Tradycyjnie od 23. lat Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował Wystawę Grzybów, która odbyła się w dniach 4-5 października 2016 r.  na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i  Polskim Towarzystwem Mykologicznym. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty mykologiczne, w których uczestniczyli pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, Nadleśnictwa Tuchola, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi, nauczyciele, uczniowie wraz z opiekunami z ZSL i A i TL w Tucholi. Uczestnicy poznali bogaty i różnorodny świat grzybów oraz  gatunki chronione zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Środowiska. Po części teoretycznej pomimo deszczu wyruszyliśmy do lasu na poszukiwanie grzybów – naturalnych eksponatów na wystawę. Zajęcia przeprowadziły: dr Anna Kujawa i dr Barbara Grzesiak. Na wystawie zaprezentowaliśmy 85 gatunków grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych.

Dwa kolejne dni poświęcone zostały warsztatom dla uczniów oraz prezentacji grzybów na wystawie. W warsztatach uczestniczyła młodzież tucholskich szkół: Technikum  Leśnego, Zespołu Szkół Licealnych  i Agrotechnicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Licealnych  i Technicznych, podczas nietypowej lekcji biologii przeprowadzonej w sali edukacyjnej TPK poznali tajniki rozpoznawania grzybów przy pomocy klucza mykologicznego oraz przyjrzeli się zarodnikom grzybów i wykonywali preparaty mikroskopowe. W czwartek w Technikum Leśnym przyszli leśnicy i architekci krajobrazu z ZSLiA wysłuchali wykładu dr Barbary Grzesiak pt. „Mykoryza - wybór czy konieczność?”

Podczas dwudniowej wystawy grupy przedszkolne, szkolne i indywidualni zwiedzający przysłuchiwali się ciekawym wiadomościom o grzybach, o których mówiła dr Anna Kujawa -  mykolog. Wystawę zwiedziło 847 osób, dla których przygotowaliśmy wydawnictwo pt. „Grzyby Tucholskiego Parku Krajobrazowego”, a z warsztatów i wykładu skorzystało 245 osób.