W pierwszych dniach października pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Mirosław Łebek oraz Damian Gołąb rozwiesili budki lęgowe dla sikor na pomnikowych alejach dębowych przy trasie Wilcze Jary – Sypniewo oraz Borzyszkowo – Runowo Krajeńskie.

W ostatnich latach odnotowano na tych alejach gradację kuprówki rudnicy. Szkodnik ten wykazuje tendencję do masowych pojawów co kilka lat stanowiąc zagrożenie dla wielu gatunków drzew liściastych m.in. dębów. Gąsienice kuprówki rudnicy powodują  powstanie tzw. gołożerów czyli całkowitego pozbawienia drzew liści przez odżywiające się nimi larwy oraz gąsienice, co w konsekwencji prowadzi do usychania dorodnych drzew.

Gąsienice kuprówki rudnicy są naturalnym przysmakiem sikor. Postanowili to wykorzystać już w roku 2016 pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Wówczas chcąc uniknąć kosztownych chemicznych oprysków, które są szkodliwe nie tylko dla kuprówki rudnicy ale również innych owadów rozwieszono na części alei pomnikowej prowadzącej do miejscowości Wilcze Jary budki lęgowe dla sikor. Efekt dało się zauważyć gołym okiem. W tej części alei gdzie zawieszono budki dla ptaków nie wyschło żadne drzewo, z kolei w części gdzie nie było budek zauważono posusz na kilkunastu drzewach.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono profilaktycznie uzupełnić aleje dębową o następne budki lęgowe dla sikor.

W miarę możliwości pozyskania środków finansowych przez Krajeński Park Krajobrazowy na alejach pomnikowych pojawią się kolejne budki lęgowe dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców.