Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się poniedziałek 13 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

12 listopada br. zapraszamy do Gruczna na VII Dolnonadwiślański Redyk. Impreza organizowana jest w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, który obchodzony jest w październiku.

Ideą tego dnia jest budowanie świadomości społecznej i promowanie wartości krajobrazów nam towarzyszących.

Jedną z form obchodów jest organizacja spacerów krajobrazowych dla mieszkańców. Zapraszamy zatem na 2,5 km spacer z naszymi owcami, który poprowadzi baca z Pienin - Wojciech Komperda.

Podczas konferencji naukowej pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" połączonej z obchodami jubileuszów ZPKnDW zaprezentowaliśmy jej uczestnikom filmiki przygotowane przez naszych przyjaciół z garścią wspomnień i skojarzeń związanych z naszym pięknym rejonem.
Poniżej prezentujemy mapę ilustrującą miejsca skąd je otrzymaliśmy a także linki z filmikami umieszczonymi na naszym profilu społecznościowym facebook.

Robert Mazurek: https://fb.watch/nVZkiDYIUT/

Ihor Lylo: https://fb.watch/nVZnkjqEMi/

Fabio Parasecoli: https://fb.watch/o0tkgR3zHt/

Obchody Jubileuszu 30-lecia Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, 25-lecia Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, 5-lecia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe połączone z konferencją naukową pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" za nami. Poniżej link do relacji:

https://www.facebook.com/wnozigpumk

https://www.geo.umk.pl/wiadomosci/?id=31567

Już za 2 tygodnie zapraszamy Państwa do Chrystkowa, gdzie odbędą się Dni Otwarte Sadów w organizowane w ramach Dnia Parków Krajobrazowych. Oprócz wykładów będzie można wziąć udział w zajęciach praktycznych z zakładania i pielęgnacji sadów, degustacji owoców oraz owocobraniu. Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko :-)

 

Zapraszamy do zabytkowej zagrody olęderskiej w Chrystkowie w sobotę 2 września na godz. 16.00! Spotkacie współczesnych mennonitów z USA i Kanady, których przodkowie mieszkali niegdyś w okolicach Świecia. Czekają na Was ciekawe opowieści i prezentacje o mennonitach z Przechówka, Chrystkowa i Kosowa, ich tożsamości, języku i dalekich migracjach. Nie zabraknie również relacji z pierwszego etapu działań inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku. Oczywiście znajdzie się także czas na poczęstunek mennonickimi i olęderskimi specjałami oraz zwiedzanie chrystkowskiej chaty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Szczegółowy program "Popołudnia z mennonitami":
• Spotkanie z Rodneyem Ratzlaffem (USA) i Davidem Richertem (Kanada), mennonitami wywodzącymi się z okolic Świecia
• Opowieść o mennonitach z Przechówka i ich migracjach (Rodney Ratzlaff)
• Opowieść o mennonitach z Chrystkowa i Kosowa (dr Michał Targowski , UMK)
• Opowieść o plattdeutsch – języku nadwiślańskich mennonitów (prof. Tomasz Wicherkiewicz, UAM)
• Relacja z pierwszego etapu prac inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku (Michał P. Wiśniewski, Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw)
• Degustacja mennonickich i olęderskich specjałów
• Oprowadzanie po zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. Współorganizatorzy: Gmina Świecie, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.
Pokaż mniej

Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte Sadów w ramach Dnia Parków Krajobrazowych, podczas których zgłębicie wiedzę o starych odmianach drzew owocowych oraz historycznych sposobach przetwarzania i przechowywania owoców.

Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 2 września 2022 r. do końca tego miesiąca planowane są zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których występują gradacyjne boreczniki sosnowe. Zabiegami zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica.

Konkurs  ma na celu promocję idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i wynikających z niej korzyści a także wyróżnienie instytucji wdrażających ten system. Trwa on od 15 czerwca do 31  grudnia 2022 roku, ale zgłoszenia należy składać jedynie w terminie do 16 września 2022 roku.

Konkurs organizowany jest dla: Pracodawców/przedsiębiorców, Jednostek samorządu terytorialnego a także organizacji i innych podmiotów jak organizacje pracodawców, związki zawodowe, stowarzyszeń czy fundacje, w dwóch kategoriach: wdrożenie praktyk GOZ oraz ich popularyzacja.

Więcej informacji na stronie https://www.wlaczczystaenergie.pl/konkurs-gozpodarz/

9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat! Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala  – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości. Zapowiedzi i relacje z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Astrofestiwal.pdf3001 kB
Koncert ''Pod Wspólnym Niebem''.pdf3941 kB

22 maja obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb, święto uświadamiające znaczenie rzek oraz ryb wędrownych w ekosystemie rzecznym. Z tej okazji w najbliższy piątek zapraszamy do Chrystkowa na "Dzień ryb wędrownych". Program udostępniamy poniżej .
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do dnia 19 maja br. do godz. 12.00 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Dzień ryb wędrownych.pdf520 kB

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Fundacją „Inny Świat” oraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego https://zpkwm.pl/inwentaryzacja-chomika-europejskiego/  prowadzi badania dotyczące chomika europejskiego.

Celem prowadzonych badań jest:

a) określenie aktualnych miejsc występowania chomika europejskiego na terenie Polski, szczególnie granic zasięgu (dlatego badaniem objęliśmy wszystkie województwa),

b) rozpoznanie świadomości społecznej na temat występowania gatunku w Polsce,

c) zebranie opinii odnośnie uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach (ta część skierowana jest głównie do osób zajmujących się uprawą roli, działkowiczów).

Pełna informacja o projekcie znajduje się na stronie Uniwersytetu Rolniczego (http://urk.edu.pl/wiadomosci/9892).

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się piątek 7 stycznia 2022 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 stycznia 2022 r.

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się piątek 24 grudnia 2021 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.

Już w najbliższy weekend 3-5 grudnia 2021 r.  w Toruniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury. 

Więcej informacji o Festiwalu oraz jego programie TUTAJ!

Szanowni Państwo,

Publikacja Drzwi do krajobrazu walczy o nagrodę publiczności w 29. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Będziemy wdzięczni za wsparcie i Państwa głosy oraz udostępnianie informacji w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/photo?fbid=177849451186202&set=a.110084204629394)

Głosować można pod linkiem: https://przegladksiazki.pl/publikacja/?id=23

Album ze zdjęciami Daniela Pacha i tekstem Marii Falińskiej, wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego jest już laureatem Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Walczymy dalej!

Album jest dostępny na naszym profilu na portalu Issu pod linkiem: https://issuu.com/home/published/drzwi_do_krajobrazu1

           

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu 2021 r. w dniu 20 października 2021 r. (środa) Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przed siedzibą Urzędu RDOŚ zorganizowała wystawę fotografii krajobrazów znad dolnej Wisły. Wydarzeniu towarzyszyło stoisko, w którym udzielane były informacje nt. wartości i znaczenia krajobrazu w życiu codziennym oraz informacje o wielkoobszarowych formach ochrony przyrody.

Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą serdecznie zaprasza na Międzynarodową konferencję popularnonaukową pt. "Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego DDW", która odbędzie się w Szkole Podstawowej w Dusocinie w dniu 9 listopada 2021 r.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu "Modernizacja zagrody wiejskiej w Dusocinie na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej na terenie Parku Krajobrazowego "Góry Łosiowe" wraz z czynną ochroną przyrody na obszarze Natura 2000" dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Program i karta zgłoszeniowa dostępne poniżej ⇓

Program - Międzynarodowa Konferencja

Karta zgłoszeniowa - Międzynarodowa Konferencja