Wydarzenia

 • „HEJ TY, UCZNIU Z KUJAWSKO-POMORSKIEGO!!!”

  21.11.2023

  Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

   
 • 13 listopada 2023 r. dniem wolnym w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą

  31.10.2023

  Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się poniedziałek 13 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

   
 • VII Dolnonadwiślański Redyk w Grucznie

  30.10.2023

  12 listopada br. zapraszamy do Gruczna na VII Dolnonadwiślański Redyk. Impreza organizowana jest w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, który obchodzony jest w październiku.

  Ideą tego dnia jest budowanie świadomości społecznej i promowanie wartości krajobrazów nam towarzyszących.

  Jedną z form obchodów jest organizacja spacerów krajobrazowych dla mieszkańców. Zapraszamy zatem na 2,5 km spacer z naszymi owcami, który poprowadzi baca z Pienin - Wojciech Komperda.

   
 • Gratulacje z okazji jubileuszu ZPKnDW

  26.10.2023

  Podczas konferencji naukowej pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" połączonej z obchodami jubileuszów ZPKnDW zaprezentowaliśmy jej uczestnikom filmiki przygotowane przez naszych przyjaciół z garścią wspomnień i skojarzeń związanych z naszym pięknym rejonem.
  Poniżej prezentujemy mapę ilustrującą miejsca skąd je otrzymaliśmy a także linki z filmikami umieszczonymi na naszym profilu społecznościowym facebook.

  Robert Mazurek: https://fb.watch/nVZkiDYIUT/

  Ihor Lylo: https://fb.watch/nVZnkjqEMi/

  Fabio Parasecoli: https://fb.watch/o0tkgR3zHt/

   
 • Obchody jubileuszu 30-lecia ZPKnDW

  17.10.2023

  Obchody Jubileuszu 30-lecia Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, 25-lecia Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, 5-lecia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe połączone z konferencją naukową pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" za nami. Poniżej link do relacji:

  https://www.facebook.com/wnozigpumk

  https://www.geo.umk.pl/wiadomosci/?id=31567

   

Warto zobaczyć

 • Parów Cieleszyński

  18.09.2013

  Podziwiać tu można ogromne pakiety skalne piaskowców, które tworzą rzadko spotykane na Niżu Polski formy jaskiniowe m. in. jamy, schroniska i okapy. Formy te zasługują na uwagę z powodu rzadkiego występowania, niezwykłego charakteru oraz zagadkowej ich genezy.

   
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

  01.08.2013

  Chata pomenonicka w Chrystkowie to drewniany budynek z 1770 roku z dwuspadowym dachem, kryty grubą warstwą trzciny. Frontową część chaty zajmuje okazały podcień; jego podporę stanowi pięć ozdobnych słupów, nad którymi góruje użytkowe piętro, wykorzystywane kiedyś jako spichlerz.

   
 • Jaskinia Bajka w Gądeczu

  18.09.2013

  Jedyna w województwie kujawsko-pomorskim jaskinia. Jaskinia utworzyła się w plejstoceńskich, droboziarnistych piaskowcach, o spoiwie węglanowym. Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini.

   
 • Góra zamkowa w Starogrodzie

  18.09.2013

  Miejscowość ze wspaniałym punktem widokowym na dolinę Wisły, położona na krawędzi wysoczyzny chełmińskiej, widoczna jest ze znacznej odległości. W latach 1244-1454 zbudowano tu zamek, będący siedzibą komturów krzyżackich.

   
 • Rezerwat „Góra św. Wawrzyńca”

  18.09.2013

  W małym rezerwacie ścisłą ochroną objęto wał dawnego grodziska i niewielki fragment zbocza doliny Wisły. Odkryto tu wczesnośredniowieczny zespół osadniczy (dawną lokalizację Chełmna), który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

   
 • Gruczno

  18.09.2013

  To malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, której nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występujące nigdzie więcej na terenie Polski. Nazwa ta jest pochodną od wyrazu „gród”, który górował nad wsią już w VII wieku.