W dniach 16-18 stycznia 2024r. na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisły odbyło się coroczne liczenie zimujących nietoperzy. Zadaniem tym zajęli się pracownicy ZPKnDW przy fachowym wsparciu specjalisty chiropterologa z Towarzystwa Przyrodniczego "Karlik".

Tegoroczne liczenie odbyło się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, niewielki mróz i cienką pokrywą śnieżną lub miejscowy jej brak umożliwiły dotarcie aż do 38 obiektów pełniących niegdyś funkcję schronów i fortów dla żołnierzy piechoty, magazynów amunicyjnych, schronów artyleryjskich oraz budynków zaplecza np. stacji wodnych. Budowle te zarówno w okresie I jak i II wojny wchodziły w skład dawnej tzw. Twierdzy Chełmno i Grudziądz. Liczenie nietoperzy przeprowadzono w obszarze Chełmińskiego i Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

W czasie 32-godzinnej pracy w terenie udało się sfotografować hibernujące nietoperze i uwiecznić ciekawe momenty, krajobrazy, elementy oraz detale. Zapraszamy do obejrzenia wybranych kadrów autorstwa R. Gonia na naszym portalu społecznościowym pod linkiem: Liczenie nietoperzy 2024