza Płutowskie”

    18.09.2013

    Głównym celem rezerwatu jest zachowanie unikatowych roślin sucholubnych. Od 2003 r. w rezerwacie, w ramach czynnej ochrony konserwatorskiej wprowadzono wypas starej, polskiej rasy owiec - wrzosówek.

     
  • Ostromecko

    18.09.2013

    W centrum wsi znajduje się pałac tzw „nowy”, który został zbudowany w 1849 r. a w 1891 r. przekształcony i powiększony o salę balową, pałacyk myśliwski i kaplicę. Przy pałacu rozciąga się park z XVIII w., w głębi którego znajduje się ruina neoromańskiego mauzoleum grobowego z 1878 r. dawnych właścicieli. W parku rośnie szereg pomnikowych drzew.

     
  • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

    17.03.2023

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

    Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.