Dni Otwarte Sadów (22-25.09.2022 r.)
- Szczegóły
Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte Sadów w ramach Dnia Parków Krajobrazowych, podczas których zgłębicie wiedzę o starych odmianach drzew owocowych oraz historycznych sposobach przetwarzania i przechowywania owoców.
Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko.
Europejski Dzień bez Samochodu (17.09.2022 r.)
- Szczegóły
Ratownicze zabiegi agrolotnicze w drzewostanach sosnowych
- Szczegóły
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 2 września 2022 r. do końca tego miesiąca planowane są zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których występują gradacyjne boreczniki sosnowe. Zabiegami zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica.
Rusza II edycja Konkursu „GOZpodarz 2022”
- Szczegóły
Konkurs ma na celu promocję idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i wynikających z niej korzyści a także wyróżnienie instytucji wdrażających ten system. Trwa on od 15 czerwca do 31 grudnia 2022 roku, ale zgłoszenia należy składać jedynie w terminie do 16 września 2022 roku.
Konkurs organizowany jest dla: Pracodawców/przedsiębiorców, Jednostek samorządu terytorialnego a także organizacji i innych podmiotów jak organizacje pracodawców, związki zawodowe, stowarzyszeń czy fundacje, w dwóch kategoriach: wdrożenie praktyk GOZ oraz ich popularyzacja.
Więcej informacji na stronie https://www.wlaczczystaenergie.pl/konkurs-gozpodarz/
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2022
- Szczegóły
9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat! Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości. Zapowiedzi i relacje z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.
Dzień ryb wędrownych (20.05.2022 r.)
- Szczegóły

Ankieta dotycząca chomika europejskiego
- Szczegóły
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Fundacją „Inny Świat” oraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego https://zpkwm.pl/inwentaryzacja-chomika-europejskiego/ prowadzi badania dotyczące chomika europejskiego.
Celem prowadzonych badań jest:
a) określenie aktualnych miejsc występowania chomika europejskiego na terenie Polski, szczególnie granic zasięgu (dlatego badaniem objęliśmy wszystkie województwa),
b) rozpoznanie świadomości społecznej na temat występowania gatunku w Polsce,
c) zebranie opinii odnośnie uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach (ta część skierowana jest głównie do osób zajmujących się uprawą roli, działkowiczów).
Pełna informacja o projekcie znajduje się na stronie Uniwersytetu Rolniczego (http://urk.edu.pl/wiadomosci/9892).
7 stycznia 2022 r. dniem wolnym w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
- Szczegóły
Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się piątek 7 stycznia 2022 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 stycznia 2022 r.
24 grudnia 2021 r. dniem wolnym w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
- Szczegóły
Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się piątek 24 grudnia 2021 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka NaturyH NATURĄ SZTUKA NATURY
- Szczegóły
Już w najbliższy weekend 3-5 grudnia 2021 r. w Toruniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury.
Więcej informacji o Festiwalu oraz jego programie TUTAJ!
Drzwi do krajobrazu
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Publikacja Drzwi do krajobrazu walczy o nagrodę publiczności w 29. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Będziemy wdzięczni za wsparcie i Państwa głosy oraz udostępnianie informacji w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/photo?fbid=177849451186202&set=a.110084204629394)
Głosować można pod linkiem: https://przegladksiazki.pl/publikacja/?id=23
Album ze zdjęciami Daniela Pacha i tekstem Marii Falińskiej, wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego jest już laureatem Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Walczymy dalej!
Album jest dostępny na naszym profilu na portalu Issu pod linkiem: https://issuu.com/home/published/drzwi_do_krajobrazu1
Dzień Krajobrazu 2021
- Szczegóły
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu 2021 r. w dniu 20 października 2021 r. (środa) Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przed siedzibą Urzędu RDOŚ zorganizowała wystawę fotografii krajobrazów znad dolnej Wisły. Wydarzeniu towarzyszyło stoisko, w którym udzielane były informacje nt. wartości i znaczenia krajobrazu w życiu codziennym oraz informacje o wielkoobszarowych formach ochrony przyrody.
Międzynarodowa konferencja popularnonaukowa pt.: "Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego DDW" - 9.11.2021 r.
- Szczegóły
Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą serdecznie zaprasza na Międzynarodową konferencję popularnonaukową pt. "Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego DDW", która odbędzie się w Szkole Podstawowej w Dusocinie w dniu 9 listopada 2021 r.
Konferencja organizowana jest w ramach projektu "Modernizacja zagrody wiejskiej w Dusocinie na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej na terenie Parku Krajobrazowego "Góry Łosiowe" wraz z czynną ochroną przyrody na obszarze Natura 2000" dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Program i karta zgłoszeniowa dostępne poniżej ⇓
"Z życia kolonii..."
- Szczegóły
Pierwsze wizyty w koloniach na wiślanych barkach już za nami. Poza ludźmi, rybitwy rzeczne odwiedziła też na chwilę daleka kuzynka – rybitwa białowąsa, którą udało się nawet uwiecznić na zdjęciu.
Jak zawsze przy wieloletnich badaniach rybitwy rzecznej, zauważalne jest mocne przywiązanie tego gatunku do miejsc lęgowych - po zimowaniu w południowej Afryce ptaki te wracają nad dolną Wisłę i cierpliwie czekają na wystawienie barek. Z 33 odczytanych w tym sezonie osobników aż 22 miały tu lęgi w poprzednich latach. Jest to m. in. "izraelczyk" obrączkowany w 2017r w Atlit Salt-Pans, który powraca do nas już czwarty sezon. Odczytaliśmy też kilka osobników po raz pierwszy. Być może w poprzednich latach zakładały one gniazda na wiślanych łachach, ale wysoki stan wody im to uniemożliwił i zdecydowały się założyć rodzinę na barce. Jednym z takich nienotowanych poprzednio ptaków jest osobnik z obrączką z Namibii - czekamy jeszcze na dane jego zaobrączkowania.
Trzymamy kciuki za lęgi zarówno stałych bywalców jak i nowych lokatorów i niecierpliwie czekamy na klucie tegorocznego przychówku.
Plener fotograficzny "Koń zimnokrwisty w krajobrazie" 14-15 maja 2021 r.
- Szczegóły
Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w plenerze fotograficznym "Koń zimnokrwisty w krajobrazie" w Stadninie Koni Nowe Jankowce Sp. z o.o. w dniach 14-15 maja 2021 r. Regulamin pleneru, karta zgłoszeniowa oraz mapa dojazdu dostępne poniżej. Istnieje możliwość pomocy w zorganizowaniu noclegu.
„Gruczeńska pasieka objazdowa” - wiosna 2021
- Szczegóły
Jak informowaliśmy w kwietniu 2020r. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły i wolontariuszami rozpoczął w Grucznie rewitalizację historycznej pasieki objazdowej. Pod koniec marca 2021r. udało się przetransportować pasiekę do Chrystkowa. Obecnie zamieszkują ją cztery rodziny pszczele, a dalsze cztery są ulokowane w ulach przy przyczepie samochodowej. Pszczoły już zaczęły oblatywać kwiaty dereni. Niebawem zaczną kwitnąć jabłonie zgromadzone w kolekcji starych drzew owocowych w Chrystkowie. Wierzymy, że pszczoły wykażą zainteresowanie również nimi. Mamy nadzieję, że będziemy mogli informować o dalszych, pozytywnych efektach prac nad tym niecodziennym przedsięwzięciem.
Pasiekę prowadzi Łukasz Woźniak wraz z wolontariuszami.
Warsztaty pszczelarskie 10.10.2020
- Szczegóły
W sobotę 10.10.2020 r. w Grucznie, przy Starym Młynie o godz. 10 odbędą się warsztaty pszczelarskie, podczas których zaplanowany jest wykład Pani dr Krystyny Stepczyńskiej-Szymczak dotyczący roślin miododajnych.
Serdecznie zapraszamy i prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału przy użyciu załączonego formularza.
Jesienny cykl szkoleń klimatycznych
- Szczegóły
Szkolenie w zakresie ochrony środowiska nt. przeciwdziałaniu ociepleniu klimatu skierowane jest do mieszkańców Powiatu Świeckiego. Ma ono na celu uświadomienie skali zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, poprzez przystępną prezentację najnowszych wyników badań naukowych na ten temat oraz ukazanie praktycznych możliwości zachowań przeciwdziałających niepożądanym zmianom wpłynie na postawy młodych ludzi obecnie i w przyszłości
Poniżej znajduje się ulotka, informacje nt. pierwszych dwóch szkoleń wraz z kartami zgłoszeniowymi.
Dni Otwarte Sadów 18-20.09.2020
- Szczegóły
Zapraszamy do zwiedzania kolekcji starych odmian drzew owocowych, powstającej od dwudziestu lat, przy zabytkowej zagrodzie w Chrystkowie. To swoisty „bank genów”, obejmujący ponad 200 drzew jabłoni i prawie 40 drzew grusz (łącznie ponad 80 odmian).
Podczas Dni Otwartych Sadów w Chrystkowie odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z zakładania i pielęgnacji tradycyjnych sadów, degustacje owoców oraz owocobranie.
Poniżej program imprezy i formularz zgłoszeniowy:
„Gruczeńska pasieka objazdowa”
- Szczegóły
W połowie kwietnia br. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły i wolontariuszami rozpoczął w Grucznie rewitalizację historycznej pasieki objazdowej. Jeszcze długa droga do odzyskania jej pełnego blasku, ale też wiele już zostało zrobione. Obecnie pasiekę zamieszkuje sześć rodzin pszczelich, a dalsze cztery są ulokowane w ulach umieszczonych na przyczepie samochodowej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli regularnie informować o dalszych, pozytywnych efektach prac nad tym niecodziennym przedsięwzięciem.
Pasiekę prowadzi Zielony edukator – Łukasz Woźniak