Wydarzenia

 • Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego „Kuchnia czasów Ludwika Rydygiera”.

  01.03.2024

  W dniu 21 marca 2024 r. o godz. 9.30 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu odbędzie się Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego „Kuchnia czasów Ludwika Rydygiera”.

  To pierogi są tematem wiodącym tegorocznego Konkursu Kulinarnego na dania przygotowane na podstawie dawnych grudziądzkich książek kucharskich, ze szczególnym uwzględnieniem "Nauki gotowania do użytku ludu polskiego". Książka ta złożona została z przepisów nadesłanych przez gospodynie z ziemi chełmińskiej i Pomorza na ogłoszony przez "Gazetę Grudziądzką" na początku ubiegłego wieku konkurs kulinarny.

  Celem konkursu jest pokazanie dawnej kuchni regionu, przypomnienie dawnych smaków, produktów i bogatych tradycji kulinarnych Pomorza i Kujaw, a także zachowanie tradycji kulinarnych, które dotyczą nie tylko gotowania, ale odzwierciedlają też historię i zwyczaje naszego regionu.

  Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Głównymi organizatorami są: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Współorganizatorzy oraz sponsorzy konkursu: Wytwórnia Octu i Majonezu Ocetix Sp. z o.o., Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska, Slow Food Polska Convivium Gruczno, Młyny Szczepanki oraz Zakład Produkcji Cukierniczej „Wisła”. 

  Uczestnikami mogą być zespoły uczniów szkół gastronomicznych, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz kół gospodyń wiejskich z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

  Życzymy powodzenia rywalizującym zespołom!

   
 • Zimowe liczenie nietoperzy w ZPKnDW

  22.01.2024

  W dniach 16-18 stycznia 2024r. na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisły odbyło się coroczne liczenie zimujących nietoperzy. Zadaniem tym zajęli się pracownicy ZPKnDW przy fachowym wsparciu specjalisty chiropterologa z Towarzystwa Przyrodniczego "Karlik".

  Tegoroczne liczenie odbyło się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, niewielki mróz i cienką pokrywą śnieżną lub miejscowy jej brak umożliwiły dotarcie aż do 38 obiektów pełniących niegdyś funkcję schronów i fortów dla żołnierzy piechoty, magazynów amunicyjnych, schronów artyleryjskich oraz budynków zaplecza np. stacji wodnych. Budowle te zarówno w okresie I jak i II wojny wchodziły w skład dawnej tzw. Twierdzy Chełmno i Grudziądz. Liczenie nietoperzy przeprowadzono w obszarze Chełmińskiego i Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

  W czasie 32-godzinnej pracy w terenie udało się sfotografować hibernujące nietoperze i uwiecznić ciekawe momenty, krajobrazy, elementy oraz detale. Zapraszamy do obejrzenia wybranych kadrów autorstwa R. Gonia na naszym portalu społecznościowym pod linkiem: Liczenie nietoperzy 2024

   
 • Kolędowanie w Dusocinie - 14.01.2024 r.

  10.01.2024

  W najbliższą niedzielę (14 stycznia) serdecznie zapraszamy do zagrody wiejskiej w Dusocinie, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd. Wydarzenie umilą nam goście z Meksyku i Peru. 

   
 • 8 stycznia 2024 r. dniem wolnym w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą

  02.01.2024

  Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się poniedziałek 8 stycznia 2024 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r.

   
 • „HEJ TY, UCZNIU Z KUJAWSKO-POMORSKIEGO!!!”

  21.11.2023

  Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

   

Warto zobaczyć